Paranın Psikolojisi Kitap İncelemesi

Morgan Housel (2020) tarafından yazılan Para Psikolojisi, kişisel finansı insan davranışı merceğinden inceler. İyi bilinen bir konuya yeni bir bakış; pek çok kişisel finans kitabı dışsal hususlara odaklanır: örneğin borsa nasıl çalışır, hisse senetlerinin nasıl seçileceği veya portföyün nasıl oluşturulacağı, piyasanın nasıl zamanlanacağı vb odaklanıyor. Housel’in odak noktası, insan ve para arasındaki ilişkidir.
Paranın Psikolojisi

www.kisiselfinansokulu.com

 “İnsanların kendilerini neden borca ​​gömdüklerini anlamak için faiz oranlarını incelemenize gerek yok; açgözlülük, güvensizlik ve iyimserliğin tarihini incelemelisin.”
Size birbirini tanımayan ama yolları ilginç bir şekilde kesişen iki yatırımcının hikayesini anlatayım.Grace Groner 12 yaşında yetim kaldı. Hiç evlenmedi. Hiç çocuğu olmadı. Hiç araba kullanmadı. Hayatının çoğunu tek yatak odalı bir evde yalnız yaşadı ve tüm kariyeri boyunca sekreter olarak çalıştı. Her halükarda sevimli bir hanımefendiydi. Ama mütevazi ve sakin bir hayat yaşadı. Bu, 2010’da 100 yaşında öldükten sonra hayır kurumuna bıraktığı 7 milyon doları daha da kafa karıştırıcı hale getirdi. Onu tanıyanlar sordu: Grace bu kadar parayı nereden buldu?Ama hiçbir sır yoktu. Miras yoktu. Grace, kıt bir maaştan mütevazi birikimler aldı ve borsada seksen yıl boyunca elden çıkarmadan birleştirmenin keyfini çıkardı. Bu kadardı.

Grace öldükten haftalar sonra haberlere alakasız bir yatırım hikayesi geldi.

Merrill Lynch’in Latin Amerika bölümünün eski başkan yardımcısı Richard Fuscone, biri yaklaşık 20.000 fit kare olan ve ayda 66.000 dolarlık bir ipoteği olan iki eve hacizle mücadele ederek kişisel iflas ilan etti. Fuscone, Grace Groner’ın tam tersiydi; Harvard ve Chicago Üniversitesi’nde eğitim gördü, yatırım endüstrisinde o kadar başarılı oldu ki 40’lı yaşlarında “kişisel ve hayırsever çıkarların peşinden koşmak” için emekli oldu. Ancak ağır borçlanma ve likit olmayan yatırımlar onu kazandı. Aynı yıl Grace Goner hayır kurumuna gerçek bir servet bıraktı, Richard bir iflas hakiminin önüne çıktı ve şöyle dedi: “Finansal kriz beni harap etti… Tek likidite kaynağı karım ne olursa olsun. kişisel mobilya olarak satış yapabiliyor.”

Bu hikayelerin amacı, Grace gibi olmanız gerektiğini söylemek ve Richard gibi olmaktan kaçınmak değildir. Bu hikayelerin mümkün olduğu başka bir alan olmadığını belirtmek içindir.

Paranın Psikolojisi

www.kisiselfinansokulu.com

Başka hangi alanda eğitimi olmayan, ilgili deneyimi olmayan, kaynakları olmayan ve bağlantısı olmayan biri, en iyi eğitime, en alakalı deneyimlere, en iyi kaynaklara ve en iyi bağlantılara sahip birinden çok daha iyi performans gösterir? Harvard eğitimli bir kardiyologdan daha iyi kalp ameliyatı yapan bir Grace Groner hikayesi asla olmayacak. Veya Apple’ın mühendislerinden daha hızlı bir çip oluşturmak düşünülemez.

Ancak bu hikayeler yatırımda olur.

Bunun nedeni, yatırımın finans çalışması olmamasıdır. İnsanların parayla nasıl davrandıklarının incelenmesidir . Ve davranışları öğretmek gerçekten zeki insanlara bile zordur. Davranışı, ezberlenecek formüllerle veya izlenecek elektronik tablo modelleriyle özetleyemezsiniz. Davranış doğuştan gelir, kişiye göre değişir, ölçülmesi zordur, zamanla değişir ve insanlar özellikle kendilerini tanımlarken varlığını inkar etmeye eğilimlidirler.

Grace ve Richard, parayı yönetmenin mutlaka bildiklerinizle ilgili olmadığını gösteriyor; nasıl davrandığınla ilgilidir. Ancak finans genellikle böyle öğretilmez veya tartışılmaz. Finans sektörü, ne yapmanız gerektiği hakkında çok fazla konuşuyor ve yapmaya çalıştığınızda kafanızda neler olduğu hakkında yeterince konuşmuyor.

Bu rapor, insanlar parayla uğraşırken sık sık ortaya çıktığını gördüğüm 20 kusuru, önyargıyı ve kötü davranışın nedenini açıklıyor.


Paranın Psikolojisi

www.kisiselfinansokulu.com

1. Kazanılan başarı ve hak edilen başarısızlık yanılgısı: Şans ve riskin rolünü hafife alma eğilimi ve şans ve riskin aynı madalyonun farklı yüzleri olduğunu fark edememe .

İnsanlara, “Yatırım hakkında bilmediğimiz ne bilmek istiyorsunuz?” diye sormayı seviyorum.

Pratik bir soru değil. O kadar az kişi soruyor ki. Ancak, sorduğunuz herkesi sezgisel olarak doğru olduğunu düşündükleri şeyler hakkında düşünmeye zorlar, ancak cevap vermek için fazla zaman harcamayın çünkü bu boşuna bir çaba olur.

Yıllar önce ekonomist Robert Shiller’a soruyu sordum. “Başarılı sonuçlarda şansın tam rolü” yanıtını verdi.

Bunu seviyorum çünkü kimse şansın finansal başarıda rol oynamadığını düşünmüyor. Ancak şansı ölçmek zor olduğundan ve insanların başarısının şansa bağlı olduğunu söylemek kabalık olduğundan, varsayılan duruş genellikle şansı bir faktör olarak zımnen görmezden gelmektir. “Dünyada milyarlarca yatırımcı var” dersem. Tamamen şans eseri, 100 tanesinin çoğunlukla şans eseri milyarder olmasını bekler miydiniz? “Elbette” diye cevap vereceksin. Ama o zaman bu yatırımcıların isimlerini sorarsam  geri adım atarsınız. İşte sorun bu.

Aynı şey başarısızlık için de geçerli. Başarısız olan işletmeler yeterince çaba göstermedi mi? Kötü yatırımlar yeterince iyi düşünülmedi mi? Asi kariyerler tembelliğin ürünü müdür?

Bazı bölümlerde evet. Elbette. Ama ne kadar? Bilmek çok zor. Ve bilmek zor olduğunda, başarısızlıkların ağırlıklı olarak hatalardan kaynaklandığını varsaymanın aşırı uçlarına varırız.

İnsanların yaşamları, birçoğu şans, kaza ve şans tarafından yönlendirilen, yaşadıkları deneyimlerin ve tanıştıkları insanların bir yansımasıdır. Cesur ve pervasız arasındaki çizgi insanların düşündüğünden daha incedir ve şansa inanmadan riske inanamazsınız, çünkü ikisi aynı madalyonun iki yüzüdür. Her ikisi de, bazen sonuçları tek başına çabanın başarabileceğinden daha fazla etkileyen şeylerin gerçekleştiğine dair basit fikirdir.

Oğlum doğduktan sonra ona bir mektup yazdım:

”Bazı insanlar eğitimi teşvik eden ailelerde doğarlar; diğerleri buna karşı ailelerde doğar. Bazıları girişimciliği teşvik eden gelişen ekonomilerde doğar; diğerleri savaş ve sefalet içinde doğarlar. Başarılı olmanı ve kazanmanı istiyorum. Ancak, tüm başarıların çok çalışmaktan ve tüm yoksulluğun tembellikten kaynaklanmadığını anlayın. Kendiniz de dahil olmak üzere insanları yargılarken bunu aklınızda bulundurun.”

2. Maliyetten kaçınma sendromu: Bir ödül kazanmak için ödenmesi gereken duygusal bedeli göz ardı ederken finansal maliyetlere çok fazla vurgu yaparak bir durumun gerçek maliyetlerini belirleyememek.

Yeni bir araba istediğini söyle. 30.000 dolara mal oluyor. Birkaç seçeneğiniz var:

1) Bunun için 30.000$ ödeyin.

2) Kullanılmış bir tane 30.000 dolardan daha düşük bir fiyata satın alın.

3) Veya çalın.

Bu durumda, insanların %99’u üçüncü seçenekten kaçınıyor, çünkü bir araba çalmanın sonuçları olumlu yönlerinden daha ağır basıyor.

Ama diyelim ki önümüzdeki 50 yıl içinde %10 yıllık getiri elde etmek istiyorsunuz. Bu ödül bedava mı geliyor? Tabii ki değil. Neden dünya sana harika bir şeyi bedavaya versin ki? Araba gibi, ödenmesi gereken bir bedel var.

Bu durumda fiyat, oynaklık ve belirsizliktir. Ve araba gibi, birkaç seçeneğiniz var: Oynaklığı ve belirsizliği kabul ederek ödeyebilirsiniz. Kullanılmış bir arabaya eşdeğer, daha az belirsizliğe ve daha düşük getiriye sahip bir varlık bulabilirsiniz. Veya grand theft auto’nun eşdeğerini deneyebilirsiniz: Onunla birlikte gelen oynaklıktan kaçınmaya çalışırken geri dönüşü alın.

Bu durumda birçok kişi üçüncü seçeneği seçer. Bir araba hırsızı gibi – iyi niyetli ve yasalara saygılı olsalar da – bedel ödemeden geri dönüş almak için hileler ve stratejiler oluştururlar. Ticaret. Rotasyonlar. Çitler. Arbitrajlar. Kaldıraç.

Ancak Para Tanrıları, bedelini ödemeden ödül arayanlara pek fazla bakmazlar. Bazı araba hırsızları bundan kurtulacak. Daha birçokları pantolonları aşağıdayken yakalanacak. Parayla aynı şey.

Bu, arabada barizdir ve yatırımda daha az belirgindir, çünkü yatırımın gerçek maliyeti  nadiren görülmesi ve ölçülmesi kolay finansal ücrettir. Oldukça verimli olan, piyasaların talep ettiği duygusal ve fiziksel fiyattır. Monster Beverage hissesi 1995’ten 2016’ya %211.000 arttı. Ancak bu süre içinde beş ayrı olayda değerinin yarısından fazlasını kaybetti. Bu ödenmesi gereken çok büyük bir psikolojik bedeldir. Buffett 90 milyar dolar kazandı. Ancak bunu 70 yıl boyunca günde 12 saat SEC dosyalarını okuyarak yaptı, çoğu zaman ailesine dikkat etmek pahasına bunu yaptı. Bu da gizli bir maliyet oldu.

Her para ödülünün, görebileceğiniz ve sayabileceğiniz finansal ücretin ötesinde bir bedeli vardır. Bunu kabul etmek kritiktir. Scott Adams bir keresinde şöyle yazmıştı: “Duyduğum en iyi tavsiyelerden biri şuna benzer: Başarı istiyorsanız, bedelini hesaplayın ve ödeyin. Önemsiz ve bariz geliyor, ancak fikri ortaya çıkarırsanız olağanüstü bir güce sahiptir. ” Harika para tavsiyesidir.

3. Araba paradoksunda zengin adam .

Güzel bir araba kullanan birini gördüğünüzde, nadiren “Vay canına, bu arabayı kullanan adam havalı” diye düşünürsünüz. Bunun yerine, “Vay canına, o arabaya sahip olsaydım, insanlar benim havalı olduğumu düşünürdü” diye düşünürsünüz. Bilinçaltı ya da değil, insanlar böyle düşünüyor.

Zenginliğin paradoksu, insanların onun başkalarına beğenilmeleri ve beğenilmeleri gerektiği sinyalini vermesini isteme eğiliminde olmasıdır. Ama gerçekte bu diğer insanlar, zenginliğin takdire şayan olduğunu düşünmedikleri için değil, zenginliğinizi yalnızca kendi beğenilme ve beğenilme arzuları için bir ölçüt olarak kullandıkları için size hayran olmayı atlarlar.

Mesele elbette zenginlik peşinde koşmaktan vazgeçmek değil. İnsanların genellikle başkaları tarafından saygı duyulmayı arzuladığını ve alçakgönüllülük, nezaket, zeka ve empatinin hızlı arabalardan daha fazla saygı yaratma eğiliminde olduğunu kabul ediyor.

4. Gelecekteki arzularınızı ve eylemlerinizi tahmin etmeyi zorlaştıracak şekilde mevcut koşullara uyum sağlama eğilimi, mevcut kararlardan gelen uzun vadeli bileşik ödülleri yakalayamamayla sonuçlanır.

Her beş yaşındaki erkek çocuk büyüdüğünde traktör sürmek ister. Sonra büyürsün ve traktör kullanmanın belki de en iyi kariyer olmadığını anlarsın. Yani bir genç olarak avukat olmayı hayal ediyorsun. Sonra avukatların çok çalıştıklarını ve ailelerini nadiren gördüklerini fark ediyorsunuz. O zaman evde oturan bir ebeveyn olursunuz. Sonra 70 yaşında emeklilik için daha fazla para biriktirmen gerektiğini anlarsın.

İşler değişir . Ve gelecekte ne isteyeceğinize dair görüşünüz değişmeye meyilliyken uzun vadeli kararlar vermek zordur.

Bu, birleştirmenin ilk kuralına geri döner: Asla gereksiz yere kesmeyin. Ancak, yaşam planlarınız değiştiğinde bir para planını – kariyerler, yatırımlar, harcamalar, bütçeleme, her neyse – nasıl kesmezsiniz? Zor. Grace Groner ve Warren Buffett gibi insanların bu kadar başarılı olmasının bir nedeni de, aynı şeyi on yıllardır yapmaya devam etmeleri ve bileşikleştirmenin çılgına dönmesine izin vermeleridir. Ama çoğumuz bir ömür boyunca o kadar çok gelişiyoruz ki, aynı şeyi on yıllarca sürdürmek istemiyoruz. Yani 80 yıllık bir ömür yerine, paramızın belki de dört farklı 20 yıllık bloğu var. Bu durumda birleştirme de işe yaramaz.

Bunun bir çözümü yok. Ama yardımcı olabilecek bir şey öğrendim, dengeye geri dönmek ve hataya yer açmak. Bir hedefe, bir yola, bir sonuca çok fazla bağlılık, değişime bu kadar açıkken pişmanlık duymaktır.

5. Kendi tarihinize bağlı önyargı: Kişisel deneyimleriniz dünyada olup bitenlerin belki %0,00000001’ini, ancak dünyanın nasıl işlediğini düşündüğünüzün %80’ini oluşturuyor.

1970’de doğduysanız, hisse senedi piyasası, gençliğinizde ve 20’li yaşlarınızda enflasyona göre 10 kat arttı. 1950’de doğduysanız, gençliğinizde ve 20’li yaşlarınızda aynı pazar tam olarak hiçbir yere gitmedi.

Bu fikri kesmenin pek çok yolu var. Michigan, Flint’te büyüyen biri, imalat işlerinin önemi konusunda Washington DC’de büyüyen birinden çok farklı bir görüşe sahipti. Ben de dahil olmak üzere bunu okuyan çoğu insanın anlayamadığı hedefler ve öncelikler vardı.

Büyük Buhran, bir nesli hayatlarının geri kalanında korkuttu. 1959’da bir muhabir John F. Kennedy’ye depresyondan ne hatırladığını sordu ve cevapladı :

Depresyon hakkında ilk elden bilgim yok. Ailem dünyanın en büyük servetlerinden birine sahipti ve o zamanlar her zamankinden daha değerliydi. Daha büyük evlerimiz, daha çok hizmetçimiz vardı, daha çok seyahat ettik. Doğrudan gördüğüm tek şey, babamın sadece yemek yiyebilmeleri için onlara bir iş vermesi için fazladan birkaç bahçıvan tuttuğu zamandı. Harvard’da okuyana kadar depresyon hakkında gerçekten bir şey öğrenmedim.

Hiçbir çalışma veya açık fikirlilik korku ve belirsizliğin gücünü gerçekten yeniden yaratamayacağından, insanlar ekonominin nasıl çalıştığı, neler yapabileceği, diğer insanları ne kadar korumamız gerektiği ve neyi ne kadar korumamız gerektiği konusunda tamamen farklı görüşlerle yaşarlar.

Sorun şu ki, herkesin dünyanın akıl sağlığını korumak için nasıl çalıştığına dair net bir açıklamaya ihtiyacı var. Sabah uyanıp “Çoğu insanın neden böyle düşündüğünü bilmiyorum” diyorsanız iyimser olmak zor, çünkü insanlar öngörülebilirlik hissini ve temiz anlatıları seviyor. Bu nedenle, özellikle şans, risk, çaba ve değerler gibi şeyler için dünyanın nasıl çalışması gerektiğine dair modeller yaratmak için kendi yaşam deneyimlerinden ders alırlar.

Ve bu bir sorundur. Herkes orada olanların bir kısmını deneyimlediğinde ve bu deneyimleri olmasını bekledikleri her şeyi açıklamak için kullandığında, birçok insan sonunda hayal kırıklığına uğrar, kafası karışır veya başkalarının kararlarında şaşkına döner.

Bir keresinde bir ekonomist ekibi, bir asırlık insanların yatırım alışkanlıklarına ilişkin verileri ezip şu sonuca vardı: “Mevcut [yatırım] inançları geçmişte yaşanan gerçekleşmelere bağlıdır.”

İnsanların yatırım görüşlerini tartışırken bu alıntıyı aklınızda bulundurun. Ya da para biriktirme ya da , belirli durumlarda korkuları ya da açgözlülükleri konusunda kafanız karıştığında ya da insanların parayla yaptıklarını neden yaptıklarını anlayamadığınız zaman bu alıntı aklınıza gelsin. İşler daha mantıklı olacaktır.

6. Tarihin sürprizlerin ve değişimlerin incelenmesi olduğu ironisini görmemek, onu geleceğe rehber olarak kullanmak. Yenilik ve değişimin ilerlemenin can damarı olduğu bir alanda gelecekteki koşullara bir sinyal olarak geçmiş verilere aşırı güvenmek.

Jeologlar, milyarlarca yıllık tarihsel verilere bakabilir ve dünyanın nasıl davrandığına dair modeller oluşturabilir. Meteorologlar da öyle. Ve doktorlar – böbrekler 2018’de 1018’de nasıl çalışıyorsa aynı şekilde çalışıyor.

Geçmişin gelecekle ilgili somut yönergeler sunduğu fikri heyecan verici. Geleceğin yolunun verilerin içinde gömülü olduğu fikrini destekler. Tarihçiler – veya geleceği göstermenin bir yolu olarak geçmişi analiz eden herkes – birçok alanın en önemli üyelerinden bazılarıdır.

Finansın bunlardan biri olduğunu düşünmüyorum. En azından düşündüğümüz kadar basit değil.

Ekonominin temel taşı, her şeyin zamanla değişmesidir, çünkü görünmez el, her şeyden süresiz olarak çok iyi veya çok kötü kalmaktan nefret eder. Bill Bonner bir keresinde Bay Market’in nasıl çalıştığını şöyle anlatmıştı: “Üzerinde bir ‘Kapitalizm İş Başında’ tişörtü ve elinde bir balyoz var.” Çok az şey çok uzun süre aynı kalır, bu da tarihçileri peygamberlerden çok daha az yararlı hale getirir.

Risk sermayesi endüstrisi 25 yıl önce neredeyse yoktu. Orada tek fonlar bugün tüm sanayi bir nesil önce olduğundan daha büyüktür. Phil Knight, Nike’ı kurduktan sonraki ilk günleri hakkında şunları yazdı: “Risk sermayesi diye bir şey yoktu. Kalkınan genç bir girişimcinin dönecek çok az yeri vardı ve bu yerlerin hepsi sıfır hayal gücüne sahip, riskten kaçınan kapı bekçileri tarafından korunuyordu. Başka bir deyişle, bankacılar.” Dolayısıyla girişimcileri destekleme, yatırım döngüleri ve başarısızlık oranları hakkındaki bilgimiz, öğreneceğimiz derin bir geçmişe sahip olduğumuz bir şey değil. İşler değişti.

Veya halka açık pazarları ele alalım. S & P 500 1976 yılına kadar mali kuralları içermiyordu; bugün, finansallar endeksin %16’sını oluşturuyor. 50 yıl önce teknoloji stokları neredeyse yoktu. Bugün, endeksin beşte birinden fazlasını oluşturuyorlar. Muhasebe kuralları zamanla değişti. Açıklamalar, denetim ve piyasa likiditesi de öyle. İşler değişti.

Paraya bağlı herhangi bir şeyin en önemli itici gücü, insanların kendilerine anlattıkları hikayeler ve mal ve hizmetler için sahip oldukları tercihlerdir. Bu şeyler hareketsiz durma eğiliminde değil. Kültür ve nesil ile değişirler. Ve değişmeye devam edecekler.

Burada kendimize oynadığımız zihinsel oyun, para söz konusu olduğunda orada bulunmuş, bunu yapmış insanlara aşırı hayranlık duymaktır. Belirli olayları deneyimlemek, daha sonra ne olacağını bilmenizi gerektirmez. Aslında nadiren olur, çünkü deneyim, kehanet yeteneğinden daha fazla güvene yol açar.

Bu, parayı düşünürken tarihi görmezden gelmemiz gerektiği anlamına gelmez. Ancak önemli bir nüans var: Tarihte ne kadar geriye bakarsanız, çıkarımlarınız o kadar genel olmalıdır. İnsanların açgözlülük ve korkuyla ilişkisi, stres altında nasıl davrandıkları ve teşviklere nasıl tepki verdikleri gibi genel şeyler zaman içinde istikrarlı olma eğilimindedir. Paranın tarihi bu tür şeyler için yararlıdır. Ancak belirli eğilimler, belirli ticaretler, belirli sektörler ve belirli nedensel ilişkiler her zaman devam eden evrimin bir vitrinidir.

7. İyimserliğin en makul duruş olduğu bir dünyada karamsarlığın cazibesi.

Tarihçi Deirdre McCloskey, “Hiç anlayamadığım nedenlerden dolayı insanlar dünyanın cehenneme gideceğini duymaktan hoşlanıyor” diyor.

Bu yeni değil. John Stuart Mill 1840’larda şöyle yazmıştı: “Diğerleri umutsuzluğa düştüğünde umut edenin değil, başkaları umut ederken umutsuzluğa kapılan kişinin, geniş bir insan sınıfı tarafından bir bilge olarak takdir edildiğini gözlemledim.”

Bunun bir kısmı doğaldır. Tehditleri fırsatlardan daha acil olarak ele alacak şekilde geliştik. Buffett, “Başarılı olmak için önce hayatta kalmalısınız” diyor.

Ancak parayla ilgili karamsarlık farklı bir çekicilik düzeyi gerektirir. Bir durgunluk olacağını söyleyin. Diyelim ki büyük bir durgunluk yaşayacağız ve gazeteler sizi arayacak. Bir sonraki Büyük Buhran’a yaklaştığımızı ve televizyona çıkacağınızı söyleyin. Ancak, iyi zamanların geleceğinden veya piyasaların çalışacak yerlerinin olduğundan veya bir şirketin büyük bir potansiyele sahip olduğundan ve yorumcuların ve izleyicilerin ortak tepkisi, sizin ya bir satıcı olduğunuz ya da komik bir şekilde risklerden uzak olduğunuzu düşünmek olacaktır.

 

8. Üstel büyümeyi doğrusal terimlerle sezgisel olarak düşünme eğiliminden kaynaklanan, bileşikleştirmenin gücünü yeterince takdir etmemek.

IBM, 1950’lerde 3.5 megabaytlık bir sabit disk yaptı. 1960’lara gelindiğinde işler birkaç düzine megabayta taşınıyordu. 1970’lerde, IBM’in Winchester sürücüsü 70 megabayt tutuyordu. Daha sonra sürücüler, daha fazla depolama alanıyla katlanarak küçüldü. 1990’ların başındaki tipik bir PC, 200-500 megabayt tutuyordu.

Ve sonra… İşler patladı.

1999 – Apple’ın iMac’i 6 gigabayt sabit sürücüyle birlikte gelir.

2003 – Power Mac…

2006 – yeni iMac..

2011 – ilk 4 terabayt sabit disk.

2017 – 60 terabayt sabit disk.

Şimdi bir araya getirin. 1950’den 1990’a kadar 296 megabayt kazandık. 1990’dan bugüne 60 milyon megabayt kazandık.

Bileşik oluşturmanın püf noktası asla sadece büyük olması değildir. Her zaman – ne kadar çok çalışırsanız çalışın – o kadar büyüktür ki, kafanızı zor sararsınız. 2004’te Bill Gates, yeni Gmail’i eleştirdi ve birinin neden bir depolama alanına ihtiyaç duyduğunu merak etti. Yazar Steven Levy, “En son teknolojilerle para birimine sahip olmasına rağmen, zihniyeti, muhafaza edilmesi gereken bir meta olarak eski depolama paradigmasına demir attı.” İşlerin ne kadar hızlı büyüyebileceğine asla alışamazsın.

Birçok insanın, bileşik faiz tablosunu ilk gördüklerinde – ya da 20’li yaşlarınızdan 30’lu yaşlarınızda tasarruf etmeye başlarsanız emeklilik için ne kadar daha fazlasına sahip olacağınızla ilgili hikayelerden birinin – hayatlarını değiştirdiğini söylediğini duydum. Ama muhtemelen olmadı. Muhtemelen yaptığı şey onları şaşırtmaktı çünkü sonuçlar sezgisel olarak doğru görünmüyordu. Doğrusal düşünme, üstel düşünmeden çok daha sezgiseldir. Michael Batnick bir keresinde açıkladı. Sizden 8+8+8+8+8+8+8+8+8’i kafanızda hesaplamanızı istesem birkaç saniye içinde yapabilirsiniz (72’dir). 8x8x8x8x8x8x8x8x8’i hesaplamanızı istesem kafanız patlar (134.217.728’dir).

Buradaki tehlike, birleştirme sezgisel olmadığında, genellikle potansiyelini görmezden gelmemiz ve sorunları başka yollarla çözmeye odaklanmamızdır.

Warren Buffett’in servetini nasıl inşa ettiğini anlatan 2.000’den fazla kitap var. Ama hiçbirinin adı “ Bu Adam Yüzyılın Dörtte Üçünde Sürekli Yatırım Yapıyor. ” Ancak başarısının çoğunluğunun anahtarının bu olduğunu biliyoruz ; Sezgisel olmadığı için kafanızı bu matematiğe sarmak zor. Ekonomik döngüler, ticaret stratejileri ve sektör bahisleri hakkında kitaplar var. Ancak en güçlü ve önemli kitabın adı “Kapa çeneni ve bekle” olmalıdır. Uzun vadeli ekonomik büyüme grafiğini içeren sadece bir sayfa. Fizikçi Albert Bartlett, “İnsan ırkının en büyük eksikliği, üstel işlevi anlayamamamızdır” dedi.

Hayal kırıklığı yaratan işlemlerin, kötü stratejilerin ve başarılı yatırım girişimlerinin çoğundan bileşik oluşturmanın mantık dışılığı sorumludur. İyi yatırım, mutlaka en yüksek getiriyi elde etmekle ilgili değildir, çünkü en yüksek getiriler, sona erdiğinde güveninizi öldüren tek seferlik isabetler olma eğilimindedir. Bu, uzun süre dayanabileceğiniz oldukça iyi getiriler elde etmekle ilgilidir. İşte o zaman birleştirme çılgına döner.

9. Ortalamanın üzerinde sonuçlar elde etmek için karşıt düşünce gerektiren bir alanda sosyal kanıta bağlılık.

Omaha’daki Berkshire Hathaway yıllık toplantısı, kendilerini muhalif olarak gören 40.000 kişiyi çekiyor. İnsanlar, kalabalığı takip etmeme konusundaki ömür boyu bağlılıklarını birbirlerine anlatmak için binlerce insanla aynı sırada beklemek için sabah 4’te ortaya çıkıyor. İroniyi çok az kişi görüyor.

Parayla değerli olan her şey yüksek risk taşır. Yüksek bahisler, yanlış olma ve para kaybetme risklerini beraberinde getirir. Para kaybetmek duygusaldır. Ve yanılmaktan kaçınma arzusu, etrafınızı sizinle aynı fikirde olan insanlarla çevreleyerek en iyi şekilde karşılanır. Sosyal kanıt güçlüdür. Başka birinin sizinle aynı fikirde olması, kendini gerçeklerle kanıtlamak zorunda olmayan haklı olduğunun kanıtı gibidir. Çoğu insanın görüşlerinde, yalnızca bilinçaltında da olsa, boşluklar  vardır. Kalabalıklar ve sosyal kanıtlar, bu boşlukları doldurmaya yardımcı olur ve yanılabileceğiniz şüphesini azaltır.

Kalabalıkları parayla uğraşırken doğruluğun kanıtı olarak görmenin sorunu, fırsatın neredeyse her zaman popülerlik ile ters orantılı olmasıdır. Zaman içinde gerçekten büyük getiriler sağlayan şey, değerleme çarpanlarındaki bir artıştır ve artan değerleme çarpanları, gelecekte daha popüler hale gelen bir yatırıma dayanır .

Sorun şu: Karşıtlığa yönelik girişimlerin çoğu, kılık değiştirmiş irrasyonel sinizmdir – ve sinizm popüler olabilir ve kalabalıkları çekebilir. Gerçek karşıtlık, görüşleriniz o kadar rahatsız edici ve küçümsüyor ki , doğru olup olmadıklarını ikinci kez tahmin etmenize neden oluyor . Bunu çok az insan yapabilir. Ama tabii ki durum bu. Çoğu insan, tanımı gereği aykırı olamaz. İstatistiksel olarak o insanlardan biri olduğunuzu iki elinizle kucaklayın.

10. Temiz kurallarla değil, gevşek ve öngörülemeyen trendlerle yönetilen bir alanda akademiye çağrı.

Harry Markowitz, ideal risk seviyenize bağlı olarak portföyünüzün tam olarak ne kadarının hisse senetlerinde veya tahvillerde olması gerektiğini söyleyen formüller yarattığı için Nobel Ekonomi Ödülü’nü kazandı. Birkaç yıl önce Wall Street Journal ona yaptığı iş göz önüne alındığında kendi parasını nasıl yatırdığını sordu. Şöyle cevapladı:

Borsa yükselirse ve ben içinde olmazsam – ya da çok düşerse ve ben tamamen onun içindeysem, üzüntümü görselleştirdim. Niyetim gelecekteki pişmanlığımı en aza indirmekti. Bu yüzden katkılarımı 50/50 tahvil ve hisse senedi arasında paylaştırdım.

Akademik finansta teknik olarak doğru olan ancak insanların gerçek dünyada gerçekte nasıl hareket ettiğini açıklamakta başarısız olan pek çok şey vardır. Çok sayıda akademik finans çalışması faydalıdır ve endüstriyi doğru yöne itmiştir. Ancak asıl amacı genellikle entelektüel teşvik ve diğer akademisyenleri etkilemektir. Bunun için onları suçlamıyorum ya da bunun için onları küçük görmüyorum. Onu sadece olduğu gibi tanımalıyız.

Hatırladığım bir çalışma , genç yatırımcıların borsada 2 kat kaldıraç kullanması gerektiğini gösterdi, çünkü – istatistiksel olarak – yok edilseniz bile, kendinizi temizlediğiniz ve yatırım yapmaya devam ettiğiniz sürece, zaman içinde hala üstün getiriler elde etme olasılığınız var. . Ki, gerçek dünyada hiç kimse bunu yapmazdı . Ömür boyu yatırım yapmaktan vazgeçerler.

Buradaki kopukluk, akademisyenlerin tipik olarak çok kesin kurallar ve formüller istemesidir. Ancak gerçek dünyadaki insanlar, doğası gereği kesinlikten kaçınan dağınık ve kafa karıştırıcı bir dünyayı anlamlandırmaya çalışmak için bunu bir koltuk değneği olarak kullanırlar. Bunlar zıt şeyler. Rastgeleliği ve duyguyu kesinlik ve mantıkla açıklayamazsınız.

İnsanlar ayrıca akademisyenlerin unvanlarına ve derecelerine de ilgi duyuyor çünkü finans, örneğin tıp gibi sertifika onaylı bir alan değil. Böylece bir doktora görünümü öne çıkıyor. Ve bu, argümanlarda bulunurken ve inançları haklı çıkarırken akademiye yoğun bir çekicilik yaratır – “Bu Harvard çalışmasına göre…” veya “Nobel Ödülü sahibi şu ve bu şekilde gösterdi…” Diğer insanlar, “CNBC’deki bir adamdan alıntı yaptığında çok fazla ağırlık taşır. kravatlı ve güler yüzlü bir firmadan.” Sert bir gerçek şu ki, finansta çoğu zaman en önemli olan şey asla Nobel Ödülü kazanamayacak.

11. Artan paranın doğrudan pahasına gelen paranın sosyal faydası; zenginlik görmediğiniz şeydir.

Bir otele araba park ederdim. Bu, emlak parasının aktığı 2000’lerin ortalarında Los Angeles’taydı. Ferrari kullanan bir müşterinin zengin olduğunu varsaydım. Birçoğu vardı. Ama bu insanlardan bazılarını tanıdıkça, o kadar da başarılı olmadıklarını anladım. En azından tahmin ettiğim gibi değildi. Birçoğu, paralarının çoğunu bir arabaya harcayan vasat başarılardı.

200.000 $’lık bir araba kullanan birini görürseniz, servetleriyle ilgili sahip olduğunuz tek veri noktası, arabayı satın almadan önce olduğundan 200.000 $ daha az paraya sahip olduklarıdır. Ya da gerçekten zenginlik belirtisi göstermeyen arabayı kiralıyorlar.

Zenginliği gördüklerimizle yargılama eğilimindeyiz. İnsanların banka hesaplarını veya aracılık hesaplarını göremiyoruz. Bu yüzden finansal başarıyı ölçmek için dış görünüşe güveniyoruz. Arabalar. Evler. tatiller. Instagram fotoğrafları.

Ama burası Amerika ve en sevdiğimiz endüstrilerden biri, insanların bunu yapana kadar taklit etmelerine yardım ediyor.

Zenginlik, aslında, görmediğiniz şeydir. Satın alınmayan arabalardır. Elmaslar satın alınmadı. Tadilat ertelendi, kıyafetler terk edildi ve birinci sınıf yükseltme reddedildi. Henüz gördüğünüz şeylere dönüştürülmemiş bankadaki varlıklar.

Ama zenginlik hakkında böyle düşünmüyoruz, çünkü göremediğiniz şeyi bağlamlaştıramazsınız.

Şarkıcı Rihanna, fazla harcama yaptıktan sonra neredeyse iflas etti ve mali danışmanına dava açtı. Danışman yanıtladı: “Ona, bir şeylere para harcarsan, paranın değil, şeylerin olacağını söylemen gerçekten gerekli miydi?” dedi.

Ama gerçek şu ki, evet, insanlara bunun söylenmesi gerekiyor. Çoğu insan milyoner olmak istediğini söylediğinde, aslında kastettikleri şey, kelimenin tam anlamıyla milyoner olmanın tam tersi olan “Bir milyon dolar harcamak istiyorum”dur. Bu özellikle gençler için geçerlidir.

Zenginliğin önemli bir kullanımı, onu zamanınızı kontrol etmek ve size seçenekler sunmak için kullanmaktır. Bilançodaki finansal varlıklar bunu sunar. Ama insanlara maddi şeylerle ne kadar zengin olduğunuzu gösterme pahasına geliyorlar.

12. Bileşik oluşturmanın ilk kuralının asla gereksiz yere kesintiye uğratmamak olduğu bir alanda harekete geçme eğilimi.

Lavabonuz kırılırsa, bir İngiliz anahtarı alıp tamir edersiniz. Kolun kırılırsa alçıya alırsın.

Finansal planınız bozulduğunda ne yaparsınız?

İlk soru – ve bu kişisel finans, işletme finansmanı ve yatırım planları için geçerlidir – bozulduğunu nasıl anlarsınız ?

Kırık bir lavabo açıktır. Ancak bozuk bir yatırım planı yoruma açıktır. Belki de geçici olarak gözden düşmüştür? Belki normal oynaklık yaşıyorsunuz? Belki bu çeyrekte bir sürü tek seferlik harcamalarınız oldu ama tasarruf oranınız hala yeterli mi? Bilmek zor.

Kırılmış olanı geçici olarak gözden düşmüş olanı ayırt etmek zor olduğunda, eğilim, birinciye temerrüde düşmek ve harekete geçmektir. Bir düzeltme bulmak için düğmelerle oynamaya başlarsınız. Bu yapılacak sorumlu şey gibi görünüyor, çünkü hayatınızdaki hemen hemen her şey bozulduğunda, doğru eylem onu ​​düzeltmektir.

Para planlarının düzeltilmesi gereken zamanlar vardır. Ah, hiç var mı? Ancak, oynaklığa duyarlı olmayan uzun vadeli bir para planı diye bir şey de yoktur. Ara sıra yaşanan kargaşa genellikle standart bir planın parçasıdır.

Oynaklık garanti edildiğinde ve normal olduğunda, ancak genellikle düzeltilmesi gereken bir şey olarak kabul edildiğinde, insanlar eninde sonunda iyi bir planın yürütülmesini kesintiye uğratan eylemlerde bulunurlar. “Hiçbir şey yapma”, finanstaki en güçlü kelimelerdir. Ancak hem bireyler için kabul edilmesi zor hem de profesyoneller için ücret talep etmesi zor.

13. Sadece finansal olarak değil, zihinsel ve fiziksel olarak da hataya yer verme ihtiyacını hafife almak.

Ben Graham bir keresinde, “Güvenlik payının amacı, tahmini gereksiz kılmaktır” demişti.

Bu alıntıda çok fazla bilgelik var. Ancak bilinçaltında da olsa en yaygın yanıt, “Teşekkürler Ben. Ama tahminde iyiyimdir.”

İnsanlar, para içeren hemen hemen her şeyde hataya yer verilmesi gerektiğini hafife alırlar. Buna iki şey neden olur: Biri, aksini kabul etmekten kaynaklanan rahatsız edici duygu tarafından yönlendirilen, geleceğe ilişkin görüşünüzün doğru olduğu fikridir. İkincisi, bu nedenle, gelecek görüşünüzü gerçeğe dönüştüren eylemlerde bulunmayarak kendinize ekonomik zarar veriyorsunuz.

Ancak hataya yer verilmemiş ve yanlış anlaşılmıştır. Genellikle, fazla risk almak istemeyen veya görüşlerinden emin olmayanlar tarafından kullanılan muhafazakar bir hedge olarak görülür. Ama doğru kullanıldığında tam tersi. Hata için yer, tahammül etmenizi sağlar ve dayanıklılık, düşük olasılıklı bir sonuçtan yararlanma ihtimalinin lehinize düşmesine izin verecek kadar uzun süre kalmanıza izin verir. En büyük kazanımlar, ya sık sık gerçekleşmedikleri için ya da bir araya gelmeleri zaman aldığı için nadiren meydana gelir. Bu nedenle, stratejisinin bir kısmında, stratejisinin diğer kısmında zorluklara dayanmalarına izin verecek kadar hata payına sahip olan kişi, yanlış olduklarında silinen, oyun biten, daha fazla jeton ekleyen kişiye göre bir avantaja sahiptir.

Ayrıca hataya yer bırakacak birden çok taraf vardır. %30 azalan varlıklarınızdan kurtulabilir misiniz? Bir elektronik tabloda, belki evet – faturalarınızı gerçekten ödemeniz ve nakit akışınızın pozitif kalması açısından. Ama zihinsel olarak ne olacak? %30’luk bir düşüşün psişenize ne yaptığını hafife almak kolaydır. Güveniniz, fırsatın en yüksek olduğu anda vurulabilir. Siz veya eşiniz, yeni bir planın veya yeni bir kariyerin zamanının geldiğine karar verebilirsiniz. Zarar gördükten sonra tükendikleri için istifa eden birkaç yatırımcı tanıyorum. Fiziksel olarak yorgun. Elektronik tablolar, büyük düşüşlerin tarihsel sıklığını modelleyebilir. Ancak eve gelme, çocuklarınıza bakma ve onların hayatlarını etkileyecek büyük bir hata yapıp yapmadığınızı merak etme hissini modelleyemezler.

14. Sizden farklı bir finansal oyun oynayan diğer insanların davranışlarından etkilenme eğilimi.

Cisco hissesi 1999’da üç kat arttı. Neden? Muhtemelen insanlar şirketin 600 milyar dolar değerinde olduğunu düşündükleri için değil. Burton Malkiel bir keresinde Cisco’nun bu değerlemedeki ima edilen büyüme oranının, 20 yıl içinde tüm ABD ekonomisinden daha büyük olacağı anlamına geldiğine işaret etmişti.

Hisse senedi fiyatı yükseliyordu çünkü kısa vadeli tüccarlar yükselmeye devam edeceğini düşündüler. Ve uzun bir süre haklıydılar. Oynadıkları oyun buydu – “bu hisse 60 dolardan işlem görüyor ve yarından önce 65 dolar değerinde olacağını düşünüyorum.”

Ancak 1999’da uzun vadeli bir yatırımcıysanız, satın alınabilecek tek fiyat 60 dolardı. Bu yüzden etrafınıza bakıp kendinize, “Vay canına, belki başkaları benim bilmediğim bir şey biliyor” demiş olabilirsiniz. Ve onunla birlikte gittin. Hatta bu konuda kendini akıllı hissettin. Ama sonra tüccarlar oyunlarını oynamayı bıraktılar ve siz – ve oyununuz – yok edildi.

Farkına varmadığınız şey, marjinal fiyatı hareket ettiren tüccarların sizden tamamen farklı bir oyun oynadığıdır. Ve sizden farklı bir oyun oynayan insanlardan ipuçları almaya başlarsanız, farklı oyunların farklı kuralları ve farklı hedefleri olduğu için, kandırılmaya ve sonunda kaybolmaya mahkumsunuz.

Para konusunda, kendi zaman ufkunuzu anlamaktan ve farklı oyunlar oynayan insanların eylem ve davranışlarına ikna olmamaktan daha önemli olan çok az şey vardır.

Bu, yatırım yapmanın ötesine geçer. Nasıl biriktirirsiniz, nasıl harcarsınız, iş stratejiniz nedir, para hakkında nasıl düşünürsünüz, ne zaman emekli olursunuz ve risk hakkında nasıl düşündüğünüz, sizden farklı oyunlar oynayan insanların eylem ve davranışlarından etkilenebilir.

Kişisel finans son derece kişiseldir ve en zor kısımlardan biri, amaçlarının ve eylemlerinin kendi yaşamınızla ilgili olan şeylerden kilometrelerce uzakta olabileceğini fark ederken başkalarından öğrenmektir.

15. Paranın duygusal olması ve duyguların tartışmalar, aşırı görüşler, yanıp sönen ışıklar ve refahınıza yönelik tehditler tarafından canlandırılması nedeniyle finansal eğlenceye bağlılık.

Ortalama bir Amerikalının tansiyonu %3 artsa, tahminimce birkaç gazete bunu 16. sayfada yer alırdı, hiçbir şey değişmezdi ve biz devam ederdik. Ama borsa %3 düşerse, nasıl tepki vereceğimizi tahmin etmeye gerek yok.

Neden görünüşte düşük öneme sahip finansal haberler, nesnel olarak daha önemli olan haberlere baskın çıkıyor?

Finans bir şekilde eğlenceli olduğundan, ortodonti, bahçecilik, deniz biyolojisi gibi diğer şeyler eğlenceli değildir. Paranın rekabet, kurallar, üzüntüler, kazançlar, kayıplar, kahramanlar, kötü adamlar, takımlar ve onu bir spor etkinliğine heyecan verici bir şekilde yaklaştıran hayranlar vardır. Ancak bu, hatta bir bağımlılık seviyesidir, çünkü para, hem taraftar hem de oyuncu olduğunuz ve sonuçları sizi hem duygusal hem de doğrudan etkileyen bir spor etkinliği gibidir.

Hangisi tehlikeli.

Para kararları verirken, yatırımın amacının can sıkıntısını en aza indirmek değil, getirileri en üst düzeye çıkarmak olduğunu sürekli olarak kendinize hatırlatmanın yardımcı olduğunu buldum. Sıkıcı gayet iyi. Sıkıcı iyidir . Bunu bir strateji olarak çerçevelemek istiyorsanız, kendinize şunu hatırlatın: fırsatlar başkalarının olmadığı yerde yaşar ve diğerleri sıkıcı olandan uzak durma eğilimindedir.

16. Risk almada iyimserlik yanlılığı veya “Rus Ruleti istatistiksel olarak çalışmalıdır” sendromu: Olumsuz taraf hiçbir koşulda kabul edilemez olduğunda, olumlu oranlara aşırı bağlılık.

Nassim Taleb, “Riskleri severken, yıkıma karşı tamamen isteksiz olabilirsiniz” diyor.

Fikir, ilerlemek için risk almanız gerektiğidir, ancak sizi yok edebilecek hiçbir risk almaya değmez. Rus Ruleti oynarken oranlar sizin lehinize. Ancak olumsuz taraf asla potansiyel yukarıya değmez.

Bir şeyin olma olasılığı sizin lehinize olabilir – emlak fiyatları çoğu yıl artar ve çoğu yıl iki haftada bir maaş çeki alırsınız – ancak bir şeyin doğru olma olasılığı %95 ise, o zaman %5 yanlış olma olasılığı anlamına gelir. neredeyse kesinlikle hayatınızın bir noktasında olumsuzluk yaşayacaksınız. Ve olumsuzluğun maliyeti yıkım ise, zamanın geri kalan %95’lik kısmı ne kadar çekici görünürse görünsün muhtemelen riske değmez.

Kaldıraç burada şeytandır. Rutin riskleri yıkıma yol açabilecek bir şeye iter. Tehlike, rasyonel iyimserliğin çoğu zaman, sistematik olarak riski hafife almamıza izin verecek şekilde, zamanın bir kısmını mahvetme ihtimalini maskelemesidir. Konut fiyatları son on yılda %30 düştü. Birkaç şirket borçlarını ödeyemedi. Bu kapitalizmdir – olur. Ancak kaldıraç sahibi olanlar çifte bir silme yaşadılar: Sadece kırılmakla kalmadılar, aynı zamanda yok edilmek, fırsat olgunlaştığı anda oyuna geri dönmek için her fırsattan silindi. 2009’da yok olan bir ev sahibi, 2010’da ucuz ipotek oranlarından yararlanma şansına sahip değildi. Lehman Brothers’ın 2009’da ucuz borca ​​yatırım yapma şansı yoktu.

Kendi param barbell. Bir porsiyonla risk alıyorum ve diğeriyle korkmuş bir kaplumbağayım. Bu tutarsız değil, ancak paranın psikolojisi, bunun olduğuna inanmanıza yol açar. Sadece risklerimin karşılığını alacak kadar uzun süre ayakta kalabileceğimden emin olmak istiyorum. Yine, başarılı olmak için hayatta kalmak zorundasın.

Buradaki kilit nokta, paradaki çok az şeyin seçenekler kadar değerli olmasıdır. İstediğinizi, istediğiniz zaman, istediğiniz kişiyle ve neden istediğinizi yapabilme yeteneğinin yatırım getirisi sonsuzdur.

17. Parayla ilgili her şeyin doğasında var olan karmaşıklıklara rağmen, temiz bir neden-sonuç anlatısı oluşturma arzusuyla hareket eden, dünyanın nasıl çalışması gerektiğini düşündüğünüz ile dünyanın gerçekte nasıl çalıştığı arasındaki tutarsızlıkların reddi.

Birisi bir keresinde Donald Trump’ı “Olanlarla olması gerektiğini düşündüğü şey arasında ayrım yapamıyor” olarak tanımladı. Siyaset bir yana, bence bunu herkes yapıyor.

Bunun üç kısmı var:

 • Dünyada çok fazla bilgi görüyorsunuz.
 • Hepsini işleyemezsiniz. Bu yüzden filtrelemeniz gerekir.
 • Yalnızca dünyanın çalışması gerektiğini düşündüğünüz yolla örtüşen bilgileri filtrelersiniz.

Herkes gördüklerini ve dünyanın nasıl işlediğini temiz anlatılarla açıklamak istediğinden, olması gerektiğini düşündüğümüz ile gerçekte olan arasındaki tutarsızlıklar gömülüyor.

Bir örnek. Daha yüksek vergiler ekonomik büyümeyi yavaşlatmalıdır – bu sağduyulu bir anlatı. Ancak vergi oranları ile büyüme oranları arasındaki ilişkiyi tespit etmek zor. Dolayısıyla, vergiler ve büyüme arasındaki anlatıya tutunursanız, verilerde yanlış bir şeyler olması gerektiğini söylersiniz. Ve haklı olabilirsin! Ancak, anlatılarını desteklemek için verileri bir kenara iten başka biriyle karşılaşırsanız – diyelim ki, hedge fonlarının alfa üretmesi gerektiğini, aksi takdirde kimsenin onlara yatırım yapmayacağını iddia ederek – bir önyargı olarak düşündüğünüzü fark edersiniz. Daha binlerce örnek var. Kanıtlar başka bir şey gösterse bile herkes inanmak istediğine inanır . İstatistikler üzerinden hikayeler.

Parayla ilgili her şeyin mantıksız duygular tarafından yönlendirildiğini ve herkesin kavrayabileceğinden daha fazla hareketli parçaya sahip olduğunu kabul etmek, tarihin insanların olacağını veya olabileceğini düşünmediği şeylerin incelenmesi olduğunu hatırlamak için iyi bir başlangıçtır. Bu özellikle para için geçerlidir.

18. Mali kararları yönlendiren siyasi inançlar, ekonominin siyasetin kötü niyetli bir kuzeni olmasından etkilenir.

Bir keresinde, tanınmış bir yatırımcının konuşmasına şöyle başladığı bir konferansa katılmıştım, “Başkan Obama silahlara ve İncillere sarılmaktan bahsettiğinde biliyor musunuz? Bu benim, millet. Ve bugün size onun pervasız politikalarının ekonomiyi nasıl etkilediğini anlatacağım.”

Politikanızın ne olduğu umurumda değil, böyle bir düşünceyle rasyonel yatırım kararları almanız mümkün değil.

Ama oldukça yaygın. Bu grafikte 2016’da neler olduğuna bakın. GSYİH büyüme oranı, istihdam artışı, borsa büyümesi, faiz oranları – listenin aşağısına inin – önemli ölçüde değişmedi.

Mesele siyasetin ekonomiyi etkilememesi değil. Ancak bunun bu kadar hassas bir konu olmasının nedeni, verilerin çoğu zaman insanları şaşırtmasıdır, bu da siyaset ve ekonomi arasındaki ilişkinin sandığınız kadar net olmadığını anlamak için bir nedendir.

20. Üç aylık balon: Yakın geçmişi yakın geleceğe tahmin etmek ve ardından yakın gelecekte olacağını tahmin ettiğiniz her şeyin geleceğinizi ne ölçüde etkileyeceğini abartmak .

11 Eylül’den sonraki aydaki haber başlıkları ilginç. Saldırının tek seferlik olduğu fikrini pek az kişi besler; bir sonraki büyük terör saldırısının kapıda olacağı kesindi. 2002’de bir savunma analisti, “Yeni bir felaket terör saldırısı kaçınılmaz ve sadece bir zaman meselesi” dedi. Başka bir manşet, “Üst düzey bir terörle mücadele yetkilisi, bunun ‘ne zaman değil, ne zaman sorusu’ olduğunu söylüyor. Başka bir saldırının yakın olduğu beklentisinin ötesinde, insanları aynı şekilde etkileyeceğine dair bir inanç vardı. Today Show onlar bir gökdelen atlamaya ihtiyaç halinde masalarında altında tutmak için ofis çalışanları için paraşüt yunuslama bir segment koştu.

Az önce olanın olmaya devam edeceğine inanmak psikolojide sürekli kendini gösterir. Desenleri severiz ve kısa anılarımız vardır. Az önce olanların tekrarının sizi aynı şekilde etkilemeye devam edeceğine dair ek duygu, bir yan daldır. Ve parayla uğraşırken bu bir eziyet olabilir.

Her büyük finansal kazanç veya kayıp, daha fazla kazanç ve kayıpla ilgili kitlesel beklentiler tarafından takip edilir. Bununla birlikte, uzun vadeli hedeflerinizden çılgınca kopabilecek olan tekrar eden olayların etkileri konusunda bir saplantı seviyesi geliyor. Örnek: 2008’de %40 düşen hisse senedi piyasası, yaklaşan başka bir düşüş tahminleriyle yıllarca kesintisiz olarak takip edildi. Olanların yakında tekrar olmasını beklemek bir şeydir ve kendi içinde bir hatadır. Ancak, uzun vadeli yatırım hedeflerinizin bozulmadan, zarar görmeden kalabileceğini fark etmemek, başka bir büyük düşüş yaşasak bile, yakın tarihli önyargının tehlikeli yan ürünüdür. “Piyasalar zamanla toparlanma ve yeni zirveler yapma eğilimindedir” finansal krizden popüler bir paket değildi; Birincisi ikincisinden çok daha pratik olmasına rağmen, “Piyasalar çökebilir ve çöküşler berbat” idi.

Çoğu zaman , büyük bir şeyin olması, tekrar olma ihtimalini artırmaz. Tam tersi, çünkü ortalamaya dönüş acımasız bir finans yasasıdır. Ancak bir şey tekrar olduğunda bile, çoğu zaman eylemlerinizi, düşündüğünüz şekilde etkilemez veya etkilememelidir, çünkü çoğu tahmin kısa vadelidir, çoğu hedef ise uzun vadelidir. Değişime dayanmak için tasarlanmış istikrarlı bir strateji, az önce ne olursa olsun tekrar olmasına karşı korunmaya çalışan bir stratejiden neredeyse her zaman üstündür.

 

Paranın Psikolojisi Bölüm 1: Kimse Deli Değil

 • Parayla ilgili kişisel deneyimleriniz, dünyada olup bitenlerin belki %0,00000001’ini, ancak dünyanın nasıl işlediğini düşündüğünüzün %80’ini oluşturuyor.
 • Bazı derslerin anlaşılabilmesi için önce yaşanması gerekir. -Michael Batnick
 • Hepimiz, o anda bize mantıklı görünen kendi benzersiz deneyimlerimize dayanarak kararlar veririz.

Paranın Psikolojisi Bölüm 2: Şans ve Risk

 • Şans ve risk kardeştir, ikisi de hayattaki her sonucun bireysel çaba dışındaki güçler tarafından yönlendirildiği gerçeğidir.
 • Dünya, eylemlerinizin %100’ünün sonuçlarınızın %100’ünü dikte etmesine izin veremeyecek kadar karmaşıktır.
 • Hem kendinizin hem de başkalarının finansal başarısını değerlendirirken, hiçbir şey göründüğü kadar iyi veya kötü değildir.
 • Sayısız servet ve başarısızlık, sonuçlarını kaldıraçlara borçludur.
 • Kimi övdüğünüze ve hayran olduğunuza dikkat edin ve kimi küçümsediğinize dikkat edin.
 • Sonuçların %100’ünün çaba ve kararlara atfedilebileceğini farz ederken dikkatli olun.
 • Her başarı çok çalışmaktan, her yoksulluk tembellikten kaynaklanmaz. Kendiniz de dahil olmak üzere insanları yargılarken bunu aklınızda bulundurun.
 • Belirli bireyleri incelemeye daha az, geniş kalıpları incelemeye daha fazla odaklanın.
 • Başarı berbat bir öğretmendir, zeki insanları kaybedemeyeceklerini düşünmeye sevk eder. -Bill Gates
 • Başarısızlık berbat bir öğretmen olabilir çünkü akıllı insanları bazen sadece riskin acımasız gerçeklerini yansıttıklarında kararlarının korkunç olduğunu düşünmeye sevk eder.

Paranın Psikolojisi Bölüm 3: Asla Yetmez

 • Yüz milyonlarca dolar değerinde olan biri neden daha fazla para için bu kadar umutsuz olsun ki daha fazlasını elde etmek için her şeyi riske atsın? ( Rajat Gupta ve Bernie Madoff’un hikayelerinin yol açtığı bir soru )
 • Sahip olduğunuz ve ihtiyaç duyduğunuz şeyleri, sahip olmadığınız ve ihtiyaç duymadığınız şeyler için riske atmak için hiçbir neden yoktur.
 • En zor finansal beceri, kale direğinin hareket etmesini durdurmaktır.
 • Sonuçlarla birlikte beklentiler artıyorsa, daha fazlasını elde etmenin bir mantığı yok çünkü fazladan çaba sarf ettikten sonra aynı şeyi hissedeceksiniz.
 • Yeterlilik duygusu olmadan hayat hiç eğlenceli değildir.
 • Mutluluk eşittir sonuçlar eksi beklentilerdir.
 • Sorun sosyal karşılaştırmadır. Sosyal karşılaştırmanın tavanı o kadar yüksektir ki, neredeyse hiç kimse ona ulaşamaz. Bu, asla kazanılamayacak bir savaş olduğu anlamına gelir. Kazanmanın tek yolu, başlangıçta savaşmamaktır.
 • Çevrenizdekilerden daha az olsa bile, yeterli olabileceğini kabul edin.
 • Yeter çok az değil.
 • Yeter, daha fazlası için doyumsuz iştahın sizi pişmanlık noktasına iteceğini anlamaktır.
 • Potansiyel kazanç ne olursa olsun, asla riske atılmaya değmeyen birçok şey vardır.

Paranın Psikolojisi Bölüm 4: Karıştırıcı Bileşik

 • Bir alandan alınan dersler genellikle bize ilgisiz alanlar hakkında önemli bir şey öğretebilir.
 • Muazzam sonuçlar yaratmak için muazzam bir güce ihtiyacınız yok.
 • Bir şey birleşirse, küçük bir başlangıç ​​tabanı olağanüstü sonuçlara yol açabilir.
 • Doğrusal düşünme, üstel düşünmeden çok daha sezgiseldir. Bileşimle işlerin ne kadar hızlı büyüyebileceğine asla alışamazsınız.
 • Hayal kırıklığı yaratan işlemlerin, kötü stratejilerin ve başarılı yatırım girişimlerinin çoğundan bileşik oluşturmanın mantık dışılığı sorumlu olabilir.
 • İyi yatırım, mutlaka en yüksek getiriyi elde etmekle ilgili değildir. İyi yatırım, bağlı kalabileceğiniz ve en uzun süre tekrarlanabilecek oldukça iyi getiriler elde etmekle ilgilidir. Bu, bileşik oluşturmanın çılgınca çalıştığı zamandır.
 • Bu bölümde yatırımcılar Warren Buffett ve Jim Simons karşılaştırılıyor . Jim Simons, herhangi bir yatırımcının en yüksek yıllık getirisine sahiptir, ancak Buffett’tan daha az kazanmıştır, çünkü Buffett çok daha uzun süredir (daha düşük yıllık getirilerle) yatırım yapmaktadır ve bileşik için daha fazla zamana sahip olmuştur.
 • Warren Buffett’ın 84,5 milyar dolarlık net servetinin 81,5 milyar doları 65. doğum gününden sonra geldi.

Paranın Psikolojisi Bölüm 5: Zengin Olmak ve Zengin Kalmak

 • Zengin olmanın milyonlarca yolu var. Zengin kalmanın tek yolu tutumluluk ve paranoyanın bir kombinasyonudur.
 • Parayı almak başka, elinde tutmak başka.
 • Para başarısını tek bir kelimeyle özetlemek gerekirse: hayatta kalma.
 • Para kazanmak ve para tutmak iki farklı beceridir.
 • Para kazanmak risk almayı, iyimser olmayı ve kendinizi ortaya koymayı gerektirir.
 • Para tutmak, risk almanın tam tersini gerektirir, alçakgönüllülük ve yaptığınız şeyin sizden aynı hızla alınabileceğinden korkmayı gerektirir. Tutarlılık ve yaptıklarınızın en azından bir kısmının şansa atfedilebileceğini kabul etmeyi gerektirir.
 • En büyük farkı yaratan şey, silinmeden veya vazgeçmeye zorlanmadan uzun süre ortalıkta kalabilmektir. Bu, yatırım stratejinizin, kariyerinizin ve işinizin temel taşı olmalıdır.
 • Hayatta kalma zihniyetinin parayla anahtar olmasının iki nedeni. Bir: Birkaç kazanç o kadar büyüktür ki, kendinizi silmeye değer. İki: birleştirmenin mantık dışı matematiği. Birleştirme, yalnızca varlıklara büyümesi için yıllar verilebiliyorsa işe yarar.
 • Avantaj sahibi olmak ve hayatta kalmak iki farklı şeydir, birincisi ikincisini gerektirir. Ne pahasına olursa olsun yıkımdan kaçınmanız gerekir. -Nassim Taleb

Hayatta Kalma Zihniyetini Gerçek Dünyaya Uygulamak, Üç Şeyi Takdir Etmeye Geliyor

 1. Büyük getiriler istemekten çok, finansal olarak kırılmaz olmak istiyorum. Kırılmazsam, en büyük getiriyi alacağımı düşünüyorum çünkü harikalar yaratacak bir bileşim için yeterince uzun süre orada kalabileceğim.
 2. Planlama önemlidir, ancak her planın en önemli kısmı, plana göre gitmeyecek şekilde plan yapmaktır.
 3. Bir halter kişiliği hayati önem taşır. Gelecek konusunda iyimser, ama geleceğe gitmenizi neyin engelleyeceği konusunda paranoyak.
 • Umutsuzca zamanlanmış bir hisse senedi satışını önlemek, ömür boyu geri dönüşleriniz için düzinelerce büyük kazanan seçmekten daha fazlasını yapabilir.
 • Bileşik, büyük getiriler elde etmeye dayanmaz, yalnızca en uzun süre kesintisiz sürdürülen iyi getiriler her zaman kazanacaktır.
 • Birçok bahis, yanlış oldukları için değil, her şeyin tam olarak doğru olmasını gerektiren bir durumda çoğunlukla haklı oldukları için başarısız olur.
 • Genellikle güvenlik marjı olarak adlandırılan hata payı, finansta en az takdir edilen güçlerden biridir.
 • Aynı anda hem paranoyak hem de iyimser olabilen bir zihniyeti sürdürmek zordur.
 • Sizi uzun vadeli iyimserlikten yararlanacak kadar uzun süre hayatta tutmak için kısa vadeli paranoyaya ihtiyacınız var.

Paranın Psikolojisi Bölüm 6: Yazılar, Sen Kazandın

 • İş ve yatırımda pek çok şey bu şekilde çalışır. Sonuçların dağılımının en uzak uçları olan uzun kuyruklar, sonuçların çoğunluğunu az sayıda olayın açıklayabildiği finansta muazzam bir etkiye sahiptir.
 • Bir yatırımcının zamanın yarısında yanılıp yine de bir servet kazanması sezgisel değildir.
 • Devasa, kârlı, ünlü veya etkili olan her şey, bir kuyruk olayının, binde bir veya milyonda bir olan olayın sonucudur.
 • Dikkatimizin çoğu devasa, kârlı, ünlü veya etkili şeylere gidiyor. Dikkat ettiğimiz şeylerin çoğu bir kuyruğun sonucu olduğunda, ne kadar nadir ve güçlü olduklarını hafife almak kolaydır.
 • Birkaç şeyin çoğu sonucu açıkladığı fikri sadece şirketler için geçerli değildir, aynı zamanda bir yatırımcı olarak kendi davranışınızın önemli bir parçasıdır.
 • Kuyruklar her şeyi yönlendirir.
 • İş, yatırım ve finansta her şeyi kuyrukların yönlendirdiğini kabul ettiğinizde, birçok şeyin ters gitmesinin, kırılmasının, başarısız olmasının ve düşmesinin normal olduğunu fark edersiniz.

Paranın Psikolojisi Bölüm 7: Özgürlük

 • Zenginliğin en yüksek şekli, uyanıp “Bugün ne istersem yapabilirim” diyebilme yeteneğidir.
 • İstediğini, istediğin zaman, istediğin kişiyle, istediğin kadar yapabilme yeteneği paha biçilemez. Bu, paranın ödediği en yüksek temettüdür.
 • “Kişinin hayatını kontrol etme konusunda güçlü bir duygusuna sahip olması, olumlu refah duygularının, üzerinde düşündüğümüz herhangi bir nesnel yaşam koşulundan daha güvenilir bir tahmincisidir.”
 • İstediğini, istediğin zaman, istediğin insanlarla yapma üzerindeki kontrol, insanları mutlu eden en geniş yaşam tarzı değişkenidir.
 • Paranın en büyük içsel değeri ve bu abartılamaz, size zamanınız üzerinde kontrol sağlama yeteneğidir.
 • Parça parça elde etmek için, ne yapabileceğiniz ve ne zaman yapabileceğiniz konusunda size daha fazla kontrol sağlayan, harcanmamış varlıklardan gelen bir bağımsızlık ve özerklik düzeyi.
 • Az miktarda servet, hasta olduğunuzda bankayı bozmadan işten birkaç gün izin alabilmeniz anlamına gelir.
 • Biraz daha fazlası, bulduğunuz ilk işi almak zorunda kalmak yerine, işten çıkarıldıktan sonra iyi bir işin gelmesini beklemek anlamına gelir.
 • Altı aylık acil harcamalarınız patronunuzdan korkmamak anlamına gelir, çünkü yeni bir iş bulmak için biraz zaman ayırmanız gerektiğinde mahvolmayacağınızı bilirsiniz.
 • Daha fazlası, daha düşük ücretli ancak esnek çalışma saatleri veya daha kısa yolculuk süresi olan bir işe girme olanağına sahip olmak anlamına gelir.
 • Paranızı zaman ve seçenekler satın almak için kullanmak, birkaç lüks ürünün rekabet edebileceği bir yaşam tarzı avantajına sahiptir.
 • Daha büyük ve daha iyi şeyler satın almak için daha büyük servetimizi kullandık, ancak aynı zamanda zamanımız üzerinde daha fazla kontrolden vazgeçtik. En iyi ihtimalle, bu şeyler birbirini iptal eder.
 • John Rockefeller’ın işi kuyu açmak, tren yüklemek ya da varilleri taşımak değildi, düşünmek ve doğru kararlar vermekti. Ürünü, çıktısı elleriyle, hatta sözleriyle değil, kafasının içinde çözdüğü şeydi. Demek zamanının ve enerjisinin çoğunu burada harcıyordu. Sorunları düşünerek sürekli zihninde çalışıyordu.

Paranın Psikolojisi Bölüm 8: Arabadaki Adam Paradoksu

 • Güzel bir araba kullanan birini gördüğünüzde, nadiren “Vay canına, bu arabayı kullanan adam havalı” diye düşünürsünüz. Bunun yerine, “Vay canına, o arabaya sahip olsaydım, insanlar benim havalı olduğumu düşünürdü” diye düşünürsünüz. Bilinçaltı ya da değil, insanlar böyle düşünüyor.
 • Zenginliğin paradoksu, insanların zenginliğin başkalarına beğenilmeleri ve beğenilmeleri gerektiği sinyalini vermesini isteme eğiliminde olmalarıdır.
 • Pahalı bir araba, süslü bir saat ve büyük bir ev istediğinizi düşünebilirsiniz. Ama sana söylüyorum, sen istemiyorsun, istediğin şey başkalarından saygı ve hayranlık duymak. Pahalı şeylere sahip olmanın onu getireceğini düşünürsünüz, ancak özellikle size saygı duymak ve hayran olmak istediğiniz insanlardan neredeyse hiç gelmez. Bu, Morgan’ın oğluna doğduğunda yazdığı bir mektuptan.
 • İnsanlar genellikle başkaları tarafından saygı duyulmayı ve beğenilmeyi arzularlar ve süslü şeyler satın almak için parayı kullanmak, hayal ettiğinizden daha azını getirebilir.
 • Hedefiniz saygı ve hayranlıksa, onları nasıl aradığınıza dikkat edin. Alçakgönüllülük, nezaket ve empati size beygir gücünün verebileceğinden daha fazla saygı getirecek.

Paranın Psikolojisi 9. Bölüm: Görmediğiniz Şey Zenginliktir

 • Paranın birçok ironisi vardır, işte önemli bir tanesi: zenginlik görmediğiniz şeydir.
 • Ferrari kullanan birçok kişi, maaşlarının büyük bir yüzdesini bir arabaya harcayan vasat başarılardır.
 • 100.000 dolarlık bir araba kullanan biri zengin olabilir, ancak servetleriyle ilgili sahip olduğunuz tek veri noktası, o arabayı almadan önce olduğundan 100.000 dolar daha az veya 100.000 dolar daha fazla borcunun olmasıdır.
 • Zenginliği gördüklerimizle yargılama eğilimindeyiz çünkü önümüzde sahip olduğumuz bilgi bu.
 • Zenginlik, satın alınmayan güzel arabalar, satın alınmayan elmaslar, giyilmeyen saatler ve birinci sınıf yükseltme reddedildi.
 • Servet, henüz gördüğünüz şeylere dönüştürülmemiş finansal varlıklardır.
 • Çoğu insan milyoner olmak istediğini söylediğinde, aslında kastettikleri şey, kelimenin tam anlamıyla milyoner olmanın tam tersi olan “Bir milyon dolar harcamak istiyorum”dur.
 • Zengin olmak için tek yol olduğunu değil sen var bu para harcarlar. Bu sadece servet biriktirmenin tek yolu değil, aynı zamanda zenginliğin tanımıdır.
 • Zengin ve varlıklı arasındaki farkı tanımlarken dikkatli olmalıyız, farkın sayısız fakir para kararının kaynağı olduğunu bilmeden.
 • Zengin, cari bir gelirdir. 100.000 dolarlık bir araba kullanan veya büyük bir evde yaşayan biri neredeyse kesinlikle zengindir, çünkü aylık ödemeyi karşılayabilmek için belirli bir gelir düzeyine ihtiyacınız vardır. Zenginleri tespit etmek zor değil. Genellikle kendilerini tanıtmak için kendi yollarından çıkarlar.
 • Zenginlik gizlidir, harcanmayan gelirdir. Zenginlik, daha sonra bir şey satın almak için henüz alınmamış bir seçenektir. Değeri, size seçenekler, esneklik ve bir gün içinde şu anda yapabileceğinizden daha fazla şey satın almak için büyüme sunmasıdır.
 • Zengin rol modelleri bulmak kolaydır, ancak zenginleri bulmak daha zordur. Tanım olarak, başarıları daha gizlidir.
 • İçimize o kadar kök salmış ki, paraya sahip olmak para harcamaktır, aslında zengin olmak için gereken kısıtlamayı göremiyoruz. Göremediğimiz için öğrenmemiz zor. Zenginliğin gizli doğası, zengin insanları taklit etmeyi ve onlardan öğrenmeyi zorlaştırır.
 • Dünya, mütevazı görünen ama aslında zengin olan insanlarla ve iflasın jilet ucunda yaşayan zengin görünen insanlarla dolu.

Paranın Psikolojisi Bölüm 10: Tasarruf Edin

İnsanların tasarruf etmeye ikna edilmesi gerekiyor! Belli bir gelir düzeyini geçtikten sonra insanlar üç gruba ayrılır.

 1. Tasarruf edenler.
 2. Kurtaramayacaklarını düşünenler.
 3. Kurtarmaya ihtiyacı olmadığını düşünenler.
 • Zenginlik oluşturmanın geliriniz veya yatırım getirilerinizle çok az ilgisi vardır ve tasarruf oranınızla çok ilgisi vardır.
 • Zenginlik yaratmayı daha fazla para veya büyük yatırım getirisi gerektirecek bir şey olarak görüyorsanız, fazla karamsar olabilirsiniz.
 • Zenginlik, sadece aldığınız şeyi harcadıktan sonra biriken artıklardır.
 • Yüksek bir gelir olmadan servet inşa edebilirsiniz, ancak yüksek bir tasarruf oranı olmadan servet inşa etme şansınız yoktur.
 • Daha az parayla mutlu olmayı öğrenmek, sahip olduklarınız ile istedikleriniz arasında bir boşluk yaratır.
 • Oldukça düşük bir materyalizm seviyesinin ötesinde harcama, çoğunlukla egoya yaklaşan gelirin bir yansımasıdır. İnsanlara paranız olduğunu (veya sahip olduğunuzu) göstermek için para harcamanın bir yolu.
 • Birikimlerinizi artırmanın en güçlü yollarından biri gelirinizi artırmak değil, alçakgönüllülüğünüzü artırmaktır.
 • Tasarruf, egonuzla geliriniz arasındaki boşluktur.
 • Paranın maddi olmayan faydaları, tasarruflarımızın bariz hedefleri olan somut şeylerden çok daha değerli ve mutluluğunuzu artırma yeteneğine sahip olabilir.
 • Zamanınız üzerindeki esneklik ve kontrol, servetin görünmeyen bir getirisidir.
 • Zamanınız ve seçenekleriniz üzerinde daha fazla kontrole sahip olmak, dünyanın en değerli para birimlerinden biri haline geliyor.

Paranın Psikolojisi Bölüm 11: Makul > Rasyonel

 • Finansal kararlar verirken soğukkanlı bir şekilde rasyonel olmayı hedeflemeyin, sadece oldukça makul olmayı hedefleyin.
 • Teknik olarak kusurlu stratejilerini seven makul yatırımcılar, stratejilerine bağlı kalma olasılıkları daha yüksek olduğu için avantajlıdır.
 • Yalın yıllarında bir stratejiye bağlılıktan daha fazla performansla ilişkili birkaç finansal değişken vardır.
 • ABD Piyasalarında bu tarihsel para kazanma şansı bir günlük periyotlarda 50:50, bir yıllık periyotlarda %68, on yıllık periyotlarda %88 ve yirmi yıllık periyotlarda %100’dür. Sizi oyunda tutan her şeyin ölçülebilir bir avantajı vardır.

Paranın Psikolojisi Bölüm 12: Sürpriz!

 • Bundan sonra ne olacağına dair bir kılavuz olarak yatırım geçmişine çok fazla güvendiğinizde iki tehlikeli şey olur.
 • Bir: İğneyi en çok hareket ettiren aykırı değerleri muhtemelen kaçıracaksınız.
 • İki: tarih, bugünün dünyasıyla ilgili yapısal değişiklikleri hesaba katmadığı için ekonominin ve borsanın geleceği için yanıltıcı bir rehber olabilir. Örnekler: 401K 42 yaşında ve Roth IRA 1990’larda kuruldu.
 • İktisat tarihinin en yaygın konusu sürprizlerin rolüdür.
 • Geleceğin geçmişe hiç benzemeyebileceğinin farkına varmak özel bir beceridir.
 • Geleceği nasıl düşünmeli ve planlamalıyız?

Paranın Psikolojisi Bölüm 13: Hata Odası

 • Çok ileri götürülen iyi fikirler, kötü fikirlerden ayırt edilemez.
 • İnsanlar, para içeren hemen hemen her şeyde hataya yer verilmesi gerektiğini hafife alırlar.
 • Hata payı, bir dizi olası sonuca dayanmanızı sağlar. Dayanıklılık, düşük olasılıklı bir sonuçtan yararlanma olasılığının lehinize düşmesine izin verecek kadar uzun süre kalmanıza izin verir.
 • En büyük kazanımlar, ya sık sık gerçekleşmedikleri için ya da bir araya gelmeleri zaman aldığı için nadiren meydana gelir.
 • Stratejisinin (nakit) bir kısmında, bir başkasında (hisse senetlerinde) zorluklara katlanmak için yeterli hata payına sahip olan kişi, haksız olduklarında ortadan kaybolan kişiye göre bir avantaja sahiptir.
 • %30 azalan varlıklarınızdan kurtulabilir misiniz? Bir elektronik tabloda belki evet, peki ya zihinsel olarak? %30’luk bir düşüşün psişenize ne yaptığını hafife almak kolaydır. Güveniniz, fırsatın en yüksek olduğu anda vurulabilir.
 • Teknik olarak dayanabileceklerinizle duygusal olarak mümkün olan arasında bir boşluk olması, hataya yer vermenin gözden kaçan bir versiyonudur.
 • Hata payının önemli bir kuzeni, risk almada iyimserlik yanlılığıdır. Bu, olumsuz taraf hiçbir koşulda kabul edilemez olduğunda, olumlu oranlara bağlanma olarak tanımlanır.
 • Kaldıraç şeytandır. Kaldıraç: Paranızı daha da ileri götürmek için borç almak, rutin riskleri yıkıma neden olabilecek bir şeye iter. Akılcı iyimserlik, çoğu zaman, zamanın bir kısmını mahvetme riskini maskeler.
 • Morgan kendi parasını bir halter gibi düşünüyor. Bir porsiyonla risk alır ve diğeriyle dehşete düşer.
 • İstediğinizi, istediğiniz zaman, istediğiniz kadar yapabilme yeteneğinin sonsuz bir yatırım getirisi vardır.
 • Hayal edemediğin şeye hazırlanamazsın.
 • Tek başarısızlık noktalarından kaçının. Birçok şey bir şeyin çalışmasına bağlıysa ve o şey bozulursa, felakete kadar gün sayıyorsunuz demektir.
 • Parayla ilgili en büyük başarısızlık noktası, kısa vadeli harcama ihtiyaçlarını finanse etmek için yalnızca bir maaş çekine güvenmek.
 • Her planın en önemli kısmı, plana göre gitmeden planınızı planlamaktır.

Bölüm 14: Değişeceksin

 • Psikolojinin temellerinden biri, insanların gelecekteki benliklerinin kötü tahmincileri olmalarıdır.
 • Bir hedef hayal etmek kolay ve eğlencelidir. Rekabetçi arayışlarla büyüyen gerçek yaşam stresleri bağlamında bir hedef hayal etmek tamamen farklı bir şeydir.
 • Üniversite mezunlarının sadece %27’si ana dallarıyla ilgili bir işe sahiptir.
 • “Geleceğin ne getireceğini bilmiyoruz” demek bir şeydir. Gelecekte ne isteyeceğinizi bugün bile bilmediğinizi kabul etmek başka bir şey. Gerçek şu ki, pek azımız bunu yapıyoruz.
 • Sonu Tarih Illusion psikologlar insanlar geçmişte değiştirdik ne kadar hevesle farkında olmak, ancak onların kişilikleri, arzuları ve hedefleri gelecekte değişime olasılığı ne kadar hafife eğilimini diyoruz.
 • Hayatımızın her aşamasında, olacağımız insanların hayatlarını derinden etkileyecek kararlar alıyoruz. O insanlar olduğumuzda, verdiğimiz kararlardan her zaman heyecan duymayız. -Daniel Gilbert
 • Birçoğumuz bir ömür boyunca o kadar çok gelişiyoruz ki, aynı şeyi on yıllarca sürdürmek istemiyoruz.
 • 80 yıllık bir ömre sahip olan paramız yerine, belki de dört farklı 20 yıllık bloğu var.
 • Finansal planlamanın uç noktalarından kaçınmalıyız.
 • Çok düşük bir gelirle mutlu olacağınızı varsaymak veya yüksek bir gelirin peşinde sonsuz saatlerce çalışmayı seçmek, bir gün kendinizi pişmanlık noktasında bulma ihtimalinizi artırır.
 • Birleştirme, bir planın büyümesi için yıllar veya on yıllar verebildiğiniz zaman en iyi sonucu verir. Bu tasarruf, kariyer ve hatta ilişkiler için geçerlidir. Dayanıklılık anahtardır.
 • Hayatınızın her noktasında denge, gelecekteki pişmanlıklardan kaçınmak ve dayanıklılığı teşvik etmek için bir strateji haline gelir.
 • Fikrimizi değiştirme gerçeğini kabul etmeye gelmeliyiz.
 • En sefil işçilerden bazıları, sadece 18 yaşında bir üniversiteye karar verirken seçtikleri alan olduğu için bir kariyere sadık kalan insanlardır.
 • Batık maliyetler (kararları geri alınamayan geçmiş çabalara bağlama), insanların zamanla değiştiği bir dünyada şeytandır. Batık maliyeti yok. Geleceğimizi, geçmişteki farklı benliklerimizin tutsağı haline getiriyorlar.

Bölüm 15: Hiçbir Şey Bedava Değildir

 • Her şeyin bir bedeli vardır ve parayla birçok şeyin anahtarı bu bedelin ne olduğunu bulmak ve onu ödemeye istekli olmaktır.
 • Sorun şu ki, bir çok şeyin fiyatı, faturanın vadesi geldiğinde onları ilk elden deneyimleyene kadar açık değildir.
 • Çoğu şey pratikte teoride olduğundan daha zordur. Bunun nedeni genellikle başarının bedelinin ne olduğunu belirlemede iyi olmamamızdır, bu da onu ödeyebilmemizi engeller.
 • Başarılı yatırımın bedeli oynaklık, korku, şüphe, belirsizlik ve pişmanlıktır.
 • Yatırımın bir bedeli olduğunu fark edememek, bizi hiçbir şey için bir şeyler elde etmeye teşvik edebilir.
 • Arabaların, evlerin, yemeklerin ve tatillerin bedelini ödemeye razı olan bu kadar çok insan neden iyi yatırım getirilerinin bedelini ödemekten kaçınmaya çalışıyor? Cevap: Başarıya yatırım yapmanın bedeli hemen belli olmaz. Faturanın vadesi geldiğinde, bir ücret gibi değil, yanlış bir şey yapmak için para cezası gibi geliyor.
 • Piyasa oynaklığını bir cezadan ziyade bir ücret olarak düşünmek, yatırım kazançlarının lehinize çalışmasına yetecek kadar uzun süre kalmanıza izin veren bir zihniyet geliştirmenin önemli bir parçasıdır.

Bölüm 16: Sen ve Ben

 • Finansın en önemli kuralı, paranın mümkün olan en büyük ölçüde getiri peşinde koşmasıdır.
 • Kısa vadeli tüccarlar, özellikle değerleme konusunda, uzun vadeli yatırımları yöneten kuralları görmezden gelir. Çünkü bu kurallar oynadıkları oyunla alakasız.
 • Baloncuklar, bir oyun oynayan uzun vadeli yatırımcılar, başka bir oyun oynayan kısa vadeli yatırımcılardan ipuçlarını almaya başladığında zarar verir.
 • Diğer yatırımcıların bizden farklı hedefleri olduğunu anlamak zor.
 • Bir psikoloji çapası, rasyonel insanların dünyayı sizinkinden farklı bir mercekten görebildiğini fark etmemektir.
 • Diğer insanların arabalara, evlere, kıyafetlere ve tatillere ne kadar para harcadıklarını görebilirken, onların hedeflerini, endişelerini ve özlemlerini göremiyoruz.
 • Para konusunda, kendi zaman ufkunuzu anlamaktan ve sizden farklı bir oyun oynayan insanların eylem ve davranışlarına ikna olmamaktan daha önemli olan çok az şey vardır.
 • Sizden farklı bir oyun oynayan insanlardan finansal ipuçları almaya dikkat edin.
 • Morgan’ın tavsiyesi, oynadığınız yatırım oyununu belirlemek için kendi yolunuzdan çekilmektir.
 • Morgan Housel yıllar önce bunu yatırım felsefesi olarak yazmıştı: “Ben pasif bir yatırımcıyım, dünyanın gerçek ekonomik büyüme yaratma kabiliyeti konusunda iyimserim ve önümüzdeki otuz yıl içinde bu büyümenin yatırımlarıma yansıyacağından eminim.”

Bölüm 17: Karamsarlığın Baştan Çıkarılması

 • İyimserlik, yol boyunca aksilikler olsa bile, iyi bir sonuç olasılığının zamanla sizin lehinize olduğu inancıdır.
 • İlgilenseniz de ilgilenmeseniz de iki konu hayatınızı etkileyecek, para ve sağlık.
 • Ekonomide bir demir yasa: son derece iyi ve aşırı kötü koşullar nadiren uzun süre böyle kalır çünkü arz ve talep tahmin edilmesi zor şekillerde uyum sağlar.
 • İlerleme fark edilemeyecek kadar yavaş gerçekleşir, ancak aksilikler görmezden gelinemeyecek kadar hızlı gerçekleşir.
 • Büyüme, her zaman zaman alan bileşik oluşturma tarafından yönlendirilir. Yıkım, saniyeler içinde gerçekleşebilen tek başarısızlık noktaları ve bir anda gerçekleşebilecek güven kaybı tarafından yönlendirilir.

Bölüm 18: Her Şeye İnanacağınız Zaman

 • Anlatısal ekonomik hasar (somut hasarın aksine) var olan en güçlü ekonomik güçlerden biridir.
 • Hikayeler, açık ara ekonomideki en güçlü güçtür.
 • Bir şeyin doğru olmasını ne kadar çok isterseniz, gerçek olma ihtimalini olduğundan fazla abartan bir hikayeye inanma olasılığınız o kadar artar.
 • İnsanlar neden başarı geçmişi çok az olan TV yatırım yorumlarını dinliyor?
 • Aktif yatırım fonlarının %85’i, 2018’de sona eren 10 yılda kıyaslama ölçütlerinin altında performans gösterdi. Bu rakam nesiller boyunca oldukça istikrarlıydı.
 • Herkesin eksik bir dünya görüşü vardır, ancak boşlukları doldurmak için eksiksiz bir anlatı oluştururuz.
 • “Geçmişe bakma, geçmişi açıklama yeteneği, bize dünyanın anlaşılabilir olduğu yanılsamasını verir. Bize mantıklı gelmese bile dünyanın bir anlam ifade ettiği yanılsamasını verir. Bu, birçok alanda hata üretmek için büyük bir anlaşma.” – Daniel Kahneman
 • Çoğu insan anlamadığı bir şeyle karşılaştığında, onu anlamadığını fark etmez. Bunun nedeni, bu deneyimler ne kadar sınırlı olursa olsun, kendi benzersiz bakış açılarına ve dünyadaki deneyimlerine dayanarak mantıklı bir açıklama bulabilmeleridir.
 • Dünyanın nasıl çalıştığının bazı kısımlarına kör olduğumda, borsanın neden böyle davrandığını tamamen yanlış anlayabilirim. Bir sonraki adımda ne yapabileceğini bilme yeteneğim konusunda bana çok fazla güven veren bir şekilde.
 • Ne kadarını bilmediğinle uzlaşmak, dünyada olup bitenlerin ne kadarının senin kontrolün dışında olduğunu kabullenmek demektir.
 • Kontrol yanılsaması, belirsizlik gerçeğinden daha ikna edicidir.
 • Çabalarınızın sonucu ne ölçüde firmanızda ne yaptığınıza bağlı olacak? Bir girişimin sonucu, kendi çabalarına olduğu kadar rakiplerinin başarılarına ve pazardaki değişikliklere de bağlıdır.

Bölüm 19: Şimdi Hep Birlikte

 • Bu bölüm kitabın özetidir, kitabın geri kalanından alınan birkaç kısa ders vardır. Bu, kitabı zaten okuduysanız geri dönüp tekrar okumak için iyi bir bölüm.
 • İşler yolunda giderken alçakgönüllülük ve işler ters gittiğinde bağışlayıcılık ve şefkat bulmak için kendi yolundan çekil.
 • Daha az ego, daha fazla servete eşittir.
 • Bir çok şeyin yanlış gitmesiyle iyileşin.
 • Zamanınızın kontrolünü ele geçirmek için parayı kullanın, çünkü zamanınızı kontrol edememek, mutluluğun güçlü ve evrensel bir etkisidir.
 • Daha güzel ve daha az gösterişli olun. Hiç kimse sahip olduklarınızdan sizin kadar etkilenemez.
 • Beygir gücü ve kromdan ziyade nezaket ve alçakgönüllülük yoluyla saygı ve hayranlık kazanmanız daha olasıdır.

Bölüm 20: İtiraflar

 • Bu bölümde Morgan kendi parasıyla ne yaptığını anlatıyor.
 • Bir kişi için işe yarayan bir başkası için çalışmayabilir, sizin için neyin işe yaradığını bulmalısınız.
 • Milyarder yatırımcı Sandy Gottesman’ın yatırım ekibi için adaylarla görüşürken bir soru sorduğu söyleniyor: “Neye sahipsin ve neden?”
 • Bu soru, neyin mantıklı olduğu (insanların yapmanızı önerdiği şeydir) ile doğru hissettiren (insanların gerçekte yaptığı) arasındaki mil genişliğinde bir boşluğun ne olabileceğini vurgular.
 • “Zengin olmaya niyetim yoktu, sadece bağımsız olmak istedim.” – Charlie Munger

Morgan Housel Kendi Parasıyla Ne Yapıyor?

 • Bağımsızlık her zaman onun kişisel finansal hedefi olmuştur.
 • Morgan’a göre bağımsızlık, çalışmayı bırakacağınız anlamına gelmez. Bu, sadece sevdiğiniz işi, sevdiğiniz insanlarla, istediğiniz zamanlarda, istediğiniz kadar yaptığınız anlamına gelir.
 • Bir dereceye kadar bağımsızlık elde etmek, çoğunlukla beklentilerinizi kontrol altında tutmak ve imkanlarınızın altında yaşamak meselesidir. Herhangi bir gelir düzeyinde bağımsızlık, tasarruf oranınız tarafından yönlendirilir.
 • Morgan, ipoteği erken ödedi, akıllıca bir finansal karar olmasa da, bu onun için doğru bir karardır.
 • Yatırım konusundaki görüşleri: Her yatırımcı, hedeflerine başarıyla ulaşma olasılığı en yüksek olan bir strateji seçmelidir.
 • Morgan, çoğu yatırımcı için, düşük maliyetli bir endeks fonuna ortalama dolar maliyetinin en yüksek uzun vadeli başarı ihtimalini sağlayacağına inanıyor (onun yaptığı şey bu).

Okuduğunuz için teşekkürler.

DİĞER YAZILARIMIZ