Milyonerlere Görüşme Serisi Direktör Röportaj 1

ABD milyonelerle yapılan röportajları Türkçeye çevirip sizlere sunacağız. Bunu yaparken amacımız milyonerlerin gerçekte nasıl oldukları, birikime,yatırıma,tasarrufa nasıl baktıklarını, bu süreçten nasıl geçtikleri ve onlardan biz neler öğrenebiliriz, bize neler katabilirler düşüncesi ile paylaşıyoruz. Her bir röportajdan çıkarılacak çok güzel dersler var. Gerçekte yapmak istediğiniz bir şey yapmış insanlardan öğrenmek hepimize büyük katkılar sağlayacaktır.

Bazıları yüksek net değerlere sahip olacak, bazıları kariyerlerini ve gelirlerini çok yüksek seviyelere çıkaracak, bazıları erken emekli olacak vb.

Bir röportaj için düşünülmek istiyorsanız, bana bir not bırakın ve sizin için en iyi olan şey hakkında sohbet edebiliriz.

Başlayalım…

Kaç yaşındasınız (eşiniz var mı, varsa kaç yıldır evlisiniz)?

50 yaşındayım ve eşim 46 yaşında. 21 yıldır evliyiz.

Çocuklarınız / aileniz var mı (öyleyse kaç yaşındalar)?

2 çocuğumuz var, 18 yaşında bir oğlu (üniversitede birinci sınıf öğrencisi) ve 14 yaşında bir kızı (lise birinci sınıf öğrencisi)

Ülkenin hangi bölgesinde yaşıyorsunuz?

Kuzeydoğu banliyö bölgesi

Mevcut net değeriniz nedir?

$ 1.56M

Net değerinizi (hisse senetleri, gayrimenkul, işletme, konut, emeklilik hesapları, vb.) Oluşturan ana varlıklar ve bunların bir kısmını mahsup eden borçlar nelerdir?

Emeklilik Hesapları (401K, SEP IRA ve IRA’lar dahil): 897 bin dolar

Emekli Olmayan Hesaplar: 1 TL (bu bir yazım hatası değil) 🙂

Ev: 950K $ (% 3.25, 20 yıllık ipotek, 412K $ bakiye ile)

Nakit: 157 bin dolar

Iowa’daki potansiyel emeklilik mülkiyeti :$ 30K  Bu, yılın bir kısmı için, eşimin ailesine bitişik olarak yaşamak için küçük bir ev inşa edebileceğimiz, su ve güç erişimine sahip bir göleti çevreleyen bir arsa.

Borç: Tıp fakültesi kredilerinde% 6,  25K $ kaldı (orijinal bakiye 140.000 $)

Yukarıdaki net değere dahil değildir, vergi öncesi rakamlar:

Şirketteki Yatırımsız Özkaynak: 2018 (% 60) ve 2019’da (% 40) hak kazanacak ~ 180 bin dolar

Çocuk kolejimiz için elimizde bulunan ve öğrenci kredisi ödemeyecekleri paraları saymıyorum.

İşiniz nedir (iş türü ve düzeyi)?

Büyük bir ilaç şirketinde Direktör düzeyindeçalışıyorum, eşim çok disiplinli bir tıp grubunda iç hastalıkları uzmanıdır.

Yıllık geliriniz ne kadar?

Maaşım 235.000 dolar

Hedef Bonusum% 25’tir (bu yılı aşmayı umuyorum) ve yaklaşık 3 yılda% 100 kazanan hedef bonus ödülüme yaklaşık olarak eşit hisse alıyorum.

Eşimin maaşı 216.000 dolar

Yılda iki kez, Aralık ve Haziran aylarında, kendisine ayrıca ödeme yapılır.

Eşim ayrıca şirket sağlık kliniklerine yerleştirilen hemşire pratisyenlerine yılda 38.400 $ ‘dan danışmanlık yapıyor. Bu çok az çaba gerektiren bir iş.

Gelirinizi nasıl bu kadar büyüttünüz?

Kolejden mezun olduktan hemen sonra (öğrenci kredisi olmadan, annem ve babam teşekkürler!), Lisansüstü okula gittim. Tıp araştırma bilimlerinde, yüksek lisans öğrencileri genellikle öğrenimi kapsayan burslar ve yaşam giderlerini karşılamak için bir burs verirler. Lowa’daki mezun okula gittiğimden beri, küçük bursum (yılda 8.800 $ ‘dan başlayan ve 12.000 $ / yıla kadar büyüyen) masraflarımın çoğunu karşıladı.

Yüksekokuldan Boston’da 20.000 dolar ödeyen doktora sonrası bir burs aldım. Boston’da yaşamak için çok fazla değil, bu yüzden eşimin tıp fakültesi öğrenci kredilerinden biraz para ile tamamladık. Boston’da 2,5 yıllık doktora sonrası eşim hala tıp öğrencisi iken, bu sefer Araştırma Görevlisi olarak işe başladım, bu sefer 35.000 dolar kazandım. Oradan bir yıl sonra, akademik bir bilim adamı olmak istemediğimi fark edince, biyoteknoloji endüstrisinde bir iş aldım ve ilk yıl maaşım 60.000 dolardı ve 70 bin dolar oldu. Bu süre zarfında, eşim tıp fakültesinden 140 bin dolarlık kredi ile mezun oldu.

Harvard’a bağlı bir hastanede tıpta ilk yıl yaklaşık 40 bin dolar kazandı. Biyoteknoloji işinden sonra Boston’dan ayrılmaya ve küçük bir tıbbi uygulamaya katılmak için NY metro alanına taşınmaya karar verdik ve  ilaç endüstrisine taşındım.

Yeni işimde 100.000 dolar kazandım ve maaşım 90 bin dolar artı ikramiyeye atladı. 14 yıldır bu uygulamada çalıştım ve ortak oldum daha sonra klinik araştırmalarda bir dizi ilaç işinde çalışacaktım ve şimdi 4. şirketimde bulunuyorum. Benim için her iş hamlesi, talepte uzman olduğum ortaya çıkan alanlardan yararlanmak ve önceki işlerimden ve yayınlarımdan / icatlarından yararlanmak için bir sonraki hamlemi dikkatlice planlamamın sonucuydu. Ayrıca dikkatli bir kariyer planlaması ile NY / NJ / PA ilaç endüstrisinde konsolidasyon ve keşif araştırmalarındaki azalmaya yakalanmaktan kaçındım. İş yapmayan hemen hemen tüm arkadaşlarım işten çıkarıldı. Aynı şirket için 20 yıldır çalışmak güzel olsa da, bu ilaç ortamında mümkün değildir.

3 yıl önce eşim, parçası olduğu küçük grubu terk etti, sahiplik hissesini bıraktı, ve şu anda bulunduğu büyük bir grupta yer aldı. Bu grup başarılı oluyor, çok daha mutlu ve boyutları göz önüne alındığında daha az çalışıyor (daha az çağrı, hastane işi yok, evde bilgisayarda daha fazla çalışma) ve daha fazla kazanıyor

Ana gelir kaynağınız nedir (olabildiğince spesifik olun – iş, yatırımlar, miras vb.)?

Mesleklerimiz. Aldığımız yatırım gelirleri yeniden yatırıma yatırılır. Ayrıca her ikisi de 80’li yaşlarında olan ailemden düşük 7 haneli bir miras almayı bekliyoruz. Ancak, buna güvenmiyoruz ve her ikisi de oldukça sağlıklı olduğu için bir süre gelmeyecek.

Yıllık harcamanız nedir?

Ev% 14 (sadece ipotek)

Diğer Ev% 19

Yiyecek% 6 (bakkallar / restoranlar)

Arabalar 4%

tıp fakültesi borcu% 4

% 14 seyahat

vergiler:% 5

nakit: 5%

sağlık hizmeti% 4

çeşitli harcamalar% 22 (kıyafet, elektronik, tasarruflara aktarılan para, kolej başvuru süreci, üniversitedeki oğlu için para, saç kesimi, spor malzemeleri, aletler gibi kişisel hizmetleri içerir)

Net değerinizi nasıl biriktirdiniz? Ayrıca, başkalarının öğrenebileceği şekilde yaptığınız hataları da paylaşın.

Net değerimiz çoğunlukla emeklilik tasarrufları, acil durum fonu oluşturulması ve evimizin takdirinde birikmiştir. Biz 30 yaşına kadar eşim ve ben gerçekten yüksek kazanç sağlamadık. Akıllı kariyer mühendisliğinin bir sonucu olarak gelirlerimiz büyük ölçüde arttı. Son 2 kariyer hamlemde, hisse senedi fiyatındaki büyük hamlelere dayanarak büyük ölçüde takdir edildim. Çeşitlendirmeyi kolaylaştırmak için genellikle hisse senedi satıyorum. Kazandıklarımızın bir kısmını borsa endeksi, S & P500 ETF’ye yatırılıyor.

Hatalarla ilgili olarak, erken yaptığım en büyük mali hata, özellikle doktora / yüksek lisans öğrencisi olarak kazandığımdan daha fazlasını harcamaktı. 20’li yaşlarımda kredi kartı borcum vardı, ancak son 15 yılda bakiye taşımadım. Yaptığımız diğer bir hata da eşimin ilk tıbbi muayenehanesini satın almak için para ödemesiydi. Paranın (75 bin dolar) hiçbir zaman doğrudan telafi edilmeyeceğini biliyorduk, ancak ortağı olduğu 10 yıl boyunca maaşını artırmayı başardık. Ancak, çoğunu ödemek için kredi kullanmak zorunda kaldık.

Evliliğimizin başlarında, bir hata olduğunu düşündüğüm arabaları kiraladık. Yaklaşık 10 yıl önce bu döngüyü kırdık ve şimdi krediler ile almış olsak da, arabalarımıza sahibiz.

Başka bir şey yapmadan önce 401K’nızı(emeklilik hesabı) maksimum düzeye çıkarın. Emlak dışı varlıklarımızın çoğunun emeklilik fonlarında olduğu açık olsa da, işe başlar başlamaz IRS’ye maksimum katkıda bulunacak kadar farkında olsaydım şimdiye kadar> 1.1MM $ olurdu.

Emeklilik dışı varlıklarımızın çoğunu nakit olarak tutarak akıllı işi yaptığımızdan emin değilim, bu yüzden bu bir hata olabilir

Kendimiz mümkün olduğunca tasarruf yapıyoruz. Haftada  2 veya 3 kez çıkarken, evde yemek pişiriyor, arkadaşlarımızı ve ailemizi burada ağırlıyoruz. Bu durumbize  yılda 3-4000 $ tasarruf sağlıyor.Eşim, onun hobilerinden biri olan tüm dikim / bahçecilik yapar.

Başkalarının öğrenebileceği zengin olma sürecinde neler öğrendiniz (diğerleri zengin olmak için neler yapabilir)?

1) Kariyerinizin kontrolünü elinize alın. Tutkunuzu takip edin, ama gerçekçi olun. Gelecekte daha fazla fırsata sahip olacağını düşündüğüm rollere geçmek için işleri değiştirdim

2) Çocuklar pahalıdır. Çocuklarımızı seviyoruz, ancak harcamalarımıza bakarken, büyük bir yüzde doğrudan çocuklar tarafından etkilendi.

3) Emekliliği maksimuma çıkarmak için yukarıya bakınız.

4) Evliliğiniz üzerinde çalışın ve evli kalın. Boşanmış arkadaşlarımız var ve her durumda mali durumları muazzam bir darbe aldı. Evliliğimiz mükemmel değil, tartışıyoruz, ancak evli kalmak bizim tarafımızdan bilinçli çaba gerektirdi ve ilişkimiz yıllar içinde gelişti. Her iki ebeveynimiz de 50 yıldan fazladır evli, bu yüzden iyi rol modellerimiz vardı.

5) Gelirlerinizin altında  harcayın. Muazzam miktarda para harcıyoruz, ancak karşılayabiliyoruz. Her büyük satın almayı durdurup düşünüyoruz (bizim için genellikle 300 dolardan fazla dayanıklı mallar için).

6) Sağlığınıza dikkat edin. Çoğunlukla sağlıklı olduğumuz için şanslıyız

7) Sınırlarınızı bilin.Kiralık emlak sahibi olmak benim için çok ilginç görünüyor. Öte yandan, bir mülkü karlı bir şekilde satın alıp kiralayabileceğimi belirlemek için bir mülkü uygun şekilde değerlendirme yeteneğimin olmadığını biliyorum. Mülkü yönetmek için zamanım olmadığını da biliyorum. Böylece kiralık mülklerden uzak duruyorum

Net değerinizi korumak / büyütmek için şu anda ne yapıyorsunuz?

“Önce kendimizi ödemede” daha aktif bir rol alıyoruz. Biz de küçülmeye bakmaya başlıyoruz. Evimizi seviyoruz, ancak kızımız üniversiteye girdikten sonra hem bu büyüklükte bir eve ihtiyacımız olmayacağını anlıyoruz .Yakındaki bir kasabada daha küçük bir eve taşınabiliyoruz ve muhtemelen ipotek giderlerimizin% 50’sini ve çeşitli harcamalarımızın% 50’sini tasarruf edebiliyoruz.

Ulaşmaya çalıştığınız bir hedef netiniz var mı?

Hayır.

Yaşam tarzıyla ilgili gelecek için planlarınız nelerdir (örneğin, net değeriniz erken emekli olmanıza, küçülme işlerine vb. İzin verecek mi)?

En fazla 10 yıl çalışmak istiyorum. Sonra ahşap işleri, poker ve fotoğrafçılık da dahil olmak üzere hobilerime daha fazla odaklanmayı umuyorum. Eşim muhtemelen muhtemelen 60’a kadar çalışmaya devam edecektir. Yaşam bölgelerinin maliyetini düşürerek harcamalarımızı yavaşlatmayı bekliyoruz. Ayrıca emeklilikte yarı zamanlı işlere katılmayı düşünüyoruz, bir kayak okulunda öğretmenlik yapmak istiyoruz.

Varlık birikimi ile ilgili okuyucular için tavsiyeleriniz var mı?

Servet birikimi önemli olmakla birlikte, şimdi hayatımızın tadını çıkarmanın bilincindeyiz. 401K’larımızda emeklilikte yoksul olmayacağımız konusunda yeterince sahip olduğumuzdan eminim. Tasarruf etmeye devam ederken, özellikle seyahat konusunda, elimizden geldiğince keyif almanın önemli olduğunu düşünüyoruz. Eşim tıbbi kariyerinde çok fazla trajedi gördü ve biz harcama yapmamaya çalışırken, bütçemizi bozmadan tatillerimizin tadını çıkarmaya çalışıyoruz.

 

Bugün bizimle görüştüğünüz için teşekkür ederiz.