Değer Yatırımcısı Sırlarını Açıklıyor – John Huber ile Röportaj

John Huber, müşteriler için ayrı hesapları yöneten bir yatırım firması olan Saber Capital Management, LLC’nin portföy yöneticisidir. Sabre, uzun vadeli sermayeyi sabırla birleştirmek birincil hedefi olan bir değer yatırım stratejisi kullanır. Saber’ın basit bir yatırım felsefesi vardır: Uzun vadede en iyi yatırımlar, en iyi işletmelerden gelir. Şimdi bu felsefenin kökenine inelim.

www.kisiselfinansokulu.com

Luke Schiefelbein: Değer yatırımcısı olma yolculuğunuz nasıl başladı?

John Huber : Yatırım yapmayı her zaman sevmişimdir. Babamın mesleği mühendislikti ama o, hisse senetlerine hevesli bir yatırımcıydı ve buna bağlı olarak, piyasalarla oldukça erken ilgilenmeye başladım. Ama yatırım yönetimi dünyasına alışılmadık bir şekilde geldim. Kariyerime emlak sektöründe başladım. Yaklaşık on yılımı çeşitli aracılık, yönetim ve yatırım faaliyetleri yaparak geçirdim. Aile üyeleri ve arkadaşlar için birkaç küçük gayrimenkul yatırım ortaklığı kurdum ve asıl amacımız değeri düşük veya yanlış yönetilen gelir getirici mülkler elde etmekti.

Ancak, hisse senetlerine her zaman ilgi duymuşumdur. Hisse senedi piyasasının, sahiplerinin sermayesinden, benim gayrimenkul yatırımlarından kazanabileceğim sermaye getirisini çok aşan getiri oranları elde edebilecek pek çok iyi işte hisse satın alma fırsatları sunduğunu erkenden fark ettim. Ayrıca, zamanla birleşebilecek iyi işlere yatırım yapmanın pasif doğası, bana göre her zaman çekici bir kavramdı. Benim için iş yapan işletmeleri seviyorum!

Yaklaşık on iki yıl önce Warren Buffett’ın çalışmalarını daha yakından incelemeye başladım. Birçok yatırımcı gibi, değer yatırımının basit mantığı en başından beri bende yankı uyandırdı.

Schiefelbein: Sabre’ı  piyasaya sürmeye nasıl geldiniz, neler öğrendiniz ve yükselen yöneticiler için ne gibi tavsiyeleriniz var?

Buffett’in mektuplarını ve biyografilerini incelemeye başladığımda, 1950’lerde Buffett’ın kurduğu yapıya benzer bir ortaklık kurma hedefi koydum. On yılın ardından, yatırım şirketime yeterince sermaye tohumu oluşturabildim.

Sabre Capital Management, dışarıdan yatırımcıların benimle birlikte yatırım yapmasının bir yolu olarak kuruldu. Sabre, ayrı yönetilen hesaplar çalıştırır, böylece müşteriler kendi aracılık hesaplarının şeffaflığını ve likiditesini elde eder.

www.kisiselfinansokulu.com

Yatırımın hiç bitmeyen bir öğrenme süreci olduğunu düşünüyorum, ancak firmamı kurduğumdan beri öğrendiğim bir şey, yatırım topluluğunun ne kadar kısa vadeye odaklandığıdır (çoğu insanın söylediğine rağmen). Bilginin bir meta olduğu günümüzün hızlı hareket eden dünyasında, gerçek bir avantaj elde etmenin bir yolunun, bir işletmenin 3 veya 4 çeyrek yerine 3 veya 4 yıl içinde nasıl görüneceğini düşünebilmek olduğunu öğrendim. Ayrıca birçok kişinin bu genel ifadeyi söylemesine karşın, çok az kişinin bu şekilde davranmaya hazır olduğunu gözlemledim.

Bilginin hızı ve genişliği ki bence bu, zaman ufkunu kısalttı ve genellikle fazlasıyla sabırsız olan bir yatırımcı kitle yarattı. Aslında bir odada sessizce oturup ne yapabileceğini düşünebilenler için avantajı artırdı.

Schiefelbein: Yatırım felsefenizin kilit noktalarının neler olduğunu söylersiniz? Bunlara nasıl ulaştınız?

John Huber : Saber’in stratejisi çok basit bir şekilde, hisse senetlerinin değeri düştüğünde iyi şirketlere anlamlı yatırımlar yapmaktır.

Açıkçası çoğu yatırımcının yapmaya çalıştığı şey bu ve bu yüzden şu soruyu akla getiriyor: Bu stratejiyi nasıl çalıştırırsınız?

Bu yaklaşımı uygulamanın en iyi yolunun, önce zorunlu olmayan hataları azaltmaya odaklanmak olduğunu düşünüyorum. Ve deneyimlerime göre, zorunlu olmayan hataları azaltmanın yolu, gelecekte şimdi yaptıklarından daha iyi olacağına güvenle inandığınız şirketlere odaklanmaktır.

Yaklaşımım, Buffett’in 1996 tarihli mektubunda söyledikleriyle özetlenebilir:

“Bir yatırımcı olarak amacınız , kazançlarının bundan beş, on ve yirmi yıl sonra maddi olarak daha yüksek olacağı neredeyse kesin olan, kolay anlaşılır bir işteki payın bir kısmını rasyonel bir fiyattan satın almak olmalıdır .

Zamanla, bu standartları karşılayan yalnızca birkaç şirket bulacaksınız. Bu nedenle, uygun olan bir şirket gördüğünüzde, anlamlı miktarda hisse satın almalısınız. Toplam kazançları yıllar içinde yükselen şirketler portföyünü bir araya getirin, portföyün piyasa değeri de öyle olacak.”

Yatırım şirketimin stratejisi, şirketlerin iki ana gruptan birine yerleştirilebileceği fikri etrafında şekilleniyor: Beş yıl kadar sonra daha değerli olacak şirketler ve daha az değere sahip olacak şirketler. İlk kovaya, yani daha yüksek içsel değere sahip olacak şirketlere odaklanmaya çalışıyorum. Bu değer zamanla yukarı doğru gidiyorsa, benim için karşıdan esen rüzgardan ziyade arkadan esen rüzgar oluyor. Bunu söylemenin bir başka yolu da, güvenlik marjımın zamanla genişlemesidir.

www.kisiselfinansokulu.com

İlk kovaya bağlı kalarak hataları en aza indirmenin daha kolay olduğunu düşünüyorum. Değeri bulmak da daha kolaydır. Ayrıca birçok yatırımcının iyi işlerin değerini hafife aldığını ve genellikle kötü işlerin değerini abarttığını fark ettim. İkinci durumda, yatırımcılar bazen yavaş ve sabit bir düşüş oranı öngörürler. Bazen, risklerin  hatta yaygın olarak kabul edilen risklerin,  geleceğe yeterince uzak olduğunu ve elde tutma süreleri boyunca yatırımı etkilemeyeceklerini varsayıyorlar. Gerçekte, vasat şirketler temellerinin yavaş yavaş ve sonra aniden bozulduğunu görebilirler.

 

Elbette, “ikinci kovaya” yatırım yaparak borsada para kazanmak için pek çok fırsat var, ancak bu, zamanlamaya daha kritik bir odaklanmayı gerektiriyor çünkü zaman ilerledikçe, fiyat ve değer arasındaki herhangi bir boşluk, zaman geçtikçe, içsel değer azaldıkça satın alma yavaş yavaş aşınır. Kısacası, iyi işlere bağlı kalmayı tercih ederim. Bugünlerde yatırım yapmak çok fazla karmaşıklık içeriyor, ancak cazip fiyatlı iyi işletmelerin hisse senetlerini satın almak gibi basit bir felsefeyi uygulayabilen yatırımcılar, zaman içinde yatırım yapmanın en iyi yolu olmaya devam ediyor.

www.kisiselfinansokulu.com

Schiefelbein: Aktif yönetimin ve değer yatırımının mevcut durumuna ilişkin değerlendirmenizde bize yol gösterir misiniz?

John Huber : Bence yatırımcıların büyük çoğunluğu için en iyi yatırım en basit olanıdır. Bir S&P 500 endeks fonu, son zamanlarda Buffett’ın pasif yatırımın faydalarının çığırtkanlığını yapmasıyla bunun popüler hale geldiğini biliyorum, ancak yatırım yöneticilerinin büyük çoğunluğunun ücretleri hesapladıktan sonra (ve özellikle vergileri hesapladıktan sonra) zaman içinde piyasadan daha iyi performans göstermeyeceklerine inanıyorum.

Aktif yöneticilerin düşük performansının iki nedeni olduğunu düşünüyorum: Birincisi, çok fazla hisseye sahip olmalarıdır. 20 veya daha fazla hisseye sahipseniz, uzun vadede piyasayı yenmek neredeyse imkansızdır. Bunu yapan yöneticiler var, ancak bu çok nadir. Hem yatırım fonlarındaki hem de koruma fonlarındaki profesyonel yöneticilerin çoğu 20’den fazla hisse senedine sahiptir. 7 veya 8 hisse senedinin üzerindeki her yeni pozisyon için çeşitlendirmeden çok az artan fayda vardır. Bu nedenle, 8 veya 10’dan fazla hisse senedine sahip olmak için çok az neden var, ancak kurumsal para yöneticilerinin davranış biçiminde kökleşmiş zihniyetler nedeniyle, eski alışkanlıklar zor ölecek.

İnsan doğası değişmez. Açgözlülüğümüz ve korkumuz, kısa vadeli düşünmeye odaklanmamız, sabırsızlığımız ve daha spesifik olarak, çoğumuzun çeşitlendirme ve portföy yönetimi konusunda sahip olduğu ön koşullanma, genel olarak aktif yönetimin, pasif endeks fonuna göre kötü sonuçlar üretmeye devam ediyor.

Bütün bunlar, benim gibi diğer birçok yatırımcının yaptığı gibi, açıkçası, piyasayı yenme niyetiyle bir portföy yönetiyorum. Hepimiz , Charlie Munger’ın dediği gibi ,  ilk %10’u oluşturan %10’luk kesim olacağımızı düşünüyoruz! (%90’ın en alttaki %90’ı oluşturacağı gerçeğini görmezden gelmeye çalışıyoruz).

Her zaman ortalamadan daha iyisini yapacak bazı aktif yöneticiler olacağını düşünüyorum. Bu oyunda uzun vadede başarılı olanlar olacaktır. Warren Buffett, son yıllarda çokça savunduğu endeks fonundan daha iyi performans göstereceğini düşündüğü iki yöneticiyi seçmeyi kendisi seçti.

Bu yüzden doğru yaklaşıma ve doğru disipline sahipseniz piyasayı yenmenin mümkün olduğunu düşünüyorum, ancak bu kolay değil ve çoğu için bir endeks fonu zamanla çok başarılı bir sonuca yol açacaktır.

 

Schiefelbein: Değer yatırımı yapan büyüklerin öğretilerinden temel çıkarımlarınız nelerdir? Bir yatırımcı olarak başarınız için en önemli ilke(ler) neydi?

John Huber : Başkalarından öğrendiğim ve yatırım yaklaşımımın merkezi haline gelen birkaç önemli çıkarım var, ancak ikisi vurgulanmaya değerdir.

Birincisi, kaliteye odaklanmanın ne kadar önemli olduğudur. Daha önce de söylediğim gibi, işi sizin için yapabilen, yani zamanla değerini artırabilen bir iş fikrini her zaman sevmişimdir. Bu, sermayeden sürekli olarak yüksek getiri elde etmesini sağlayan rakiplerine göre bir tür avantaja sahip bir işletme anlamına gelir. İyi bir işletme, yatırımcıların finanse ettiği sermaye üzerinden yüksek getiri elde eder, ancak büyük bir işletme bu kazançları alıp benzer yüksek getiri oranlarıyla tekrar işletmeye yatırabilir. Yönetim serbest nakit akışını iyi bir şekilde tahsis ederse (temettüler, iyi zamanlanmış geri alımlar veya borç azaltma yoluyla) birinci kategorideki bir işletme büyük bir yatırım olabilir, ancak ikinci kategorideki bir işletme idealdir, çünkü bu iş budur. Zamanla kazanma gücünü birleştirir,

Zamanımın çoğunu, gelecekte şimdi olduğundan daha fazla iş yapacak ve özünde daha değerli olacak olan kaliteli işletmeleri belirlemeye odaklamayı öğrendim. Bu çok açık bir kavram, ancak neredeyse tüm yatırım hatalarımın iyi işler için fazla ödeme yapmaktan değil, vasat bir iş için ucuz olduğunu düşündüğüm şeyleri ödemekten kaynaklandığını öğrendim. Bu yüzden, olası yatırım fırsatları listemden bu seçenekleri çıkararak zorunlu olmayan hataları azaltmaya çalışıyorum.

Yatırım felsefesinin tekrar etmeye değer ikinci ana ilkesi sabrın önemidir. Bu, çok fazla sözde hizmet alan, ancak nadiren uygulanmış gibi görünen başka bir konudur. Jim Rogers’ın en iyi şekilde özetlediğini düşündüğüm konseptin arkasındaki değere giderek daha fazla ikna oldum: “Köşede duran para olana kadar beklerim, sonra yürür ve alırım.” Herhangi bir yatırımcının aynı anda bir veya iki harika fikre sahip olabileceğine büyük bir inancım var, ancak diğer vasat fikirler bu harika fikirleri seyreltebilir. Açıkçası, biraz çeşitlendirme gerekli, ancak uzun süreler boyunca harika sonuçlar elde etmenin tek yolunun sabırla oturmak, tüm ortalama ve hatta orta derecede iyi fikirleri iletmek ve yalnızca bir şey olduğunda yatırım yapmak olduğuna kesin olarak inanıyorum.

Charlie Munger’ın sık sık söylediği gibi (kariyeri boyunca gösterdiği gibi), çok az bahis yapmak ve ardından gerçekten harika bir fikir geldiğinde büyük bahis yapmak çok mantıklıdır.

 

Schiefelbein: Sizce bugün piyasada en çok yanlış anlaşılan şey nedir? Piyasanın durumu hakkında en aykırı görüşünüz nedir? Özellikle herhangi bir sektör veya isim var mı?

John Huber : Piyasa hakkında pek bir fikrim yok. Birçoğunun düşündüğü gibi aşırı pahalı olduğunu düşünmüyorum, ancak piyasanın değerini anlamaya çalışmak için gerçekten fazla zaman harcamam. Genel olarak, tüm dikkatimi bireysel işletmelerin beklentileri hakkında düşünmeye odaklamaya çalışırım. Önümüzdeki on yıllarda kesinlikle çok sayıda ayı piyasası ve ekonomik gerileme olacak olsa da, benim kapsayıcı tezim, eğer doğru işlere yatırım yaparsanız, zamanla başarılı olursunuz.

Karşıt görüşle ilgili olarak: Bugün çok popüler olan en iyi şirketlerden bazılarının yarın hala en iyi şirketler olacağını düşünüyorum. Bu hisse senetlerinin bazılarının değerlemeleri göz önüne alındığında, bu muhtemelen bir fikir birliğidir, ancak çoğu değer yatırımcısına göre aykırı olabilir. Ayrıca, bu onların hisse senedi fiyatlarıyla ilgili bir görüş değil, sadece bu şirketlerin bazılarının kalitesiyle ilgili olarak sahip olduğum bir görüştür. ABD’deki en büyük beş şirket – Apple, Google, Microsoft, Amazon ve Facebook – geçen yıl sadece 50 milyar dolarlık yatırım sermayesiyle toplu olarak 100 milyar doların üzerinde serbest nakit akışı kazandı. Bu nakit akışını, Ar-Ge’ye 60 milyar doların üzerinde ve sermaye harcamalarına 45 milyar doların üzerinde harcamalarına rağmen kazandılar. Kendi ana faaliyet alanlarındaki hakim liderlikleri ve inanılmaz karlılıkları göz önüne alındığında,

Yarının büyük yatırımlarının, bu beş büyük işletmenin ortak özelliklerinden bazılarına sahip şirketlerden geleceğini düşünüyorum: güçlü ağ etkileri, harika ürünler ve ölçek ekonomileri gibi. Ancak muhtemelen en önemli ortak payda (ve yeni yatırımlarda aradığım şey), müşterinin harika olduğunu düşündüğü bir ürün veya hizmet sunmaya odaklanmaktır. Müşterilerinin ne istediğine odaklanan ve değişen müşteri taleplerine (kısa vadeli kâr pahasına bile olsa) uyum sağlama esnekliğine ve isteğine sahip, uzun vadeli odaklı liderler tarafından yönetilen işletmeler, hissedarlar için yüksek getiri yaratma konusunda en iyi şansa sahiptir.

 

Schiefelbein: Şu anda bildiklerinizi bilseydiniz, farklı şekilde vereceğiniz en büyük yatırım kararı nedir? [süreç açısından]

John Huber: Zamanda geri dönebilsem tersine çevireceğim bir dizi yatırım kararı verdim, ancak genel bir hata daha önce bahsettiğim bir şey: Genellikle bir işletme için ucuz bir değerleme gibi görünen şey beni cezbeder. Ucuz hisse senetleri söz konusu olduğunda fark ettiğim iki sorun var. Birincisi, bu tür şirketler genellikle yavaş yavaş kötüleştiğinden (kazanç güçleri yavaş yavaş azalır, bu da zamanın size karşı olduğu anlamına gelir – sahip olduğunuz güvenlik marjı) hisse senedinin nispeten kısa bir sürede satılması gerektiğidir. Satın aldığınız hisse senedi yavaş yavaş aşınıyor). Bu, ikinci bir sorunla sonuçlanır; bu, hisse senedini kârla satabilseniz bile, yerine koyacak başka bir yatırım bulmanız gerekir.

Harika yatırım fikirleri bulmak zor bir iştir ve harika fikirler nadirdir. Bu yüzden benim için çok fazla karar vermeyi gerektiren bir yatırım yaklaşımı hataya daha açıktır. Bence çok fazla karar, en iyi fikirlerinizin sonuçlarını – başlangıçta en çok inandığınız fikirleri – sulandırıyor.

Yatırımcı kedinin derisini yüzmenin birçok yolu vardır ve bazı yatırımcılar özel durumlara yatırım yaparak veya ortalama şirketlerin ucuz hisse senetlerini satın alarak büyük bir rekor kırdı. Ama onunla hiçbir zaman rahat olmadım ve bunda çok iyi olduğumu da kanıtlamadım. Bence yatırım yapmanın anahtarlarından biri kendi kişiliğinizi anlamak ve kendi güçlü ve zayıf yönleriniz konusunda kendinize karşı dürüst olmaktır. Benim için, hisse fiyatları ne kadar çekici görünürse görünsün, vasat şirketlerden kaçınarak birçok hatayı azaltabileceğimi öğrendim.

Bu, birçok değerli yatırımcının düşündüklerine ters düşüyor, ancak kişisel olarak benim için daha iyi çalışan ve çalışmayı sevdiğim şekilde uyan bir yaklaşımdır. Bu yaklaşımın belirli yatırım fırsatlarını feda ederken birçok hatayı da azalttığını düşünüyorum. Yine de birçok hata yapacağım, ancak iyi işlerde cazip fiyatlar için sabırla beklemeye dayanan bu yaklaşıma bağlı kalarak vuruş ortalamam ve yavaşlama yüzdemin arttığını düşünüyorum. Bu arada, okumaya, araştırmaya ve öğrenmeye çok zaman harcıyorum – olası yatırım fırsatları listemi her zaman genişletmeye çalışıyorum.

 

DİĞER POPÜLER YAZILARIMIZ

Daniel Crosby’nin Zenginlik Kanunları

Paranın Psikolojisi Kitap İncelemesi

Warren Buffett’ın Mektupları ndan Temel Dersler 

Kişisel finans yolcuğunda hep birlikte daha ileriye…