Büyük Bir Borsa Spekülatörü: Andre Kostolany

Bu gönderi, yatırım kariyerimin başlarında karşılaştığım, bana çok para kazandıran ve yatırım felsefem üzerinde kalıcı bir etkisi olan bir borsa spekülatörünü tanıtacaktır. Adı, Almanya’da bir efsane olan ama  yatırım camiasının pek bilmediği Andre Kostolany’dir.

 

“Borsada 2 + 2 asla 4 değil, 5 eksi 1. En iyisi -1’i mideye indirmeye hazır olun.” (Andre Kostolany)

Bu bize, borsalar asla doğrusal olmadığı için eksi 1’e katlanmak için sinirlere sahip olmamız gerektiğini hatırlatır.

 

www.kisiselfinansokulu.com

www.kisiselfinansokulu.com

Şöhreti, yatırım kariyeri boyunca biriktirdiği net değere dayandırılmayan ve  sır olarak kalan bir spekülatörün hikayesidir. Ama daha çok, 70 yıllık yatırım yolculuğunda kazandığı pratik deneyimlerini,  izleyicilerine  esprili ve eğlenceli yolla anlatmayı seçmiştir.

Kostolany, zevk arayan yaşam tarzıyla ve yoğun bir şekilde seyahat ederken finans piyasaları hakkında spekülasyon yapmasıyla biliniyordu. 1999’dan bir dakikalık bir Audi reklamı, onun kişiliğini, felsefesini ve yatırım tarzını  özetliyor.

Kostolany, Graham ve Dodd’un ruhuna hiçbir şekilde değer veren bir yatırımcı değildir, Jesse Livermore’a benzeyen bir spekülatördü. O, DCF modellerini çalıştırmak gibi bilimsel bir şekilde yatırım yapmayan, katı bir zıt kişilikti. Operasyonlarını daha ziyade yaratıcı bir hayal gücü felsefesi üzerine yürüttü. Yatırım yapmanın bir bilim değil, daha çok bir sanat  olduğuna ve başarılı olmak için bir finansçıdan çok bir filozof gibi olunması gerektiğine inanıyordu.

Zamanla Kostolany, görünürde saklanan kendine özgü yatırım fırsatlarını görmesini sağlayacak benzersiz bir yatırım tarzı geliştirdi. İçsel değerin önemli ölçüde altında kalan hisse senetlerini satın alarak ve bunları gerçeğe uygun değerine yakın veya hatta üzerinde satmayı başararak uyguladı.

Başarılı bir spekülatör olmak için dört şeye ihtiyacınız var: Bir fikir, inanç, para ve sabır.” (Andre Kostolany)

Almanya’da Kostolany, Alman  dergisi “Capital” da ki esprili köşe yazıları nedeniyle ün kazandı. Ayrıca, borsada yatırım yapma felsefesi hakkında çok sayıda eğlenceli kitap yazdı ve sık sık  güncel ekonomi ve piyasa olaylarını tartışan Alman TV şovlarında yer aldı .

Andre Kostolany kimdi?

Andre Bartholomew Kostolany, 1906’da Budapeşte’de doğmuş, Yahudi kökenli bir Macar Roma Katolikiydi. Çok zengin bir sanayi ailesinde doğan dört çocuktan en küçüğüydü.

Kostolany, ekonomik bilimleri büyük ölçüde küçümseyen bir felsefe ve sanat tarihi öğrencisiydi.

Kostolany’ye göre iktisatçılar, dogmatik ve esnek olmayan doğaları nedeniyle borsada işlem yapmak için özellikle hazırlıksızlardır. Başarılı olmak için üniversitede öğrendikleri her şeyi unutmaları gerekir. İronik bir şekilde, Kostolany ayrıca Ekonomi alanında bir Master kazandı mı? Asla toplum içinde kabul etmeyeceği ve utanç verici bir şekilde toz toplayan bir çekmecede saklayacağı bir dereceyi kazandı.

“Fiyatları düştüğünde hisse sahibi olamayanlar, fiyatlar yükseldiğinde de hisse sahibi olmayacak.” (Andre Kostolany)

 

Andre Kostolany

www.kisiselfinansokulu.com

1924’te üniversiteyi bitirdikten sonra,  babası onu Paris’e gönderdi ve burada ailenin eski bir arkadaşı olan Adrien Perquel için staj yaptı. Perquel, Paris’te saygın, başarılı ve varlıklı bir borsa spekülatörüydü ve Kostolany  bir borsacı olarak işe başladı. İlk başlarda beğenilmesini de istemediği bir kariyerdi. Borsa simsarlarını oldukça basit kişilikler olarak gördü ve asla kariyerini bunun üzerine inşa etmeyi gerçekten amaçlamadı.

Kostolany’nin en sevdiği anekdotlardan biri, Paris borsasının  katındaki ilk gününde yaptığı anekdottur. Yaşlı bir adam onu ​​inceliyordu ve daha sonra kimin için çalıştığını sordu. Kostolany cevap verdi: “XY Firması için çok iyi.” “Aha”, dedi yaşlı adam,  “Patronunuz eski bir arkadaşım. Bu nedenle, size bu işin gerçekte nasıl çalıştığına dair en önemli tavsiyeyi versem iyi olur.  Tüm borsa, yalnızca hisse senetlerinin aptallardan daha fazla olup olmadığına veya hisselerden daha fazla aptalın olup olmadığına bağlıdır. 

“Bir erkek, servetinden kurtulmak için farklı yollar seçebilir: en hızlısı kumarhanedir, en zevkli güzel kadınlarla ve en aptal olanı borsadır.” (Andre Kostolany)

Perquel’in firmasında stajyerlik programını bitirdikten sonra Kostolany, Amerongen & Compagnie’de işe alınacaktı. Kostolany’nin kariyerinin gerçek başlangıç ​​noktası burasıdır. Kısaca, bir işlemci, daha sonra bir finans danışmanı olarak çalışacak ve sonunda kendi hesabına spekülasyon yapmaya başlayacaktı.

Kostolany’nin İlk Başarılı Spekülasyonu

Kostolany’nin borsadaki ilk başarılı bahsi 1920’lerin sonunda ortaya çıktı. Hisse senetleri ve tahvillerdeki uzun soluklu boğa piyasasının sağlığı konusunda şüpheye kapılıyordu. Yükselişlerde fiyatların tükendiğini gördü ve sonunda düşüş pozisyonuna girdi. 1929’daki borsa çöküşünün Kostolany’yi neredeyse bir gecede çok zengin bir genç haline getirdiği söyleniyor.

Ancak servetini çok uzun süre elinde tutmayacaktı. Zaten başarılı  spekülasyonundan bir yıl sonra, benzer bir pozisyonda parasını imha edecekti.

ABD Başkan Hoover, Almanya’yı tazminatlarının önemli bir bölümünü affederek piyasaları şaşırttığında, Avrupa’daki sayısız hisse senedi ve tahvil eksikti. Hisse senetleri ve Tahviller hemen çoştu,bu durum Kostolany’yi sadece büyük kayıplarla değil, aynı zamanda büyük ölçüde borçlu bıraktı.

Size nasıl hızlı bir şekilde zengin olunacağını söyleyemem; Size sadece nasıl hızlı bir şekilde fakir olunacağını söyleyebilirim: hızlı bir şekilde zengin olmaya çalışarak. ” (Andre Kostolany)

 

Kostolany bu zamanı hayatının en karanlık anı olarak kabul etti ve hatta intihar eğilimleri gösterdi. Ancak yakın arkadaşlarının yardımıyla ve komisyonculuk işinde tekrar düzenli bir işe girerek borcunu ödeyebildi ve geri dönüş yaptı.

1930’ların sonlarına doğru Kostolany, Adolf Hitler’in Nazi Almanyası’ndaki amansız yükselişi ve bunun Avrupa için korkunç sonuçları konusunda derinden kaygılanmaya başladı.

Yine, çok sayıda Avrupa hisse senedi ve tahvilini kısaltarak cesur işlemlere girdi. Bu sefer başarıyla sonuçlandı. Hisse senetleri ve tahviller düştü ve yaklaşık 200.000 Dolar (bugün itibariyle kabaca 4 Milyon Dolar) kazanan Kostolany, parasını  nakde çevirdi. Paranın çoğunu hemen ABD’ye havale etti.

Pairs’teki meslektaşlar ve iş ortakları, Avrupa’nın karşı karşıya olduğu tehlikeli durumdan daha az endişe duyuyorlardı. İkinci Dünya Savaşı’nın patlak vermesinden ve Fransa’nın işgalinden sonra bile bu düşünceleri değişmedi. Savaşın sınırlı ve kısa bir mesele olduğunu düşündüler.

Ben denizaşırı bir tüccarım. Başkalarının nezaret ettiği şeyleri takas ediyorum. ” (Andre Kostolany)

 

Güneşli bir günde bir iş ortağı Kostolany’ye yaklaştı ve ondan gelecek vaat eden şirketlerin bir listesini hazırlamasını istedi. Kostolany bu talep karşısında sinirlendi ve gerekçesini sordu. Adamın, Nazi Almanyası tarafından Paris’in seçkin işgali hakkında bilgi sahibi olduğu ortaya çıktı. Tüm yükselişin yakında biteceğini ve borsanın sonunda bir geri dönüş yapacağını düşünüyordu.

Kostolany talebi kabul etti. Ancak listeyi derlemek yerine, eve geri döndü, çantasını topladı, bir araba satın aldı ve bir İspanyol yolcu gemisiyle  ABD’ye göç etti.

Kostolany, G. Ballai ve Cie Finansman Şirketi için çalıştığı New York’ta birkaç yıl yaşadı. Amerikan kapitalist sistemine büyük saygı duyuyordu ve New York’ta geçirdiği zamanı harika olarak nitelendiriyordu. Ancak gerçek şu ki, Atlantik’in diğer tarafına asla gerçekten yerleşmemiş ve her zaman Paris’e geri dönmeyi özlemişti.

“Tüm zamanların en büyük spekülasyonu, bir politikacıyı kendi değeri üzerinden satın almak ve kendi algıladığı değerden satmak olacaktır.” (Andre Kostolany)

İkinci Dünya Savaşı’nın bitiminden kısa bir süre sonra Kostolany Paris’e döndü. Oradan sonra ikametgahı, gayrimenkulün bulunduğu Paris, Münih ve Côte d’Azur arasında bölünecekti   .

Hemen Young Bonds’a yüklenerek işe geri döndü, Alman Reich tarafından yabancı yatırımcılara döviz cinsinden ihraç edilen Alman tahvillerini temerrüde düşürdü. Adolf Hitler, bu tahvillerin gayri meşru olduğunu belirterek temerrüde düştü. Kostolany, Almanya’nın nihayetinde yükümlülüklerini yerine getireceğine ve onlara tahakkuk eden faiz dahil olmak üzere eşit miktarda geri ödeyeceğine inanıyordu.

İhraçları Fransız frangı cinsinden % 25’ten nominal değere kadar seçti. Meslektaşları ve arkadaşları onun çıldırdığını düşündü ve Almanya bu bağları asla geri almayacaktı. Ancak Kostolany hiç tedirgin olmadı, sabırla bekledi ve sonunda Almanya bu tahvilleri 1950’lerin başında kullandığında bir servet kazanacaktı.

“Borsa üzerine spekülasyon yapıldı. ve her zaman kolay bir yaşam kurmanın zor bir yolu olacaktır. ” (Andre Kostolany)

 

1980’lerde Rus çar tahvillerine kabaca 40.000 Alman Markı yatırımı yapan darbeyi hala Paris borsasında % 2-5 civarında nominal değere göre işlem gören darbeyi yineledi.  Sovyet hükümeti, çarlık imparatorluğu tarafından ihraç edilen Fransız frangı cinsinden yabancı tahvilleri, bu tahvilleri gayri meşru sayarak temerrüde düşürdü.

1990’ların başında Sovyetler Birliği’nin çöküşü ve Rusya’nın uluslararası sermaye piyasalarını kullanma arzusuyla, Rusya sonunda yaklaşık 600 milyon ABD Doları tutarında % 100 nominal değerde veya 500 Fransız Frangı ile geri ödeme yaptı. Kostolany’nın yatırdığı miktarın 4’000’000 mark’a dönüştüğü söyleniyor.

Kostolany’nin İnançları

Kostoalny finans piyasalarını çılgın bir ev olarak görüyordu. Ona göre, bir metrekarelik ticaret katından daha fazla moron bulamazsın.

Almanlar finans işi için uygun değil. Romantizmin ve müzisyenlerin milleti romantizmden uzaklaşır ve para söz konusu olduğunda felsefe ve fanteziye olan eğilimlerini kaybeder. ” (Andre Kostolany)

 

Kostolany, finans piyasalarındaki günlük eylemi anlatmak için Benjamin Graham’ın Mr. Market’ine benzer bir metafor kullandı. Köpeğini gezdiren bir bebek arabasına benzetti.

Bebek arabası, hedefine nasıl ve ne zaman varacağını asla bilemeyecektir. Bilinen ve makul doğrulukla tahmin edilebilen faktörler vardır. Düşünün: Bebek arabasının yaşı, canlılığı, motivasyonu vb. Önümüzdeki yolu tahmin etmek daha karmaşık, ancak yönetilebilir bir durumdur.

Kaldırım iyi durumda, yolda büyük bir engel yok vs. Ancak, köpeğin ne yapacağını bilmek tamamen imkansızdır . Her yere gidecektir: İleri koşacaktır, geri çekilecektir, yakınınızda yürüyecektir, çalıların arasında kaybolacaktır. Ancak Kostolany ile ilgili olarak, bebek arabası, gerçekten rahatsız edilmemelidir, çünkü bir şey açıktır: Köpek her zaman sonunda efendisinin yanında olacaktır.

”Kariyerimin başında borsanın insanlığın en büyük icadı olduğuna ikna olmuştum. ” (Andre Kostolany)

 

Kostolany, insanları içeriden bilgilere göre hareket etmemesi konusunda uyardı. Bu tür bilgileri mahvetmeye eşitledi ve asla ipuçlarını dinlememesini tavsiye etti. Bunu söyledikten sonra, izleyicilerine hemen bir ipucu veriyordu. Bir eczaneye gidin, uyku hapı alın, ardından en iyi Alman bluechip hisselerinden bir sepet satın alın ve uzun bir şekerleme yapın. Nihayet uyandıklarında, olumlu bir sürpriz yaptığını garanti etti.

Kostolany, artan kamu borcu dağından hiç endişe duymuyordu. Az miktarda enflasyon (% 2-3) borç yığınını lezzetli tutuyor. Enflasyonu nikotin ve alkol tüketimiyle karşılaştırmaya benziyordu. Küçük dozajlarda oldukça verimli ve kullanışlıdır. Günde birkaç bardak şarap ve sigara uyarıcıdır. Ama daha iyi sigara içen ve alkolik olmayın.

“Eski pilotlar var ve cesur pilotlar var. Ama yaşlı, cesur pilotlar yok. ” (Andre Kostolany)

 

Kostolany, döviz kurlarını altın fiyatına sabitleyen para sistemi olan altın standardının bir eleştirmeniydi. Uygulandığı her yerde ekonomik büyümeyi bastıracağına ve sonunda döngüsel krizlere yol açacağına inanıyordu. Sonuç olarak, 1980’lerin sonu ve 1990’ların başında Bundesbank’ın çok kısıtlayıcı gördüğü para politikasının çok sesli bir eleştirmeniydi.

Kostolany, piyasa dolandırıcılıklarına karşı temkinliydi. Alman yayın sistemlerine son çıkışlarından birinde , “Mr. Market” in büyük bir aldatmaca olduğu konusunda uyarıda bulundu. Moderatörler, konuklar ve izleyiciler tarafından güldü ve yaşlı ve bunak bir büyükbaba gibi muamelesi gördü. Tüm gösteri boyunca uyarılarını defalarca ve tutkuyla umursamadı ve yineledi.

Sonunda haklı çıktı, ancak maalesef kişisel olarak çöküşe şahit olmadı.

André Kostolany borsalarda geçirdiği 70 yılı tek bir cümleyle özetledi: 

“%49 kayıp, %51 kazandı ve aradaki farktan iyi yaşadı.”

Andrè Kostolany 1999 yılında 93 yaşında 14 Eylül günü öldü.

DİĞER POPÜLER YAZILARIMIZ: