KİŞİSEL BÜTÇE NASIL YAPILIR

Kişisel Bütçe Nasıl Yapılır Harcama üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmayı ve finansal hedefleriniz doğrultusunda çalışmaya başlamayı umuyorsanız, bir bütçeye ihtiyacınız vardır .

Bir kişisel veya hane bütçesi, belirli bir zaman dönemini, genellikle bir ay için beklenen gelir ve giderlerin listelenmiş bir özetidir. Bütçe kelimesi genellikle sınırlı harcamalarla ilişkilendirilirken, aslında bütçe gerçekten daha verimli harcama anlamına gelmelidir.

Bütçe, ev ödemeleri ve kira gibi gerekli harcamalardan, eğlence gibi isteğe bağlı harcamalara kadar tüm harcamalarınıza karşı tüm gelir ve giderlerinizi gösterecektir. Bir bütçeyi negatif olarak görüntülemek yerine, finansal hedeflerinize ulaşmak için bir araç olarak görebilirsiniz .

Bütçe Oluşturmak Bize Nasıl Yardımcı Olur?

Kişisel bir finansal planlama aracı olarak , yazılı ve aylık bir bütçe , her ay paranızı nasıl harcayacağınızı ve / veya nasıl tasarruf edeceğinizi planlamanıza ve ayrıca harcama kalıplarınızı takip etmenize olanak tanır. Bütçe yapmak en heyecan verici etkinlik gibi gelmeyebilir (ve bazıları için düpedüz korkutucu olsa da), bütçelerin dengeye dayanması için finansal evinizi korumak hayati önem taşır. Bir bölgede daha az harcama yaparsanız, başka bir bölgede daha fazla harcayabilir veya gelecekte daha büyük bir satın alma işlemi için, fon veya hatta emeklilik için tasarruf etmeyi seçebilirsiniz .

Bütçenizi oluşturmaya başlamadan önce, başarılı olabilmek için olabildiğince ayrıntılı ve doğru bilgi vermeniz gerektiğini fark etmek önemlidir. Nihayetinde, yeni bütçenizin sonucu size paranızın nereden geldiğini, ne kadar olduğunu ve her ay nereye gittiğini gösterecektir.

Bütçeyle, harcamalarınızı önceliklendirmeye ve paranızı ve finansal geleceğinizi daha iyi yönetmeye başlayabilirsiniz .

6 Basit Adımda Kişisel Bütçe Nasıl Yapılır

  1. Yapabildiğiniz her finansal tabloyu toplayın.

Bu, banka ekstreleri, yatırım hesapları, son faturalar ve bir gelir veya gider kaynağı ile ilgili bilgileri içerir. Bütçe oluşturma sürecindeki anahtarlardan biri, aylık bir ortalama oluşturmaktır, böylece daha fazla bilgi ile doğru kararlar verebilirsiniz.

  1. Tüm gelir kaynaklarınızı kaydedin.

Kendi hesabınıza çalışıyorsanız veya herhangi bir dış gelir kaynağınız varsa, bunları da kaydettiğinizden emin olun. Maaşınız,varsa ek geliriniz tüm kazandığınız miktarı kaydedin. Bu toplam geliri aylık tutar olarak kaydedin.

  1. Aylık giderlerin bir listesini oluşturun.

Bir ay boyunca yapmayı planladığınız tüm masrafların bir listesini yazın. Buna bir ipotek ödemesi , araba ödemeleri, otomobil sigortası, gıda, kira, eğlence, kuru temizleme, öğrenci kredileri,  emeklilik veya üniversite tasarrufları dahildir  – aslında harcadığınız her şeydir.

  1. Giderleri iki kategoriye ayırın: sabit ve değişken.

Sabit giderler, her ay nispeten aynı kalan ve yaşam tarzınızın gerekli parçalarıdır. Kira, araç ödemeleri, kablo ve / veya internet hizmeti, kredi ödemesi, kredi kartı ödemeleri vb. Bu giderler çoğunlukla zorunludur ancak bütçede değişme olasılığı yoktur.

Değişken giderler , aydan aya değişen giderlerdir.  yiyecek, benzin, eğlence, dışarıda yemek ve hediyeler gibi öğeleri içerir. Bu kategori ayarlamalar yaparken önemli olacaktır.

  1. Aylık gelir ve aylık giderlerinizin toplamı.

Sonuçta giderlerden daha fazla gelir varsa, iyi bir başlangıç ​​yapabilirsiniz. Bu, bütçenizi emeklilik tasarrufu veya kredi kartı  bakiyelerinde daha fazla ödeme yapmak gibi  borcu daha hızlı ortadan kaldırmak için bu fazlalığa öncelik verebileceğiniz anlamına gelir . Gelirden daha yüksek bir gider sütunu görüyorsanız, bazı değişikliklerin yapılması gerektiği anlamına gelir.

  1. Giderlerde ayarlamalar yapın.

Tüm giderlerinizi doğru bir şekilde belirlediyseniz ve listelediyseniz, nihai hedef gelir ve gider sütunlarınızın eşit olmasını sağlamaktır. Bu, tüm gelirinizin belirli bir gider veya tasarruf hedefi için muhasebeleştirildiği ve bütçelendirildiği anlamına gelir.

Giderlerin gelirden daha yüksek olduğu bir durumdaysanız, kesilecek alanları bulmak için değişken giderlerinize bakmalısınız. Bu masraflar genellikle gerekli olmadığından, değişiklikler yapabilirsiniz.

Örneğin, bir spor salonu üyeliğinden kurtulabilir veya sık sık dışarıda yemek yemeyi kesebilirsiniz.

Aylık Bütçenizi Gözden Geçirin

Yolda kalmadığınızdan emin olmak için bütçenizi düzenli olarak incelemeniz önemlidir. İlk aydan sonra oturmak ve fiili masrafları bütçede yarattığınız harcama ile karşılaştırmak için bir dakikanızı ayırın. Bu size nerede iyi yaptığınızı ve nerede, hangi kalemleri iyileştirmeniz gerektiğini gösterecektir.

Diğer Popüler Yazılarımız

İLK 100.000 TL’yi Nasıl Biriktirirsiniz

Kişisel Yatırım Portföyü Nasıl Oluşturulur