Philip Fisher Gibi Yatırım Yapmak  – Muhafazakar Yatırımcılar Rahat Uyur

Philip Fisher Gibi Yatırım Yapmak hemen herkesin ilgilendiği bir konu. Bu yazımızda Philip Fisher Gibi Yatırım Yapmak konusunu ve yazmış olduğu Muhafazakar Yatırımcılar Rahat Uyur kitabını inceleyeceğiz.

www.kisiselfinansokulu.com

Philip Fisher Gibi Yatırım Yapmak 

Efsanevi yatırımcı Phil Fisher’ın felsefesi, uzun vadeli yatırımları alışılmadık şekilde gelecek vaat eden az sayıda şirkete yoğunlaştırmaktır. Common Stocks and Uncommon Profits adlı kitabında , muhafazakar yatırımcıların uzun vadeli yatırım umutları vaat eden şirketleri ararken akıllarda tutulması gereken on beş şeyi belirtiyor. Bu noktaları kısaca özetlemek gerekirse, Fisher şu özelliklere sahip şirketlerden hoşlanır:

  • Güçlü kar marjları ve büyüme beklentileri
  • Büyük araştırma, satış ve muhasebe bölümleri
  • Birinci sınıf yönetsel ilişkiler ve derinlik
  • Dürüstlük ve bütünlük için bir kültür

www.kisiselfinansokulu.com

Bu felsefe, Warren Buffett ve Peter Lynch gibi diğer büyük yatırımcılardan farklı değildir. Ancak zorluk, potansiyel şirketlerin kalitesini doğrulamaktır. Sadece bu değil, yatırımcı bu tür avantajların, eğer varsa bile, kalıcılığını anlamalıdır. Diğer kitabında,  Phil Fisher, söz konusu şirketin büyüme potansiyelini, yönetim kabiliyetini ve savunmasını belirleme konusunda bazı rehberlikler sunuyor. Sihirli bir formül olmaktan uzak olsa da, Philip Fisher gibi yatırım yaparken aklımda tutmam gereken bazı yararlı hususlar sağlıyor.

Bu yazıda, Fisher’in sağlam yatırımlar için gerekli olduğuna inandığı işlevsellik, insan ve iş faktörlerine odaklanarak, kitabından aldığımız birkaç fikri gözden geçireceğiz. Bir şirketin beklentilerini ve doğasını değerlendirirken akılda tutulması gereken ek bir kontrol listesi olarak hizmet edebilirler.

İyi Yatırımlar Yapan Fonksiyonel Faktörler (Philip Fisher Gibi Yatırım Yapmak)

www.kisiselfinansokulu.com

Diğer yatırımcılar bir şirketin rekabet ortamına ve dinamiklerine daha fazla odaklanmayı severken, Fisher çalıştığı şirketlerin iç işleyişine çok dikkat eder. Fisher, uzun vadeli beklentileri olan yüksek kaliteli şirketlerin birçok işlevsel uygulamayı doğru bir şekilde elde edeceğine inanıyordu. Buna düşük maliyetli operasyonlar, müşteri odaklılık, güçlü pazarlama, etkili araştırma ve iyi muhasebe uygulamaları dahildir.

En düşük maliyet

Firma, rekabetine göre en düşük maliyetli üreticidir ve öyle kalabilir. Düşük bir başa baş işareti, şirketin durgun pazarlarda gezinmesine ve daha zayıf rakipler düştüğünde pazar payını ve fiyat konumunu iyileştirmesine olanak tanır. Ayrıca, ortalamanın üzerinde bir kar marjı, şirketin mevcut hissedarlar için daha düşük seyreltme riskiyle büyümeyi sürdürmesini sağlar.

Müşteri odaklı

Firma müşteri odaklıdır ve müşteri ihtiyaçlarındaki değişiklikleri tanıyabilir ve bunlara tepki verebilir. Bu, olgunlaşan veya eskimiş hatları dengeleyebilecek yeni ürünlere yol açmalıdır. Bugün bunun harika bir örneği Amazon  ve kurucusu Jeff Bezos’tur. Hissedarlara yazdığı yıllık mektubun tamamını okuyanlar(ki bu konu hakkında yazı gelecek), Bezos’un müşterileri için değer yaratmaya ne kadar odaklandığını göreceklerdir.

Etkili araştırma (AR-GE)

Teknik olmayan firmalar bile yeni ürünler geliştirmek, mevcut ürünleri iyileştirmek ve hizmetlerin daha etkili ve verimli bir şekilde gerçekleştirilmesine yardımcı olmak için etkili araştırma yeteneğine sahip olmalıdır. Araştırma yeteneği, pazar / kâr bilincine sahip olduğunda üretkendir ve etkili bir ekip olarak çalışmak için yetenekleri bir araya getirebilir.

Güçlü pazarlama

Etkili pazarlama, müşterilerin ne istediğini anlamalı ve şirketin ürünlerini anlamalarına yardımcı olurken, aynı zamanda uygulamada maliyet etkin olmalıdır. Müşteriler onu bulamıyor ve onunla etkileşime geçemiyorsa, en iyi ürüne sahip olmanın pek bir değeri yoktur. Aynı şekilde, tüketici araştırmalarından elde edilen etkili pazarlama, ürün geliştirme ve araştırmaya girdi olarak hizmet edecektir.

İyi muhasebe

Firmanın güçlü bir finansal ekibi ve yerinde finansal uygulamaları olmalıdır. İyi maliyet bilgisi ve maliyet sistemleri, yönetimin, üretimin, pazarlamanın ve araştırmanın öncelikli fırsatları belirlemesini ve kaynakları uygun şekilde tahsis etmesini sağlayacaktır. Sabit ve işletme sermayesi yatırımlarının iyi kontrolü sermayeyi koruyabilir. Finans, kâra yönelik potansiyel tehditler hakkında yönetime erken uyarılar sağlamalı ve riskleri yönetmelerine ve mümkün olan en kısa sürede iyileştirme planlarını uygulamalarına olanak sağlamalıdır.

İyi işlerde insan faktörleri önemlidir

www.kisiselfinansokulu.com

Yönetim ekibinin kalitesi ve işgücü, Phil Fisher için çok önemli hususlardı. Yönetsel yeterlilik, ekip çalışması, içsel gelişim, girişimci ruh, yatırım disiplini ve gerçek ve bilinçli bir kültürün kanıtlarını aradı.

Kararlılık, yetkinlik ve ekip çalışması

Fisher, kararlı girişimci kişiliği firmayı karlı bir şekilde inşa etmek için gerekli becerilerle birleştiren kurucuları veya liderleri olan şirketleri severdi. CEO, kendilerine önemli yetkiler devrettiği yetkin bir ekibe sahip olmalıdır. Fisher, ekip çalışması üzerine kurulu bir ahlak arar. Buna karşılık, yönetsel işlev bozukluğunu veya mikro yönetimi kırmızı bayrak olarak görüyor.

Dahili geliştirme ve terfi

Şirket, yüksek kaliteli yöneticileri daha büyük sorumluluklar için eğiterek alt seviyelerden şirket içine çekiyor. Yöneticileri dışarıdan işe alan şirketler, Fisher için başka bir tehlike işaretidir.

Girişimci ve disiplinli

Yöneticiler değişim, iç gözlem ve disiplin ihtiyacını tanır ve buna değer verir. Gelecekteki değerli iyileştirmeleri sürdürmek için risk almaya ve mevcut karlardan vazgeçmeye isteklidirler. Girişimci ruh, şirketin her seviyesinde bir özellik olmalıdır.

Gerçek ve bilinçli kültür

Fisher, firmanın her seviyesindeki tüm çalışanların iş yerlerinin çalışmak için iyi bir yer olduğunu hissettiği bir ortamı teşvik eden şirketleri tercih eder. Şirketler, tüm çalışanlarına onurlu ve dürüst davranmalı, onları destekleyen ve motive eden bir çevre ve fayda planı oluşturmalıdır. Ayrıca, personel şikayetlerini korkmadan ifade etme konusunda kendini rahat hissetmelidir. Ayrıca yönetimden uygun ilgi ve eylem beklemelidirler. Fisher, gerçek ve bilinçli kültürlere sahip şirketlerin uzun vadede daha fazla üretkenlik ve yenilik elde edeceğine inanıyor.

Büyümek ve savunmak için iş özellikleri

Phil Fisher, yüksek kaliteli operasyonlara ve yönetime ek olarak, uzun bir süre boyunca büyüme ve kazanç sağlayabilecek ve sürdürebilecek özelliklere sahip işletmeler arar. Fisher burada kar marjları, farklılaşma ve dolaylı rekabet gibi faktörlerin etkisini ele alacaktır.

Kar marjları

Varlıkların getirisi, yeni yatırımları analiz etmek için faydalı olsa da, tarihi maliyetlerle ifade edilen tarihi varlıklar, firma performansı karşılaştırmalarını bozabilir. Fisher, kâr/satış oranlarının, özellikle yüksek enflasyon dönemlerinde, bir yatırımın güvenliğinin tamamlayıcı bir göstergesi olabileceğine inanıyor.

Giriş engelleri

Yüksek marjlar rekabeti çekme eğilimindedir. Şirket, yeni gelenlerin girmesi için herhangi bir teşviki ortadan kaldırmak için, ölçek veya arz avantajı açısından çok verimli bir şekilde çalışmaya çalışmalıdır. Bununla birlikte Fisher, ölçekten elde edilen verimlerin genellikle orta yönetimdeki bürokrasinin verimsizlikleriyle dengelendiğini belirtiyor. Lider pazar payına ve fantastik yönetime sahip şirketler, çekici ancak nadir görülen bir rekabet avantajıdır.

İlk hamle avantajı

En son modaya, teknolojiye veya ‘bir sonraki büyük şeye’ sahip şirketlerin büyüme anlatısı çoğu yatırımcı için oldukça heyecan vericidir. Ancak Fisher, özellikle yeni bir ürün pazarında ilk olmanın, genellikle baskın bir liderlik konumuna doğru atılan birçok adımın yalnızca ilki olduğu konusunda uyarıyor. Pek çok firma, ilk hamle avantajıyla başarılı olmak için doğru yönetim ve ürün karışımına sahip değildir.

Rekabet ve ikame

Benzer şekilde, baskın rakiplerin olduğu pazarlara yeni ürünleri tanıtmak zordur. Yeni girenler kendi iş modellerini geliştirirken, yetkin görevlilerden de savunma amaçlı harekete geçmelerini beklemeliyiz. Daha genel olarak Fisher, yatırımcılara ürünleri ve şirketleri ayrı ayrı incelemekten kaçınmalarını tavsiye ediyor. Tüketicinin bütçe kısıtlaması gibi birçok dolaylı rekabet katmanı vardır. Herhangi bir Ekonomi 101 dersinde bize söyleyeceği gibi, çoğu ürüne olan talep, fiyatı veya doğrudan ve dolaylı ikamelerin göreli fiyatı değiştiğinde değişecektir.

Ekonomik hendekler

Bir şirketin rekabet avantajının kaynağını, dayanıklı olup olmadığını veya var olup olmadığını anlamak her zaman kolay değildir. Bununla birlikte, büyük şirketlerin uzun vadede kendilerini rakiplerine karşı savunmak için bir miktar üstünlüğe ihtiyacı olacak. Fisher, güçlü bayiliklerden üstün hizmetlere kadar çok sayıda olası kaynak önerir.

 

DİĞER POPÜLER YAZILARIMIZ

 

Teşekkürler…