Nasıl Milyoner Olunur

Nasıl Milyoner Olunur Charlie Munger bana belirli bir hedefe ulaşmak için tersine çevirmem gerektiğini öğretti. Diğer bir deyişle, nihai hedefimi belirledikten sonra, doğru parametreleri harekete geçirmek ve ona ulaşmak için geriye doğru çalışmam gerekir.

“Bizim gibi insanların çok zeki olmaya çalışmak yerine sürekli olarak aptal olmamaya çalışarak ne kadar uzun vadeli avantaj elde ettikleri dikkate değer.” “Ters çevirin, daima ters çevirin: Bir durumu veya sorunu baş aşağı çevirin. Geriye bak. Tüm planlarımız ters giderse ne olur? Nereye gitmek istemiyoruz ve oraya nasıl gideceksiniz? Başarı aramak yerine, tembellik, kıskançlık, kızgınlık, kendine acıma, hak kazanma, kendini yenilgiye uğratmanın tüm zihinsel alışkanlıkları yoluyla nasıl başarısız olunacağının bir listesini yapın. Bu niteliklerden kaçının ve başaracaksınız. Bana nerede öleceğimi söyle ki oraya gitmeyeyim. “

Milyoner Olmanın Yolları

www.kisiselfinansokulu.com

Mlyoner olmak yıllar boyunca sahip olduğum bir hedefti. Şimdi bir milyonun eskisi gibi olmadığını söyleyebilirsiniz.

Ve daha da ilginç hale getirmek için, milyonerlerin büyük bir kısmı hisse senetlerine yatırım yapmak yerine bir iş kurarak veya sahip olarak bu statüye ulaştı. Bir işletme kurarak, kazanç akışınızdan yararlanabilirsiniz. Ancak, işletmelerin büyük bir kısmı ilk beş yıl içinde batmaktadır.

Zengin olmanın ikinci yolu akıllıca yatırım yapmaktır. Gerçekten  odaklanmamın yolu bu , çünkü milyoner olmak için özel becerilere ihtiyacın olmadığına inanıyorum. Zamana ihtiyacın var. Sabır , özveri ve yıllarca hisse senetlerinde para çekme yeteneği. Düzenli tasarruflar ve uzun vadeli borsa yatırımları yoluyla milyoner olmanın insanların büyük çoğunluğu için bir iş kurmaktan veya mümkün olan başka bir yoldan daha kolay olduğuna inanıyorum. Bu hedefi aklına koyan ve ona göre hareket eden çoğu insan için erişilebilir.

Ancak muhalifleri dinlerseniz, milyoner olmak nüfusun büyük bir kısmı için ulaşılamaz gibi geliyor. Ama neden böyle olduğundan emin değilim.

Milyoner olmak, birikimlerinizin, yatırımlarınızın ve elde tutma sürenizin bir fonksiyonudur.. Bireysel durumunuz için sonuç değişecektir, çünkü her benzersiz bireyin girdileri değişecektir. Hepimiz farklı ortamlarda yaşıyoruz. 1980’de üniversiteden mezun olsaydınız, 1930 veya 2020’de üniversiteden mezun olan kişiden farklı iş beklentileriniz ve yatırım getirileriniz olurdu.

Bu yüzden size basit bir formül ve üzerinde düşünmek için bir dizi seçenek sunacağım.

Ayda 1.000 TL tasarruf ederseniz ve % 7 / yıl ile yatırım yaparsanız, 28 yılda 1 milyon TL ‘ye ulaşabileceksiniz.

Bu tasarruf oranını ikiye katlayarak ayda 2.000 TL ‘a çıkarırsanız ve % 7 yıllık getiri ile yatırım yaparsanız, 20 yıl içinde milyoner olabilirsiniz.

Yıllık % 7 getiri ile ayda 4.000 TL tasarruf edebilir ve yatırım yapabilirseniz, 12 yıl içinde milyoner olabilirsiniz.

Bir sonraki Warren Buffett sizseniz ve yılda % 17 üretiyorsanız ve ayda 4.000 TL tasarruf ediyorsanız, 9 yılda milyoner olacaksınız (12 yılda 4.000 TL / ay% 7 / yıl ile)

Sizi hedefe yüksek getiri oranı değil yüksek tasarruf oranı yakınlaştırır.

Muhafazakar olmak için varsayımlarımda dolar bazlı %7 yıllık getiri kullandım. Yıldan yıla getiriler dalgalanırken, daha uzun süreler boyunca tutarlıdırlar. Vergi ve yatırım ücretlerini hesaba katmasa da, gelecekleri için yatırım yapan kişinin yatırım ücretlerini en aza indirecek kadar akıllı olduğunu ve paralarını da vergiyi verimli bir şekilde yatıracaklarını varsayacağım.

Gelecekteki getirileri kontrol edemezsiniz, ancak tasarruf oranınızı, yatırım maliyetlerinizi, elde tutma sürenizi ve neye yatırım yapacağınızı kontrol edebilirsiniz . Kendinize mümkün olan her avantajı verirseniz, gelecekte hayal kırıklığına uğramış olsa bile, kendinizi başarıya hazırlamış olursunuz.

Neden daha fazla insanın yatırım yaparak milyoner olmadığından emin değilim. Geçtiğimiz 40 – 50 yıl, hissedarlara inanılmaz getiriler sağlayan birkaç büyük boğa piyasasına tanık oldu.

Elbette, bu milyon dolarlık egzersiz sadece bir kılavuzdur. Dolara ve sentlere bakmak yerine, ona bir gelir yüzdesi olarak bakmak daha iyidir. Kazandığınız her şeyi harcarsanız, emekliliğiniz için yatıracak birikiminiz asla olmayacak. Yüksek bir tasarruf oranı, daha yüksek bir mutlak tasarruf miktarından daha önemlidir.

Örneğin, 50.000 TL / yıl kazanan ve 25.000 TL / yıl harcayan bir kişi, 200.000 TL / yıl kazanan ve yılda yalnızca 40.000 TL tasarruf eden birinden daha iyidir. Bunun nedeni, birinci kişinin gelirinin % 50’sini, ikinci kişinin ise gelirinin % 20’sini biriktirmesidir. Buna ek olarak, iş kaybı ve çok daha az ödeme yapan bir pozisyonu kabul etmek zorunda kalmak gibi hayatın beklenmedik sürprizlerle karşılaşması durumunda, daha düşük bir gelirle hayatta kalmak daha kolaydır. Bu durumda, düşük bir yaşam maliyetine sahip olmak bir avantajdır.

Erken emeklilik, yüksek yatırım getirisi sağlayarak değil, yüksek tasarruf oranıyla elde etmek daha kolaydır. Biriktirme aşamasındaki gerçek budur.

Örneğin, gelirinizin% 20’sini biriktirerek 34 yıl içinde emekli olabilirsiniz.

Gelirinizin% 50’sini biriktirmeyi başarırsanız, 17 yıl içinde emekli olabilirsiniz.

Süper tasarruf ederek ve gelirin % 70’ini biriktirerek on yıl içinde emekli olabilirsiniz.

Bugün, Yatırım hiç bu kadar kolay, daha ucuz ve kitleler için daha erişilebilir olmamıştı. Binlerce menkul kıymet arasından evinizin rahatlığında seçim yapabilir, binlerce menkul kıymet bulunduran düşük maliyetli fonları tercih edebilirsiniz. Finansal bağımsızlığa doğru yolculuğunuza başlamak için ilk adımı atmanız yeterli.

Para yatırmanın birçok yolu vardır. Bazıları bunu temettü ödeyen hisse senetleri yoluyla yapar, diğerleri endeks fonları yapar, üçüncü bir grup gayrimenkule yatırım yapar ve dördüncü grup iş kurar. İşletmelerin büyük bir kısmı başarısız olurken, birçok küçük işletme sahibi zaman içinde kendi net değerini artırabilir.

İkinci en iyi yol, zamanınızı paraya satmak ve farkı işletmelere yatırmaktır. Doktor, avukat, mühendis, bilişim uzmanı, muhasebeci gibi çok yetenekli bir profesyonelin yapacağı şey budur. Bununla birlikte, bu kazanç akışı için birden fazla ödeme yapmanız gerekir, ancak aynı zamanda pasif bir gelire sahipsiniz ve günlük iş operasyonları hakkında daha az endişe duyarsınız.

Nasıl Milyoner Olunur konusunda sizin tavsiyeleriniz nelerdir?

Okuduğunuz için teşekkürler!

DİĞER POPÜLER YAZILARIMIZ

İzlenecek Basit Yatırım İlkeleri

Zengin olmak için bu araçları kontrolünüz dahilinde kullanın

Faaliyet Raporlarını Neden Okumalıyız