Howard Marks’tan Yatırım  Hakkında Öğrendiklerim

www.kisiselfinansokulu.com

Howard Marks’tan Yatırım Hakkında Öğrendiklerim i özet haline getirirken büyük keyif aldım. Okuduğumuz kitapları, makaleleri, yazıları toplu olarak bir yerde birleştirmek size inanılmaz bir katkı sağlıyor. Herkese tavsiye ederim. Eminim Howard Marks’tan Yatırım Hakkında Öğrendiklerim , endeks bu seviyedeyken hepimize çok yardımcı olacak, olaylara farklı bakış açıları ile bakmamızı sağlayacaktır.

1. “En büyük yatırım hataları, bilgilendirici veya analitik faktörlerden değil, psikolojik olanlardan kaynaklanır.” Psikolojik hatalar aynı zamanda bir yatırımcı için en büyük tehlike kaynağıdır. Ama diğer insanlar bu hatalara yenik düştüğünde en büyük fırsat kaynağıdır. Herkes kendini kaybederken psikolojini sağlam tutabilirsen, piyasayı yenecek şekillerde kâr edebilirsin.

Howard Marks: “Mutlak en iyi satın alma fırsatları, varlık sahipleri satmak zorunda kaldıklarında ortaya çıkar.”

2.  “1.Kural: Çoğu şey döngüsel olacak. 2.Kural: Kazanç ve kayıp için en büyük fırsatlardan bazıları, diğer insanlar 1. Kuralı unuttuğunda ortaya çıkar.” İyi ya da kötü hiçbir şey sonsuza kadar sürmez. Yine de insanlar bazen sonsuza kadar devam edecekmiş gibi tahminler yürütür. Ünlü Herbert Stein, “Bir şey sonsuza kadar devam edemeyecekse, sonunda duracaktır” der.

3.  “Makro gelecek açısından bizi neyin beklediğini bilmiyoruz. Çok az insan ekonomiye, faiz oranlarına ve piyasaya ne olacağı konusunda fikir birliğinden fazlasını biliyor. Bu nedenle, yatırımcının zamanı, “bilinebilir” olanla ilgili bir bilgi avantajı elde etmeye çalışmak( endüstriler, şirketler ve hisse senetleri) için harcar. Odaklanmanız ne kadar mikro olursa, başkalarının bilmediği şeyleri öğrenme olasılığınız o kadar yüksek olur.” Mümkün olan en basit sisteme (bireysel şirkete) odaklanmak, şirket yanlış fiyatlandırılmış bir bahsi ortaya çıkarabilecek şekilde anlaşılabilir olduğundan, bir yatırımcı için en büyük fırsattır. Howard Marks bunu basitçe şöyle ifade ediyor: “Makro bahisler yapmıyoruz.

4.  “Gelecek hakkında tahminde bulunmaya gerek kalmadan, mevcut gözlemlere dayanarak mükemmel yatırım kararları verebiliriz.”   Sizce ekonomistler makro tahminler yapabilir mi? Yapabileceklerine inanıyorsanız, “Ekonomistlerin yatları nerede?” Howard Marks, özellikle olası sonuçların aralığı küçük olduğunda herkesin “bir kez” haklı olabileceğini belirtiyor.

www.kisiselfinansokulu.com

5.  “Düşen bir piyasada kâr için iki temel unsur vardır: Gerçek değer hakkında bir görüşe sahip olmalısınız ve bu görüşe, fiyat düşüşleri sizi düşündürse bile tutunup satın alabilmek için yeterince güçlü tutmalısınız. Yanılıyorsunuz.  Bir üçüncüsü var; haklı olmalısın.”   Kendi iyiliği için muhalif olmak intihardır. Hiçbir şekilde muhalif olmamak, tanımı gereği piyasadan daha iyi performans gösteremezsiniz. Gerçekten muhalif olmak, bazen rahatsız olacağınız anlamına gelir. Howard Marks şunları ekliyor: “Üstün yatırım sonuçları elde etmek için değere ilişkin içgörünüzün üstün olması gerekir. Bu nedenle, başkalarının bilmediği şeyleri öğrenmeli, farklı şeyler görmeli ya da onları daha iyi analiz etmelisin, ideal olarak üçünü de yapmalısınız.”

6. “Düşen bıçakları umarım özen ve beceriyle yakalamak muhalifler olarak bizim işimiz. Bu yüzden içsel değer kavramı çok önemlidir. Herkes satarken satın almamızı sağlayan bir değer görüşüne sahipsek ve görüşümüz doğru çıkarsa, en az riskle kazanılan en büyük ödüllere giden yol budur.”   Değer yatırımıyla ilişkili matematiğe odaklanarak, psikolojik işlev bozukluğunu dışlamak için daha iyi bir konumda olursunuz.

7.  “Gelecek yok. Bu sadece bir dizi olasılık. Çoğu sonucun şansla belirleneceğini anlamalıyız.” Howard Marks: “Herhangi bir faaliyetten beklenen değer, onu doğru yapmaktan elde edilen kazançların çarpımı onu doğru yapma olasılığıyla, eksi girişimde başarısız olmanın potansiyel maliyeti ile başarısız olma olasılığının çarpımından elde edilen değerdir.”

8.  “Kaldıraç sonuçları büyütür, ancak değer katmaz.” Kaldıraç, sonuçları iyi veya kötü olarak büyütür. “Volatilite + Kaldıraç = Dinamit.” Her zaman bir Güvenlik Marjına sahip olmak akıllıcadır.

9. “Tahmin edemezsin. hazırlayabilirsiniz.” Hayatın bazı yönleri bilinmeyen bir olasılık dağılımına sahiptir ve gelecekteki bazı potansiyel durumlar bilinmemektedir. Bununla kırılganlığa karşı ve bir güvenlik marjına sahip olarak başa çıkılabilir. Paranızı ikiye katlamak sizi iki kat daha mutlu edecek mi? “Geri dönmek” için ihtiyaç duyabileceğiniz değişikliği alıp baştan başlamak ister misiniz?

10.  “Hem ekonomik tahminde hem de yatırım yönetiminde, genellikle tam olarak doğru anlayan birinin olduğunu belirtmekte fayda var… ama nadiren aynı kişi iki kez oluyor. En başarılı yatırımcılar çoğu zaman “doğru” şeyler elde ederler ve bu diğerlerinden çok daha iyidir.”   Dergideki veya büyük bir yatın güvertesindeki poz veren kişi genellikle iyi olmaktan çok şanslıdır. Şansı beceriyle karıştırmayın ve şanslı olmak yerine becerikli olmanız gerekiyormuş gibi çalışın. Mauboussin’in “Başarı Denklemi İşaretleri” kitabını gözden geçirirken şunları yazdı: “Yatırım gibi şansın büyük rol oynadığı alanlarda, sonuçların performansı değerlendirmede sınırlı bir önemi vardır.”

11. “Büyük yatırımcılar, uzun bir süre içinde çok fazla yatırım yapan ve çok para kazanan insanlardır ve sonuçları bunun bir tesadüf olmadığını, tutarlı bir şekilde yaptıklarını gösteriyor.”   Kalıcı başarı, belirli bir dizi sonuç üreten şanstan ziyade güçlü bir beceri kanıtıdır.

12.  “Charlie Munger’ın bana söylediği şeye geri dönüyorum, bunların hiçbiri kolay değil ve bunun kolay olduğunu düşünen herkes aptaldır. Bu sadece kolay değil. Bunun birçok katmanı var ve sadece iyi düşünmeniz gerekiyor.” İşi yapmaya istekli değilseniz veya yanlış duygusal mizaca sahip olduğunuzu düşünüyorsanız,  endeks fonları satın alın. Aptal para, sınırlamalarını kabul ettiğinde akıllı hale gelir.

KFO Okuyucuları, Mutlu Günler!

DİĞER POPÜLER YAZILARIMIZ

Kişisel Finans Okulu Ağustos Portföy Durumu

Ben Graham, Boğa Piyasası İyimserliği Riski Üzerine

Joel Greenblatt’tan Değer Yatırımı Hakkında Öğrendiklerim