Babil’in En Zengin Adamı Kitap İncelemesi

Babil’in En Zengin Adamı, yüz yıl öncesinde de tasarruf, birikim, yatırım ve servet inşa etmenin yolunu bizlere gösteriyor. Para,6.000 yıl önce Babil’de olduğu gibi aynı yasalara tabidir.

Babil'in En Zengin Adamı

www.kisiselfinansokulu.com

Finansın tarihi beşiği olan Babil’in kadim medeniyetinde geçen, modern insan için ilham verici benzetmeler şeklinde on masal içeriyor. Zenginlik kazanmanın, borçsuz olmanın, kendiniz ve aileniz için refah yolunu takip etmenin ve yaşlılığınız için bir güvenlik ağı hazırlamanın basit yolları da dahil olmak üzere eski zamanların insanlarının başarı sırlarını bizlere açıklıyorlar.

Bir ulusun refahı, aramızdaki her birimizin mali refahına bağlıdır. Bu kitap, çabalarımızın ve bilgimizin ürettiği başarılardan gelen kişisel başarı hakkındadır.

Para, 6.000 yıl önce Babil’de olduğu gibi aynı yasalara tabidir .

Eski Babil’de Arkad adında çok zengin bir adam yaşıyordu . Onun muazzam serveti hayranlık uyandırdı. Fakirlere ve ailesine çok yardım etti  ve kendisine çok para harcadı. Buna rağmen serveti her yıl harcayabileceğinden daha hızlı büyüdü.

Bir gün arkadaşları onu görmeye geldi ve sordu:

“Arkad, sen en güzel kıyafetleri giyiyorsun, en lezzetli yemeklerin tadını çıkarıyorsun, biz ise ailelerimize zor bakıyoruz. Kader neden sizi hayattaki güzel şeylerin tadını çıkarmanız için seçti ve bizi neden görmezden geliyor, bizler de aynı şekilde hak ediyoruz? “

“Yaşamak için ihtiyaç duyduğundan fazlasını elde etmedin. Bunun nedeni, servete erişim sağlayan kuralları öğrenmemiş olmanız ya da onları uygulamamış olmanızdır, ”diye cevapladı Arkad.

Gençliğimde zenginliğin güç olduğunun farkına vardım.

Daha yetenekli olmadığım için, istediğim her şeyi elde etmek için zamanımı ayırmam ve kendimi çalışmaya adamam gerektiğine karar verdim. Ve çalışmaya gelince, serveti biriktirmenin bir yolunu bulmam gerekiyordu ve bir kez bulduğumda, onu uygulamalı ve iyi bir şekilde yönetmeliydim.

İlk başta şehrin efendisi için basit bir kâtip oldum ve bir gün çok zengin tefeci Algamiş dokuzuncu yasanın bir nüshasını sipariş etmeye geldi. İşin iki günde tamamlanmasını istedi.

Ama geri döndüğünde, bitirmemiştim ve bu duruma çok sinirlendi. Ona sormaya cüret ettim:

“Bana nasıl zengin olabileceğimi söyleyin ve metnin geri kalanını yazmak için bütün gece çalışacağım.

Algamish gülümsedi ve pazarlığımı kabul etti.

Gün doğumunda iş tamamlandı ve bana dedi ki:

Sen pazarlığın kendi tarafını tuttun ve ben de benimkini tutmaya hazırım. Kazandığım her şeyin bir kısmının bana ait olması gerektiğine karar verdiğimde servet yolunu buldum. Senin için de aynı olacak. “

“Bu kadar mı? Diye sordum. Ama kazandığım her şeyi elimde tutabilirim. “

“Bundan çok uzakta,” dedi “Terziye, sandaletçiye, yemeğinize, evinize para ödemiyor musunuz?  Kendin dışında herkese ödeme yaparsın.

Kazandığınız her şeyin onda birini alırsanız, on yıl içinde, bir yılda kazandığınızın karşılığına sahip olacaksınız.

Bugün size gece çalışmanız için sandığınızdan bin kat fazla para ödüyorum . Size sunduğum gerçeği kavrayacak kadar zeki olun. “

Bu nedenle bu prensibi uygulamaya karar verdim. Her ödeme aldığımda, her on taneden bir bakır madeni parayı sakladım. Garip bir şekilde, eskisinden daha fazla param yoktu.

Biriken meblağların yönetiminde birkaç hatadan sonra Algamish, tavsiyesini doğru şekilde uyguladığımı kontrol etmek için beni görmek için geri geldi.

“Arkad, dersini iyi aldın. İlk önce kazanabileceğinden daha azıyla yaşamayı öğrendin. Sonra, deneyimi olan ve bunu paylaşmak isteyenlerin fikrini sormayı öğrendiniz.

Sonunda, altının işinize yaramasını öğrendiniz.

  • Para kazanın,
  • devam edin
  • onu yatırın.

Bu nedenle, yetkinsiniz ve size bir sorumluluk  sunacağım. Yaşlanıyorum. Oğullarım sadece harcamayı düşünüyor ve  kazanmayı asla düşünmüyorlar. Toprağıma bakmak için Nippur’a gideceksin , benim ortağım olacaksın ve malımı paylaşacaksın. “

“Varlık yönetiminin üç kuralını öğrendiğim için, varlıklarının değerini büyük ölçüde artırabildim.”

Böylece Arkad konuştu.

Arkadaşlarından biri ona: “Algamış’tan miras aldığınız için şanslıydınız” dedi.

“Tek şans, onunla tanışmadan önce zenginleşmek istememdi,” dedi Arkad.

“İlk yıl tüm birikimlerinizi kaybettikten sonra devam etme iradesine sahiptiniz.”

” Ne saçma!” dedi Arkad, “Bana yüklenen işi yürütme kararlılığından başka bir şey değildi.” Dedi.

Başka bir arkadaş: “Söylediğin şey doğru ve mantıklıysa, o zaman herhangi bir insan yapabilir ve tüm dünya için yeterli servet olmaz.” Dedi.

“Erkekler enerjilerini büyülü bir şekilde harcadıklarında zenginlik artar. Hiç kimse onun sınırını tahmin edemez, ”diye yanıtladı Arkad.

Algamish’in bilgeliğinin ilkelerini uygulayın ve kendinize şunu söyleyin: Kazandığımın bir kısmı bana geri geliyor ve onu korumalıyım.

Onda birinden az olmayacak şekilde size akıllıca görünen kısmı alın. Bu kısım büyüyecek ve belli bir süre sonra hazineye sahip olmanın hoş hissini yaşayacaksınız.

Faydalar artıyor, yüzdeler de artıyor ve böylelikle kârınız artıyor. Hazinenizin sizin için çalışmasını sağlamayı öğrenin . Paranızı köleniz yapın.

Her gün parayı yöneten bilge adamların fikirlerine danışın ve hatalardan kaçınmaya çalışın. “

KAZANDIĞINIZ HER ŞEYİN BİR PARÇASI SİZE GERİ DÖNÜYOR – SAKLAYIN

İçi Boş Bir Cüzdan İçin Yedi Tedavi

Kral Sargon, Etamlıları yendikten sonra Babil’e döndüğünde ciddi bir durum keşfetti. Kraliyet başbakanı, bunun nedenlerini ona açıkladı.

“Birkaç yıllık refahın ardından, insanlar ihtiyaçlarını karşılayamıyor gibi görünüyor. İşçiler işsiz, tüccarların  az müşterisi var, insanların yiyecek alacak kadar altınları yok . Sadece az sayıda erkek zenginliğin tadını çıkarır. “

“Neden?” diye sordu kral.

“Çünkü nasıl zengin olunacağını anlıyorlar ve başarılı olanları kınayamayız.”

“Neden bütün insanlar nasıl altın toplayıp zenginleşeceğini öğrenemiyor?” dedi. “Peki zengin olmanın en iyi yolunu kim bilebilir?”

“Arkad”.

Onu yarın bana getirin.

Ertesi gün Arkad kralın önünde durdu.

“Arkad,” dedi kral, “kasabamız çok kötü bir durumda, çünkü çok az insan nasıl zenginlik elde edeceğini biliyor. Babil’in dünyanın en zengin şehri olmasını istiyorum.

Tüm nüfusa bu zenginlikleri nasıl elde edeceğimizi öğretmemiz gerekiyor.

Bu bilgiyi krallığımın tüm yiğit tebaalarına aktarmak için yeterli sayıda efendimiz olana kadar bilimini diğerlerine öğretebilecek bir grup öğretmene öğretecek misin? “

Arkad kabul etti.

Kralın bilgi tapınağının büyük odasında, seçilmiş 100 kişi Arkad’ı dinlemeye hazırlandı.

“Sana burada benden önce, yedi gün boyunca her gün boş bir çantayı doldurmanın yedi yolunu açıklayacağım.”

İlk Tedavi

Arkad herkese mesleğinin ne olduğunu sordu.

“Hepinizin bir işi ve maaşı olduğu için, benim başarmam gerekenlerle aynı avantajlara sahipsiniz. Erkeklerin para kazanabileceği çeşitli istihdam biçimleri olduğunu görüyorsunuz. Kazanmanın her yolu, işçinin kendi kesesi için bir porsiyon ayırması gereken bir altın dikişidir.

Her biriniz bir servet kazanmak istiyorsa, zaten kurulmuş olan bu servet kaynağını kullanmaya başlamak akıllıca olmaz mı? “

Arkad yumurta satıcısıyla konuştu:

“Sepetlerinizden birini seçerseniz ve her sabah içine on yumurta koyarsanız ve her akşam dokuz tane çıkarırsanız , ne olur?”

Yumurta satıcısı, “Taşacağı gün gelecek, çünkü her gün çıkardığımdan bir yumurta daha fazla koyuyorum” dedi.

“Ve işte  sevgili öğrenciler, zayıf bir çanta için keşfettiğim ilk tedavi yumurtalar için önerdiğim şeyi yapmaktı – topladığınız her on altın için sadece dokuzunu harcayın.”

İkinci Tedavi

Harcamalarınızı kontrol edin

“Sevgili öğrenciler, bazılarınız bana, zorunlu harcamalarınızı karşılamaya yetmiyorsa, kazancınızın onda birini nasıl tasarruf edeceğimi sordu.

Hepinizin çok şişman olmayan cüzdanları var. Yine de hepiniz aynı miktarı kazanmıyorsunuz. Bazılarınız diğerlerinden çok daha fazla kazanıyor, bazılarınızın besleyecek daha çok ağzı var. Size doğruyu söyleyeyim: Zorunlu dediğimiz harcamalar her zaman gelirimizle orantılı olarak artar .

Zorunlu harcamayı arzularınızla karıştırmayın. Ailenle birlikte her zaman kazancının karşılayabileceğinden daha fazla arzun olacak. Bütün erkeklerin karşılayamayacakları arzuları vardır. Yaşam alışkanlıklarınızı dikkatlice gözden geçirin ve zorunlu olarak kabul ettiğiniz harcamaların çoğunun azaltılabileceğini veya ortadan kaldırılabileceğini keşfedeceksiniz.

Gerçekten zorunlu olan ve gelirinizin onda dokuzunda mümkün olan harcamaları seçin. Çantanızı besleyen 10. payın, yerine getirilmekte olan büyük arzunuz olmasına izin verin. Bütçenin amacı, cüzdanınızın büyümesine yardımcı olmaktır.

Üçüncü Tedavi

Altını çoğaltın

Şimdi servetiniz büyüyor. Kazandığınızın onda birini bir kenara koymak için harcamalarınızı kontrol ettiniz. Bir çantada saklanan altın, sahibini memnun eder, ancak ona hiçbir şey getirmez.

Altınınızı nasıl işleyeceğinizi görelim.

İlk karlı yatırımım, kalkan yapıcı Aggar’a verdiğim krediydi. Her yıl, silah üretmek için büyük miktarlarda metal satın aldı ve tüccarlara ödeme yapacak kadar sermayesi olmadığı için, bunu yapanlardan borç aldı. Sevgili öğrenciler, bir erkeğin zenginliği, çantasındaki altın değildir, ister işte ister seyahatte olun, para getirmeye devam eden gelirde bulunur.

Bu şekilde, alçakgönüllü kazancım, hepsi çalışan ve daha fazla altın kazanan birçok altın kölenin babası oldu. Bu, çantanızı doldurmanın üçüncü yoludur: yeniden üretmek ve gelirinizi servetinizi beslemeye devam edecek bir zenginlik akışı haline getirmek için her parayı işe koyun.

Dördüncü Tedavi

Hazinelerini kayıplardan koru

Yatırımın ilk prensibi sermayenizin güvenliğini sağlamaktır. Kendinizi hazinenizden ayırmadan önce durumu dikkatlice inceleyin ve tamamen güvenli bir şekilde geri kazanılabileceğinden emin olun.

Altınınızı herhangi birine ödünç vermeden önce, borçlunuzun size geri ödeme yapabileceğinden ve bu konuda iyi bir üne sahip olduğundan emin olun.

İşte çantanızı süslemenin dördüncü yolu: Hazinenizi yalnızca sermayenizin güvenli olduğu, istediğiniz anda geri kazanılabileceği ve uygun miktarda faiz yapacağınız yere yatırım yaparak kayıplara karşı koruyun . Altının karlı yönetiminde deneyimli bilge adamlara danışın.

Beşinci Tedavi

Konutunuzu karlı bir yatırım yapın

Çok fazla aile itibarsız mahallelerde yaşıyor ve ev sahiplerine yer olmayan odalar için yüksek kira ödüyor. Bir ailenin mutfağa iyi bitkilerin ekilebileceği ve çocukların oynayabileceği bir tarlaya ihtiyacı vardır.

Kendi bahçenizden incir ve üzümleri yemek ne büyük zevk!

Her erkeğin ailesini barındıracağı bir çatıya sahip olmasını tavsiye ederim.

Sevgili öğrenciler, evinizi inşa etmek için ihtiyacınız olanı ödünç alabilirsiniz ve inşa edildiğinde, kiranızı ödediğiniz düzende borç verene ödersiniz. Birkaç yıl sonra değerli bir mülke sahip olacaksınız ve kralın vergilerinden başka ödeyecek hiçbir şeyiniz kalmayacak. İşte kendi evinize sahip olarak çantanızı süslemenin beşinci yolu bu şekildedir.

Altıncı Tedavi

Gelecekteki bir geliri sigortalayın

Her erkeğin hayatı çocukluktan yaşlılığa kadar sürer. Artık genç olmayacağı ve artık ailesine bakamayacağı ve ihtiyaçlarını karşılayamayacağı gün için uygun bir gelir sağlamak her erkeğe kalmıştır. Bu amaçla ev ve arsa satın alabilirsiniz. Dikkatle seçilirlerse, artan bir değere sahip olurlar ve karları veya satışları belirlenen hedeflere göre gelir getirecektir.

Ayrıca, borç verene küçük bir düzenli ödeme de yapabilirsiniz, bu zamanla ve faizle faydalı sonuçlar doğuracaktır. İşte çantanızı süslemenin, hayatınızın ileriki dönemlerinde gelir elde etmeyi planlamanın ve ailenizin korunmasını garanti etmenin altıncı yolu. da budur.

Yedinci Tedavi

Kazanma yeteneğinizi artırın

Borç almak için beni görmeye gelen genç bir adam, harcamalarını karşılayacak kadar para kazanmadığını söyledi. Bir tefeci için iyi bir müşteri olmadığını söyledim.

Bana işvereninin ona daha fazla ödeme yapamayacağını söyledi.

Kafasında basit olmasına rağmen, içinde daha fazla kazanmak için büyük bir arzu vardı.

Arzu başarıdan önce gelmelidir. Arzularınız güçlü ve iyi tanımlanmış olmalıdır. Belirsiz arzular zayıf isteklerdir. Zengin olma arzusunun hiçbir değeri yoktur.

Beş parça altın elde etmek isteyen adamın elde edebileceği somut bir arzusu vardır. Beş madeni para alıp yatırıma yerleştirildikten sonra, on, sonra yirmi ve daha sonra bin altın almanın benzer yollarını bulabilir.

İşte bu şekilde zengin oldu.

İstekler başlangıçtan itibaren küçük ve açıkça tanımlanmış olmalıdır. Çok fazla iseler, kafaları karışırsa veya bir erkeğin gücünü aşarlarsa, başarısız olmaları garanti edilir.

İnsan bu şekilde öğrenir ve daha becerikli hale gelir.

Öyleyse, bir servet kazanmanın yedinci ve son yolu, entelektüel kapasitenizi geliştirmek , çalışmak, daha akıllı ve daha iyi eğitimli olmak, özsaygıyla hareket etmektir.

Bunlar, uzun ve müreffeh bir yaşam deneyiminden elde edilen, bir servet kazanmanın yedi yoludur.

İlerleyin ve bu gerçekleri uygulamaya koyun, zenginleşin ve zengin olun.

İlerleyin ve Babil’in büyük zenginliklerini paylaşacak olan Majestelerinin tüm dürüst tebaalarına bu gerçekleri öğretin .

İyi şans tanrıçasıyla tanışın

Bir adam şanslıysa, servetinin büyüklüğünü tahmin etmek imkansızdır. Onu Fırat nehrine atın, elinde bir inci ile ortaya çıkacaktır.

 Babil atasözü

Şanslı olma arzusu, bugün erkeklerin kalplerinde olduğu gibi dört bin yıl önce yaşayan erkeklerin de gönlünde mevcuttu.

Eski Babil’de okul veya kolej yoktu, ancak bilgi tapınağı olan bir öğrenme merkezi vardı.

Gönüllü öğretmenler geçmiş zamanların bilgeliğini açıklayacak ve ilgi gören popüler konular tartışıldı.

“Bu akşam neyi tartışıyoruz?” diye sordu Arkad.

Bir dokumacı ayağa kalktı ve yerini aldı:

“Bugün, altın paralarla dolu bir çanta bulacak kadar şanslıydım. Böyle bir şansa sahip olmaya devam etmeyi çok isterim. Şansı çekmenin yollarını tartışmamızı öneriyorum. “

“İlginç bir konu,” dedi Arkad. Bazıları için şans sadece şans eseri olur. Diğerleri ise iyi tanrıça İştar’a inanıyor . Ne düşünüyorsunuz arkadaşlarım “

Genç bir adam daha ayağa kalktı:

“Şanstan bahsettiğimizde aklıma oyun odaları geliyor. Tanrıçanın iyiliklerini elde etmediğimi kabul ediyorum. “

Arkad gülümsedi:

“Tanrıça muhtaç insanlara ve çok çalışanlara yardım etmeyi sever. Onu oyun odalarında ya da at yarışlarında değil, erkeklerin çalıştığı ve ödüllendirilmeyi hak ettiği yerlerde arıyorum.

Şansı, dürüst çalışana kar elde etmek veya iyi bir işlem yapmak için sunan iyi bir fırsat olarak görüyorum.

Kumar oynamada durum tersine döner, çünkü şans adama döner ve her zaman oyun odası sahibine gider.

Üstelik çok riskli olan bu faaliyetle sürdürülebilir bir servet kazanan kimseyi de bilmiyoruz. “

Yaşlı bir tüccar şimdi ayağa kalktı:

“Şans bir adama yaklaşabilir ve büyük pişmanlığıyla istemeden kaçmasına izin verebilir. Bana olan buydu. Bir arkadaş, kurak bir arazi satın almayı, suyu getirmek için öküzlerle çalışan bir tekerlek yapmayı ve ardından bir bahçe isteyen kasaba sakinlerine arsalar satmayı düşündü.

Babam bana kazancımın onda birini bu karlı işe yatırmamı söyledi . Fikrin mükemmel olduğunu düşündüm, ama gençtim ve karım ve kendim için güzel kıyafetler almayı tercih ettim. Zaman geçtikçe iş çok karlı oldu ve bana sunulan fırsatı değerlendirmemiştim. “

Çölden bir adam, “Fırsat bekler ve fırsatı değerlendiren adama gelir” dedi. Arkad dokumacıya döndü:

“Görüyorsunuz, şans arzu edilen bir şey değildir ve onun çabası olmadan herhangi bir erkeğin başına gelebilir. Tartışmamızın netleştirdiği gerçekleri anladınız. Şans çoğu zaman doğru zamanda yakalamanız gereken bir fırsat şeklini alır. Fırsatları hızlıca değerlendirip bunlardan en iyi şekilde yararlanabilen eylem adamlarını şans tanrıçası tercih ediyor. “

AKSİYON ERKEKLERİ ŞANS TANRISI TARAFINDAN SEVİLMEKTEDİR

Altının Beş Yasası

Yaşlı Kalabab hizmetçilerine Arkad’ın oğlu Nomasir’in hikayesini anlattı.

Arkad, Babil’deki en zengin adamdı . Oğlu Nomasir, miras almayı beklerken ailesiyle birlikte yaşadı. Payını almaya hak kazanınca Arkad ona şöyle dedi:

“Oğlum, mallarımı miras almanı istiyorum, ama önce onları akıllıca idare edebileceğini kanıtlamalısın. Dünyaya çıkın, altın elde etme ve erkeklerin size saygı duymasını sağlama yeteneğinizi gösterin.

Size servetimi kazanmaya başladığımda sahip olmadığım iki şeyi veriyorum: bu altın çantası ve üzerinde beş altın kanunun listelendiği bu kil tablet.

On yıl sonra geri geleceksin ve bana yaptıklarının hesabını vereceksin. Kendinizi  kanıtladıysanız, sizi varisim yapacağım. Aksi takdirde, malımı rahiplere vereceğim, böylece tanrılara ruhum için dua etsinler. “

On yıl geçti ve Nomasir, karısı ve iki küçük oğluyla birlikte babasının evine döndü ve yaptıklarını ailesine anlattı.

“Babam, bilgeliğine boyun eğiyorum,” diye başladı Nomasir. Bana emanet ettiğiniz altını çok kötü yönettiğimi itiraf etmeliyim. Deneyimsizliğimde belirsiz girişimlerde her şeyimi kaybettim. Atlarımı, kölemi ve güzel kıyafetlerimi yiyecek bir şeyler almak için sattım.

Ve bugün okuduğum tableti önümde toplanan izleyicilere hatırladım, şu bilgelik sözleri:

ALTININ ​​BEŞ YASASI

  1. “Altın, geleceğini ve ailesinin geleceğini tahmin etmek için kazancının onda birinden daha azını bir kenara ayıran adama, her zamankinden daha büyük miktarlarda isteyerek gelir. “
  2. “Altın, kendisine faydalı bir kullanım alanı bulan bilge sahibi için özenle ve karlı bir şekilde çalışır ve onu tarlalardaki hayvanlar gibi çoğaltır.”

III. “Altın, bilge adamların tavsiyelerine göre ona yatırım yapan ihtiyatlı sahibinin koruması altındadır.”

  1. “Altın, aşina olmadığı veya altını kullanmayı bilenler tarafından onaylanmayan girişimlere amaçsızca yatırım yapan adamdan kaçar.”
  2. Ve “Altın, onu imkansız kazançlar sağlamaya zorlayacak veya dolandırıcıların baştan çıkarıcı tavsiyelerine ve yanıltıcı bilgilere uyacak veya kendi deneyimsizliğine ve romantik yatırım arzularına güvenecek adamdan kaçar.”

Bu nedenle birinci yasayı izledim ve ilk kazancımdan bir madeni para, bir köle ekibinin başı olarak Ninova şehrinin yeni duvarını inşa etmeye ayırdım.

Daha sonra köle efendisi , şehrin kapılarını imal etmek amacıyla, grup olarak metal satın almamızı önerdi .

Aynı yatırımcı grubunun bir üyesi olarak diğer çok karlı girişimlere katılmayı kabul ettim.

Bu adamlar altını yönetme konusunda bilgiliydi. Her planı tartıştılar ve sermayelerini kaybetme riskini almadılar.

Her seferinde haklı çıkan beş altın yasasının bilgeliğini defalarca uyguladım.

Babam, burada bana verdiğinizin yerine bir torba altın ve altından çok daha değerli olduğunu düşündüğüm kil tablet karşılığında iki tane daha var.

Bilgeliğiniz sayesinde zengin oldum ve hemcinslerim tarafından saygı görmeye başladım. “

Hikayesini tamamlayan Kalabab şu sonuca vardı:

“Kendi arzularınızın gücü sihirli bir güç içerir. Beş altın kanunun bilgisini kullanarak bu gücü yönlendirin ve Babil’in servetinden payınızı alın. “

Babil’in Altın Ödünç Vereni

Rodan elli altın para almıştı. Kral ona bunlardan bir armağan yaptı, çünkü Rodan tarafından kendisine sunulan Kraliyet Muhafızlarının mızrak uçlarının tasarımından çok mutluydu.

Rodan, tavsiyesini almak için Babil’in altın borç vereni Mathon’u ziyarete gitti. Ne yapacağını bilmiyordu. Kız kardeşi, zengin bir tüccar olabilmek için kocası için altını ödünç almak istedi .

Mathon ona “Arkadaşım” dedi, “altın sahibine sorumluluk getirir ve arkadaşlarına göre statüsünü değiştirir. Onu kaybetme ya da aldatma korkusunu uyandırır. Güç ve iyilik yapma kapasitesi yaratır. Ayrıca zorluklara neden olma fırsatları da sunar.

Bir arkadaşınıza yardım etmek istiyorsanız, bunu onun görevlerinin ve sorunlarının size ait olmasını engelleyecek şekilde yapın.

Dahası, borç veren her zaman akıllı olmamalı ve altının borç alan için yararlı bir amacı yerine getirip getiremeyeceğini dikkatle yargılamalı ve sonra ona geri dönmemeli mi?

Bu altının borçlu tarafından kaybedilip kaybedilmeyeceğini, borca ​​batmış , akıllıca kullanıp geri ödeyemeyeceğini tahmin etmemeli mi?

En güvenli borçlular, mülkleri kredilerinden daha değerli olanlardır. Kredi mülke dayanmaktadır.

Sizin gibi çalışan ve maaş alan kişiler de var. Bu durumda, kredi insan çabasına dayanmaktadır.

Kız kardeşinizin kocası beni görmeye gelip elli altını ödünç alsa, ona ne amaçla sorarım. Cevap verseydi de şöyle sorardım: “Tüccar olmak için, ona bu mesleğe dair bilgisini sorardım. En iyi fiyata nereden satın alacağınızı, kar elde etmek için nereden satacağınızı biliyor musunuz?

Bu sorulara cevap verebilir mi?

“Hayır” dedi Rodan.

Bu durumda, amacının akıllıca olmadığını söylerdim. Tüccarlar başarılı olmak için yetkin olmalıdır. Tutkusu değerli olsa da mantıklı değil. Ona borç vermedim.

Git ve kız kardeşine söyle, eğer kocası bana gösterdiğiniz akıllıca ve uygulanabilir bir plan sunarsa, ona bir yıl boyunca birikimlerinizden fazlasını ödünç vermeyeceğinizi, böylece başarabileceğini kanıtlayabildiğini söyleyin.

Sen, Rodan, bugün çok altının var. Benim gibi bilge bir borç veren olun , hazinenizi koruyun . Size ilgi getirecek ve bol bir zevk kaynağı olacaktır. Ama beceriksiz ellere geçmesine izin verirseniz, bu bir acı ve pişmanlık kaynağı olacaktır.

Ayrılmadan önce, emanet kasamın üzerine kazınmış olanları okuyun. Borç alan kadar borç veren için de geçerli olan bir gerçektir.

KÜÇÜK BİR DİKKAT, BİR ÇOK İYİLEŞTİRMEDEN DAHA DEĞERLİDİR.

Babil Duvarları

Zamanında şiddetli bir savaşçı olan İhtiyar Banzir, Babil surlarının zirvesindeki yürüyüş yolunu koruyordu.

Yiğit askerler duvarlara girişi savunuyorlardı. Büyük şehrin ve yüzbinlerce sakininin varlığı ona bağlıydı.

Kral Alamytes’e karşı doğuya doğru büyük bir sefere öncülük ederken, Asur orduları üç gündür Babil’e saldırıyorlardı ve şimdi güçlerini duvarın bu kısmına ve bu kapıya yoğunlaştırdılar.

Yaşlı bir tüccar, Banzir’e düşmanın şehre girmemesini sağlamak için yalvardı.

Banzir, “Sakin olun, Babil’in duvarları sağlam ve bizi koruyun” dedi.

Bebeği tutan bir kadın, Banzir’den ona savaşın sonucuyla ilgili gerçeği söylemesini istedi.

“Eve git. Kapılar tokmaklara direnecek. Surlara tırmananlar bir mızrakla karşılanacak ”dedi Banzir.

Korkmuş küçük bir kız, annesine, küçük kardeşine, bebeğine ne olacağını sormak için Banzir’i kemerinden çekti.

Korkma küçük kız, dedi. Babil’in duvarları sizi koruyacak. İyi Kraliçe Semiramis’in onları yüz yıl önce yaptırması senin gibi insanların güvenliği içindi . “

Dördüncü haftanın beşinci gecesi, savunma oyuncuları arasında büyük bir yaygara koptu. Geçen haftalarda bastırılan korku duyguları, sevinç çığlıklarına dönüştü.

Babil’in duvarları, korkunç düşmanları bir kez daha püskürtmüştü.

Babil’in duvarları, insan ihtiyacının ve korunma arzusunun güzel bir örneğidir. Bu arzu, geçmişte olduğu kadar bugün de güçlü.

Bugün sigorta, tasarruf hesapları ve güvenilir yatırımlar bizi koruyor.

YETERLİ BİR KORUMA FORMU OLMADAN KENDİMİZE YAŞAMAYA İZİN VEREMEYİZ.

Babil’in Deve Tüccarı

Azure’un oğlu Tarkad iki günde iki incirden fazlasını yememişti. İyi bir yemek için birinden bozuk para ödünç almayı umarak hanın dışında bir aşağı bir yukarı dolaşıyordu.

Birdenbire borcu olduğu deve tüccarı Dabasir’i gördü .

Ah, Tarkad. Belki size ödünç verdiğim iki bakır paramı ve bir gümüş paramı iade edeceksiniz. “

“Üzgünüm,” diye kızardı Tarkad, “Yapamam, onlara sahip değilim. “

“O halde, o paraları bulun ve ihtiyaç duyduğunuzda size yardım eden babanızın eski dostunun karşılığını ödeyin! Talihsizlik, geri ödemekten çok borç almayı düşünen adamın peşine düşer. Benimle gel oğlum, ben açım Yemek yerken size bir hikaye anlatacağım. “

Tarkad’ın kalbi düştü. Bu adam bir keçi bacağını yerken oturup izlemek zorunda kaldı.

Dabasir’in hikayesinden etkilenen konuklar, yarım daire şeklinde etrafına oturmaya geldi. Gürültüyle yediler ve yiyeceği olmayan tek Tarkad oydu.

Size anlatacağım hikaye, gençliğime ve deve tüccarı olmaya nasıl geldiğime dair.

Tecrübesiz, kazandığından daha fazlasını harcayanın, kendisine karşı gereksiz hoşgörü rüzgarlarını çevirdiğini, bu rüzgarları hızla sorunların ve aşağılanmanın kasırgalarına dönüştüğünü bilmiyordum.

Düşünmeden harcadım ve alacaklıların sayısı hızla arttı. Tüm borçlarımı ödeyemedim.

İşler daha da kötüye gitti ve Babil’den kaçtım.

Düşüşümün derinliğini artık fark etmedim ve tüccarların karavanlarından çalan bir grup hırsızla ilişkilendim . Ganimetlerim kısa sürede boşa gitti. Sonra tüccarların koruyucularının saldırısına uğradım ve her şeyim elimden alındıktan sonra köle olarak satıldım.

Suriyeli bir çöl şefi olan ustam, beni hadım olacağım dört karısının önüne getirdi.

Orada duruyordum, beni izleyen bu dört kadından korkuyordum. En büyüğü Sira benimle soğuk bir sesle konuştu ve develeri koruyacak birini aradığını anlamamı sağladı. Bu nedenle Sira’ya, onu gitmek istediği her yere deve üzerinde oturarak götürmem için verildim.

Ona doğuştan köle olmadığımı söyledim, ancak zayıflığım beni mevcut durumuma götürdüğü için özgür bir adam olamayacağıma işaret etti.

Ve ona bu durumun borçlarımı geri ödemememden kaynaklandığını söyledim.

Bir gün bana özgür bir adamın ruhuna mı yoksa bir kölenin ruhuna mı sahip olduğumu sordu. Özgür bir insanın ruhuna sahip olduğumu söyledim .

“O zaman sana iki deve alıp gitme ve borçlarını ödemek için her şeyi yaparak kendini kanıtlama şansı vereceğim.”

Çölü geçmek zorunda kaldım, develerimle neredeyse ölüyordum, ama borçlarımın düşmanım olduğu ve bana güvendikleri için borçlu olduğum adamların arkadaşlarım olduğu fikri, Babil’e giden yolu bulmama yardımcı oldu. .

Çünkü özgür bir insanın ruhu hayata, çözülmesi gereken bir dizi sorun olarak bakar ve onları çözer. Düşmanlarımı fethedecektim ve arkadaşlarımı ödüllendirecektim.

Ve sen, Tarkad, kendine saygı duymaya giden yolu zaten tuttun mu?

Borçlarınızı ödeyip Babil’de saygı duyulan bir adam olma arzunuz var mı? “

“Bana yolu gösterdin,” dedi Tarkad kımıldadı. “İçimde yükselen özgür adamın ruhunu zaten hissediyorum.”

Dabasir hikayesini şu sözlerle bitirdi:

“Tüm borçlarımı ödemeye kararlıydım. Borç veren Mathon’dan sonuna kadar uyguladığım bir geri ödeme planı hazırlamasını istedim. Ve alacaklılarım benim arkadaşım oldu. “

Böylelikle deve tüccarı Dabasir, zamanının bilge adamlarının uyguladığı ve birçok insanın zorlukların üstesinden gelmesine ve başarıya ulaşmasına yardımcı olan büyük bir gerçeği anladı . Bu satırları okuyan için öyle olacaktır.

BELİRGİNLİĞİN OLDUĞU YERDE HER ZAMAN BİR YOL VARDIR.

Babylon’dan Kil Tabletler

Nottingham Üniversitesi St Swithin Koleji Arkeoloji Bölümü’nden Alfred Shrewsbury, 21 Ekim 1934’te Mezopotamya’daki Hillah’a yapılan İngiliz bilimsel keşif gezisinden Profesör Franklin Caldwell’e bir mektup yazdı.

Profesör, Babylon’daki kazılar sırasında beş kil tablet keşfetmiş ve tercüme ettirmeleri için bunları Alfred Shrewsbury’ye göndermişti.

Çeviriye eşlik eden mektupta Shrewsbury, paketi iyi durumda teslim aldığını, tabletlerden büyülendiğini ve bunları çevirmekten büyük keyif aldığını söyledi.

Ancak metnin içeriği onu şaşırttı, çünkü belirli bir Dabasir’in borçlarını ödemeye geldiğinde karşılaştığı güçlüğü ortaya çıkardı. Dahası, sevgili yaşlı Dabasir, Alfred Shrewsbury’nin bilmediği , borçlarını ödemenin ve hatta altın alıp cüzdanını doldurmanın yolunu açıkladı .

Alfred Shrewsbury, kendisinin ve eşinin bu yöntemi kendi mali durumlarına uygulayacaklarını söyleyerek mektubunu bitirdi.

Tabletlerin çevirisi

Tablet №1

Ben, Dabasir, Suriye’deki kölelikten yeni dönmüş, borçlarımı ödemeye ve memleketim Babil’de saygı duyulacak zengin bir adam olmaya ve işimin kalıcı bir kaydını kile kaydetmeye kararlıyım.

Üç hedef içeren belirli bir planı takip etmeye kararlıyım.

Öncelikle kazandığım her şeyin onda biri bir kenara bırakılacak ve eğilimli olacağım bir kuyu olacak.

İkincisi, kazandığım her şeyin onda yedisi evimin, yemeğimin ve giyeceğimin ihtiyaçlarını karşılamama izin verecek ve asla daha fazla harcamamalıyım.

Tablet No. II

Üçüncüsü, plan borçlarımın kazançlarımdan ödenmesini sağlar.

Kazancımın onda ikisi, bana güvenenlerle bana borç verenler arasında onurlu ve adil bir şekilde paylaşılacak.

Borçlu olduğum erkeklerin isimlerini buraya yazıyorum.

Tablet No. III

Tüm alacaklılarıma toplam yüz on dokuz gümüş ve yüz kırk bir bakır madeni para borçluyum.

Bazıları bu planı kabul ediyor, diğerleri bana hakaret ediyor ve kredinin tamamını istiyor.

Hepsiyle tarafsızca ilgileniyorum.

Tablet No. IV

Deve ticaretinde çok çalıştım ve on dokuz gümüş kazandım.

Toplamı planıma göre böldüm ve bir ayın sonunda borcumu dört gümüş azaltmıştım . Ve şimdi bir kenara koyduğum iki gümüş parçam var.

Alacaklılarım bana daha iyi bakıyor.

Bu planın çok büyük bir değeri var. Eski bir kölenin onurlu bir adamı olmadı mı?

Tablet No. V

Alacaklılarım benimle saygıyla konuşuyor. Bazıları artık bana kaba davranmıyor.

Bu plan bana başarı getirdi; tüm borçlarımı ödememe ve çantamdaki altın ve gümüşün parıltısını duymamı sağladı.

İleri gitmek isteyenlere tavsiye ederim.

Babil’in En Zengin Adamı kitabını beğendim. Buraya kadar okuduğunuz için teşekkür ederim. Şimdi ise kitapta beğendiğim alıntılara yer vereceğim.

1: Çantanızı şişmanlatmaya başlayın. Kazandığınızın en az% 10’unu biriktirin. Daha küçük arzulardan anında tatmin olmak için bu% 10’dan herhangi birini harcamanın cazibesine direnin. Mali durumunuzun gözünü büyük resmin üzerinde tutun.

# 2: Harcamalarınızı kontrol edin. Gelire bağlı gider enflasyonunu olabildiğince sınırlayın. Gerekli harcamaları arzularla karıştırmayın. Harcama alışkanlıklarını inceleyin ve azaltılabilecek veya ortadan kaldırılabilecek belirli harcamaları belirleyin (bir bütçe yapın).

Her birimizin” gerekli harcamalarımız “dediği şey, aksi bir itirazda bulunmadığımız sürece, gelirimize eşit olacak şekilde her zaman artacaktır.”

# 3: Altını çoğaltın. Paranızı işe ve faizini / karını işe koyun. Bileşik faizin gücünü kucaklayın.

“Bir adamın serveti, çantasında taşıdığı sikkelerde değildir; onun inşa ettiği gelir, sürekli olarak çantasına akan ve her zaman şişkin tutan altın akıntıdır. “

# 4: Hazinelerinizi kayıplardan koruyun. Parayla ayrılmadan önce dikkatlice çalışın. Çabuk zengin olma planlarına aldanmayın. Riskler hakkında bilgi edinin. Kâr elde etme konusunda kanıtlanmış deneyimi olanlara danışın. Müdürü güvende tutun.

# 5: Konutunuzu karlı bir yatırım haline getirin. Kiralamak yerine kendi evinize sahip olun.

# 6: Gelecekteki bir geliri sigortalayın. Emeklilik için yatırım. Ailenin ve büyüyen yaşın ihtiyaçlarını önceden sağlayın.

# 7: Kazanma yeteneğinizi artırın. Geliri artırmak için bilgiyi artırın. Beceriler geliştirin, çalışın ve daha akıllı olun. Arzularınızı dikkatlice değerlendirin.

“Arzular basit ve kesin olmalıdır. Çok fazla, kafa karıştırıcı veya bir erkeğin başaramayacağı eğitimin ötesinde olmaları durumunda kendi amaçlarını bozarlar.

Tasarruf ve yatırım genellikle aşamalı bir süreçtir:

“Sahibine zevk ve memnuniyet vermeye devam eden zenginlik, bilgiden ve ısrarcı amaçtan doğan bir çocuk olduğu için kademeli olarak gelir.”

Büyük bir pişmanlıktan biraz ihtiyatlı olmak daha iyidir: Başkalarına yardım edin ama bunu, kendinizi zorlamayacak şekilde yapın. İnsani duyguların, finansal karar alma becerilerini nasıl sınırlayabileceğinin farkında olun. Yüksek riskli girişimlerde her şeyi riske atmayın. Risk profilinizi anlayın.

Kanıtlanmış başarı ile ilişki kurun: Nasıl tasarruf ve yatırım yapılacağını anlayan ve onlardan öğrenen başkalarıyla ilişki kurun. Kanıtlanmış bir başarı ve ödül kaydı olmayanların tavsiyelerine dikkat edin.

Azim ve borçların ödenmesi üzerine:

“Kararın olduğu yerde, yol bulunabilir.”

Finansal kararlarda duygu tehlikeleri hakkında:

“Büyük duyguların acısı çeken insanlar, altın ödünç veren için güvenli riskler değil.”

Eylemin önemi hakkında:

“İyi şanslar, fırsatları kabul ederek ikna edilebilir.”

Bileşik faiz ve para kazanmak konusunda:

Kurtardığınız her altın parçası, sizin için çalışacak bir köledir. Kazandığı her bakır, sizin için de kazanabilecek çocuğudur. Eğer zengin olursan, biriktirdiğin şey kazanmalı ve onun çocukları da kazanmalı ki, hepsi sana arzuladığın bolluğu vermeye yardım etsin. “

Kaydederken:

“Kazandığım tek şeyin benim elimde olduğuna karar verdiğimde servete giden yolu buldum. Sen de yapacaksın. “

Servet inşa etmek üzerine:

Servet, tıpkı bir ağaç gibi, küçük bir tohumdan büyür. İlk kurtardığınız bakır, servet ağacınızın büyüyeceği tohumdur. O tohumu ne kadar çabuk ekersen ağaç o kadar çabuk büyür. Ve o ağacı ne kadar sadakatle besler ve tutarlı tasarruflarla sularsanız, gölgesinin altında huzurun tadını o kadar çabuk çıkarırsınız. “

Tavsiye üzerine:

Öğüt, özgürce verilen bir şeydir, ancak yalnızca sahip olmaya değer olanı aldığınıza dikkat edin.”

Fırsat üzerine:

“Fırsat, hazırlıksız olanlarla hiç vakit kaybetmeyen kibirli bir tanrıçadır.”

Diğer Yazılarımız

2020’den 10 Yatırım Dersi  

Temettü Büyüme Yatırımı Nedir

Hedeflerinize Doğru Çalışmaktan Sıkıldığınızda Nasıl Odaklanabilirsiniz