Başarı Korkusu: Hayallerinize Ulaşmak İçin Nasıl Yenilirsiniz?

www.kisiselfinansokulu.com

Çoğumuzun hayatı için büyük hayalleri var, ancak başarıya ulaşmak ve bu hayalleri gerçeğe dönüştürmek için öğrenmemiz ve deneyimlememiz gereken her şeyi düşündüğümüzde korkularımız bizi bunaltabilir.

Ancak başarı korkunuzla yüzleşmez ve üstesinden gelmezseniz , hayatta istediğinizi asla elde edememek gibi daha büyük olumsuz sonuçlarla karşılaşma riskiyle karşı karşıya kalırsınız. Sadece korkularınızla yüzleşerek ve harekete geçerek hedeflerinize ulaşabilir ve başarılı olabilirsiniz.

Başarı Korkusu Nedir?

Başarı korkusu, hedeflerinizin ve hayallerinizin peşinden giderseniz çabalarınızın nihayetinde size mal olacağı ve hayatınızın daha da kötüye gideceği inancına dayanır.

Başarıdan kaçınabilirsiniz çünkü hayallerinizi gerçeğe dönüştürmek için üstesinden gelmeniz gereken tüm zorluklar hakkında endişeleniyorsunuz. Ya da bir girişimde bulunursanız, hedeflerinizin ulaşılmaz olduğunu ilk ve son kez keşfedeceğinizden korkabilirsiniz.

Başarıya ulaşmanın sizi farklı bir insana dönüştüreceğinden veya ilişki yansımaları ve sosyal ve ekonomik tepkiler gibi daha büyük olumsuz sonuçlara neden olacağından endişe duyabilirsiniz.

Ya da belki paranın kötü olduğuna ve “iyi insanların” finansal olarak başarılı olmaması gerektiğine dair bilinçaltı bir inancınız var. Bu yüzden hayallerinizi gerçekleştirmenin sizi bencil bir insana ya da satılmış bir insana dönüştüreceğinden endişeleniyorsunuz.

Ama başarıdan kaçmak için kullandığın tüm bu korkular sadece kendine anlattığın hikayeler! Hiçbir şekilde nesnel olarak “doğru” değiller. Onlara inanmanıza izin verirseniz, asla harekete geçmez veya gerçekten başarabileceğiniz şeyleri keşfetmenin getirdiği yaşam memnuniyetini hissetmezsiniz.

Başarı Korkusu Nasıl Ortaya Çıkar?

Başarı Korkusu hayatınızın birçok alanında ortaya çıkabilir.  En yaygın olanları ise:

1- Kendini Engelleme

Kendini engelleme, kendin için gelecekteki başarıya ulaşmanı zorlaştıran zorluklar yaratmandır.

Sürekli olarak bahaneler bulabilir, yetersiz finansal seçimler yapabilir veya her zaman projelere başlayabilir, ancak onları asla bitirmeyebilirsiniz. Bu kendini engelleme eylemleri, ilerlemenizi engelleyerek nihayetinde size mal olur .

2) Olumsuz İnançlar

Olumsuz benlik inançları, “Yetersizim”, “Zayıfım” veya “Başarısızım” gibi otomatik düşüncelerdir.

Sürekli olarak onların doğruluğunu kanıtlayan kanıtlar arayarak bu olumsuz inançları kendi kendini gerçekleştiren kehanetlere dönüştürüyoruz. Başarısız olmanızı veya olumsuz bir sonuçla karşılaşmanızı bekliyorsanız, tahmin edin ne olacak? Başarısız Olacaksın.

3) Kaçınma

Kaçınma stratejileri sizi kısa vadede kaygı ve rahatsızlık gibi duygulardan korur, ancak uzun vadede kaçınmayı umduğunuz duyguların çoğunu yaşamanıza neden olur.

Bunun nedeni, kaçındığınız şeyle ilgili korkunuzu pekiştirmeleridir, bu nedenle bir daha aynı durumda olduğunuzda, daha da rahatsız hissedeceksiniz ve gelecekteki başarınızı sabote etmek için daha da ileri gideceksiniz.

4) Erteleme

Başarı Korkusu, fırsatların sizi geçmesine veya projelere başlamasına ancak asla bitirmemesine yetecek kadar, görevlerinizi tamamlamanızı ertelemenize ve geciktirmenize neden olabilir.

Kendinizi harekete geçme zorluğundan kurtardığınızı düşünebilirsiniz, ancak gerçekte kendinizi olduğunuz yerde takılıp kalıyorsunuz.

5) Mükemmelliyetçilik

Mükemmeliyetçiler , başarı korkusuyla, asla karşılaşmayacaklarını bildikleri, gerçekçi olmayan yüksek bir çıta belirleyerek  baş ederler.

Düşük benlik saygısı, onları mutlu edecek bir hayata yönlendirmek için kendi iç pusulalarına güvenmek yerine, dış doğrulama ve diğer insanların onayını görmeye yönlendirir.

6) Bırakma

Karşılaştığınız ilk aksilikte kendinizi bir şeyleri bırakırken mi buluyorsunuz? Ya da belki aylarca bir şey üzerinde çalışıyorsunuz ve bitiş çizgisi tam önünüzdeyken bırakıyorsunuz.

İnsanlar genellikle bırakırlar çünkü sonuçlarla başa çıkmak için gerekenlere sahip olduklarına inanmazlarsa ve işi asla bitirmezlerse, işin ne kadar iyi (veya ne kadar kötü) olacağını asla bilemezler.

7) Kendine Zarar Veren Davranış

Madde bağımlılığı, tıkınırcasına yemek yeme, kumar veya zorlayıcı alışveriş gibi kendine zarar veren davranışlarda bulunmak, başarı korkusuyla mücadele ediyor olabileceğinizin bir başka işaretidir.

Başarmaktan Korktuğunuz İşaretler

Başarı Korkunuzun sizi geride tutup tutmadığına açıklık getirmek için şu ana işaretlere dikkat edin:

Duygusal Bloklar

Başarıya ulaştığınızı hayal ettiğinizde, suçluluk, endişe veya baskı gibi duygular geliyor mu?

Düşünce anında yoğun bir baskı hissetmenize veya ilişkinin sonuçları konusunda endişelenmenize neden oluyorsa, bu başarı korkusunun hedeflerinizin önüne geçtiğinin bir işaretidir.

Motivasyon eksikliği

Hedeflerinize ulaşmak için yapmanız gereken her şeyi düşündüğünüzde, heyecanlanıyor musunuz  yoksa bu fikir sizi bitkin veya bunalmış mı hissettiriyor?

İkincisi ise, lütfen bu duyguların tembel olduğunuz anlamına gelmediğini anlayın! Sorunun başarı korkunuz olması çok daha olasıdır.

Rahatsızlık

Başarıya ulaşmak, mevcut durumunuzu aşmayı ve bilinmeyen bir alana adım atmayı içerir – ve bu rahatsız edici olabilir.

Rahatsız olma konusunda rahat olmalısınız ve çabalarınızın aradığınız yaşam memnuniyetini sağlayacağına ve tökezleseniz bile hedeflerinize giden yolu bulabileceğinize güvenmelisiniz.

Başarı Korkusu nun Nedenleri

Başarı korkusu birçok farklı kaynaktan kaynaklanır:

Taklitçi sendromu

Taklitçi sendromu, başarıya ulaşmayı hak etmediğiniz, benzer alanlardaki diğer insanlar kadar iyi olmadığınız veya başkalarının beklentilerini karşılayamayacağınız hissidir.

Ancak bunlar sadece kendinize sahtekarlık sendromunuzu haklı çıkarmak, kendinizi tanıtmaktan kaçınmak ve olduğunuz yerde takılıp kalmak için anlattığınız hikayelerdir.

Boşluktan Kaçınma

Olası bir tepkiden endişe ettiğiniz için hedeflerinize yönelik harekete geçmekten kaçınabilirsiniz.

Geleneksel cinsiyet rollerine veya beklenen normlara sahip bir kültürde yaşıyorsanız, bu geleneksel cinsiyet rollerine veya beklenen normlara uymayan bir hayat sürdürürseniz sosyal veya ekonomik tepkiler yaşamaktan endişe duyabilirsiniz. Ve bu, hedeflerinize engel olan tepkilerden kaçınma stratejilerini benimsemenize neden olabilir.

Geçmiş Tecrübeler 

Çocukluk deneyimleri, benlik saygınız üzerinde uzun süreli bir etkiye sahiptir ve başarı korkusuna yol açar. Küçükken başarısız olmakla ya da “gösteri” olmakla suçlanmak, yetişkin olduktan çok sonra da sizinle kalabilir.

İçe Dönüklük

İçine kapanık veya utangaç olmak ve sosyal kaygıdan muzdarip olmak doğaldır. Ancak bu şeylerin başarınız için aşılmaz bir engel olması veya kendinizi tanıtmaktan kaçınmanıza neden olması gerekmez.

Son derece başarılı birçok insan içe dönüktür veya belirli bir miktarda sosyal kaygıdan muzdariptir – ancak bunun, iddialı hedeflerine ulaşmak için ihtiyaç duydukları beceri ve uzmanlığı edinmelerini engellemesine izin vermediler.

Akıl sağlığı

Başarı korkusu, zihinsel sağlıkla ilgili çeşitli şekillerde ortaya çıkabilir. Depresyon veya anksiyete yaşayabilirsiniz. Benlik saygısı sorunlarıyla mücadele edebilir, olumsuz kendi kendine konuşma yapabilir ve hatta kendine zarar verebilirsiniz.

Bu belirtilerden herhangi birini yaşarsanız, zihinsel sağlığınızı iyileştirmek ve daha olumlu bir zihniyet geliştirmek için ihtiyacınız olan yardımı almak için bir tıp uzmanına danışmanızı tavsiye ederim.

Zayıf Öz Yeterlilik

Yetersiz öz yeterlilikten muzdarip olduğunuzda, kendi başarılı olma yeteneğinize inanmakta zorlanıyorsunuz.

Sonuç olarak, başarısızlıklarınıza odaklanmanız, olumsuz bir sonuç üstlenmeniz ve zorlu görevlerden kaçınmanız daha olasıdır çünkü çabalarınızın sonuçsuz kalacağına ikna olursunuz, ve böylece olumsuz inançlarınız kendi kendini gerçekleştiren bir kehanete dönüşür.

Başarı Korkunuzu Nasıl Yenebilirsiniz?

Sizi hedeflerinize ulaşmaktan alıkoyan başarı korkunuz değil. En başarılı insanlar hala korku ile yaşarlar. Ancak bu korkunun, başarıya ulaşmak için gerekli adımları atmalarına engel olmasına izin vermezler.

 

DİĞER POPÜLER YAZILARIMIZ

Howard Marks’tan Yatırım  Hakkında Öğrendiklerim

Kişisel Finans Okulu Ağustos Portföy Durumu

Ben Graham, Boğa Piyasası İyimserliği Riski Üzerine

Joel Greenblatt’tan Değer Yatırımı Hakkında Öğrendiklerim