Hedeflerinize Doğru Çalışmaktan Sıkıldığınızda Nasıl Odaklanabilirsiniz? Hepimizin hedefleri ve hayalleri vardır, ancak odaklanmak ve bunlara bağlı kalmak zor olabilir.

Her hafta, “İyi niyetle başlıyorum, ancak tutarlılığımı uzun süre koruyamıyorum” gibi şeyler söyleyen insanlardan haber alıyorum.

Ya da “Zihinsel dayanıklılıkla mücadele ediyorum. Başlıyorum ama uzun süre devam edemiyorum ve odaklanamıyorum. ”

Merak etmeyin. Ben de diğerleri kadar suçluyum.

Örneğin, bir projeye başlayacağım, üzerinde biraz çalışacağım, sonra odağımı kaybedeceğim ve başka bir şey deneyeceğim. Ve sonra yeni hedefime odaklanmayı kaybedeceğim ve başka bir şey deneyeceğim. Ve devam ediyor. Her şey söylendiğinde ve yapıldığında, o kadar çok durup başladım ki, hiçbir zaman gerçekten fazla ilerleme kaydetmedim.

Belki sen de böyle hissettin.

Bu problem bana bir gün çalışırken öğrendiğim bir dersi hatırlatıyor…

www.kisiselfinansokulu.com

Hedeflerinize Doğru Çalışmaktan Sıkıldığınızda Nasıl Odaklanabilirsiniz

Tutku ve Motivasyon Efsanesi

Spor salonundaki bu özel günde, bazı ulusal dereceli sporcular ve Olimpiyatçılar da dahil olmak üzere, uzun kariyeri boyunca binlerce sporcuyla çalışmış bir antrenör ziyaret edildi.

Kendimi tanıttım ve iyileştirme sürecinden bahsetmeye başladık.

“En iyi sporcularla diğer herkes arasındaki fark nedir?” Diye sordum. “Gerçekten başarılı insanlar en çok neyi yapmaz?”

Bekleyebileceğiniz faktörlerden bahsetti: genetik, şans, yetenek. Ama sonra beklemediğim bir şey söyledi: “Bir noktada, kim her gün eğitimin can sıkıntısıyla başa çıkıp, aynı kaldırmaları defalarca yapabileceğine iniyor.”

Cevabı beni şaşırttı çünkü bu, iş etiği hakkında farklı bir düşünce tarzı. İnsanlar hedefleri üzerinde çalışmak için “güçlenmekten” bahseder. İster iş ister spor ister sanat olsun, insanların “Her şey tutkuya bağlı” gibi şeyler söylediğini duyarsınız. Veya “Onu gerçekten istemelisin.” Sonuç olarak, birçoğumuz odaklanma ve motivasyonumuzu kaybettiğimizde depresyona gireriz çünkü başarılı insanların dipsiz bir tutku rezervine sahip olduğunu düşünürüz. Ancak bu koç, gerçekten başarılı insanların herkes gibi aynı motivasyon eksikliğini hissettiğini söylüyordu . Aradaki fark, can sıkıntısı duygularına rağmen yine de ortaya çıkmanın bir yolunu bulmalarıdır.

Ona göre, en iyi performans gösterenleri diğerlerinden ayıran, işi kolay olmadığında yapabilme becerisidir. Profesyoneller ve amatörler arasındaki fark budur .

İş Kolay Olmadığında Çalışmak

Motive olmuş hisseden herkes çok çalışabilir.

Sporcu olduğumda, büyük bir galibiyetten sonraki hafta antrenman yapmayı çok severdim. Kim yapmaz? Koçunuz mutlu, takım arkadaşlarınız heyecanlı ve herkesi yenebileceğinizi hissediyorsunuz. Bir girişimci olarak, müşteriler içeri girerken ve işler iyi gittiğinde çalışmayı seviyorum. Sonuç almanın sizi ileriye götürmenin bir yolu vardır.

Peki ya sıkıldığında ne olacak? İşin kolay olmadığı zaman ne olacak? Kimsenin dikkatini çekmediğini veya istediğiniz sonuçları alamadığınızı hissettiğinizde ne olacak?

10 yıllık sessizlik boyunca çalışmaya istekli misiniz ?

Farkı yaratan, iş kolay olmadığında çalışma becerisidir.

Olay Değil, Süreç

Çoğu zaman, hedeflerimizin tamamen sonuçla ilgili olduğunu düşünüyoruz. Başarıyı, ulaşılabilen ve tamamlanabilen bir olay olarak görüyoruz.

İşte bazı yaygın örnekler…

  • Çoğu insan sağlığı bir olay olarak görür: “Sadece 20 kilo verirsem, o zaman formda olurum.”
  • Pek çok insan girişimciliği bir olay olarak görüyor: “Eğer işimizi New York Times’da gösterebilseydik, o zaman hazır olurduk.”
  • Pek çok insan sanatı bir olay olarak görüyor: “Çalışmamı daha büyük bir galeride gösterebilseydim, ihtiyacım olan güvenilirliğe sahip olurdum.”

Bunlar, başarıyı tek bir olay olarak sınıflandırmanın birçok yolundan sadece birkaçı.

Ancak hedeflerine sürekli olarak ulaşan insanlara bakarsanız, onları farklı kılanın olaylar ya da sonuçlar olmadığını fark etmeye başlarsınız. Sürece olan bağlılıklarıdır. Bireysel olaya değil, günlük uygulamaya aşık olurlar.

Komik olan, tabii ki, sürece bu odaklanma, sonuçlardan zevk almanızı sağlayacak olan şeydir …

Harika bir yazar olmak istiyorsanız, çok satan bir kitaba sahip olmak harikadır. Ancak bu sonuca ulaşmanın tek yolu yazma sürecine aşık olmaktır.

Dünyanın işletmeniz hakkında bilgi sahibi olmasını istiyorsanız, Forbes dergisinde yer almak harika olur . Ancak bu sonuca ulaşmanın tek yolu, pazarlama sürecine aşık olmaktır.

Hayatınızın en iyi formunda olmak istiyorsanız, 20 kilo vermek gerekli olabilir. Ancak bu sonuca ulaşmanın tek yolu, sağlıklı beslenme ve sürekli egzersiz yapma sürecine aşık olmaktır.

Herhangi bir şeyde önemli ölçüde daha iyi olmak istiyorsanız , bunu yapma sürecine aşık olmalısınız. Sadece istediğiniz sonuçları hayal etmek yerine , işi yapan birinin kimliğini oluşturmaya aşık olmalısınız.

Başka bir deyişle…

Can sıkıntısına aşık olun. Tekrara ve uygulamaya aşık olun. Yaptığınız şey sürecine aşık olun ve sonuçların kendi kendine bakmasına izin verin.

 

Kişisel yatırım portföyü nasıl oluşturulur yazımız için tıklayınız.