DÜNYANIN EN BAŞARILI YATIRIMCILARININ 5 ÖZELLİĞİ

Dünyanın en başarılı yatırımcıların 5 özelliğini inceleyeceğiz.Her yatırımcı, piyasayı alt etmeye çalışmak hedefi ile yola çıkar. Hatta birkaçı, bir sonraki Warren Buffett olabileceklerini düşünmeye bile cüret ediyor. Ne yazık ki, acı gerçek şu ki, çok az kişi bu hedefe yaklaşmayı  başarıyor.

Yine de başarı şansınızı artırabilirsiniz. Zenginlik için kesin bir strateji yoktur, ancak dünyanın en başarılı yatırımcılarını inceleyerek şansımızı artırmaya yardımcı olacak birkaç ipucu alabiliriz.

www.kisiselfinansokulu.com

1. Bir stratejiniz olsun

Muhtemelen dünyanın en büyük yatırımcılarının en önemli özelliği, net bir strateji belirleme ve ona bağlı kalma yeteneğidir.

Hangi yaklaşımı seçerseniz seçin, ister büyüme, değer, gelir, içsel değer,  momentum yatırımı veya günlük ticaret olsun, hangi yoldan giderseniz gidin, stratejiye bağlı kalmanız önemlidir.

Peter Lynch, Warren Buffett, John Templeton, Neil Woodford ve Charlie Munger gibi dünyanın en başarılı yatırımcılarının neredeyse tamamı, hem iyi hem de kötü zamanlarda tek bir stratejiyle takılıp kaldılar.

2. Öğrenmeyi asla bırakmayın

“Öğrenmeyi bırakırsanız, dünya hemen yanınızda koşar  . “- Charlie Munger

Warren Buffett’ın sağ kolu Charlie Munger, tartışmasız tüm zamanların en etkili yatırımcılarından biridir. Yatırımcıların öğrenmeyi asla bırakmaması ve her zaman mevcut becerilerini geliştirmeye çalışması onun felsefesidir.

Araştırmalar, bir kişinin gerçekten bir konuda uzman olmasının 10.000 saatlik pratik gerektirdiğini göstermiştir. Bu hedefe ulaşmanın tek yolu, sürekli olarak yeni bilgiler aramaktır.

Charlie ve Warren, Charlie’nin “dünyevi bilgelik” dediği şeyi artırmak için her gün birkaç saat kitap okurlar.

3. Neyin yanlış gidebileceğini sorun, neyin doğru gidebileceğini değil

Çoğu yatırımcı yanlış bir düşünce yapısı ile yatırım yapar. Gerçekten de, bir yatırımı değerlendirirken çoğu kişi “buradaki iyi taraf nedir?” veya “ne kadar kazanabilirim?” diye kendilerine sorarlar.

Ancak çoğu durumda, yatırımcılar sürekli olarak “ne kadar kaybedebilirim?” Diye sormalıdır.

Bu, dünyanın en önde gelen hedge fon yöneticisi Ray Dalio’nun tavsiyesidir. 170 milyar dolarlık müşteri parasını yöneten Ray Dalio’nun fonu Bridgewater, son 30 yılın sadece üçünde para kaybetti  ve bu yenilmez bir rekordur.

Dalio, başarısını karar vermede çok kötü olmasına bağlıyor. Her zaman tezlerinde bir delik açacak ve yanıldığını söyleyecek birini arıyor. Bu işe aşırı güvenmek size çok pahalıya mal olabilir.

4. Güçlü yönlerinizi bilin

Herkesin kendi güçlü ve zayıf yanları vardır. Her yatırımcının çoğundan daha fazlasını anlayan bir şirketi veya sektörü vardır.Hangi şirketleri daha iyi biliyorsunuz? Hangi sektörlere hakimsiniz? Hangi şirketin maliyet kalemlerini biliyor ve gelecekte oluşabilecek avantaj veya dezavantajları hesaplayabiliyorsunuz?

Yetkinlik çemberinize yatırım yapmanız önemlidir. Para kaybetmenin anlamadığınız bir şeye yatırım yapmaktan daha hızlı bir yolu yoktur. Bir şirketin ne yaptığını veya nasıl para kazandığını anlayamıyorsanız, fırsat ne kadar kazançlı olursa olsun, genellikle uzak durmak en iyisidir.

5. Hatalarınızı kabul edin 

Bir noktada, her yatırımcı bir hata yaptı. Bu işin sadece bir parçasıdır. Bir hata karşısında hareket etmenin en iyi yolu, onu kabul etmek, hatadan ders almak ve devam etmektir.

“Pek çok hata yapmadan yeterli bir hayat yaşamanın hiçbir yolu yok. Aslında hayattaki bir numara, hataların üstesinden gelebilmeniz için elde etmektir. Psikolojik inkarın üstesinden gelememek, insanların parasız kalmasının yaygın bir yoludur. ” – Charlie Munger

 

Okuduğunuz için teşekkürler.

 

DİĞER POPÜLER YAZILARIMIZ