Okullarda Kişisel Finans Dersi Neden Öğretilmeli

Temel kişisel finansal becerilere sahip olmak, sağlıklı, mutlu ve güvenli bir yaşam sürmek için yapabileceğiniz en önemli şeylerden biridir. Bütçeleme, tasarruf, borçlanma ve yatırım yapmanın temelleri hakkındaki anlayış seviyeniz hayatınızın her bölümünü etkileyecek, refah veya yoksulluk arasındaki fark anlamına gelebilir.

Kişisel finans, okullarda öğretilmesi gereken bir yaşam becerisidir. İşte bunun beş nedeni:

1 – Para her şeye dokunur.

18 yaşındayken, çocuklar mezuniyetten emekliliğe kadar her adımın finansal bilgi ve para yönetimi becerilerinden doğrudan etkileneceği bir dünyaya atılmaktadır. Kariyer kararları, ilk evinizi satın almak, evlenmek, çocuk sahibi olmak – mali hayatın her biri bu yaşam olaylarının her birinde büyük bir rol oynamaktadır. Ve sadece büyük olanlar değil; finans günlük hayatımızın bir parçasıdır. Nerede yediğimiz, nerede satın aldığımız, seyahat ettiğimiz, arkadaşlarımızla dışarı çıktığımız veya pazarlık yaptığımız fiyatlar olsun, her gün finansal kararlarla karşı karşıyayız. Genç yetişkinler, büyük ya da küçük bu kararları verecek deneyim ve eğitimden yoksundur.

2 -İnsanların çoğunluğu okullarda kişisel finans dersinin öğretilmesini istemektedir.

Okullarda kişisel finans eğitim söz konusu olduğunda, birçok yetişkin, öğrencilerin başlamasına yardımcı olmak için daha fazlasının yapılması gerektiğini düşünmektedir. Yakın zamanda yapılan araştırma katılımcıların% 63’ünün kişisel finans eğitiminin okullarda öğretilmesi gerektiğini düşünmektedir.

3 – Finansal bilgi eksikliğinin acı verici sonuçları vardır

Finans, anlaşılır bir şekilde, yetişkinler için stresin ana nedenlerinden biridir. Herkes bu stresle bağlantı kurabilir; hatta en varlıklı insanlar bile bir zamanlar mali acı hissettiler. Borç ve / veya tasarruf eksikliği, bir kişinin yaşamında önemli zorluklara neden olabilir. Ve sadece günlük strese neden olmaz. Mali sorunlar boşanma, kötü sağlık, depresyon ve iflasa yol açabilir.

Aşağıdaki istatistikler, birçok yetişkinin finansal sorunların baskısını hissettiğini göstermektedir. Bunların birçoğu bazı temel bilgilerle önlenebilir.

  • İnsanların neredeyse yarısında herhangi bir acil durumu karşılayacak yeterli para yok . İşten çıkarılmadan veya herhangi bir tasarruf olmadan tıbbi bir acil durumda olmak yıkıcı olacaktır. Acil durum fonunun önemini anlamak bunu engelleyebilir.
  • Y kuşağı, kariyerine borçla başlıyor . Onları ödemek için yıllarını harcıyorlar, yani ellerinden daha az tasarruf ediyorlar. Borç, yüksek okullar için farklı ödeme yöntemleri ve ödeyebileceğinizden daha fazla borçlanmamanın önemi bu büyük sayıların önlenmesine yardımcı olabilir.
  • Kredi kartlarının ve yüksek faiz oranlarının tehlikelerini öğrenmek ve ödemenin önemi önemlidir.
  • İnsanlarımızın çoğunun emeklilik için bir tasarrufu bulunmamaktadır. Çoğunun emekli olmak için en az 1 milyon TL ihtiyaç duyacağı düşünüldüğünde (30 yıllık yaşam için) tasarruf eksikliği büyük bir sorundur. Emeklilik için tasarruf etmenin en önemli kuralı erken başlamaktır. Bununla birlikte, bunu nadiren yaparlar çünkü bileşik ilgi ve zamanın önemini öğrenmediler.

4 – Finansal okuryazarlık daha sağlıklı bir yaşam sürüyor

Finansal eğitim almanın getirdiği pozitifler yadsınamaz, örneğin:

İyi tasarruf alışkanlıklarını teşvik eder. Çocuğunuzun üniversiteden çıkıp hemen geleceği için tasarruf etmeye başlayıp başlamadığını hayal edin.

Bütçeleme farkındalık ve sorumluluk öğretir. Birinin aktif olarak yönettiği bir bütçesi varsa, harcamalarına bakmaya zorlar. Ne kadar kullanılabilir olduklarının farkındalar ve bu da daha iyi harcama kararları alınmasına yol açıyor.

Akıllı finansal kararlar kişinin hayatını etkileyen kredi puanını olumlu yönde etkiler:, kredi kartı başvurusu yapmak, ev veya araba satın almak, , Mükemmel bir kredi puanına sahip olmak, ömürleri boyunca binlerce ve binlerce liralık faiz ödemelerinden tasarruf etmek anlamına gelir.

Daha fazla iş, daha fazla para ve daha az borç, bir bütün olarak ekonomi için iyidir.

Para yönetimini anlamak finansal sağlık ve para konusunda olumlu tutumlara yol açar. İnsanların para konusundaki tutumları, karakterlerini şekillendirmede yardımcı olabilir ve ayrıca geri verme arzusunu teşvik eder.

5 – Başka nerede öğrenecekler?

Okul dışında kişisel finans dersi lise ve üniversite düzeyindeki öğrenciler için devlet tarafından yetkin kişilerce kurs şeklinde verilebilir. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?