İLK 100.000 TL’yi Nasıl Biriktirirsiniz

İlk 100.000 TL’yi Nasıl Biriktirirsiniz Finansal istikrar, beklenmedik faturalar ödeyebilmeniz ve kendi emekliliğinizi finanse edebilmenin yanı sıra, size günlük yaşamdan geçmeniz için güven ve güç sağlar. Para biriktirerek ve gelirinizi artırarak, ilk 100.000 TL ‘ye doğru ilerleyebilirsiniz. Bunu yaptıktan sonra, bir sonraki 100.000 TL’ye giden yol daha kolay hale geliyor.

  1. Zihniyetinizi ayarlayın

100.000 TL tasarruf etmek istiyorsanız, çevrenizdeki çoğu insandan farklı düşünmek ve hareket etmek zorunda kalacaksınız. İnsanların neredeyse yüzde 50’sinin emeklilik için birikimi yok.. 100.000 TL’yi gözünüzde büyütmeyin. Hayatta biriktiremem gibi düşüncelere kapılmayın.

Başka bir şey yapmadan önce zihniyetinizi ayarlayın.

Bu fedakarlık demektir. Bu, bir daha asla  kahve içemeyeceğiniz anlamına gelmez, ancak her gün günde iki kez kahve satın alamayacağınız anlamına gelir. Bu, bir araba sahibi olamayacağınız anlamına gelmez, ancak muhtemelen her 4-5 yılda  bir yeni bir araba almayacağınız anlamına gelir.

Doğru Zihniyet

İlk 100.000 TL ‘nizi biriktirmek, ne kısa vadeli ne de kolay bir hedeftir. Oraya ulaşmak için zihninizi eğitmeye başlamanız gerekir. Bu hedefe nasıl ulaşacağınızı anlamanız ve buna göre plan yapmanız gerekir. Nadiren bütçeleri olan veya masrafları not eden bir tür insansanız , şimdi başlamanın tam zamanı olacaktır.

Tüm eylemlerin tasarruf amacına ulaşmaya yönelik olması gerekir. Küçük şeyler toplanabilir. Günlük kahve vb gibi alışkanlığı azaltmak ya da toplu taşıma araçlarını haftada birkaç gün kullanmak yerine devamlı kullanmak yardımcı olabilir.

  1. Para hedeflerinizi belirleyin

Tutumlu bir hayat yaşamak istediğinize karar verdikten sonra, bir sonraki adım para hedefleri oluşturmaktır. Mesele, nereye gitmek istediğinize dair bir vizyon planlayabilirsiniz.

Bununla yaratıcı olmanın birçok yolu var, ancak en sevdiğim yol hedeflerimi görselleştirmektir. Birçok insan bunu borcunu ödemekle yapar, ancak tasarruf hedefleri de böyle çalışır. Örneğin, Hedeflerinizi parçalara bölün. Büyük hedefe ulaşmadan önce küçük hedeflerinize ulaşmaya çalışın. Her küçük hedefe ulaştığınızda büyük hedefe gitmek için daha kararlı olacaksınız.

3.Kısa Vadeli Tasarruf Hedefleri Oluşturma

Emeklilik sonrasını  hayal etmek size  çok iyi gelebilir, ama bu görüş bugün sizi kurtaramaz. Gerçekten motive olmak için, uzun vadeli tasarruf hedeflerinizi kısa vadeli hedeflere ayırın. Haftalık hedefler oluşturabilirsiniz.

Örneğin, bir kuru temizleme servisi işleten bir adam, her gün küçük bir değişiklik yapmaya ve biriktirdiği ufak miktarlarıı kızının üniversite fonuna koymaya karar verdi, beş yaşından başlayıp 18 yaşına kadar devam etti. İşini ya da günlük hayatını engellemedi, ama bu kızının üniversite çağına geldiğinde rahatça gönderebileceği anlamına geliyordu.

Süreci erkenden başlatmak ve az miktarda tasarruf etmek, uzun bir yolculuğun mesafesi boyunca ilerleme kaydettiğinizi bilmenize yardımcı olur. Günlük tasarruf hedefleriniz de olabilir. Bu, daha uzun vadeli hedefler için tetikte kalmanıza yardımcı olacaktır. Tasarruf hesapları, mevduat hesabı, para piyasası fonları veya Hazine bonoları  kısa vadeli iyi para tasarrufu sağlayan araçlardır. Bir tasarruf hesabı, acil durum fonu  olarak özellikle yararlıdır.

4.İlgi Yükünüzü Azaltın

Hepsini istiyoruz. Ev, araba,  sinema sistemi ve çift kapılı buzdolabı istiyoruz. Ancak, anında tatmin olmanın, geri ödemenin yıllar  sürebileceği ağır bir fiyatı ortaya çıkıyor.

Borca öncelik vermek ve azaltmak, tasarruf için ilk kritik adımdır. Tüm kredilerinize bir göz atın ve onları eritmenin ne kadar süreceğini görün. Tasarrufunuz veya sabit mevduatınız varsa, borç yükünüzü azaltmak için bazılarını tasfiye edebilirsiniz. Elinize toplu para geçtiğinde, faiz yükünüzü azaltmak için ipoteğinizin veya borcunuzun bir kısmını önceden ödemeyi düşünün.

Bankanızla konuşup ödediğiniz krediler için faiz oranlarını indirmelerini söyleyin. Şirketler bazen yeni müşteri arayışlarında  oldukları için daha düşük faizle diğer kredi kartı almayı teklif edecektir . Bir kredi almanız gerekiyorsa, dikkatlice etrafınıza baktığınızdan ve en düşük faiz oranlarıyla borç almayı seçtiğinizden emin olun. Kaç kişinin bunu yapmadığına şaşıracaksınız.

  1. Bütçe oluşturun

Ne kadar kenara atabileceğinizi bilmeden önce, paranızı nereye harcadığınızı ve ardından harcamalarınızı nasıl azaltacağınızı ve tasarrufunuzu nasıl artıracağınızı bilmek için kaba bir plan yapmanız gerekir.

Evet, ilk başta herkese korkunç gelen bütçeden bahsediyoruz. Ancak bütçelemeyi kolaylaştırmanın yolları vardır.

Ayrıca, harcamalarınızı sizin için takip edecek birçok ücretsiz veya düşük maliyetli araçlardan birini de kullanabilirsiniz.

Bu kaynakların  avantaj ve dezavantajları vardır, bu yüzden bir tanesine başlamadan önce biraz araştırma yapın. Her şey bütçeye ne kadar zaman harcamak istediğinize bağlıdır.

Bütçeye  başlamak için iyi bir nokta, normalde harcadığınızın yüzde 20 ila 30’unu ayırarak  tasarruf yapmaktır. Örneğin, gıda için aylık 400 TL harcadığınızı farz edelim. Gıda bütçenizin yüzde 20-30’unu tasarruf etmek istersiniz, şöyle:

400 TL – (400 x .20) = 320 TL  Kalan 80 TL doğrudan tasarruf hesabına.

Yani 320 tl lik bir gıda bütçesiyle başlayıp nasıl yaptığınızı göreceksiniz. Her ay bütçe kategorilerinize bakın ve bunları daha da azaltmaya çalışın.

6.Maliyetleri Düşük Tutun

Maliyetlerinizi düşük tutmak için her zaman yapabileceğiniz şeyler vardır. Bazı örnekler: daha fazla ev yemeği yapmak; arabayı kullanmak yerine mümkün olduğunca kısa mesafeler yürümek; çocuklarınızı yerel alışveriş yerine park veya hayvanat bahçesine götürmek; sık sık küçük alışveriş yapmak yerine, yiyeceklerinizi ay boyunca toplu olarak satın almak; sigara ve diğer pahalı alışkanlıklardan vazgeçmek;

Her gece dışarı çıkmayın.

Netflix aboneliği, dıgıtürk aboneliği, spor salonu aboneliği vs gibi ufak görünen ama sürekli olan giderlerinizi sonlandırın.

Liste sonsuzdur.

İlk 100.000 TL’yi Nasıl Biriktirirsiniz

7.Kazancınızın% 40 ila% 50′sini biriktirin.

Paranızı büyütmek sadece masrafları düşük tutmakla kalmaz, aynı zamanda geride bıraktığınız şeyi kurtarmak için bir plan yapmakla da ilgilidir.

Yardımcı olan başka bir püf noktası: Zam aldığınızda, eski bütçenizle eski maaşınızla yaşamaya devam edin, böylece zammın tamamını biriktirebilirsiniz.

Paranın otomatik olarak tasarruf hesabıma gönderilmesini sağlayarak birikimlerinizi otomatikleştirin.

8.Karşılaştırma Yapmayın.

Muhtemelen karşılaştırmanın neşe hırsızı olduğunu ve gerçekten de öyle olduğunu duymuşsunuzdur. Çoğu zaman, insanlar ihtiyaç duymadıkları bir şeye sahip olmadıkları şeylere para harcamak zorunda kalırlar. Sırf arkadaşında komşusunda gördüğü ve kendisinde olmasını istediği bir şey için. Başkaları ile kendinizi karşılaştırmayı bırakın.

Bunu yaparsanız, kendinize bütçenizin izin verdiği miktardan daha fazla rekabet ederken bulabilirsiniz. Sahip olduklarınızdan memnun olun ve herkesin ne düşündüğünü unutun.

Tabii ki, kendinizi ufak şeylerle ödüllendirin, ama sadece sizi gerçekten mutlu eden şeylerle ödüllendirin. Sık sık kendinize geleceği planlamanın her zaman önce gelmesi gerektiğini hatırlatın.

Instagram’da pahalı kıyafetlerini ve arabalarını sergileyen tüm insanlar, mallarına sıkıca bakıp finansal bağımsızlığa ne kadar geride olduklarını fark ettiklerinde satın almalarından pişman oluyorlar. Bunu unutmayın.

  1. Kredi kartı borcunuzu kapatın.

Borç sahibi olmak 100.000 TL’ye ulaşmanızdaki en büyük engellerden biridir.. İlk 100.000 TL’yi biriktirmeye başlamadan önce yüksek faizli borcunuzdan kurtulmanız gerekir.

Kredi kartı borcunuzdan kurtulduğunuzda, bu büyük tasarruf hesabınıza yoğunlaşabilirsiniz.

  1. Biriktirin, Araştırın, Öğrenin

Şimdiye kadar ilk adımları anladınız ve bir bütçe oluşturdunuz. Şimdi 100.000 TL’yi tasarruf etmeye başlamanın zamanı geldi!

Bunu yapmak için (özellikle beş yıl içinde) tasarrufunuza karşı agresif olmalısınız. “Zihniyetinizi ayarlayın” dediğim zamanı hatırlıyor musunuz? İşte bu kısım onu oluşturuyor.

Yeni başlayanlar için şirketinizin veya devletin ekleme yaptığı yatırım araçlarına odaklanın. Eğer bir tane varsa, bundan yararlanabilirsiniz..

11.Farklı yatırım araçlarını araştırın ve bu alanlarda kendinizi geliştirmeye çalışın.

Günümüzde bir çok yatırım aracı vardır. Tüm bu yatırım araçlarını araştırarak normalden daha fazla nasıl getiri elde edebileceğinizi öğrenebilirsiniz. Tasarruf ve birikimlerinizi yatırımlara yönlendirerek kısa sürede daha fazla büyümesini sağlayabilirsiniz. Ettiğiniz tasarrufların getirileri inanılmaz boyutlara ulaşmaktadır. Bunu göz ardı etmeyin.

Bu kadar para biriktirmeyi göze alamazsanız, bir yerden başlayın. Biriktirdiğiniz tasarrufları küçümsemeyin. Hedefinize ulaşmanız daha uzun sürebilir, ancak tasarruf etmek hiç başlamamaktan daha iyidir.

İlk 100.000 TL’yi Nasıl Biriktirirsiniz

  1. Dalgalanan dengeler hakkında endişelenmeyin

Kabul edelim, çoğumuz beş yıl içinde emekli olmayacağız. Ama bunu size kısa bir süre içinde bir sürü para biriktirmenin tamamen mümkün olduğunu göstermek için söylüyorum.

Hesabınızda dalgalanmalar olacaktır. Örneğin temettü emekliliği  için borsaya yatırım yapıyorsunuz diyelim. Borsa düştüğünde duygularınız farklı olabilir. Biriktirdiğiniz tasarrufların eridiğini gördüğünüzde karamsarlığa kapılabilirsiniz.

Hatırlamanız gereken şey sağlam, düzgün, şeffaf şirketlere yatırım yaptığınız da borsa da bu durumun normal olduğunu bilmeniz gerekir.

13.Ek Gelir Olusturun

Ek gelir oluşturmak daha hızlı 100.000 TL  hedefine ulaşmak için yardımcı olan diğer bir taktiktir. Dikiyor musun, başka zanaat mı yapıyorsun yoksa öğretiyor musun? Haftada birkaç saat çocuklara ders verebilir veya hafta sonu pazarında zanaatlarınızı satabilirsiniz. Hisse senetlerine yatırım yapmak için biraz zaman harcayabilir veya bazı serbest projeler yapabilirsiniz. Yeteneklerinizin  boşa gitmesine izin vermeyin. Biraz daha para kazanmanıza ve daha fazla tatmin olmanıza yardımcı olurlar.

İlk 100.000 TL’yi Nasıl Biriktirirsiniz

ÖZET

Zaman çok çabuk geçiyor ve geleceği planlamak , emekliliğin tadını çıkarmanıza izin verebilir .

100.000 TL’yi tasarruf etmek göz korkutucu gibi görünse de, zihninizi (ve paranızı) koyarsanız zor değildir.

Unutmayın, muazzam miktarda para biriktirebilir ve erken emekli olabilirsiniz. Sadece onu istemek ve oraya ulaşmak için gerekenleri yapmaya istekli olmak zorundasınız.

Diğer Popüler Yazılarımız

Kişisel Yatırım Portföyü Nasıl Oluşturulur

Babil’in En Zengin Adamı Kitap İncelemesi