Nasıl Para Kaybedilir konusunda yapılan bir çok hata vardır.Bunların en yaygınlarını yazımızda işleyeceğiz. Bazen problemler en iyi, geriye doğru çözülür. Nasıl iyi bir sonuç alacağınıza odaklanmak yerine, kötü bir sonucu garanti edecek her şeyi düşünün ve onlardan bir hastalık gibi kaçının.

www.kisiselfinansokulu.com

www.kisiselfinansokulu.com

Berkshire Hathaway’in Başkan Yardımcısı Charlie Munger bir keresinde şunları söyledi:

“Bizim gibi insanların çok zeki olmaya çalışmak yerine sürekli olarak aptal olmamaya çalışarak ne kadar uzun vadeli avantaj elde ettikleri dikkate değer  .”

Yatırımda kaybetmenin sayısız yolu vardır ve bunlar yaygın olarak uygulanmaktadır (Aşağıda altı tanesini vurguluyorum)

Bu aptallıklardan kaçınmak sizi mutlaka zengin yapmaz, ancak kötü yatırım sonuçlarını çok daha az olası hale getirir. Her şeyden önce, sizi oyunda tutar ve bileşik getiri için zaman kazanır.

Zengin olmak için acele edin

40 yıl önce Buffett/Munger yatırım ortaklığının üçüncü bir üyesi vardı, bu kişi Rick Guerindı.

Guerin 1970’lerin ayı piyasasında silindi (yüksek oranda kaldıraçlıydı ve marj çağrılarıyla vuruldu). Buffett daha sonra şu yorumu yaptı:

“ Charlie ve ben her zaman inanılmaz derecede zengin olacağımızı biliyorduk. Zengin olmak için acelemiz yoktu; olacağını biliyorduk. Rick de bizim kadar zekiydi ama acelesi vardı. 

Nasıl Para Kaybedilir 1 numaralı ders : Asla zengin olmak için acele etmeyin. ‘Zengin olma’ sürecini denemenin ve hızlandırmanın bir yolu, kaldıraç kullanmaktır. Kaldıraç, kazançları ve kayıpları büyütür. 10 yılda 9 yılda harikalar yaratabilir ama 10. yılda yok olursunuz. Bu sorunu önlemenin en iyi yolu? Kaldıraç kullanmamaktır.

Nasıl Para Kaybedilir 2 numaralı ders : Açgözlü olmayın. On yıllar boyunca kazanılan dolar bazlı orta ila yüksek tek haneli getiri, çoğumuz için iyi bir sonuçtur. Sürdürebilirseniz, %20’lik bir bileşik getiri harikadır. Ama yapabilir misin? Çoğumuz için cevap muhtemelen hayır.

Sınırlarını bil. Sabırlı ol. Kaldıraçtan kaçının.

Kaybetme korkusu burada büyük bir rol oynar. Başkalarının görünüşte az çabayla para kazandığını ve partiye katılmak istediğinizi görüyorsunuz. Ne kadar cazip olursan ol, bu oyunu oynama.

Sırf fiyatının artacağını düşündüğünüz için bir şey satın almak, yatırım yapmak değil kumar oynamaktır. Kumarbazlar bazen kağıt üzerinde (şansla) zengin olurlar, ancak neredeyse hiç zengin kalmazlar.

Yatırımda başarılı olmak için bu heveslerden kaçınmanız gerekir.

Sıkıcı, radar altında sessizce işlerini yapan şirketler uzun vadeli büyük yatırımlar yapabilir. İş veya endüstri ne kadar heyecan verici olursa, kum üzerine inşa edilmiş değerleme tuzakları ve kaleler bulma olasılığınız o kadar artar.

Yatırımcılar özellikle parlak yeni şeylere, genç endüstrilere ve kanıtlanmamış iş modellerine ilgi duyma eğilimindedir. Bunlara çok dikkatli yaklaşın.

Nasıl Para Kaybedilir 3 Numaralı Ders: Yetkinlik çemberinizin dışına çıkın

Anlamadığınız şeylere yatırım yapmayın.

Anlamadığınız bir şeyi anladığınıza kendinizi ikna etmek kolaydır. Geçmişte bu tuzağa düştüm. Tecrübelerimle, yeterlilik çemberimin düşündüğümden çok daha dar olduğunu öğrendim.

Sınırlarının nerede olduğunu bildiğiniz sürece, yetkinlik çemberinizin dar olması önemli değil. Bir ömür boyu sadece birkaç iyi şirkete sahip olmanız gerekir.

 

Nasıl Para Kaybedilir 4 Numaralı Ders: Her şeyi bildiğinizi varsayın ve aksi yöndeki kanıtları görmezden gelin

Yatırımcıları etkileyen birçok önyargı vardır, belki de en yaygın olanı doğrulama önyargısıdır , mevcut fikriniz ile aynı fikirde olan kanıtları aramak.

Güçlü fikirler, sağlam temellere dayandırılmışsa iyidir, ancak onları gevşek tutmanız gerekir. Kibirli bir şekilde haklı olduğunuzu varsaymak ve aksi yöndeki kanıtları görmezden gelmek, uzun vadede yatırımların mahvolmasına yol açacaktır.

Nasıl Para Kaybedilir 5 Numaralı Ders: Kalabalığı takip et

Kısa vadede borsa bir oylama makinesidir; uzun vadede bu bir tartı makinesidir.

Kalabalığı körü körüne takip etmek, kötü yatırım sonuçlarını garanti etmenin kesin bir yoludur.

Başkaları korkmuşken açgözlü olmak en iyi hareket tarzıdır, ancak pratikte son derece zordur. Çoğu insan panik halindeyken dipten satış yapmaktan kaçınabilirseniz, bu iyi ve gerçekçi bir sonuçtur.

Nasıl Para Kaybedilir 6 Numaralı Ders:Pazar zamanlamasını ve tahminini deneyin

Ekonomiyi veya borsayı tahmin etmeye çalışmak aptallıktır.

Başarılı olsanız bile, avantaj sağlayacak bir şekilde yatırım yapacağınızın garantisi yoktur. Covid’in geleceğini bilseydin, öncesinde yüklü alım yapar mıydın?

Büyük Peter Lynch bir keresinde şöyle demişti:

“Düzeltmelere hazırlanan veya düzeltmeleri tahmin etmeye çalışan yatırımcılar, düzeltmelerde kaybettiklerinden çok daha fazla para kaybetti.”

Neyse ki, uzun bir yatırım ufku benimsemeniz şartıyla, borsada başarılı olmak için iyi bir piyasa zamanlamasına ihtiyacınız yok. Önemli olan zamanlamadan ziyade piyasada geçirilen süredir.

 

“1965’ten beri,yurtdışında yılda bir kez hisse senedi satın aldıysanız ve 30 yıl üst üste yatırım yapmak için en kötü günü (hisse senetlerinin en yüksek fiyatlarındayken) seçecek kadar şanssızsanız, yıllık yüzde 10,6 getiri elde ettiniz. Son derece şanslıysanız ve 30 yıl üst üste yılın en iyi gününe yatırım yaptıysanız, yıllık yüzde 11,7 getiri elde ettiniz. Yani mükemmel zamanlama ile korkunç zamanlama arasındaki fark yüzde 1,1’dir. Bu zamanlama işi çok az şey hakkında çok fazla bilgi içerir.”

Borsalar ve ekonomiler döngülerden geçer. İyi yatırım sonuçlarının anahtarı, bu döngüleri tahmin etme yeteneği değil, onları atlatmaktır.

Sabır, her seferinde tahmini yener.

Diğer popüler yazılarımız: