“%4 Kuralı” nın Oluşturucusu ile Röportaj ve Şimdi %4,5’e Kadar Olabileceğini Söylüyor

William Bengen %4 Kuralı nın ortaya çıkaran kişidir. Peki yüzde dört kuralı nedir?

yüzde dört kuralı

www.kisiselfinansokulu.com

Yüzde Dört Kuralı Nedir?

Yüzde Dört Kuralı, bir emeklinin her yıl emeklilik hesabından ne kadar para çekmesi gerektiğini belirlemek için kullanılan bir genel kuraldır . Bu kural, emekliye sabit bir gelir akışı sağlamayı ve aynı zamanda emeklilik yoluyla gelir akışını sağlayan bir hesap bakiyesini korumayı amaçlamaktadır. Uzmanlar, para çekme işlemleri öncelikle faiz ve temettülerden oluşacağından, %4’lük para çekme oranının güvenli olup olmadığı konusunda ikiye bölünmüş durumdadır.

  • Yüzde Dört Kuralı, 1926’dan 1976’ya kadar olan 50 yıllık süre boyunca hisse senedi ve tahvil getirilerine ilişkin tarihsel veriler kullanılarak oluşturulmuştur.

William Bengen gibi yatırım yapan çok az insan var.

1994 yılında, o zamanlar bir finans danışmanı olarak işe başlayan Bengen, emeklilerin yıllık olarak varlıklarının %4’ünü çekmeye başlaması, her yıl dağılımı enflasyon oranına göre artırması ve her yıl yeniden dengeleme yapması gerektiğini belirten bir makale yayınladı.

%4 Kuralı olarak bilinen Bengen’in araştırması, artık kişisel finansmanın yol gösterici ilkelerinden biridir. Milyonlarca insan, uzun ömürlü bir emeklilik için ne kadar para biriktirmeleri gerektiğini belirlemek için bunu bir kilometre taşı olarak kullanıyor.

Son yıllarda,  araştırmacılar güvenli para çekme oranının şimdi % 2,4’e kadar düştüğünü tahmin ettiler.

Ancak konuyla ilgili araştırma yapmaya devam eden Bengen aynı fikirde değil. Orijinal makalesi sadece iki varlık sınıfına, orta vadeli Hazine bonolarına ve büyük hacimli hisse senetlerine dayanıyordu. O zamandan beri, üçüncü bir varlık sınıfı olan küçük sermaye hisseleri ekleyerek, yatırımcıların yıllık % 4,5’e kadar güvenli bir şekilde geri çekilebileceği sonucuna varmıştır.

73 yaşındaki Bengen, mevcut borsanın aşırı değerli olduğuna inanmasına rağmen bu görüşe sahiptir. Kişisel portföyünün hisse tahsisini yarı yarıya düşürdü. Bununla birlikte, emeklilerin enflasyon düşük kaldığı sürece portföylerinden % 4 fazlasını çekmeye devam edebileceklerini savunuyor.

%4 Kuralı

www.kisiselfinansokulu.com

Kısa bir süre önce 2013 yılında emekli olan Bengen ile telefonla görüştük.

 Neden kuralınızı oluşturdunuz?

William Bengen : 90’ların başında nispeten yeni bir finansal planlamacıydım. Baby boomers olan ve emekliliğe ilgi duyan müşteriler edinmeye yeni başlamıştım. Ve bana iki soru sormaya başladılar. Birincisi, emekli olmak için ne kadar biriktirmem gerektiğiydi? Ve ne kadar çekebilirim? Ve her iki soruya da cevabım yoktu.

%4 Kuralı nı nasıl keşfettiniz?

Ben de araştırma materyalimi gözden geçirdim. Enflasyon, tarihsel getiri oranları hakkında bazı bilgiler edindim ve rakamları düşürmeye başladım.

Ve aklımı uçurdu çünkü orta aralıkta gösterdi, portföyünüzde % 40 ile% 75 arasında bir hisse senedi varsa, o zaman çekilme oranı  yaklaşık % 4,2 oluyordu.

 

İnsanların bu kurala kızdığını düşünüyor musunuz?

Ah evet. Bazı kızgın aramalarım var. Bazı kızgın nefret mektuplarım var. Birçok kişi daha önce herhangi bir gerekçe göstermeden daha yüksek veya daha düşük para çekme oranları kullanıyordu.

Danışmanlar mutsuzdu çünkü müşterilerine bir şeyler anlatıyorlardı ve işte bu birinci sınıf danışmanı gelip biraz araştırma yapıyor ve ‘Hayır, yolu bu değil’ diyordu.

Planlama endüstrisinin varsayılan kuralı olmasına şaşırdınız mı?

Kısaca söylemek gerekirse. Bunu öncelikle müşterilerim için yaptım. Ve yıllar boyunca yarattığı ilgi beni gerçekten şaşırttı. 26, 27 yıl sonra hala aynı konu üzerinde araştırma yapacağımı hiç düşünmemiştim.

İnsanlar her dönem için % 4 kuralı üzerine geriye dönük araştırma yaptılar ve bu devam etti.

Evet. Çalışmamı yapıp yayınladıktan sonra, diğer insanlar çalışmalar yapmaya başladı. İlk yıllarımdaki en büyük korkum, birinin sayısal bir hata bulması ve her şeyimi parçalamasıydı ama hayır. Araştırma ile doğrulandı. Bu çok sevindiriciydi.

Kural bugün hala bu kadar düşük faiz oranları ile çalışıyor mu?

En son emeklileri izliyorum ve gerçekten emin olamazsınız çünkü bu 30 yıllık bir zaman ufku için düzenlendi. Ama 2000 emekliyle ilgili araştırmalar yaptım ve iyi gidiyorlar. Düşük faiz oranlı bir ortamda olsalar bile bu para çekme oranıyla başarılı oluyorlar.

Bu noktada kuralın uygunsuz olduğuna ikna olmadım. Şiddetli bir enflasyon ortamına girmedikçe çalışmaya devam etme şansının yüksek olduğunu düşünüyorum.

Emeklilik tasarrufu sağlayanlar için enflasyon neden bu kadar kötü?

Emeklilik portföyünü iki delikli bir balon olarak düşünüyorum. Bir delik geri dönüşler, diğeri ise çıkardığınız şey ve eşit bir eşleşme olmasını seviyorsunuz. Ancak yüksek enflasyonunuz varsa, çıkardığınız miktar yeterince büyükse, o balonun çökmesini engellemenin hiçbir yolu yoktur.

Faiz oranları bu kadar düşükken, emekliler anaparalarını daha çabuk tüketiyor.

Bunun bir karşı dengesi var ve bu çok düşük bir enflasyon ortamındayız. Para çekme işlemleri, normalde olabileceğinden çok daha yavaş bir oranda artıyor. Para çekme işlemlerini artırdığınızda, 30 yıl boyunca buna bağlı kalırsınız. Bir ayı piyasası gibi gelmiyor  sonra bitiyor ve normal getirilere dönüyorsunuz.

Paranızı nasıl yatırıyorsunuz?

Şu anda hisse senetlerine normalde olabileceğimden çok daha az tahsis ediyorum. Normalde % 50 hisse tahsisine sahibim. Şuan %25 civarındayım. Bu piyasadaki spekülasyondan, son derece yüksek değerlemelerden ve borsa ile ekonomi arasındaki virüs nedeniyle eşitsizlikten çok rahatsızlık duyuyorum.

Bu, varlıkların% 40 ila% 75’ini hisse senetlerinde tutma konusundaki kendi kuralınızı ihlal etmiyor mu?

Benim pozisyonum geçici. % 40 ila % 75 ortalama, korumak istediğiniz uzun vadeli bir ortalamadır. Bunu tehlikeli olduğunu düşündüğüm kısa vadeli koşullar nedeniyle yapıyorum. Umarım bu bittikten sonra hisse senetleri için normal tahsisatıma döneceğim. Normalden daha yükseğe bile çıkabilirim.

Bazı danışmanlar müşterilere varlıklarının % 70’ini hisse senetlerine koymalarını söylüyor.

Bana her şey ters geliyor. Değerlemeler yüksek olduğunda, en azından hisse senetleri riskinizi artırmamalısınız ve ideal olarak riski azaltmak için biraz azaltmalısınız.

Emekliler için en önemli şey,  yumurtalarını korumak zorunda olmalarıdır. Emeklilik için para biriktirirken tamamen farklı bir senaryo ve çok fazla risk almaya razı oluyorsunuz çünkü o yumurtayı olabildiğince büyütmek istiyorsunuz.

Mali müşavir olmadan önce ne yaptınız?

Aslında, bir uzay mühendisi olarak eğitildim ve bu alanda hiç çalışmadım. Uzay programına gerçekten girmek istedim. Fakat 1969’da mezun olduğumda, ay programının ötesinde beni gerçekten ilgilendiren hiçbir şey yoktu. Sonra ölmesine izin verdiler.

1887 yılına kadar uzanan meşrubat franchise işine asla girmeyeceğime yemin ettim ama yaptım.

Şişeleme işinden finans danışmanı olmaya nasıl başladınız?

İşletmeyi New York’ta satmaya karar verdik. Güney Kaliforniya’ya taşındık ve yazı ve mali danışmanlık dahil yapmak istediğim şeylerin bir listesini çıkardım. İşi satarak biraz param vardı ve bunun hakkında bir şeyler öğrenmem gerektiğini düşündüm. Ve bunu öğrendikçe, burada insanlara mali durumları hakkında tavsiyelerde bulunabileceğim bir iş olabileceğini düşündüm.

Emeklilikte kendinle ne yapıyorsun?

Yeni bir kariyere başladım. Bir kurgu yazarı olmak istiyorum, bu yüzden hala yayımlanmayı umduğum bir roman üçlemesi yazdım. Yüzlerce edebiyat temsilcisine yazdım ve yazılarım hakkında pek çok güzel iltifat aldım, ancak şimdiye kadar kimse alamadı. Ne aradıklarını bilmiyorum.

Burada bir kurgu yazarı olmak istiyorsunuz ve bunun yerine şöhret iddianız % 4 kuralı olmaya devam ediyor.

Elimden geleni alacağım. En azından% 4 kuralım yüzünden reddedilmiyorum.

Teşekkür ederim William.

Diğer Popüler Yazılarımız:

Büyük Bir Borsa Spekülatörü: Andre Kostolany

DÜNYANIN EN BAŞARILI YATIRIMCILARININ 5 ÖZELLİĞİ

Bir Şirketin Yönetimi Nasıl Değerlendirilir 6 YÖNTEM