En Sevdiğim 3 Yatırım Kitabımdan 39 Ders

Yıllar boyunca yatırım ve özellikle değer yatırımı hakkında birçok kitap okudum. Okumaya, kendimi geliştirmeye devam ediyorum.

www.kisiselfinansokulu.com

Tüm bu kitaplardan sadece bir avuç dolusu yatırımım üzerinde büyük bir etkiye sahipti.

Aslında, bu bir avuç yatırım kitabı, muhtemelen, bana kesinlikle iyi bir yatırım gibi gelen, toplam kapak fiyatlarının bin katından fazla fazla kar elde etmeme yardımcı oldu.

Bu blog yazısında, nasıl yatırım yaptığım üzerinde en büyük etkiye sahip olan üç kitaptan öğrendiğim en önemli 39 şeyi özetliyorum.

Yeni Buffettology, Mary Buffett

www.kisiselfinansokulu.com

Bu, Ben Graham tarzı derin değer yatırımından (maddi varlıklarının hurda değerinden daha düşük bir fiyata şirketleri satın almak) Buffett tarzı savunmacı değer yatırımına (sürekli olarak başarılı temettü ödeyen şirketleri cazip fiyatlarla satın almak ) geçişi başlatan kitaptır.

2010’da,  para kaybetmekten bıktığım bir zamanda okudum.

Kitapta istediğim hemen hemen her şey vardı ve bugün bile stratejimin çekirdeğini oluşturuyor.

The New Buffettology’den öğrendiğim birçok şeyden bazıları:

1) Çoğu yatırımcı, sahip oldukları şirketlerin uzun vadeli beklenen performansından ziyade bugünün haberlerine göre hareket ediyor (Bunu kitabı okuduğumda zaten biliyordum, ama yine de önemli bir ders).

2) Uzun başarı geçmişine sahip iyi şirketlerin geri dönme olasılığı, geçmişleri şöyle böyle olan zayıf şirketlere göre çok daha fazladır (bu önemlidir, çünkü değer yatırımı genellikle bir dereceye kadar dönen şirketleri satın almayı içerir). Örneğin tüpras, froto, toas vs gibi şirketleri örnek göstrebiliriz.Geçmişte hepsi olmayacak fiyatlara düştü ve toparladı. O zaman toplayanlar şuan meyvelerini yemek ile meşguller.

3) İyi şirketler, bir tür düşük maliyetli, dayanıklı rekabet avantajına sahip olan şirketlerdir, bu nedenle öncelikle fiyat üzerinde rekabet etmek zorunda kalmazlar.

4) En iyi düşük maliyetli dayanıklı rekabet avantajları, müşterilerin tekrar tekrar, tercihen yılda bir defadan fazla satın almaları gereken ürün veya hizmetlerle birleştirilmiş iyi bilinen marka adlarına dayanmaktadır. (örn. Colgate, Nurofen, Coca-Cola, Google).

5) Değer yatırımının tüm biçimlerinde olduğu gibi, hisseleri cazip bir şekilde düşük fiyatlarla satın almak çok önemlidir. Bu, ayı piyasalarının iyi ve boğa piyasalarının kötü olduğu anlamına gelir . Aynı zamanda, iyi şirketleri satın almak için en iyi zamanın, (tercihen küçük) sorunlarla karşı karşıya kaldıkları ve diğer yatırımcıların gözünden düştükleri zaman olduğu anlamına gelir.

6) Bir şirketi analiz ederken son on yılın finansal sonuçlarına bakın .

7) İyi şirketler , malları/hizmetleri için daha yüksek bir fiyat talep edebilecekleri veya aynı malları/hizmetleri daha düşük maliyetle sağlayabilecekleri için sürekli olarak yüksek kârlılık oranlarına sahiptir.

8) İyi şirketlerin zamanla artan sabit kazançları vardır .

9) İyi şirketlerin uzun vadeli borçları düşüktür .

10) İyi şirketler , dağıtılmamış kârlar üzerinde yüksek oranlarda getiri sağlayabilirler .

11) Şirketlere değer vermek için basit okul düzeyinde matematik kullanmak , bir şirket hakkında nasıl “hissettiğinize” veya amcanızın/ağabeyinizin/arkadaşınızın ne dediğine bakmaktan çok daha iyidir. Twitter paylaşımlarını, forumları okuyarak karar vermek yerine hisse değerlemeyi öğrenin.

12) Bir yatırım kontrol listesi kullanmak, şirketleri analiz etmenin açık ara en iyi yoludur, çünkü;

a) sizi bir şirketten diğerine analizlerinizde tutarlı olmaya zorlar ve

b) size yeni hatalar yaptıkça geliştirebileceğiniz bir plan verir. ve böylelikle yeni şeyler öğretir.

Bu kitabı sevdiğimi itiraf etmeliyim, özellikle de bir şirketi incelerken sorulacak nicel ve nitel sorulardan oluşan uzun ve ayrıntılı bir kontrol listesinin olduğu arka kısmı çok beğendim.

2010’da  yatırımda büyük bir değişikliğe sebep oldu. Biraz daha ayrıntılı olarak anlatırsak:

  • Sadece varlıklar ve yükümlülükler yerine gelirlere, kazançlara ve temettülere bakmaya başladım
  • Sadece küçük şirketler yerine büyük şirketlerin kötü zamanlarını bekledim, nakit ayırdım ve o kötü gün geldiğinde nakitlerimi adeta bir asker gibi kullandım.
  • Tek bir şirket yerine her şirketin on yıllık mali geçmişine baktım.
  • Şirketin maddi varlıklarının  fiyatı yerine  her şirketin iş modeline, rekabet avantajlarına ve diğer niteliksel faktörlere bakmaya başladım.
  • Her şeyi oluşturduğum bir yatırım kontrol listesine yazdım. Böylelikle her yıl bir şirketi ayrıntılı incelemeye başlamadan önce geçen yıl o şirket ile ilgili tutmuş olduğum yatırım kontrol listemi çıkarıyorum, bu bana büyük kolaylık sağlıyor.

 

The Intelligent Asset Allocator, William Bernstein

www.kisiselfinansokulu.com

Tamam, yani portföy tasarımı The New Buffettology’de belki biraz gözden kaçıyor ve bu kitap devreye giriyor.

Bu kitabı 2000’lerin başında bir yerde okumuştum.

Uluslararası hisse senetleri, tahviller, emtialar, gayrimenkul ve benzerlerini kapsayan çeşitli, düşük riskli çoklu endeks portföyünün nasıl oluşturulacağını öğrenmek istedim.

Temelde aldığım şey risk ve getiri, varlık tahsisi ve portföy tasarımı konularında birinci sınıf bir eğitimdi.

İşte bu harika kitaptan en önemli derslerden bazıları:

13) Varlık tahsisi, bir portföyün performansı üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilir .

14) Risk ve getiri genellikle bir noktada birleştirilir (risk, kitapta yıllık getirilerin standart sapması veya oynaklığı olarak tanımlanırken, getiriler uzun vadeli yıllık getiriler olarak tanımlanır).

15) Daha yüksek getiri istiyorsanız, daha yüksek riskleri , yani daha değişken yıllık getirileri ve daha büyük bir kayıp riskini kabul etmeye istekli olmalısınız (Buffett bu önermeye kesinlikle katılmasa da).

16) Bireysel varlık sınıfları olarak, hisse senetleri ve tahviller inanılmaz derecede değişken olabilir.

17) Genel olarak, riskli bir varlık ne kadar uzun süre tutulursa, iyi bir sonuç alma şansı o kadar artar .Başka bir deyişle, yatırım, haftalar veya aylar değil, yıllar ve on yıllar süren uzun vadeli bir süreçtir.

18) Temettü verimi + temettü büyümesi, borsadan uzun vadeli gelecekteki getirileri tahmin etmenin iyi bir yoludur .

19) Varlıkları zayıf veya negatif korelasyonlu getirilerle karıştırmak, riski azaltabilir ve aynı zamanda getirileri artırabilir.

20) Bir tür yeniden dengeleme esastır çünkü;

a) portföyünüzün fiili varlık tahsisini istediğiniz varlık tahsisi ile senkronize tutar ve b) en iyi performans gösteren varlıkları yüksek fiyattan satarak sizi aykırı (yani değerli bir yatırımcı) olmaya zorlar. ) ve en kötü performans gösteren varlıkların daha fazlasını satın alma imkanı verir. (Bu önerme değer yatırımcıları için geçerlidir, temettü yatırımcıları sürekli alıp izleriz.)

21) Gelecek tahmin edilemez, bu nedenle çok çeşitli olası gelecekler üzerinde makul derecede iyi performans gösterecek bir varlık tahsisi seçilmelidir .

22) Fiyat/kazanç, defter değeri veya temettü verimini kullanarak tüm piyasayı değerlemek mümkündür.

23) İyi şirketler genellikle kötü hisse senetleridir ve kötü şirketler genellikle iyi hisse senetleridir (çünkü iyi şirketler genellikle pahalıdır ve kötü şirketler genellikle ucuzdur. Ancak, düşük fiyatlarla iyi şirketlerin daha da iyi olduğunu söyleyebilirim).

24) Dinamik varlık tahsisi, getirileri artırmak ve riski daha da azaltmak amacıyla yeniden dengelemenin turbo şarjlı bir versiyonudur. En çok düşene ve en çok yükselenden uzağa kasıtlı olarak daha fazla portföy tahsis ederek çalışır (bu  değer yatırımına çok benziyor).

Neredeyse tamamen Modern Portföy Teorisi ve Etkin Piyasa Hipotezi dünya görüşüne dayanmasına rağmen, bu kitap değer yatırımına da kapsamlı bir selam veriyor.

Aslında, The Intelligent Asset Allocator, değer yatırımı ve Ben Graham hakkında okuduğum ilk yer olabilir ve bana kattıkları için minnettarım.

Bu benim en sevdiğim yatırım kitabı olabilir çünkü bir nedenden dolayı portföy tasarımı ve varlık tahsisini çok ilginç buluyorum; hisse senedi toplamaktan ve şirketleri analiz etmekten çok daha ilginç bir konu olduğunu düşünüyorum.

Ancak yukarıdan aşağıya bir portföy oluşturucu yerine aşağıdan yukarıya hisse senedi toplayıcısı olsanız bile, bu kitabı yine de son derece ilginç ve faydalı bulacağınızı düşünüyorum.

Bu kitabın portföyümü nasıl etkilediğine gelirsek, bana katkıları şöyle oldu:

  • Hisselerimi belirli bir sayıya kadar  arttır.
  • Birçok farklı ve umarım ekonomik olarak ilişkisiz ülkelerde faaliyet gösteren şirketlerle, coğrafi olarak farklı bir şekilde yatırım yapın.
  • Pek çok farklı ve  ilişkisiz sektörlere yatırım yapın.
  • Kazananları aşağı satma (yüksek satış) politikasına sahip olun. Orijinal yatırım durumu hala sağlamsa (düşük alım) kaybedenleri de tamamlarım
  • Portföyü, bir hisse senedi koleksiyonundan ziyade tek bir varlık olarak görün. Benim için portföyün genel performansı, bireysel hisse senetlerinin iniş çıkışlarından çok daha önemlidir.

Bu yüzden The New Buffettology, cazip fiyatlarla yüksek kaliteli şirketler olup olmadıklarını görmek için şirketleri nasıl analiz edeceğimi öğretti. Intelligent Asset Allocator, bana geniş çeşitlilik ve düzenli yeniden dengelemenin gücü hakkında her şeyi öğretti.

 

 That Beats The Market, Joel Greenblatt

www.kisiselfinansokulu.com

Bu, Profesör Joel Greenblatt’ın basit bir nicel formül kullanarak hisse senetlerinin nasıl seçileceğini açıkladığı ünlü “Sihirli Formül” kitabıdır.

Greenblatt, yarı zamanlı bir profesör olmasının yanı sıra, yatırım dünyasında bir efsanedir ve uzun zamandan beri kapalı olan hedge fonu Gotham Capital, oldukça ilginç bir geçmişe sahipti. (20 yılda yıllık %40 getiri!)

Kitabı aldım çünkü Greenblatt ile bazı röportajlar izlemiştim ve söyledikleri çok mantıklı geldi. Mesajı temel olarak ortalamanın üzerinde şirketleri ortalamanın altında fiyatlarla satın almak, yılda bir kez yeniden dengelemek ve hemen hemen her şeyi görmezden gelmekti.

Elbette şeytan ayrıntıda gizlidir, işte bu kitaptan öğrendiklerim:

25) Yatırım yapmak zordur, bu nedenle hem işe yarayan hem de size mantıklı gelen disiplinli, metodik, uzun vadeli bir yatırım stratejisine sahip olmak çok önemlidir .

26) Borsada işlem gören şirketlerin çoğunun gerçek değeri , hisse fiyatları tam olarak bunu yapmasına rağmen, yüksekten düşüğe veya düşükten yükseğe çılgınca sallanmaz .

27) Borsa oynaklığı, ekonomik gerçeklerle çok az ilgisi olan duygular veya diğer faktörler tarafından yönlendirilir.

28) Hisse senetlerini gerçeğe uygun değere büyük bir indirimle satın almak iyi bir fikirdir , ancak gerçeğe uygun değeri bulmak çok zordur çünkü gerçeğe uygun değer gelecekteki kârlara bağlıdır ve geleceği tahmin etmek zordur.

29) Daha yüksek kazanç getirisi olan bir hisse senedi, daha düşük kazanç getirisi olan bir hisse senedinden daha iyidir (diğer her şey eşit olduğunda).

30) Sermaye getirisi daha yüksek olan bir şirket, sermaye getirisi daha düşük olan bir şirketten daha iyidir (diğer her şey eşittir).

31) Sermaye getirisi yüksek olan bir şirket, yeniden yatırılan kazançlar (yani temettü olarak ödenmeyen kazançlar) üzerinden yüksek getiri oranları sağlama potansiyeline sahiptir .

32) Sermaye getirisi yüksek olan şirketler genellikle bir tür rekabet avantajına sahiptir.

33) İyi şirketleri (sermaye getirisi yüksek) düşük fiyatlarla (yüksek kazanç getirileri) satın almak iyi bir fikirdir .

34) Uzun vadede, önemli olan bireysel performansları değil, portföyünüzün ortalama performansıdır.

35) Mutlak kalite ölçütleri, boğa piyasaları sırasında aşırı derecede kısıtlayıcı olabilir (boğa piyasası söz konusu olduğunda ucuza şirket bulmakta zorlabiliriz.)

36) Ne tür bir pazarda olursak olalım boğa piyasasında bile sermaye getirisi ve kazanç getirisinin en iyi kombinasyonuna sahip şirketler vardır. .

37) En iyi kalite ve değer kombinasyonuna sahip şirketleri bulmanın mükemmel bir yolu, sıralamayı kullanmaktır. Tüm piyasayı her bir faktöre göre sıralayın (böylece en yüksek sermaye getirisine sahip şirket sermaye getirisi 1, bir sonraki en yüksek 2 alır vb.) ve ardından her şirket için faktörleri toplayın. En iyi (en düşük) genel sıralamaya sahip şirketler en çekici olanlardır.

38) İyi bir yatırım stratejisi her zaman işe yararsa, herkes onu kullanır ve çalışmaz (etkin piyasa hipotezine göre).

39) Sezgilere aykırı bir şekilde, en iyi stratejiler genellikle uzun periyotlarda düşük performansa sahip olacak ve bu da tüm taahhütsüz çoğunluğa peşinden koşanları ortadan kaldıracak ve tekrar üstün performansa izin verecektir. Strateji popüler olmadığında tekrar çalışmaya başlamalıdır.

Bu kitapta birçok harika fikir var. Benim için en önemli ikisi 1) bireysel hisse senetleri yerine portföyün performansına ve özelliklerine (büyüme, getiri vb.) odaklanmak ve 2) sırayla tüm piyasayı her bir çekici faktöre göre sıralayarak cazip hisse senetleri bulmak olmuştur.

Hisse senetlerinin sıralanmasıyla ilgili nokta özellikle önemlidir, çünkü hisse senedi ekranım artık büyük ölçüde bu fikre dayanmaktadır ve şu ana kadar son derece iyi çalıştı.

Teşekkürler Bay Greenblatt.

En sevdiğiniz kitaplar nelerdir?

Bunlar bana çok yardımcı oldukları için özel olarak bağlı olduğum kitaplar.

İlki beni ilk etapta savunma değeri yatırımına soktu, ikincisi bana çeşitlendirme ve yeniden dengelemeyi öğretti ve üçüncüsü bana portföye odaklanmayı ve hisse senetlerini nasıl sıralayacağımı öğretti.

Size gerçekten yardımcı olan favori yatırım kitaplarınız varsa, diğer okuyucuların deneyiminizden yararlanabilmesi için lütfen aşağıdaki yorumlarda bunlardan bahsedin.

Diğer Popüler Yazılarımız:

 

Göstermiş olduğunuz yoğun ilgi için teşekkür ederiz. Saygılar