Bir Şirketin Yönetimi Nasıl Değerlendirilir 6 YÖNTEM

Bir Şirketin Yönetimi Nasıl Değerlendirilir ? Tüm yatırımlarımızı yaparken bilançoları, gelir tablolarını ve daha bir çok mali tabloyu inceliyoruz. Ama tüm bunlardan daha da önemli olan bir şirketin yönetim kadrosudur. Yönetimin, şirket sahiplerinin niyetidir.

Örneğin Oyak gibi her zaman yatırımcısının çıkarlarını göz önünde tutan bir yönetime gözü kapalı yatırım yapar ve geceleri rahat bir uyku çekebilirsiniz ama yatırımcısını düşünmeyen şirketlere ise yatırım yaptığınızda kendinizi rahatsız hissedersiniz. Bu yazımızda Bir Şirketin Yönetimi Nasıl Değerlendirilir buna cevap arayacağız.

Şirket Yönetimi

www.kisiselfinansokulu.com

Öz sermaye araştırmasını yürütmek için çoğu kişi, kazanç artışı, öz sermaye getirisi, rekabetçi pozisyon vb. Konulara bakar.

Ancak, işi yürüten insanların kalitesine önem vermezler veya çok az dikkat ederler.

Aslında her iki faktör de eşit derecede önemlidir .

Bir işletmenin sağlam bir yönetim ekibine sahip olması gerçekten önemlidir, çünkü güçlü bir yönetim, başarılı bir şirketin omurgası olarak hareket eder.

Warren Buffet, işi yürüten kişileri değerlendirmenin önemini vurguluyor ve şöyle diyor;

”Charlie ve ben becerikli ve güvenilir yönetime sahip şirketler arıyoruz”

Yönetim, şirkette alınan stratejik kararlardan sorumludur ve gemiyi,  güvenli bir yolculuk sağlayan çeşitli faktörlere bakmaya yönlendiren gemi kaptanıyla karşılaştırılabilir .

Şirket yönetimi, hissedarlar için değer yaratmak ve hissedarların menfaati için şirketi yönetmekle sorumludur .

Ancak yöneticiler insandır ve kişisel kazanç için değil, sadece hissedarlar hakkında düşünmeleri pratikte imkansızdır.

Sorun, yöneticinin ilgisi hissedarların ilgisinden farklı olduğunda ortaya çıkar.

Bu nedenle, bu çatışmayı çözmek için, yönetimin ücretini hissedarların çıkarına bağlamak daha iyidir.

Şirket yönetiminin analiz edilmesindeki temel sorun, bunu yapmak için özel bir formül olmaması ve işin çoğu yönünün doğası gereği soyut olmasıdır.

Ancak, yönetimin kalitesini değerlendirirken söz konusu yönergeleri takip edebilirsiniz.

 

1. Satın almalar ve yatırımlar

Önemli işletmelerin yaptıkları asıl işte büyümeleri ve farklı farklı sektörlere, daha önceden tecrübesi olmayan iş kollarına yönelmemesidir.

Dahası, çekirdek dışı işlemlerini uygun fiyatlara satan şirketler de iyi yönetimin bir işaretidir. Basit bir deyişle, bu şirketler iyi oldukları şeylere bağlı kalmaya çalışıyorlar.

Şirketlerin işlerini çeşitlendirmek için bir dizi satın alma gerçekleştirdiği ve sonuçta hissedarların servetini mahvettiği çok sayıda örnek var.

2. Tazminat

Yönetim, hissedarların servetini belirli bir süre boyunca artırmaktan sorumludur.

Ancak yöneticiler kendilerine fahiş miktarlarda para ödüyorlarsa ve bu da zor zamanlarda gerçekleşiyorsa, buna şüpheyle bakmak daha iyidir.

Hangi tazminat düzeyinin çok yüksek veya düşük olacağını belirlemek zor bir iştir.

Bununla birlikte, bir meslektaş karşılaştırması, sektördeki ortalama tazminat hakkında bir fikir edinmede gerçekten yardımcı olacaktır.

Aynı sektördeki yönetimin tazminatı önemli ölçüde farklılık gösterirse çok şüphelenirsiniz.

3. Hisse geri alımı ve içeriden satın alma

İçeriden bilgi alımı, diğer normal yatırımcıların bilmediği bir şeyi bildikleri için genellikle olumlu bir işaret olarak görülür.

Ancak, yönetimin hisse senetlerini ne kadar süreyle elinde tuttuğuna odaklanılmalıdır.

Aynı mantık geri satın alma için de geçerlidir ve yönetimin en olası cevabı, geri satın almanın şirket kaynaklarının mantıklı bir kullanımı olduğu olacaktır.

Ancak, bir şirket gerçekten değerinin altında değilse, geri satın alma hissedarın değerini artıracaktır.

 

4. Borç miktarı

Yönetim ve borç genellikle el ele gider.

İyi yönetim ve borç, hissedarın servetini yaratabilirken, kötü yönetim ve borç yıkıcı bir etkiye sahip olabilir ve hissedarın parasını yok etme eğiliminde olabilir.

İş kolları için defterlerinde yüksek bir kaldıracı olan firmadan çok şüphelenmelisiniz. Örneğin, yüksek döngüsel ve sermaye yoğun işlerde faaliyet gösteren firma, işinde doğal dalgalanmalara yol açabileceğinden büyük bir borç yükü taşımamalıdır.

Öte yandan, olgun endüstrideki firmalar, firmanın sermaye maliyetini düşürmelerine yardımcı olabileceği için bir miktar borç vermelidir.

5. Hedefler ve Stratejiler

İyi bir yönetim, şirket için hedefler ve stratejiler belirlemelidir.

Şirketin misyon beyanına bir göz atmalısınız çünkü kısa bir misyon beyanı iyi bir yönetimin işaretidir.

Öte yandan, misyon ifadesi  jargonlara ve en son moda sözcüklerle bağlanmışsa, böyle bir yönetimi şüpheyle görmek daha iyidir.

Bu nedenle, şirketin gelecekteki performansı hakkında fikir edinmek için her zaman bir şirket yönetimi stratejisini değerlendirmelisiniz.

6. Görev süresi

Görev süresinin uzunluğu, CEO ve üst yönetim ilişkilendirilmiştir ve şirkete hizmet vermek önemli bir gösterge olarak hizmet etmektedir.

Bu, Warren Buffett’ın uzun vadede işlerine bağlı kalan istikrarlı yönetimler aramasında önemli yatırım kriterlerinden biridir.

Yönetim ayrıntılarından en iyi şekilde yararlanmak için şirketin en son yatırımcı sunumuna ve basın açıklamasına da başvurabilirsiniz.

Şirket yönetiminin vaat ettiklerini yerine getirip getirmediğine karar vermek için, en son  elde edilen başarılı sonuçları karşılaştırabilirsiniz.

Daha iyi bir anlayışa sahip olmak için mevcut ve geçmiş dönemleri karşılaştırabilirsiniz.

Sonuç olarak:

Tek başına finansal sonuçlar hikayenin tamamını anlatmayacaktır, bunun yerine bu rakamlardan sorumlu kişiler hakkında araştırma yapmak için biraz zaman ayırmalısınız.

Teşekkürler!

 

DİĞER POPÜLER YAZILARIMIZ

Walter Schloss’un Yatırım Kontrol Listesi

Altının Geleceği

Zengin Baba Yoksul Baba Kitap Özeti

İzlenecek Basit Yatırım İlkeleri