Kişisel Yatırım Portföyü Nasıl Oluşturulur

Günümüzün finansal piyasalarında ,sağlam bir portföy herhangi bir yatırımcının başarısı için hayati öneme sahiptir. Bireysel yatırımcı olarak, kişisel yatırım hedeflerinize ve risk toleransınıza en uygun varlık dağılımını nasıl belirleyeceğinizi bilmeniz gerekir . Diğer bir deyişle, portföyünüz gelecekteki sermaye gereksinimlerinizi karşılamalı ve bunu yaparken size huzur vermelidir. Yatırımcılar sistematik bir yaklaşım izleyerek yatırım stratejilerine uyumlu portföyler oluşturabilirler. İşte böyle bir yaklaşım için bazı temel adımlar:

Adım 1: Uygun Varlık Tahsisini Belirleme

Bireysel finansal durumunuzu ve hedeflerinizi belirlemek, bir portföy oluşturmanın ilk görevidir. Dikkate alınması gereken önemli hususlar, yaş ve yatırımlarınızı büyütmek için ne kadar zamanınız olduğu, yatırım yapılacak sermaye miktarı ve gelecekteki gelir ihtiyaçlarıdır. Kariyerine yeni başlayan, henüz evlenmemiş, 22 yaşındaki bir üniversite mezunu, bir çocuğun kolej eğitimini ödemeyi ve önümüzdeki on yıl içinde emekli olmayı bekleyen 55 yaşındaki evli bir kişiden farklı bir yatırım stratejisine ihtiyaç duyar.

Dikkate alınması gereken ikinci faktör kişiliğiniz ve risk toleransınızdır. Daha fazla getiri olasılığı nedeniyle bir miktar para kaybı olasılığını tehlikeye atmaya istekli misiniz ? Herkes her yıl yüksek getiri elde etmek ister, ancak yatırımlarınız kısa vadeli bir düşüş gösterdiğinde geceleri uyuyamazsanız, bu tür varlıklardan gelen yüksek getiriler strese değmez.

Mevcut durumunuzu, gelecekteki sermaye ihtiyaçlarınızı ve risk toleransınızı netleştirmek, yatırımlarınızın farklı varlık sınıfları arasında nasıl tahsis edilmesi gerektiğini belirleyecektir. Daha yüksek getiri olasılığı, daha yüksek kayıp riski pahasına gelir. Riski bireysel durumunuz ve yaşam tarzınız için optimize etmek kadar ortadan kaldırmak istemezsiniz. Örneğin, gelir yatırımlarına bağımlı olmak zorunda olmayan genç, yüksek getiri arayışında daha büyük riskler alabilir. Öte yandan, emekliye ayrılan kişinin varlıklarını korumaya ve bu varlıklardan gelirlerini vetkin bir şekilde almaya odaklanması gerekmektedir .

Muhafazakar ve Agresif Yatırımcılar

Genel olarak, ne kadar fazla risk taşıyabilirseniz, portföyünüz o kadar agresif olur, daha büyük bir kısmı hisse senetlerine ve daha azını tahvil ve diğer sabit getirili menkul kıymetlere ayırır. Tersine, ne kadar az risk alırsanız, portföyünüz o kadar muhafazakar olacaktır.

  1. Adım: Portföyü Elde Etme

Doğru varlık tahsisini belirledikten sonra, sermayenizi, uygun varlık sınıfları arasında bölmeniz gerekir. Temel düzeyde, bu zor değildir: şirketler ve tahvillerdir.

Ancak, farklı varlık sınıflarını, farklı risklere ve potansiyel getirilere sahip olan alt sınıflara da ayırabilirsiniz. Örneğin, bir yatırımcı portföyün şirketler kısmını farklı sanayi sektörleri ile farklı piyasa değeri olan şirketler arasında ve yerli ve yabancı hisse senetleri arasında bölebilir . Tahvil kısmıise,devlet borcuna karşı kurumsal borç vb. Arasında tahsis edilebilir.

Varlık tahsis stratejinizi yerine getirmek için varlıkları ve menkul kıymetleri seçmenin birkaç yolu vardır (yatırım yaptığınız her varlığın kalitesini ve potansiyelini analiz etmeyi unutmayın):

Hisse SenediToplama  – Portföyünüzün şirketler bölümünde taşımak istediğiniz risk seviyesini karşılayan hisse senetlerini seçin; sektör, piyasa değeri ve hisse senedi türü göz önünde bulundurulması gereken faktörlerdir. Ardından ileride fırsatlarını ve risklerini belirlemek için her potansiyel satın alma hakkında daha derinlemesine analizler yapın. Bu, portföyünüze menkul kıymet eklemenin en yoğun iş yoludur ve şirketlerinizdeki fiyat değişikliklerini düzenli olarak izlemenizi ve şirket ve sektör haberlerinde güncel kalmanızı gerektirir.

Tahvil Toplama  – Tahvil seçerken, kupon, vade , tahvil türü ve kredi notunun yanı sıra genel faiz oranı ortamı da dahil olmak üzere dikkate alınması gereken birkaç faktör vardır .

Yatırım Fonları  – Yatırım fonları çok çeşitli varlık sınıfları için mevcuttur ve fon yöneticileri tarafından profesyonel olarak araştırılan ve toplanan hisse senetlerini ve tahvilleri tutmanıza izin verir . Tabii ki, fon yöneticileri hizmetleri için bir ücret alır, bu da getirilerinizden düşecektir. Endeks fonları başka bir seçenek sunuyor; yerleşik bir endeksi yansıttıkları ve dolayısıyla pasif olarak yönetildikleri için daha düşük ücretlere sahip olma eğilimindedirler.

Borsa Yatırım Fonları (ETF’ler)  – Yatırım fonlarıyla yatırım yapmamayı tercih ederseniz, ETF’ler uygun bir alternatif olabilir. ETF’ler esasen hisse senedi ticareti yapan yatırım fonlarıdır. Yatırım fonlarına benzerler, çünkü genellikle sektör, ülke ve benzerlerine göre gruplandırılmış büyük bir hisse senedi sepetini temsil ederler . Ancak aktif olarak yönetilmemeleri bakımından farklıdırlar , bunun yerine seçilen bir dizini veya başka bir hisse senedi sepetini izlerler. Pasif olarak yönetildikleri için ETF’ler, çeşitlendirme sağlarken yatırım fonları üzerinde maliyet tasarrufu sunar. ETF’ler ayrıca çok çeşitli varlık sınıflarını kapsar ve portföyünüzü tamamlamak için yararlı olabilir.

  1. Adım: Portföy Ağırlıklarını Yeniden Değerlendirme

Yerleşik bir portföyünüz olduğunda, periyodik olarak analiz etmeniz ve yeniden dengelemeniz gerekir, çünkü fiyat hareketlerindeki değişiklikler başlangıç ağırlıklarınızın değişmesine neden olabilir . Portföyünüzün gerçek varlık tahsisini değerlendirmek için, yatırımları nicel olarak sınıflandırın ve değerlerinin bütüne oranını belirleyin.

Zaman içinde değişmesi muhtemel diğer faktörler mevcut finansal durumunuz, gelecekteki ihtiyaçlarınız ve risk toleransınızdır. Bu şeyler değişirse, portföyünüzü buna göre ayarlamanız gerekebilir. Risk toleransınız düştüyse, elde tutulan hisse senetlerini azaltmanız gerekebilir. Belki de artık daha fazla risk almaya hazırsınız ve varlık tahsisi, varlıklarınızın küçük bir kısmının daha uçucu küçük hisse senetlerinde tutulmasını gerektiriyor .

Yeniden dengelemek için, hangi pozisyonlarınızın az ve fazla ağırlıklı olduğunu belirleyin . Örneğin, mevcut varlıklarınızın% 30’unu küçük sermayeli hisse senetlerinde tuttuğunuzu varsayalım, varlık tahsisiniz bu sınıftaki varlıklarınızın yalnızca% 15’ine sahip olmanızı önerir. Yeniden dengeleme, bu pozisyonun ne kadarını azaltmanız ve diğer sınıflara tahsis etmeniz gerektiğini belirlemeyi içerir.

  1. Adım: Stratejik Olarak Yeniden Dengeleme

Hangi menkul kıymetleri azaltmanız ve ne kadar azaltmanız gerektiğini belirledikten sonra, aşırı ağırlıklı menkul kıymetlerin satışından elde edilen gelirlerle hangi düşük ağırlıklı menkul kıymetleri alacağınıza karar verin.

Tüm portföy oluşturma süreci boyunca, çeşitliliğinizi her şeyin üzerinde tutmayı hatırlamanız çok önemlidir. Her varlık sınıfından menkul kıymet sahibi olmak yeterli değildir; her sınıfta da çeşitlendirmelisiniz. Belirli bir varlık sınıfı içindeki varlıklarınızın bir dizi alt sınıfa ve endüstri sektörüne yayıldığından emin olun.