Altının Geleceği

Altının Geleceği çoğu fiyat tahmini, kasırgadaki bir şemsiyeden daha değerli değildir. O kadar çok faktör var ki, o kadar çok değişken sürekli değişiyor ki, uzmanlar bile genellikle hedefi kaçırıyor.

Ayrıca, bazı tahminciler tahminlerini bir konuya dayandırır. “Faiz oranları yükselecek, böylece altın düşecek.” Bu, mantıklı bir tahmin bir yana doğru bir ifade bile değil.

www.kisiselfinansokulu.com

www.kisiselfinansokulu.com

Ancak tahminleri dikkate almanın değeri vardır. Bir kişinin neden yatırım yaptığını anlayabilir, gözden kaçmış olabilecek faktörler sunabilir ve hatta beklentilerini gözden geçirmesine neden olabilir.

Öyleyse biraz tuzlu tahminler alırken , 2021’de ve önümüzdeki 5 yılda altın fiyatı için ileride ne olabileceğine bakalım . Önce birçok analistin tahmin ettiklerini özetleyeceğiz ve ardından altın üzerinde en büyük etkiye sahip olması muhtemel faktörlere bakacağız. Bu faktörlere dayalı olarak gördüğüm olası fiyatlar ve bazı uzun vadeli tahminlerle bitireceğim.

Bu eğlenceli olacak, hadi başlayalım!

Altın Kristal Küre

Bir dizi banka ve değerli metal analistinden altın fiyatı tahminlerini derledim.

Aşağıdaki tablo, çeşitli danışmanlardan ve bağımsız analistlerden gelen altın fiyat tahminini göstermektedir. Hepsi her iki dönem için bir tahmin vermedi, ancak kamuya açıkladıklarını listeledim. İşte altın için ileride olduğunu düşündükleri şey.

Altının Geleceği

www.kisiselfinansokulu.com

Çoğu analistin 2021’de altının ons başına 2.000 doları aşacağını tahmin ettiğini görebilirsiniz. İki proje, 1.900 $ aralığında ortalama olacak. Ve bulduklarımın hepsi çok uzun vadeli tahminlerdir.

Bu analistlerin vurgulaması gereken birkaç ilginç nokta…

CPM Group’un projeksiyonu çoğundan daha düşük, ancak altın 2021’de ortalama 1.922 dolarsa, 2020’ye göre % 8.2’lik bir artışı ve rekor bir yıllık ortalamayı temsil edecek. Ayrıca, “fiyatların gelecekte bir noktada keskin bir şekilde yükselip 2.000 $ ‘dan önemli ölçüde daha yüksek yeni rekorlara ulaşmasını bekliyoruz. Böyle bir artışın, yatırımcıların gelecekteki bir ekonomik ve siyasi krizde artan miktarlarda altın satın almalarından kaynaklanması beklenir … 2023 – 2025 dönemi, belki de bunu bekleyebilecek en olası dönemdir. ” (Görünümleri ve tahminleri, web sitelerinde daha ayrıntılı olarak görüntülenebilir.)

Bu arada, analist Ross Norman’ın LBMA altın fiyatı anketinde dokuz kez birinci olduğunu not edeceğiz. Altının bu yıl % 20 artacağını tahmin ediyor.

Son olarak, bu analistlerin ortalama 2021 altın fiyatı tahminleri 2.228 dolar.

Peki benim 2021 altın fiyatı tahminim nedir? Bu soruyu cevaplamak için, hem olumlu hem de olumsuz fiyat üzerinde en büyük etkiye sahip olması muhtemel çeşitli faktörlere bakmamız gerekiyor.

Altının Geleceği Faktörleri

Altın sektöründeki deneyimime dayanarak, bu yıl fiyatı en çok etkileyeceğine inandığım faktörlerin bir incelemesi burada.

Parasal ve Mali Teşvik

Parasal teşvikin (Fed’den) bu yıl pes etmesi beklenmiyor. Bir örnek olarak, Chicago Fed Başkanı Charles Evans, “Ekonomik ajanlar, bilançomuzun genişlemesi için hazırlıklı olmalı …” dedi.

Ve mali teşviklerin2021’de patlaması muhtemeldir.. Bu tür teşviklerin ilginç yanı, bankaları atlaması ve fonları doğrudan harcama eğilimi olan insanların eline vermesidir.

Başkan seçilen Joe Biden, göreve başladığında “birinci önceliğinin” bir teşvik paketi olduğunu açıkça belirtti. Ve Janet Yellen’in – şimdi Hazine Bakanı olarak – dönüşüyle ​​birlikte daha fazla teşvik desteklenecek. Fed Başkanı olarak görev yaptığı süre boyunca ve son iletişimlerde mesaj çok açık: daha fazla mali teşvik geliyor.

Mali teşvik tutarları yazdığımız gibi kesinleşmiyor, ancak şu ana kadar kamuoyuna söylenenlere dayanarak, 2021’de mali harcamalarda en az 3 trilyon dolar aralığında bir şey beklemeliyiz.

Parasal ve mali teşvik, muhtemelen altın için en güçlü katalizörlerden biridir, ondan gelebilecek sonuçlardan bahsetmeye bile gerek yok. Tabii ki teşvik edici olmazlarsa veya beklenenden çok daha az olursa, altın fiyatında bir engel olur. Ancak bu, en azından bu yıl pek olası değil.

Teşvik çabaları beklendiği gibi sonuçlanırsa, altın fiyatı artar.

 

Düşük faiz oranları

Fed, en azından önümüzdeki yıl için ultra kolay parasal koşulların sinyalini verdi. Chicago Fed Başkanı Charles Evans, “Fed’in politika duruşunun uzunca bir süre destekleyici olması gerekecek … ekonomik birimler çok düşük faiz oranlarına hazırlıklı olmalı.” Dedi.

Birçok analist, ekonomi toparlanmaya başlarsa nominal faiz oranı ile enflasyon arasındaki farkın genişlemesini bekliyor. Diğer bir deyişle, nominal getiriler sabit kalsa bile, enflasyon yükselirse gerçek getiri düşmeye devam edecektir.

  • Altın ve reel getiri arasındaki ilişki, altın fiyatının en tutarlı belirleyicilerinden biridir. 

Enflasyona göre ayarlanmış getirilerin negatif kalması muhtemeldir. Öyleyse, altın fiyatı artar.

ABD Doları: Altın evrensel olarak ABD doları cinsinden fiyatlandırıldığı için, genellikle ters orantılıdır. Bu nedenle, zayıf bir ABD doları, yüksek altın fiyatlarını destekler. Devam eden teşvik çabaları USD’yi baskı altında tutacak  ve bu yıl beklenen mali harcamalar göz önüne alındığında, doların düşmesi global piyasada muhtemeldir ve bu da altını yükseltecektir.

Virüs kontrol altına alınırsa ve Fed ve kongre teşvik çabalarına yeniden ölçeklenirse, dolar yükselir ve altın muhtemelen düşer.

Enflasyon Tehdidi: Fed, % 2’yi aşan enflasyon oranlarından memnun olduğunu açıkça ifade ettiğinden, daha yüksek bir TÜFE belirgin bir olasılıktır. Bu yıl daha yüksek enflasyon oranlarına yol açabilecek başka neler olduğunu düşünün …

Borçlar ve açıklar rekor seviyeye ulaştı ve tarihsel çalışmalar daha yüksek enflasyon oranlarına yol açtı . borç, 2020’yi modern tarihte eşi görülmemiş bir GSYİH’nın% 135,6’sı ile bitirdi. Ve açık şu anda 3.2 trilyon dolar, Büyük Durgunluğun iki katından fazla ve ABD tarihinde görülmemiş bir seviyedir.

Bu arada Satın Alma Yöneticileri Endeksi’nin (PMI) 2020’deki son okuması, yeni siparişler düşerken girdi fiyatlarının yükseldiğini gösterdi. Hizmet PMI örneğinde, girdi fiyatları ikinci ayda rekor seviyedeki en yüksek seviyeye yükselirken, imalat anketindeki girdi fiyatları 2018 ortasından bu yana en yüksek seviyeye ulaştı.

Emtia fiyatları da yükseldi. Birçoğu bir yıl öncesine göre çift haneli rakamlara yükseldi ve kereste fiyatları üç haneli rakamlara yükseldi.

Bu arada, St. Louis Fed Başkanı James Bullard, bankasının “yoğun” olan ve fiyatlarda büyük bir artışa neden olan çeşitli türlerdeki arz kısıtlamaları hakkında raporlar aldığını söyledi. “Son on yılı karakterize eden enflasyonun durgunluğu, 2021’de ne olacağına dair iyi bir rehber olmayabilir, burada alışık olduğumuzdan muhtemelen daha yüksek bir enflasyon bekleyeceğim.”

Merkez bankasının “şahinlerinden” biri olan Kansas City  Başkanı Esther George, “enflasyonun yaklaşmakta olduğundan endişeli olduğunu ve tersine şaşırabileceğini” söyledi.

Son olarak, enflasyonun daha yüksek ücretler olmadan gerçekleşemeyeceği teorisini kabul ederseniz, 20 ABD eyaletinin Ocak ayında başlayan daha yüksek asgari ücret oranlarını zorunlu kıldığını belirteceğim. Ve dört eyalet daha artı Washington DC, asgari ücretlerini yıl içinde artıracak.

2021’de yükselen tüketici fiyatları bizi ziyaret ederse, yatırımcılar mutlaka enflasyon riskinden korunma arayışına girerler, altın bariz bir seçimdir ve fiyatı zorlayacaktır …

Devam Eden Covid Fallout: Birleşik Krallık ve Güney Afrika’da yeni bir COVID-19 varyantı ortaya çıktı ve virüs mutasyona uğruyor. Bu, kilitlenmeleri ve sınırların kapatılmasını uzatabilir. Ayrıca virüsün mevcut türünün bulunmama olasılığını da göz önünde bulundurmalıyız.

Aşı, dünya için olumlu bir adımdır, ancak hala pek çok bilinmeyen vardır. Virüsün yayılması devam ederse, altın desteği görecek ve fiyatlar yukarı yönlü ivme kazanacaktır.

Altının Geleceği

Uzun Süreli Durgunluk: ABD borsasının şu anda rekor seviyelere yakın olmasına rağmen, birçok işletme, halen devam eden kapanışlar bildirilmekte olup, mücadele etmeye devam ediyor. İflaslar muhtemelen bitmedi, işsizlik seviyeleri de yükselmedi. Çifte dip durgunluğu birçok uzman tarafından tartışıldı.

Siyah Kuğular: Siyah kuğu, yatırımcıları hazırlıksız yakalayan bir olaydır. Ve 2021 böyle bir olay için olgunlaştı, potansiyel adaylar arasında dağınık bir Brexit, sosyal huzursuzluk veya bir borsa veya emlak çöküşü var. Topluma veya piyasalara yönelik bir başka şok, tıpkı 2020’de olduğu gibi altının hedging yeteneklerine ışık tutacak ve fiyatı zorlayacaktır …

2021 altın fiyatına yönelik tahminim, negatif reel getiriler, zayıf dolar, yükselen enflasyon beklentileri ve devam eden parasal ve mali teşviklerin mevcut ortamına dayanıyor. Ayrıca Fed’in krize etkili bir şekilde yanıt verme becerisinin azaldığını da göz önünde bulundurmalıyız ki “alet kutuları” gerçekten de azalıyor.

 

Altının Geleceği yazımızı okuduğunuz için teşekkürler!

 

POPÜLER YAZILARIMIZ

Zengin Baba Yoksul Baba Kitap Özeti

Kişisel enflasyon oranınızı nasıl hesaplayabilirsiniz

Nasıl Milyoner Olunur

İzlenecek Basit Yatırım İlkeleri