2020’den 10 Yatırım Dersi

2020’den 10 Yatırım Dersi.

Birçoğumuz 2020’yi geçmişte bırakmak isterken (ben de dahil), önümüzdeki on yıllar boyunca bize fayda sağlayacak yatırım dersleriyle dolu bir yıl oldu. Aşağıda, 2021 ve sonrasında daha iyi bir yatırımcı olmak için kullanabileceğiniz  10 dersin bir listesini derledim.

1. Fiyatlar her zaman daha düşük olabilir

İşler daha kötüye gidemeyecek gibi görünse bile, bazen işler beklediğinizden çok daha kötüye gidebilir. Enerji tüccarları, bu gerçeği, spot petrol fiyatları ilk kez negatif hale geldiğinde zor yoldan keşfettiler:

petrol fiyatları

www.kisiselfinansokulu.com

Buradaki ders basit: En altta olduğunu düşündüğünüz fiyatlar bile her zaman daha da aşağı düşebilir. Bazen beklenmeyeni beklemeniz gerekir.

2. Düşüş ne kadar büyük olursa, potansiyel iyileşme o kadar büyük olur

Hisse senedi piyasaları bu yıl herhangi bir şey gösterdiyse, büyük fiyat düşüşlerinin daha da büyük geri kazanımlar için potansiyele sahip olmasıydı . Neden?  Bu aslında basit bir matematik içeriyor . Fiyatlarda % 20’lik bir düşüşün eşitliğe , eski seviyesine geri dönmesi için % 25’lik bir iyileşme gerekiyorsa, fiyatlardaki% 33’lük bir düşüş, eşitliğe dönmek için% 50’lik bir iyileşme gerektirir ve böyle devam eder:

www.kisiselfinansokulu.com

Düşüş oranına karşılık aynı seviyeye gelinmesi için kazanılması gerekilen oran yüzdesi

 

Ve 2020, S&P 500’de % 33’lük bir düşüşe  Bist100 ise %34lük bir düşüşe tanık oldu. Çok kısa sürede böyle bir toparlanmanın  geleceğini kimse tahmin edemezken, sonrasında bir toparlanma olması, rotayı terk edenler için büyük kazançlar anlamına geliyordu. Kriz zamanında yine insanlar büyük kazanç sağladılar. Tarih yine tekerrür etti.

3. Oynaklık canlı ve iyi 

Dalgalanmayı unuttuysanız, 2020 uyanma çağrınızdı. 1929’a kadar giden günlük borsa getirilerine baktığımızda, bu yıl rekor değerlerden biri oldu:

Piyasa Oynaklık

Piyasaların oynak olması yatırımcılar için getiri açısından çok daha iyi avantajlar sunmaktadır.

 

Mart 2020,büyük  düşüşe sahip olmasının yanı sıra , borsa tarihindeki en değişken ay oldu . Oynaklığın bu kadar fazla olması traderlar ve temettü yatırımcıları için bulunmaz fırsatlar yarattı.

4. Fiyat, başka birinin bir şey için ödemeye razı olduğu tutardır

2020, Bitcoin’in yeniden 20.000 $ ‘a ulaştığını, Tesla’nın piyasa değerinde 600 Milyar $’ ı aştığını ve petrolün varil başına 0 $ ‘ın altına düştüğünü gördü . Bu fiyatların hiçbiri bazı yatırımcılar için mantıklı gelmese de, onları satın alan kişiye mantıklı geldi.

Piyasalar varoldukça, varlıklar hep ücretlendirilecektir . Bu, kâr amacı gütmeyen teknoloji şirketleri arasında son zamanlarda yapılan değerlemelerde görülen artıştan daha belirgin olmamıştı . Ancak yeterince alıcı bu kadar yüksek fiyatları ödemeye istekli olduğu sürece devam edecek.

Böyle bir olay kolay ve kısa bir fırsat gibi görünse de, başka bir şey değildir. İnsanlar, şirketlerin değerlerinin kat ve kat üstünde ödeme yapmaya razılar. Borsamızdaki bazı hisselerde ki şişkinlik hiç olmadığı kadar fazla. Sanırım bu durumu şöyle açıklayabiliriz:

”Piyasa, tahmin ettiğinizden daha uzun süre mantıksız kalabilir.”

Yatırımcılar kendilerini kaybediyor gibi göründüklerinde bunu aklınızda tutmaya çalışın.

5. Bitcoin güvenli bir sığınak gibi davranmaz

Bitcoin evangelistlerinin yıllar önce iddia etmiş olabileceklerine rağmen 2020, Bitcoin’in kaotik piyasalarda iyi performans göstermediğini kesin olarak kanıtladı. Diğer birçok risk varlığı gibi, Bitcoin’in fiyatı da Mart 2020’de hızla düştü. Bu durumi bitcoinin hiç bir zaman güvenli liman olamayacağını göstermiş oldu.

www.kisiselfinansokulu.com

Bitcoin yeni dünya düzeninin parası

Ve Bitcoin’in genellikle iyi zamanlarda diğer riskli varlıklarla daha düşük bir korelasyona sahip olduğunu kabul etsem de, sokaklarda kan olduğunda bu mutlaka doğru değildir . Dünya tehlikedeyken Bitcoin gerçek renklerini gösterdi.

 

6. Piyasalar genellikle kafiye yapar ancak nadiren tekrar eder

2020’deki çeşitli teknoloji halka arzlarının göz kamaştırıcı değerlemesiyle, biraz 1999’u anımsatabilir. Hisse senedi fiyatları yüksek olsa da, 2020, 1999 değil. 1995-1999 arasındaki NASDAQ’daki büyümeye bir bakın. 2016-2020 ile karşılaştırıldığında gece ve gündüz olduğunu göreceksiniz:

borsanın yükselişi

Borsa dot com balonu gibi tekrar mı ediyor

”Borsanın bir balon içinde olduğunu sanmıyorum, ama onlarla çevrili.”

1999’da olmasak da, bazı yatırımcılar kesinlikle öyledir. Piyasalar genellikle kafiye yapar ama nadiren tekrar eder.

7. Küçük yatırımcının borsada sınırlı etkisi oldu

2020’deki birçok haber başlığı, küçük yatırımcının toplam hisse senedi fiyatlarını daha yüksek ödemelerinde ısrar ederken, bu iddia için çok az kanıt var.

Küçük yatırımcıların arasında en yüksek korelasyona sahip hisse senetleri, 2020’nin daha küçük, daha az likit hisse senetlerinden bazılarıydı. En büyük hisse senetleri, küçük yatırımcıların işlem yapma şekline göre çok az veya hiç fiyat etkisi görmedi. 

8. Piyasalar her zaman verimli değildir

Çoğu piyasa çoğu zaman verimli olsa da, ne zaman harekete geçtiklerini görmek eğlencelidir. Bunun 2020’deki en iyi örneği, Zoom Technologies’in (“ZOOM”) yılın başından Mart ortasına kadar % 1.800 fiyat artışını gördüğü zamandı. Tek sorun? Bu doğru Zoom değil!

Popüler video konferans yazılımının yapımcısı olan Zoom Video Communications, “ZOOM” değil “ZM” şeridi altında işlem görüyor:

www.kisiselfinansokulu.com

Dünya zoom etrafında birleşti

2020’den 10 Yatırım Dersi

Düzenleyiciler neler olup bittiğini anladıktan sonra yanlış Zoom için işlemler durduruldu. Duruştan bu yana, Zoom Technologies artık “ZTNO” altında işlem görüyor ve fiyatı şu anda 2020’nin başından itibaren % 25’in üzerinde. Piyasalar genellikle verimli, ancak olmadıklarında tam anlamıyla hikaye olabilir.

9. Bazen kuralların hiçbiri geçerli değildir

Piyasalarda her zaman izlenecek bir oyun kitabı olduğuna inanmak istesek de, bazen kuralların hiçbiri geçerli değildir. Dünyadaki tüm zeka ve bilgelik sizi her zaman bir sonraki şeye hazırlamaz. Bu nedenle “eşi görülmemiş” terimi 2020’nin kelimesi haline geldi:

Öyleyse bir dahaki sefere keşfedilmemiş bölgede olduğunuzda, sakin olun, rahatlayın ve bunun da geçeceğini unutmayın.  

10. Kimse hiçbir şey bilmiyor

2020 bana bir şey öğrettiyse, Jack Bogle’ın “Kimse hiçbir şey bilmiyor” demekten hoşlandığı şeydi. Elbette geleceği tahmin etmek her zaman zordur, ancak 2020 bize bunun ne kadar zor olabileceğini gösterdi.

Umarım bu listeyi beğenmişsinizdir ve gelecekte iyi bir şekilde kullanabilirsiniz. Okuduğunuz için teşekkürler!

Hedeflerinize Doğru Çalışmaktan Sıkıldığınızda Nasıl Odaklanabilirsiniz yazımızı okumak için tıklayınız

Anasayfaya ulaşmak için tıklayınız