Başarılı Yatırımcıların 10 Alışkanlığı

Başarılı Yatırımcıların Alışkanlıkları  sağlam temel bilgilerle yaratılır. Warren Buffett, Charlie Munger veya Peter Lynch gibi en sevdiğiniz yatırımcılar gibi olmayı hiç dilediniz mi? Büyük ve başarılı yatırımcılar arasında neyin ortak olduğunu hiç düşünmedim. Bu yatırımcıların sahip olmadığınız özel özellikleri nelerdir?

Aklımıza gelen ilk şey, hepsinin hisse senedi toplamada çok iyi olması ve geçmişte çok para kazanmış olmasıdır. Onları yakından analiz ederseniz, ortak yönleri olan bir takım nitelikler bulacaksınız.

İşte harika yatırımcıların 10 özelliğinin bir listesi:

1. Yatırım yapma konusunda tutkulular

Yatırım uzun vadeli bir oyundur ve büyük miktarda özveri ve tutku gerektirir. Genel yatırımcılar genellikle şu anda ne kadar kazandıklarına bakarken, başarılı yatırımcılar genellikle uzun vadeli tabloya bakar ve hedeflerine ulaşana kadar sabırla beklerler. Basit bir deyişle, gecikmiş haz kullanırlar ve karışımın faydalarından yararlanırlar.

 

Bir oyun oynayacaksanız, ömür boyu oynayabileceğiniz bir oyun seçin ve yatırım yapmak da bu tür oyunlardan biridir.

2. Sabırlıdırlar

www.kisiselfinansokulu.com

Sabır, başarılı yatırımcıların çok önemli bir özelliğidir. Bir şirkete yatırım yapmayı planladıklarında, bunu hızlı kazanç sağlamak için değil, uzun vadeli resmi akılda tutmak için yaparlar.

Yatırımlarından bazıları birkaç yıldır hiç performans göstermiyor olabilir ancak bu, analizinize güveniyorsanız, yatırımlarınıza devam etmek için yeterince sabırlı olmanız gereken zamanlardır.

Charlie Munger şöyle der:

”Büyük para alış ve satışta değil… beklemede..”

3. Güçlü bir duygusal kontrole sahipler.

Duygular borsada kilit rol oynar. Piyasalar çoğunlukla iki duygusal faktör tarafından yönlendirilir – korku ve hırs. Genel yatırımcılar genellikle bu duygulara göre yatırım yaparken, büyük yatırımcılar genellikle duyguları üzerinde iyi bir kontrole sahip olurlar. Piyasa uzmanlarının veya mali danışmanların görüşlerine dayanarak önyargılı olmazlar.

Başarılı bir işletme sahibi ve yatırımcı olmak için, duygusal olarak kazanmaya ve kaybetmeye karşı tarafsız olmalısınız. Kazanmak ve kaybetmek oyunun sadece bir parçasıdır. 

4. Odaklanmışlar.

Odak noktası, finansal piyasalar veya kişisel yaşam olsun, herhangi bir alanda bir anahtardır. Başarılı insanlar, yatırımlarına odaklanan ve genellikle bir seferde bir yatırım yapan kişilerdir.

5. Risk üzerinde gelişirler.

Muhtemelen hayattaki her şeyde bir risk vardır. En profesyonel yatırımcılar bile riske 50:50 başarı ve başarısızlık şansı olarak saygı duyar. Ancak, profesyonel yatırımcılar her zaman güçlü bir risk yönetim sistemi ile yatırım yaparlar ve pozisyonlarını korumaya alırlar, böylelikle dezavantajları sınırlandırılır ve iyi bir avantaj elde edebilirler.

6. Disiplinlidirler.

Disiplin ve sabır, her yatırımcı için temel özelliklerdir. Herhangi bir yatırımcının deneyimlerinden bahsettiğimizde, yapılan başarılar, yapılan hatalar ve karşılaştıkları denemelerle ilgilidir. Bir yatırımcı hayatında herhangi bir hata yaşamamışsa asla başarılı olamaz.

7. Kaldıracı kendi avantajlarına nasıl kullanacaklarını bilirler.

Başarılı yatırımcılar genellikle insanların parasına yatırım yaparken, genel yatırımcılar kişisel fonlarına yatırım yapar. Başkalarının fonu tek kaldıraç kaynağı değil, yatırım deneyiminiz biçiminde olabilir ve veya profesyonel ekibiniz olabilir.

Para dünyasındaki en önemli kelime nakit akışıdır. İkinci en önemli kelime kaldıraçtır. 

8. Hatalarından çabucak öğrenirler.

Risk oyununda hataların olması kaçınılmazdır. Hata yapmadan başarılı bir yatırımcı olamaz. Yani ne zaman deneyim hakkında konuşsak, temelde yapılan hatalar, çıkarılan dersler ve elde edilen başarılardır. Bu yatırımcılar hatalardan caydırmak yerine, yeni şeyler öğrenme fırsatı olarak görürler.

 

9. Proaktif öğrenicilerdir.

Oldukça başarılı yatırımcıların en önemli özelliklerinden biri proaktif öğreniciler olmalarıdır. Açgözlü okuyuculardır ve çoğu zaman genel yatırımcılardan daha çok çalışarak geçirirler.

Kitaplar, dergiler, dergiler, yıllık raporlar okurlar ve hatta bilgilerini geliştirmek ve ayrıca kişisel gelişimleri için seminerlere katılırlar.

Warren Buffett’ın çok ünlü bir sözü var:

”Zenginler zamana, fakirler ise paraya yatırım yapar.”

10. Değeri anlarlar

www.kisiselfinansokulu.com

Efsanevi yatırımcılar genellikle değere fiyattan daha fazla ağırlık verirler. Fiyat genellikle tüccarlar tarafından incelenir. Başarılı yatırımcılar, temelde gelecekteki serbest nakit akışının bugünkü değeri olan içsel bir değeri hesaplar. Bu, tüm hisse senetleri, tahviller ve gayrimenkul için geçerlidir. Bu, yatırımcılar için içsel değeri hesaplamak için zor bir görev olsa da, şirketin gerçeğe uygun değerinin iyi anlaşılmasını sağlar.

Sonuç olarak

Bunlar her başarılı yatırımcının sahip olduğu önemli özelliklerdir. Bu yatırımcılar liginde yer almak istiyorsanız, tek ihtiyacınız olan bu özellikleri geliştirmektir. Kesinlikle kendinize güvenmeniz gereken başarılı bir yatırımcı olabilirsiniz.

Okuduğunuz için teşekkürler!

Diğer yazılarımız: