Neden Yatırım Kontrol Listesi ve Yazılı Bir Plan Kullanmalısınız?

Çoğu yatırımcı, yatırım kontrol listeleri kullanmaz veya zamanla geliştirebilecekleri yazılı bir plan izlemez. Bence bu büyük bir hatadır ve muhtemelen  yatırımcıların çoğunun piyasada düşük performans göstermesinin en büyük nedenlerinden biri bu durum olabilir..

Yatırım için kontrol listeleri nasıl oluşturulur

www.kisiselfinansokulu.com

Kontrol listeleri ve planlar, karmaşık ve riskli projelerde yaygın olarak kullanılır.

Farzedelim bir portföy oluşturmak yerine bir ev inşa ettiğinizi hayal edin. Yapabileceğiniz ilk şey, ne tür bir ev istediğinizi düşünmektir. Bu epeyce düşünmeyi gerektirir ve muhtemelen fikir alışverişinde bulunmak için diğer insanlarla tartışırsınız.

En sonunda,  oda sayısı, metrekaresi, kaç kat olacağı, hangi yapı malzemelerinin kullanılacağı, genel stil vb. gibi şeyleri tanımlayan yüksek seviyeli bir hedefe karar vereceksiniz. Sonra gidip sizinle tartışarak çok daha detaylı planlar yapacak bir mimarla konuşursunuz.

Evinizde bazı benzersiz özellikler olsa da, planlarınızın önemli ölçüde %90’ından fazlasının mimarın yıllarca edindiği eğitim ve deneyime dayalı olacağını ve bunun da yüzyıllardır birikmiş bilgi birikimine dayanacağını tahmin ediyorum. İyi bir mimarın en az 7-10 yıllık tecrübesi olması gerektiğini söylerler.

Mimarların kendilerine yardımcı olacak yüzlerce süreci, kuralı ve yönergesi vardır. Elbette eviniz benzersizdir, ancak yine de öncelikle mimarın mevcut bilgi birikiminden ödünç alınan fikirler ve özellikler kullanılarak tasarlanacaktır.

Şimdi, kendi portföyünüzü oluşturmak ve yönetmek için 7 yıllık bir eğitime,deneyime ihtiyacınız olduğunu söylemiyorum, ancak özellikle yatırım portföyünüzün mimarı olacaksanız, biraz perspektif elde etmek iyidir.

Yani ne istediğinize dair genel bir hedefiniz var, bir mimarınız  ve detaylı planlarınız var. Hayalinizdeki evi inşa etmenin bir sonraki adımı, birkaç inşaatçı tutmak ve ardından işe girişmektir.

Öncelikli olarak mimarın planlarına göre çalışan inşaatçılar, evinizi inşa etmeye başlar.

Planlar ve gerçeklik arasındaki kaçınılmaz boşluk göz önüne alındığında, planı ellerinden geldiğince takip ederler. Gerçekleştirdikleri her görev için, sırayla çalışacakları kendi prosedürleri, kuralları ve en iyi uygulama kılavuzları vardır.

Bu prosedürlere ne kadar bağlı kaldıkları başka bir konudur.

En iyi uygulamayı ne kadar yakından takip ederlerse, evin yüksek bir standartta bitirilmesi o kadar olasıdır. Ancak inşaatçılar köşeleri keserek, yanlış veya güncel olmayan teknikler kullanarak veya sadece en iyi uygulamayı kötü uygulayarak kötü bir iş çıkarırsa, o zaman bitmiş evin kafanızdaki hayalinizdeki evle eşleşmesi olası değildir.

Her aşamada, projeyi başarılı bir sonuca doğru yönlendirmek için önceden tanımlanmış bir sürecin, bir planın  metodik uygulaması gereklidir.

Tabii ki gerçek dünya ara sıra bazı eğri toplar fırlatacaktır; deneyim, içgüdü ve sezginin gerekli olduğu tamamen yeni durumlar; ama çoğunlukla durum böyle değildir. İşin yapılmasını sağlayan şey, çoğunlukla, yıllarca süren teorik ve pratik deneyimle bilenmiş bir planın gayretli bir şekilde uygulanmasıdır.

yatırım portföyü oluşturmak bir ev inşa etmek gibidir

www.kisiselfinansokulu.com

Neden yatırım kontrol listesi oluşturmalısınız?

Bir yatırım portföyü oluşturmak  bir ev inşa etmek gibidir.

Ev inşa etmek için doğru olan, hemen hemen her görev veya proje için geçerlidir. Ahşaba çivi çakmanın bir doğru bir de yanlış yolu vardır.

Bir yatırımcı olarak, yatırım portföyünüzün mimarı, proje yöneticisi ve kurucusu sizsiniz. İşiniz, yapmak istediğiniz her şeyi yapacak bir hisse portföyü oluşturmaktır (istediğinizin gerçekçi bir şekilde elde edilebileceğini varsayarak).

İster 20 yıl içinde 1 milyon dolarlık bir sermaye değerine sahip olmak, ister hayatınızın geri kalanında rahatça yaşayabileceğiniz bir gelir elde etmek olsun, işiniz bu portföyü tasarlamak, inşa etmek ve sürdürmektir.

Finansal geleceğinizin önemi göz önüne alındığında, başarılı bir şekilde bir yatırım portföyü oluşturmak, başarılı bir şekilde bir ev inşa etmekten daha az önemli bir görev değildir. Bu nedenle, onlarca yıllık akademik ve pratik deneyime dayanan bir planı takip etmek kesinlikle çok önemlidir.

Yatırım kontrol listenizi oluşturma veya iyileştirme

Bir sonraki yatırım ‘tuğlanızı’ döşemeden önce gidin ve yazılı planlarınızı alın ve gözden geçirin.

Onlar güncel mi? Hala alakalılar mı? Planlarını  yazdın mı?

Planlarınız, gereken her ayrıntı düzeyini kapsamalıdır. Sizinle ilgili olduğunu varsayarak ya da ayrıntılı ve yazılı planınıza atıfta bulunarak yanıtlayabilmeniz gereken sorulardan sadece birkaçı:

 • Portföyünüze ulaşmak için ne kadar sermayey ihtiyacınız var?
 • Hedeflediğiniz yıllık getiri oranı kaç?
 • Vazgeçmeden ve pasif bir yatırımcı olmadan önce kabul edeceğiniz minimum yıllık getiri nedir?
 • Ne kadar gelire ihtiyacınız var?
 • Ortama yüzde kaç temettü verimi istiyorsunuz?
 • Ne kadar risk kabul edebilirsiniz?
 • Volatilite ne kadar dayanabilirsiniz?
 • Tepeden tırnağa ne kadar büyük bir düşüşte psikolojinizi korumaya devam edersiniz?
 • Hedef varlık dağılımınız, nakit, tahvil ve hisse dağılımınız nedir?
 • Kaç şirkete sahip olmak istiyorsunuz?
 • Çeşitlendirme politikanız nedir ?
 • Herhangi bir şirketteki maksimum pozisyon boyutunuz nedir?
 • Yeniden dengeleyecek yapacak mısınız? Yapacaksanız ne sıklıkla ve hangi şartlarda yapacaksınız?
 • Varlıklarınızı ne sıklıkla kontrol edeceksiniz?
 • Tipik elde tutma süreniz nasıl olacak ?
 • Ne tür şirketlere yatırım yapacaksınız?
 • Şirketlere  nasıl değer vereceksiniz? Hangi değerleme yöntemlerini kullanacaksınız
 • Yatırım değerleme sürecinizin her adımını yazdınız mı?
 • Araştırmalarınız için ayırdığınız belirli bir gün var mı?
 • Yatırım yaptğınız şirket, temettüyü keserse veya askıya alırsa ne yapacaksınız?
 • Başka bir finansal kriz yaşarsak ne yapacağınızı biliyor musunuz?
 • Ne zaman satacaksınız? Hangi nedenlerle satacaksınız?

Bu soruları cevaplayamıyorsanız, onları düşünmeye başlayın. Yazmaya başlayın ve cevapları yazılı olarak oluşturun. Cevapların bazıları anlatı niteliğindedir, ancak çoğu “yapılacaklar” listesi veya kontrol listesi şeklinde olacaktır.

Atmanız gereken her adımı yazın ve her yeni bir şey öğrendiğinizde listeyi güncelleyin. Öğrenmek, elbette, hem okuyarak hem de kendi başarılı ve başarısız yatırımlarınızdan öğrenerek yatırımcı olmanın kritik bir parçasıdır.

Onlarca yıllık akademik ve pratik deneyime (ister sizin ister bir başkasının) dayanan ayrıntılı yazılı yatırım planlarınız yoksa, o zaman plansız bir ev inşa ediyorsunuz ve bu neredeyse başarısız olması garanti edilen bir yaklaşımdır.

Her plansız inşa edilen ev eninde sonunda yıkılmaya mahkumdur.

Okuduğunuz için teşekkürler.

DİĞER POPÜLER YAZILARIMIZ