İzlenecek Basit Yatırım İlkeleri

Son iki-üç yıldır Warren Buffett hakkındaki her şeyi araştırıp okuyoruz . Bu, Warren’ın iş ortağı Charlie Munger hakkında daha fazla bilgi edinmeye kadar gitti. Basit Yatırım İlkeleri.

İzleyeceğiniz Basit Yatırım İlkeleri

www.kisiselfinansokulu.com

Bu makalede, ister temettü yatırımcısı olun ister tamamen farklı bir şey yapmayı seçin, yatırım stratejinizin temeli olması gerektiğini düşündüğüm yatırımla ilgili birkaç basit ilkeyi özetledim.

Anlamak istediğiniz ilk kavram , birleşmenin gücüdür. Birleştirme, belirli bir süre önce yatırdığınız paradan para kazandığınız süreçtir. Başlangıç ​​tutarıyla başlarsınız ve belirli bir getiri oranına sahip olursunuz ve kazançları ve temettüleri portföyünüze yeniden yatırırsınız. Sonuç olarak, net değerinizi ve gelirinizi katlanarak artırıyorsunuz.

Dikkate alınması gereken ikinci basit ilke   birçok ülke üzerinde yapılan bir çalışma hisse senetlerinin zaman içinde diğer yatırım araçlarından daha iyi performans gösterdiğini  kanıtlıyor. Bunun nedeni, hisse senetlerinin, zamanla daha fazla tüketiciye sahip olan, fiyatları yükselten, yeni ürünler getiren ve işleri nasıl daha iyi, daha ucuz ve daha hızlı yapacağı konusunda verimlilik ve bilgi birikimi kazanan gerçek işletmelerin sahipliğini temsil etmesidir. Yeniden yatırılan kazançlar, işletmelerde büyümeyi sağlarken, yeniden yatırılan temettüler , net değerinizi ve gelirinizi daha da hızlı bir şekilde birleştirir. Yıllarca sürebilen zaman zaman düşüşler olsa da, hisse senetleri yatırım stratejinizin arkasındaki ana köşe taşı olmalıdır. Hisse fiyatlarında zaman zaman meydana gelen bu düşüşler, ne kadar şiddetli olursa olsun, bireysel yatırımcıyı korkutmamalıdır. Aksine, kaliteli şirketlerde indirimli fiyatlarla daha fazla öz sermaye payı elde etme fırsatı olarak görülmelidir .

Hatırlanması gereken üçüncü ilke, hisse senetlerinin gerçek işletmelerdeki ortaklık çıkarlarını temsil etmesidir. Hisse senetleri sadece bilgisayar ekranındaki bazı artışlar değildir. Yatırımcı duyarlılığı kısa vadede hisse senedi fiyatlarını yönlendirirken, temel veriler uzun vadede yatırımınızdan para kazanıp kazanmayacağınızı belirler. Zamanla artan kazançlar, temettüler işletmeleri daha değerli kılar, bu nedenle çoğu zaman 52 haftanın ve tüm zamanların en yüksek seviyelerini göreceksiniz . Sonuç olarak, bir işletmenin bir parçası olarak, amacınız, işletmenin zaman içinde daha fazla para kazanıp kazanamayacağını belirlemektir. Kazanç artarsa ​​hisse senedi fiyatı ve temettü artışını izleyecektir.

Dördüncü ilke çeşitlendirmedir. Günümüzde bir işin başına bile sorun olarak düşünülemeyecek şeylerin olabileceğini anlamak önemlidir.. Farklı endüstrilere maruz kalan ülkeler, yatırım sermayesini zamanın yıkıcı güçlerinden korumak için bir zorunluluktur.

 Yatırımcının hedefi, bir hisse senedi portföyü satın almak veya oluşturmak ve ardından on yıllarca üzerinde oturmak olmalıdır. Zirveye benzeyen bir şeyi satmaya çalışarak ve dip gibi görünen bir şeyi satın almaya çalışarak, yatırım hedeflerinize  ulaşamayabilirsiniz.

Hafızanıza yerleşmenin beşinci  önemli ilkesi, duygusuz olmaktır. Yatırımlarınız hakkında mümkün olduğunca. Çoğu yatırımcı yatırım yapmakta berbattır çünkü yükselen ve düşen fiyatlar ile ilgili duygusal özelliklerden yoksundurlar. Hisse fiyatları uzun süredir yükseldiğinde heyecanlanırlar, ancak hisse senedi fiyatları düşmeye başladığında bunalırlar. Bu yatırımcılar her zaman bir şeyleri kaçırdıklarından korkarlar, bu yüzden bir sonraki sıcak moda peşinde koşmak için sık sık stratejileri değiştirirler. Yatırımlarınızı duyguların yönetmesine izin vermemelisiniz. Başarılı yatırımcının bir planı olmalı ve buna bağlı kalmalıdır. En iyi plan, portföyünüzü satın almak, saklamak ve ara sıra izlemektir. Unutmayın, piyasada zamanlama yapmak değil başarıya götüren pazardaki zamandır.

Hatırlanması gereken bir diğer önemli prensip ise giriş fiyatı önemlidir(yani maliyetiniz) . Bireysel hisse senetlerini seçmeye odaklanan temettü yatırımcıları için her zaman cazip bir şekilde değerli fırsatlar mevcuttur. En iyi şirketler için bile çok fazla ödeme yapmak bir hatadır. Bunun nedeni, başlangıçtaki temettü getirinizin gülünç derecede düşük olması ve ödediğiniz fiyatın önümüzdeki on yıl için tüm büyümeyi zaten kazanmış olmasıdır. İşletmenin kar üretme konusundaki mevcut ve gelecekteki kabiliyetine odaklanılmalı ve 5 veya 10 yıl önce elde edilen karlara odaklanılmamalıdır.

Özetleyelim:

  1. Bileşik getirinin gücünü küçümseme.
  2. Hisse senetleri zaman içinde diğer yatırım araçlarından daha iyi getiri sunmuştur.
  3. Çeşitlendirme
  4. Duygusuz olmak
  5. Giriş fiyatı, maliyet her zaman önemlidir.

Okuduğunuz için teşekkürler!

DİĞER POPÜLER YAZILARIMIZ

Zengin olmak için bu araçları kontrolünüz dahilinde kullanın

Servet Asansörüne Binmek

Temettü Yatırımına İlişkin Yaygın Yanılgılar

Faaliyet Raporlarını Neden Okumalıyız

Warren Buffet KARTOPU Kitap İncelemesi