Kişisel Finans Okulu Ağustos Portföy Durumu

www.kisiselfinansokulu.com

Değerli Yatırımcılar

Kişisel Finans Okulu’nun Finansal Yolculuğuna hoş geldiniz. Öncelikle bu portföyün giriş yazısı olduğundan dolayı uzun bir yazı olacak, o yüzden çayınızı, kahvenizi alıp gelirseniz daha güzel ilerleyebiliriz.

Öncelikle her ay paylaşacağımız bu yazılarla okuyucuya genel bir bakış açısı kazandıracağız. Amacımız biz yapıyoruz, biz biliyoruz vs demek değil. Sadece yol arkadaşlığı yapmak, birlikte motivasyon sağlamak, birlikte ilerlemektedir.

Yolun sonundan daha çok yolculuğa  önem veriyoruz. Çünkü biliyoruz ki yolun sonu kadar yolculukta o kadar güzel olacak. Yeri gelecek sayacağız, söveceğiz, yeri gelecek hatalar yapacağız, yeri gelecek ayağımız takılacak ama her zaman ilerlemeye bu yolu birlikte yürümeye devam edeceğiz. Siz değerli temettü yatırımcıları da bu yolculuğumuzda bize eşlik ederse çok seviniriz.

Amacımız temettü yatırımcılığında finansal özgür olmak değil arkadaşlar veya belirli bir gelir seviyesine ulaştığımızda hadi işi gücü bırakalım çatır çatır temettüleri yiyelim olmayacak. Bu yüzden girişte finansal yolculuk dedim. Amaç bir şeyler üretmek, çabalamak, pes etmemek, sonuna kadar mücadeleye devam etmek.. Temel olarak ise gelecekte en az yıllık emekli maaşı kadar bir temettü geliri oluşturmaktır. Böylelikle daha sakin, daha sağlam adımlarla ilerleyeceğiz.

Portföy gelişimi yanında youtube kanalımızın da istatistiklerini vereceğiz. Çünkü bunları da bir kayıt altına almak istiyoruz. Uğraşmayı, paylaşmayı, birlikte bir şeyler yapmayı seviyoruz. O yüzden tüm bu bahsettiğimiz konular yazımızda olacak..

(Bu yazı 14.08.2022 günü kaleme alınmıştır.)

Hadi Başlayalım..

KİŞİSEL FİNANS OKULU YOUTUBE KANALI 

Sırada uzun süredir aktif olmayan youtube kanalımız var. Bu kanalda zamanında harika insanlarla harika işler yaptık. Örneğin ;

Gökhan Öztürk hocamızla ilgili TEMETTÜ YATIRIMI VE PORTFÖY YÖNETİMİ üzerine harika bir yayın yapmıştık.

Mahmut Çiftçi hocamızla yaptığımız TEMEL ANALİZ NASIL YAPILIR üzerine yine mükemmel bir yayın olmuştu.

Yine bir çok yayın mevcut. Yakında kanalımızda videolarımıza yeniden başlayacağız.

Şu an 6,35 Bin abonemiz bulunmaktadır. Umarım daha iyi yerlere gelir.

ŞİMDİ GELELİM YENİ OLUŞTURDUĞUMUZ PORTFÖY DURUMUNA..

Kişisel Finans Okulu Ağustos Portföy Durumu

Temettü emekliliği için seçtiğimiz ilk hisse FROTO oldu. Froto’yu neden seçtiğimizi, nasıl seçtiğimizi vs detaylı detaylı burada yazmayacağız. Çünkü hemen hemen her hafta bir şirket nasıl seçilir,nelere dikkat edilir vb üzerine sitemizde yazılar yayınlıyoruz. Örneğin;

Philip Fisher Gibi Yatırım Yapmak, Kaliteli Hisseler Nasıl Seçilir , Charlie Munger’ın “Yatırım İlkeleri Kontrol Listesi”nden 10 Yol Gösterici İlke gibi bir çok yazı bulunmaktadır.

Genel olarak bahsedecek olursak ise büyük çaplı yatırımı olsun, sahibinin güvenilir olması olsun etkili oldu. En büyük kriterimiz ise gece başımızı yastığa rahat koymayı istemekti. Bazı çok iyi şirketler vardır, ama patronu size aynı güveni vermez.Hep bir diken üstünde olursunuz.Biz bunu istemedik.Bu bağlamda 21 TEMMUZ 2022 Tarihinde;

Froto hisse senedinden 288 adet alım yaptık. Ortama maliyet 268,355 TL oldu.Toplam 77.286 TL yatırdık. Ve evet şuan için başka hisse senedi seçmedik. Şimdi;

www.kisiselfinansokulu.com

Evet portföy sadece FROTO’dan oluşmaktadır.

Kişisel Finans Okulu Portföy Durumu

  1. İleride bir hisse daha ekleyeceğiz ama şuan tek hisse var. Tek hisse çok büyük risk değil mi? Hayır, değil. 50 tane hisse olmasına gerek yok. Takip edebileceğiniz kadar şirket olsun yeter. Bu 3 olabilir,5 olabilir ama 10 olmaz. Herkesin aylık  ayıracağı para belli. Bir de bunu farklı farklı şirketlere dağıtıp her şirketin bilançolarını,faaliyet raporlarını, sunumlarını, kap haberlerini, medyada çıkan haberlerini takip etmek inanılmaz zor olur ki çoğu da bunu yapmıyor zaten. İleride bir şirket daha ekleyeceğiz ama şuan için ona karar vermedik.
  2. Herkes kademeli alım önerir siz blok alım yapmışsınız? Doğru. Kademeli alım her zaman en iyisidir. Fakat bazı şirketler vardır,uzun yıllar takip ettiğiniz, temel ve tekniğini çok iyi bildiğiniz.. Bunun gibi yıllarca takibini yapıp hakim olduğunuz şirketlerde blok alım yapılabilir.
  3.  Bundan sonra nasıl ilerleyeceğiz? Bundan sonra aylık 2.000 TL gibi bir miktar ayırıp her ay froto hissesi almaya devam edeceğiz. İkinci bir şirketi eklersek her ay ayırdığımız parayı ikiye bölerek bu iki şirketi almaya devam edeceğiz. Üçüncü bir şirket olmayacak.

 

Bunun dışında kasamızda duran yaklaşık 30.000 TL gibi bir nakit para hazırda bekliyor. Gelişen durumlara göre bu parayı kullanacağız. Belki froto’ya ekleme yaparız, belki ikinci şirketi bulursak onun alımlarını yaparız. Kenarda hazır.

Peki 21 Temmuz da biz alımlarımızı yaptık. Şuan durum nedir?

21 Temmuz 2022 Günü ortalama 268,355 TL fiyattan 288 adet froto hissesini yaklaşık 77.286 TL’ye satın aldık. Aldığımız gün dolar kuru 17.83 TL ile günü kapattı.

Şuan froto hisse 338.2 TL oldu. Neredeyse aldığımız günden itibaren yükselişini sürdüyor. Şans mı? 🙂 Portföyün toplam değeri ise 97.401 TL oldu. Yaklaşık 20.000 TL gibi bir kazancımız bulunmaktadır. Dolar kuru ise 17.97 TL ile işlem görmektedir.

TL bazlı ve dolar bazlı yüzdesel kazanç miktarını aşağıdan görebilirsiniz.

Portföyün TL bazlı kazanç yüzdesi

Portföyün dolar bazlı kazanç yüzdesi

Portföy bu ayı 5.435 dolar ile kapatıyor. Bakalım gelecek bölüm durum nasıl olacak?

Bunun dışında ise 30.000 TL nakit paramız bulunmaktadır.

Çeşitlendirmenin canı cehenneme.

Anlayabileceğimiz ve değerinden daha azına alabileceğimiz işlere yatırım yapmaya çalışıyoruz. Anahtar, anladığımız işletmeleri bulmak, onları değerinden daha ucuza satın almak ve umarım uzun süre elinde tutmaktır.  Kısa ve orta vadede hisse senedi fiyatlarının inip çıkması konusunda endişelenmek için zaman harcamak istemiyoruz. Hisse senedi fiyat oynaklığına kayıtsız kalıyoruz. Önemli olan bundan 3 yıl sonra, 5 yıl sonra,10 yıl sonra şirketlerin nerede olacağıdır.

 

Şimdi temettuhisseleri.com un tahminine göre gelecekte %6.3 temettü verimine ulaşacağımız gözüküyor. Yine gelecekte miktar olarak ise 5.945 TL temettü alacağımız öngörülüyor.

www.kisiselfinansokulu.com

www.kisiselfinansokulu.com

Yaklaşık 10 yıl boyunca bu yatırımı devam ettireceğimizi düşünürsek başlangıç için gayet güzel bir durum.

Komisyona şu kadar ödedim de, altın şu kadardı,euro şu kadardı,sterlin şu kadardı vs vs. Bunların hepsini geçin. Çünkü bunlar sizi gereğinden fazla yorar. Gereğinden fazla başınızı ağrıtır. Kendinizi yıpratmayın. Tek yapmanız gereken portföyünüzün durumunu dolar bazlı takip etmenizdir. Gerisi teferruattır.

Bundan sonra her ay 2.000 TL alım yaparak ilerleyeceğiz. Ve kenarda nakit olarak duran paramızı kullanacağız. Onun dışında toplu para girişi vs olmayacak.

 

Zaman ufku gerçekten önemli. Kullanabiliyorsanız ve kullanmaya istekliyseniz, bu büyük bir rekabet avantajı olabilir. Asgari zaman ufkumuz beş yıldır. Hisse senedi piyasalarının kapatıldığını varsayın veya bunu bir özel sermaye yatırımcısı gibi düşünün. Beş yıl boyunca sermayeye bağlı kalmak istemezsek, yatırım için uygun olmaz. Froto’yu da böyle seçtik. 5 yıl sonra dönüp bakacağız.Bugün borsayı kapatsalar, bugün çok olumsuz olaylar olsa bile içimiz rahat etmeye devam edecek. Ve bu duygu paha biçilemezdir. Siz de kendinize bu duyguyu yaşatan şirketlere yatırım yapmalısınız.

 

Kalite tanımımız değer istikrarıdır. Değeriniz ne kadar istikrarlı? Kendilerini istikrara değer veren şeyler, serbest nakit akışı üretimi, istikrarlı marjlar ve güçlü bilançolardır.

Akıllı, enerjik, dürüst, alçakgönüllü ve iyi sermaye tahsis eden yöneticiler istiyoruz. Bunlar, iyi bir yöneticinin sahip olmak istediğimiz beş alt özelliğidir. Bu yüzden onları her boyutta değerlendirmeye çalışıyoruz. Ortaya çıkan değerlendirme daha önemli bir faktör haline geliyor.

anahtar, bir endüstriyi son derece iyi tanımakla başlamaktır. Bu size harika bir bakış açısı sağlar. Örneğin, otomobil parçaları endüstrisi hakkında bir konferansımız var. Bir endüstride son 20 yılda olan her şeyi okuyarak başlayın. Yani tüm ticaret bilgilerini okudunuz ve sonra çapraz kontrol yaptınız. Ardından, bu endüstrinin diğer endüstrilerle nasıl ilişkili olduğunu anlayın. Ve sonra şirketi anlamanız gerekir. Önce işi anla, sonra hisseyi anla. Bu iki şey her zaman birbirine geçmez.

Psikolojik nedenlerden dolayı piyasa, hızla büyüyebilen işletmeler için büyüme oranını ve süresini genellikle hafife alma eğilimindedir.

Piyasa seviyesi de dahil olmak üzere makro ile ilgili olarak, nereye gittiğimizi asla bilemeyiz, ama kesinlikle nerede olduğumuzu bilmeliyiz.

Tecrübe gibi bir ders yoktur. Bununla ilgili okuyabilir ve eski zamanlayıcılarla konuşabilirsiniz, ancak bunu yaşamak gibisi yoktur. Yatırımda en önemli dersler zor zamanlarda öğrenilir.

En sevdiğim alıntı Christopher Morley adlı bir İngiliz yazardan geliyor:

 “Tek bir başarı var: Hayatınızı istediğiniz gibi yaşayabilmek.”

Hayatın ilk kuralını anlama fikri önemlidir: Para kaybetmeyin. Para kaybetmemeyi öğrenmenin en iyi yolu para kaybetmektir. Böyle bir piyasadan geçmek harika bir öğrenme deneyimidir, çünkü insanlar ne kadar akıllı olurlarsa olsunlar işlerin çok çabuk değiştiğini fark ederler.

 

Portföyün kartopu etkisini görebilmek için 3.yıl ve 7.yıl çok önemli derler. O yüzden ilk hedefimiz ilk 3 yılı tamamlamaktır.. 3 Yıl sonra geriye dönüp baktığımızda neler olduğunu daha net göreceğiz. Artık her ay bu güncellemeleri yapacağız.

“Çoğu insan başlamaz. Başlayanların çoğu devam etmez. Devam edenlerin çoğu pes eder. Kazananların çoğu sadece son kalanlardır. Vazgeçmeyin.”

Gelecek ay görüşmek üzere, Teşekkürler!