Atomik Alışkanlıklar James Clear Kitap İncelemesi

Atomik Alışkanlıklar kitabı, alışkanlarımızı değiştirmemizi en etki edici kitapların başında gelir.Ben okurken çok faydalandığım bir kitap oldu.Umarım sizin için de yararlı olur.

”Sonuçlarınız, alışkanlıklarınızın gecikmeli bir ölçüsüdür. Net değeriniz, finansal alışkanlıklarınızın gecikmeli bir ölçüsüdür. Kilonuz, yeme alışkanlıklarınızın gecikmeli bir ölçüsüdür. Bilginiz, öğrenme alışkanlıklarınızın gecikmeli bir ölçüsüdür. Dağınıklığınız, temizlik alışkanlıklarınızın gecikmeli bir ölçüsüdür. Neyi tekrarlarsanız onu alırsınız.”

www.kisiselfinansokulu.com

Hedefler ve Sistemler

 • Hedefler, ulaşmak istediğiniz sonuçlarla ilgilidir. Sistemler, bu sonuçlara yol açan süreçlerle ilgilidir.
 • Hedefler bir yön belirlemek için iyidir, ancak sistemler ilerleme kaydetmek için en iyisidir.
 • Kazananlar ve kaybedenler aynı hedeflere sahiptir .
 • Bir hedefe ulaşmak sadece anlık bir değişikliktir.
 • Hedefler mutluluğunuzu kısıtlar.
 • Hedefler uzun vadeli ilerlemeyle çelişiyor.
 • Hedef belirlemenin amacı oyunu kazanmaktır. Sistem kurmanın amacı oyunu oynamaya devam etmektir.

Alışkanlıklarımızı değiştirmek iki nedenden dolayı zordur:

 1. Yanlış olanı değiştirmeye çalışıyoruz.
 2. Alışkanlıklarımızı yanlış yoldan değiştirmeye çalışırız.

Davranış Değişiminin Üç Katmanı

 1. İlk katman, sonuçlarınızı değiştiriyor . Bu seviye, sonuçlarınızı değiştirmekle ilgilidir: kilo vermek, kitap yayınlamak, temettü emeklisi olmak. Belirlediğiniz hedeflerin çoğu bu değişim düzeyiyle ilişkilidir.
 2. İkinci katman, sürecinizi değiştiriyor . Bu seviye, alışkanlıklarınızı ve sistemlerinizi değiştirmekle ilgilidir: spor salonunda yeni bir rutin uygulamak, daha iyi iş akışı için masanızı düzenlemek. Oluşturduğunuz alışkanlıkların çoğu bu seviye ile ilişkilidir.
 3. Üçüncü ve en derin katman kimliğinizi değiştiriyor . Bu seviye inançlarınızı değiştirmekle ilgilidir: dünya görüşünüz, kendi imajınız, kendiniz ve başkaları hakkındaki yargılarınız. Sahip olduğunuz inançların, varsayımların ve önyargıların çoğu bu seviye ile ilişkilidir.

Alternatif, kimlik temelli alışkanlıklar oluşturmaktır . Bu yaklaşımla, kim olmak istediğimize odaklanarak başlıyoruz.

Kişiliğiniz ile uyuşmayan davranış kalıcı olmaz . Daha fazla para isteyebilirsiniz, ancak kimliğiniz  çok para harcayan biriyse, kazanmak yerine harcamaya doğru çekilmeye devam edeceksiniz.

Tırnak yeme : “Eşimden ilk manikürümü planlamasını istedim” dedi. “Düşüncem, tırnaklarımı korumak için para ödemeye başlarsam onları çiğnemeyeceğimdi. Ve  sonunda işe yaradı, ancak parasal nedenle değil. Olan şuydu, manikür parmaklarımı ilk defa gerçekten güzel gösteriyordu. Manikürcü, çiğneme dışında gerçekten sağlıklı, çekici tırnaklarım olduğunu bile söyledi. Birden tırnaklarımla gurur duydum.

İçsel motivasyonun nihai biçimi, bir alışkanlığın kimliğinizin bir parçası haline gelmesidir. Bunu isteyen türden biri olduğumu söylemek başka bir şeydir. Ben böyle biriyim demek ise çok farklı bir şeydir.

Yeni kimlikler yeni kanıtlar gerektirir. Her zaman verdiğiniz aynı oyları vermeye devam ederseniz, her zaman aldığınız aynı sonuçları alacaksınız. Hiçbir şey değişmezse, hiçbir şey değişmeyecek. Bu, iki aşamalı basit bir süreçtir: Olmak istediğiniz kişinin tipine karar verin. Küçük kazançlarla kendinize kanıtlayın.

100 kilodan fazla vermiş bir arkadaşım var, kendisine “ Sağlıklı bir insan ne yapardı? 

Tüm alışkanlıkların oluşumu bir geri bildirim döngüsüdür (bir sonraki bölümde derinlemesine inceleyeceğimiz bir kavram), ancak sonuçlarınızdan ziyade değerlerinizin, ilkelerinizin ve kimliğinizin döngüyü yönlendirmesine izin vermek önemlidir . Odak noktası, belirli bir sonuç elde etmek değil, her zaman o tür bir insan olmak olmalıdır.

www.kisiselfinansokulu.com

Bir alışkanlık oluşturma süreci dört basit adıma ayrılabilir:

 1. İstek
 2. Özlem
 3. Tepki
 4. Ödül.

Sigara içmeye can atmazsın, onun verdiği rahatlama hissine can atarsın . Dişlerinizi fırçalayarak değil, temiz bir ağız hissi ile motive olursunuz. Televizyonu açmak istemiyorsun, eğlenmek istiyorsun.

Her özlem, içsel durumunuzu değiştirme arzusuyla bağlantılıdır.

Gözlemcinin düşünceleri, duyguları, bir ipucunu bir arzuya dönüştüren şeydir.

Yanıt, bir düşünce veya eylem şeklini alabilen, gerçekleştirdiğiniz gerçek alışkanlıktır . Bir tepkinin oluşup oluşmadığı, ne kadar motive olduğunuza ve davranışla ne kadar sürtüşme olduğuna bağlıdır.

Ödüller, her alışkanlığın nihai hedefidir . İpucu, ödülü fark etmekle ilgilidir. Özlem, ödülü istemekle ilgilidir. Cevap, ödülü almakla ilgilidir.

Ödüllerin ilk amacı, özleminizi tatmin etmektir.

İkincisi, ödüller bize gelecekte hangi eylemlerin hatırlamaya değer olduğunu öğretir.

Bir davranış dört aşamadan herhangi birinde yetersiz kalırsa alışkanlık haline gelmez.

 1. İpucunu ortadan kaldırın böylelikle alışkanlığınız asla başlamaz.
 2. İsteğinizi azaltın ve harekete geçmek için yeterli motivasyonu bulamazsınız.
 3. Davranışı zorlaştırın.
 4. Ve ödül arzunuzu tatmin edemezse, gelecekte bunu tekrar yapmak için hiçbir nedeniniz kalmaz.

İlk üç adım olmadan bir davranış oluşmayacaktır. Dördü birden olmadan, bir davranış tekrarlanmayacaktır.

Sorun aşaması, ipucunu ve özlemi içerir ve bir şeyin değişmesi gerektiğini fark ettiğiniz zamandır. Çözüm aşaması, yanıtı ve ödülü içerir ve harekete geçtiğinizde ve arzu ettiğiniz değişimi elde ettiğiniz zamandır.

Bir alışkanlığın başlaması için ipucunun farkında olmanıza gerek yok. Bir fırsatı fark edebilir ve dikkatinizi ona ayırmadan harekete geçebilirsiniz.

Alışkanlık Puan Kartı

Kişisel yaşamlarımız için bir “göster ve ara” sistemine ihtiyacımız var. Davranışlarınızın daha fazla farkına varmak için kullanabileceğiniz basit bir alıştırma olan Habits Scorecard’ın kökeni budur .

 1. Günlük alışkanlıklarınızın bir listesini yapın.
 2. Kendinize sorun, “Bu iyi bir alışkanlık mı, kötü bir alışkanlık mı yoksa nötr bir alışkanlık mı?”
 3. İyi bir alışkanlıksa yanına “+” yazın. Kötü bir alışkanlıksa, “-” yazın. Nötr bir alışkanlıksa, “=” yazın.

Belirli bir alışkanlığı nasıl değerlendireceğinizi belirlemekte sorun yaşıyorsanız, kullanmayı sevdiğim bir soru var: “Bu davranış, olmak istediğim kişi olmama yardımcı oluyor mu? Bu alışkanlık, arzu ettiğim kimliğe mi yoksa aleyhime mi oy veriyor?”

Kötü alışkanlıkları değiştirmenin ilk adımı, onları gözetlemektir. Fazladan yardıma ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız, İşaretle ve Çağırmayı kendi hayatınızda deneyebilirsiniz. Yapmayı düşündüğünüz eylemi ve sonucun ne olacağını yüksek sesle söyleyin .

ayrıca bir sonraki hafta ne zaman ve nerede egzersiz yapacaklarına dair bir plan formüle etmeleri istendi. Özellikle, üçüncü grubun her bir üyesi şu cümleyi tamamladı: “Önümüzdeki hafta boyunca, [GÜN] saat [ZAMAN] saatinde [YER]’de en az 20 dakikalık egzersiz yapacağım.”… Üçüncü grubun yüzde 91’i. grup haftada en az bir kez egzersiz yaptı, bu durum normal oranın iki katından fazlaydı.

Doldurdukları cümle, araştırmacıların ne zaman ve nerede hareket edeceğinize dair önceden yaptığınız bir plan olan uygulama niyeti olarak adlandırdıkları şeydir . Yani, belirli bir alışkanlığı nasıl uygulamayı düşündüğünüzdür.

Pek çok insan, gerçekte eksik olan şey netlik olduğunda motivasyondan yoksun olduklarını düşünür . Ne zaman ve nerede harekete geçileceği her zaman açık değildir. Bazı insanlar tüm hayatlarını bir iyileştirme yapmak için doğru zamanın gelmesini bekleyerek harcarlar.

Bu stratejiyi alışkanlıklarınıza uygulamanın basit yolu şu cümleyi doldurmaktır: [YER]’de [ZAMAN]’da [DAVRANIŞ] yapacağım.

Diderot Etkisi, yeni bir mülk edinmenin genellikle ek satın alımlara yol açan bir tüketim sarmalı yarattığını belirtir .

Alışkanlık istifleme : Her gün halihazırda yaptığınız bir alışkanlığı belirleyin ve ardından yeni davranışınızı en üste koyun.

Alışkanlık yığınlama formülü şudur: “[MEVCUT ALIŞKANLIK]tan sonra, [YENİ ALIŞKANLIK] yapacağım.”

Yeni alışkanlıklar oluşturmak için bir alışkanlık listesi oluşturma

 • İki sütunlu bir liste yapın. İlk sütuna, her gün yaptığınız alışkanlıkları hatasız bir şekilde yazın.
 • İkinci sütuna, her gün başınıza gelen her şeyi hatasız bir şekilde yazın.
 • Bu iki listeyle donanmış olarak, yeni alışkanlığınızı yaşam tarzınıza eklemek için en iyi yeri aramaya başlayabilirsiniz.

“Daha fazla oku” veya “daha ​​iyi ye” gibi alışkanlıklar değerli sebeplerdir, ancak bu hedefler nasıl ve ne zaman hareket edileceğine dair talimat vermez. Açık ve net olun: Kapıyı kapattıktan sonra. Dişlerimi fırçaladıktan sonra. Ben masaya oturduktan sonra . Spesifiklik önemlidir. Yeni alışkanlığınız belirli bir ipucuna ne kadar sıkı bağlıysa, harekete geçme zamanı geldiğinde fark etme olasılığınız o kadar artar.

alışkanlıkları yeni bir ortamda değiştirmek daha kolay olabilir . Sizi mevcut alışkanlıklarınıza yönlendiren ince tetikleyicilerden ve ipuçlarından kurtulmanıza yardımcı olur. Yeni bir yere gidin – farklı bir kahve dükkanı, parkta bir bank, odanızın nadiren kullandığınız bir köşesi – ve orada yeni bir rutin yaratın.

“Disiplinli” insanlar, hayatlarını kahramanca irade ve özdenetim gerektirmeyen bir şekilde yapılandırmada daha iyidirler . Başka bir deyişle, cazip durumlarda daha az zaman harcarlar.

Olumsuz bir ortamda sürekli olarak olumlu alışkanlıklara bağlı kalan birini hiç görmedim .

Kötü bir alışkanlığı ortadan kaldırmanın en pratik yollarından biri, ona neden olan ipucuna maruz kalmayı azaltmaktır.

Tek bir ipucunu kaldırın ve tüm alışkanlık genellikle kaybolur.

Bir fırsat ne kadar çekiciyse, alışkanlık oluşturma olasılığı da o kadar yüksektir.

Alışkanlıklar söz konusu olduğunda, anahtar çıkarım şudur: Dopamin yalnızca zevk aldığınızda değil, aynı zamanda onu beklediğinizde de salınır. Kumar bağımlıları, kazandıktan sonra değil, bahis oynamadan hemen önce dopamin artışı yaşarlar.

Eyleme geçmemizi sağlayan şey, ödülün yerine getirilmesi değil, beklentisidir .

Alışkanlık istifleme + cezbedici paketleme formülü :

 • [MEVCUT ALIŞKANLIK]’tan sonra, [İHTİYACIM OLAN ALIŞKANLIK] yapacağım. [İHTİYACIM OLAN ALIŞKANLIK]tan sonra, [İSTEDİĞİM ALIŞKANLIK] yapacağım.
 • Tv izlemek istiyor ancak satış görüşmeleri yapmanız gerekiyorsa: Öğle tatilinden döndükten sonra üç potansiyel müşteriyi (ihtiyaç) arayacağım. Üç potansiyel müşteriyi aradıktan sonra TV izleyeceğim.
 • Umut, en sonunda üç müşteriyi aramayı veya tv izlemeyi dört gözle bekleyeceğinizdir.

(1) İstediğiniz davranışın normal davranış olduğu ve (2) grupla zaten ortak bir noktanızın olduğu bir kültüre katılın.

Nasıl davranacağımızdan emin olmadığımızda, davranışlarımıza rehberlik etmesi için gruba bakarız . Sürekli çevremizi tarıyoruz ve “Diğer herkes ne yapıyor?” diye merak ediyoruz.

Kabilenin normal davranışı, genellikle bireyin arzu edilen davranışına üstün gelir . Örneğin, bir çalışma, bir şempanzenin bir grubun üyesi olarak fındık kırmanın etkili bir yolunu öğrendiğinde ve daha sonra daha az etkili bir strateji kullanan yeni bir gruba geçtiğinde, sadece karıştırmak için üstün fındık kırma yöntemini kullanmaktan kaçınacağını buldu.

Alışkanlıklarınız, eski arzulara günümüzün modern çözümleridir. Eski ahlaksızlıkların yeni versiyonlarıdır. İnsan davranışının altında yatan güdüler aynı kalır. Gerçekleştirdiğimiz belirli alışkanlıklar, tarihin dönemine göre farklılık gösterir.

En küçük eylem bile, o anda olduğundan farklı hissetme motivasyonuyla renklenir. Aşırı yemek yediğinizde, bir şeyler yaktığınızda veya sosyal medyaya göz attığınızda, gerçekten istediğiniz şey bir  cipsi, bir sigara veya bir sürü beğeni değildir. Gerçekten istediğin şey farklı hissetmektir.

Yürüyüş yapmak veya gezmek gibi sizi gerçekten mutlu eden bir şey bulun ve ardından sevdiğiniz şeyi yapmadan önce her seferinde gerçekleştireceğiniz kısa bir rutin oluşturun . Belki her sevdiğin şeyden önce yatırım yapacağın şirketin faaliyet raporunu okursun.

Bir alışkanlıkta ustalaşmak istiyorsanız, anahtar mükemmellik değil tekrarla başlamaktır . Yeni bir alışkanlığın her özelliğinin haritasını çıkarmanıza gerek yoktur. Sadece pratik yapmanız gerekiyor. Bu, 3. Yasanın ilk çıkarımıdır: sadece tekrarlarınızı içeri almanız yeterlidir.

Duyduğum en yaygın sorulardan biri, “Yeni bir alışkanlık kazanmak ne kadar sürer?” Ancak insanların gerçekten sorması gereken şey şudur: “ Yeni bir alışkanlık oluşturmak için kaç tane gerekir? ” Yani bir alışkanlığı otomatik hale getirmek için kaç tekrar gerekir?

Telefonlarda gezinmek, e-postaları kontrol etmek ve televizyon izlemek gibi alışkanlıklar, neredeyse hiç çaba harcamadan gerçekleştirilebildikleri için zamanımızın çoğunu çalıyor. Oldukça kullanışlıdırlar.

Alışkanlıklarınızla ilişkili sürtünmeyi azaltmanın en etkili yollarından biri, çevre tasarımı uygulamaktır .

Yeni bir alışkanlığı nerede uygulayacağınıza karar verirken, günlük rutininizin yolu üzerinde olan bir yer seçmek en iyisidir. Alışkanlıklar hayatınızın akışına uyduklarında inşa etmek daha kolaydır .

Doğru olanı yapmanın mümkün olduğunca kolay olduğu bir ortam yaratın.

 

Örneğin, kendinizi çok fazla televizyon izlerken bulursanız, her kullanımdan sonra fişini çekin. Sadece izlemek istediğiniz programın adını yüksek sesle söyleyebiliyorsanız tekrar takın.

Sigarayı  göremeyeceğim bir yere sakladığımda daha az içiyorum. Telefonumdan sosyal medya uygulamalarını sildiğimde, onları tekrar indirip oturum açmam haftalar alabilir.

Seçenekleriniz, mevcut olanlarla sınırlıdır . İlk tercihe göre şekillenirler.

İki Dakika Kuralı: “ Yeni bir alışkanlığa başladığınızda, yapması iki dakikadan az sürmelidir .”

Yeni bir alışkanlık bir meydan okuma gibi hissetmemelidir. Takip eden eylemler zor olabilir, ancak ilk iki dakika kolay olmalıdır. İstediğiniz şey, sizi doğal olarak daha üretken bir yola yönlendiren bir “geçit alışkanlığı”dır.

Amacınız bir maraton koşmak olabilir, ancak geçiş alışkanlığınız koşu ayakkabılarınızı giymektir . İki Dakika Kuralını böyle takip edersiniz.

Erkenden Uyanmaya Alışmak

 1. Her gece saat 10’da evde olun.
 2. Tüm cihazları (TV, telefon vb.) her gece saat 22.00’ye kadar kapatın.
 3. Her gece saat 22’de yatakta olun (kitap okumak, eşinizle konuşmak).
 4. Işıklar her gece saat 22.00’de kapanıyor.
 5. Her gün sabah 6’da uyanın.

Matematikçi ve filozof Alfred North Whitehead’in yazdığı gibi, “ Medeniyet, onları düşünmeden gerçekleştirebileceğimiz işlemlerin sayısını artırarak ilerler. 

Bunun gibi hikayeler, Davranış Değişiminin Temel Kuralının kanıtıdır: Ödüllendirilen şey tekrarlanır . Cezalandırılan şeyden kaçınılır . Geçmişte yaptıklarınızdan dolayı ödüllendirildiğiniz (veya yaptığınız için cezalandırıldığınız) temel alınarak gelecekte ne yapacağınızı öğrenirsiniz. Olumlu duygular alışkanlıkları geliştirir. Olumsuz duygular onları yok eder.

Bir çözüm, durumu tersine çevirmektir. Kaçınmayı görünür kılmak istiyorsunuz . Bir tasarruf hesabı açın ve istediğiniz bir şey için etiketleyin, Örneğin “Ayakkabı” gibi. Bir satın alma işlemi yaptığınızda, aynı miktarda parayı hesaba koyun. Sabah latte’nizi içmek mi istiyorsunuz? Önce o latte fiyatını tasarruf hesabınıza aktarın. Netflix’te bir ay daha mı geçtiniz? O zaman bir Aylık netflix parasını hemen tasarruf hesabına gönder. Kendiniz için bir sadakat programı oluşturmak gibidir.

Okurlarımdan biri ve karısı benzer bir kurulum kullandı. Dışarıda çok fazla yemek yemeyi bırakıp birlikte daha fazla yemek pişirmeye başlamak istediler. Tasarruf hesaplarını “Avrupa Gezisi” olarak etiketlediler. Ne zaman dışarı çıkmak isteseler, hesaba 300 TL aktardılar.

Özetle, bir alışkanlığın sürmesi için keyifli olması gerekir. Harika kokan sabun veya ferahlatıcı bir nane aroması olan diş macunu gibi basit takviye parçaları veya tasarruf hesabınıza  300 tl düştüğünü görmek, bir alışkanlığın tadını çıkarmak için ihtiyacınız olan anında zevki sunabilir. Ve eğlenceli olduğunda değişim kolaydır.

Asla iki kez kaçırmayın . İlk hata asla seni mahveden hata değildir. Bunu takip eden tekrarlanan hataların sarmalıdır.

Ağrı ne kadar ani olursa, davranış o kadar az olasıdır. Kötü alışkanlıkları önlemek ve sağlıksız davranışları ortadan kaldırmak istiyorsanız, eyleme anında bir maliyet eklemek, olasılıklarını azaltmanın harika bir yoludur .

Eylemler hemen bir sonuca varır varmaz, davranış değişmeye başlar. Müşteriler, gecikme ücreti aldıklarında faturalarını zamanında öderler. Öğrenciler, notları yoklamayla bağlantılı olduğunda sınıfa gelir. Biraz ani acıdan kaçınmak için birçok çemberin üzerinden atlayacağız .

alışkanlık sözleşmesi, herhangi bir davranışa sosyal bir maliyet eklemek için kullanılabilir . Sözlerinizi ihlal etmenin maliyetlerini halka açık ve acı verici hale getirir.

İYİ BİR ALIŞKANLIK NASIL YARATILIR – Atomik Alışkanlıklar

1. Açık Olun

 1. Alışkanlıklar Puan Kartı’nı doldurun . Farkında olmak için mevcut alışkanlıklarınızı yazın.
 2. Uygulama amaçlarını kullanın : “[YER]’de [ZAMAN]’da [DAVRANIŞ] yapacağım.” EVİMDE HER AYIN 15NDE SAAT 16.00 DA DAHA ÖNCE BELİRLEDİĞİM TEMETTÜ ŞİRKETLERİNE EKLEME YAPACAĞIM.
 3. Alışkanlık istiflemeyi kullanın : “[MEVCUT ALIŞKANLIK]’tan sonra, [YENİ ALIŞKANLIK] yapacağım.”
 4. Ortamınızı tasarlayın . İyi alışkanlıkların ipuçlarını açık ve görünür hale getirin.

2. Çekici Hale Getirin

 1.  Yapmak istediğiniz bir eylemi, yapmanız gereken bir eylemle eşleştirin.
 2. İstediğiniz davranışın normal davranış olduğu bir kültüre katılın .
 3. Bir motivasyon ritüeli oluşturun . Zor bir alışkanlıktan hemen önce zevk aldığınız bir şey yapın.

3. Kolaylaştırın

 1. Sürtünmeyi azaltın . İyi alışkanlıklarınızla aranızdaki adım sayısını azaltın.
 2. Çevreyi tasarlayın . Gelecekteki eylemleri kolaylaştırmak için ortamınızı hazırlayın.
 3. Belirleyici anda ustalaşın . Büyük boyutlu etki sağlayan küçük seçenekleri optimize edin.
 4. İki Dakika Kuralını kullanın . Alışkanlıklarınızı iki dakika veya daha kısa sürede tamamlanana kadar küçültün.
 5. Alışkanlıklarınızı otomatikleştirin . Gelecekteki davranışları kilitleyen teknolojiye ve tek seferlik satın alımlara yatırım yapın.

4. Tatmin Edici Hale Getirin

 1. Takviye kullanın . Alışkanlığınızı tamamladığınızda kendinize hemen bir ödül verin.
 2. “Hiçbir şey yapmamayı” eğlenceli hale getirin . Kötü bir alışkanlıktan kaçınırken, faydalarını görmenin bir yolunu tasarlayın.
 3. Bir alışkanlık izleyici kullanın . Alışkanlık serinizi takip edin ve “zinciri kırmayın”.
 4. Asla iki kez kaçırmayın . Bir alışkanlığı yapmayı unuttuğunuzda, hemen yola döndüğünüzden emin olun.

KÖTÜ BİR ALIŞKANLIK NASIL KIRILIR * Atomik Alışkanlıklar

1. Görünmez Yap

      1. Bahaneleri azaltın . Kötü alışkanlıklarınızın ipuçlarını çevrenizden kaldırın.

2. Çekici Olmayın

       1. Zihniyetinizi yeniden çerçeveleyin . Kötü alışkanlıklarınızdan kaçınmanın faydalarını vurgulayın.

3. Zorlaştırın

       1. Sürtünmeyi artırın . Kötü alışkanlıklarınız ile aranızdaki adım sayısını artırın.

       2. Bir taahhüt cihazı kullanın . Gelecekteki seçimlerinizi size fayda sağlayanlarla sınırlayın.

4. Tatmin Edici Olmamak

       1. Bir sorumluluk ortağı edinin . Birinden davranışlarınızı izlemesini isteyin.

       2. Bir alışkanlık sözleşmesi oluşturun . Kötü alışkanlıklarınızın maliyetini herkese açık ve acı verici hale getirin.

Başarıya yönelik en büyük tehdit başarısızlık değil can sıkıntısıdır . Alışkanlıklardan sıkılırız çünkü bizi memnun etmeyi bırakırlar. Sonuç beklenen hale gelir. Alışkanlıklarımız sıradanlaştıkça, yenilik aramak için ilerlememizi raydan çıkarmaya başlarız.

Memnuniyeti deneyimlemek için yeterli “kazanmaya” ve arzuyu deneyimlemeye yetecek kadar “istemeye” ihtiyacınız var .  Halihazırda bir alışkanlıkla ilgileniyorsanız, üstesinden gelinebilir zorluktaki zorluklar üzerinde çalışmak, işleri ilginç tutmanın iyi bir yoludur.

Her hafta aldıkları önemli kararları, bu kararları neden aldıklarını ve sonucun ne olmasını beklediklerini kaydettikleri bir “karar günlüğü” tutan yöneticiler ve yatırımcılar tanıyorum . Nerede doğru ve nerede yanlış yaptıklarını görmek için her ayın veya yılın sonunda seçimlerini gözden geçirirler.

Üç soruyu yanıtlayarak ilerlememi (veya eksikliğimi) yansıtıyorum:

 1. Bu yıl ne iyi gitti?
 2. Bu yıl ne bu kadar iyi gitmedi?
 3. Ne öğrendim?

Yıllık Dürüstlük Raporum üç soruyu yanıtlıyor:

 1. Hayatımı ve çalışmamı yönlendiren temel değerler nelerdir?
 2. Şu anda nasıl dürüst bir şekilde yaşıyorum ve çalışıyorum?
 3. Gelecekte nasıl daha yüksek bir standart belirleyebilirim?

 

Okuduğunuz için teşekkürler.Diğer yazılarımız: