Faaliyet Raporlarını Neden Okumalıyız?

Faaliyet Raporlarını Neden Okumalıyız?

Faaliyet Raporları Nasıl Okunur

www.kisiselfinansokulu.com

Bir şirket hakkında yıllık raporlardan daha iyi bir bilgi olamaz. Şirketlerin yıl sonunda gönderdiği bir sayfa koleksiyonu gibi görünebilir.

Okumak zaman alıcı ve sıkıcı bir iş gibi görünebilir. Ancak, belirli bir şirket hakkında çok değerli bir bilgi parçasıdır.

Faaliyet raporunda şirket yönetimi, sektör performansı, uzun vadeli vizyonu, şirketin karşılaştığı fırsatlar ve tehditler, şirketin geçmiş performansı vb. Gibi şirket hakkında önemli hususları tartışmaktadır.

Wall Street’teki en iyi ve başarılı yatırımcılardan biri olan Jim Rogers, konu şirketin yıllık raporunu okumaya geldiğinde de aynı şeye inanıyor.

Birisi Jim Rogers’a şimdiye kadar aldığı en iyi tavsiyeyi sorduğunda, bunun uçaktaki yaşlı bir adamdan aldığı tavsiye olduğunu ve tavsiyenin “Her şeyi oku” olduğunu söyledi.

Jim Rogers, ileriye dönük bir yatırımda okuyabileceğiniz her şeyi okursanız, Wall Street’teki insanların büyük çoğunluğuna nasıl avantaj sağlayabileceğinizi anlatıyor.

Bir şirketle ilgilenirseniz ve yıllık raporları okursanız, Wall Street’teki insanların% 98’inden fazlasını yapacağınızı söyledi.

Ve yıllık rapordaki dipnotları okursanız, Wall Street’teki insanların% 100’ünden fazlasını yapmış olacaksınız.

Jim Rogers, bir şirketin yıllık raporunu ve notlarını  ya da daha iyisi, 4-5 yıllık raporu  tam anlamıyla okursam, diğer yatırımcılardan çok daha fazlasını bileceğimi hemen fark ettim ”dedi.

Yıllık raporu okurken odaklanmamız gereken önemli şeylerden bazıları şunlardır:

  • Başkanın mektubu
  • Finansal vurgular – Şirketin performansının bir anlık görüntüsünü verir.
  • Yönetmen raporu 
  • Finansal performans – 10 yıllık özetlenmiş geçmiş performans sağlar
  • Mali tablolar

Başlangıçta yıllık raporu okumak yorucu bir iş olacak ve raporu okurken çok fazla zaman ve çaba harcayacaktır, ancak bir kez alıştıktan sonra bitirmek 30 dakikadan fazla sürmeyecektir.

Üstelik bunu bağımsız olarak okumak şirketin daha iyi bir resmini vermeyecektir, bu nedenle firmalar arası, yani rakiplerle ve firma içi karşılaştırarak, yani geçmiş performansla karşılaştırarak yapmalıyız.

Birisi bir şirkete yatırım yaptığında, sadece bir kağıt parçası satın almakla kalmaz, satın aldığı hisse miktarı ne olursa olsun, şirketin de bir parçasıdır.

Bu nedenle, işleri bizim tarafımızdan açıkça anlaşılan şirketlere her zaman yatırım yapmalıyız, yani yetkinlik çemberimizde olmalıdır.

Warren Buffett, “Anlamadığınız bir işletmeye asla yatırım yapmayın” diyor.

Warren Buffett her zaman çok basit ve anlaşılması kolay bir işletmeye yatırım yapmaya odaklanır.

Dolayısıyla, ödevimizi  yatırım yapıldıktan sonra değil, yatırım yapmadan önce yapmak çok önemlidir. Bu, piyasalardaki insanların çoğunun gerçekten yaptığı çok büyük bir hatadır.

Yani ödev yapmanın ilk adımı,  şirket hakkında araştırma yapmak, yıllık raporları okumakla başlar.

Buffett, yatırımda nasıl bu kadar başarılı olduğu sorulduğunda şu yanıtı verdi: ” Her yıl yüzlerce ve yüzlerce yıllık rapor okuyoruz.”

Warren Buffett, şirketlerin yıllık raporlarını incelemeyi sevdiğini söyledi.

Nasıl daha akıllı olunacağı sorulduğunda, Buffet bir keresinde kağıt yığınlarını kaldırıp her gün bunun gibi 500 sayfa okuduğunu söyledi.

Bileşik faiz gibi bilgi bu şekilde oluşur.

Yıllık raporları okurken ve yıllık raporları karşılaştırırken odaklanmamız gereken önemli alanlardan birkaçı: 

  • Şirketin borç senaryosu
  • Şirketin kilit personeli tarafından alınan maaşlar
  • Şirketin önde gelen hissedarlarının eylemleri

Sonuç olarak:

Faaliyet Raporlarını Neden Okumalıyız?

Dolayısıyla yatırımcı olmanın önemli kriterleri okuma alışkanlığı geliştirmektir ve herhangi bir şirketi analiz ederken veya gerçek değerini belirlerken ilk adım, faaliyet raporunu okumaktır.

Charlie Munger’ın dediği gibi, “Çok okumayan bilge bir insan tanımıyorum. Artık bilgisayarda okuyabileceğinizden ve bundan birçok fayda sağlayabileceğinizden şüpheleniyorum, ancak bunun benim için işe yarayan basılı okumak kadar işe yarayacağından şüpheliyim ”.

 

Diğer Popüler Yazılarımız:

Uzun vadeli temettü yatırımcısı olmanın avantajları

Temettüler gerçektir, hisse fiyatları ise sadece bir fikirdir

Warren Buffet KARTOPU Kitap İncelemesi

Temettü Emekliliği Portföy Başlangıç

2020’den 10 Yatırım Dersi