Tasarruf Oranınız Önemlidir

Tasarruf oranınız önemlidir

www.kisiselfinansokulu.com

En büyük yanılgılardan biri, finansal bağımsızlığa ulaşmak için yüksek bir gelire ihtiyaç duymanızdır .

Tasarruf oranınız, kazanılan mutlak gelirden çok daha önemlidir. Tasarruf oranınız, biriktirdiğiniz tutarın kazandığınız miktara bölünmesiyle belirlenir.

Örneğin, bir çok iyi üst düzey bir işte çalışıyorsunuz  ve yıllık 250.000 TL kazanıyorsunuz, ancak yıllık 240.000 TL harcıyorsanız, işte uzun ama verimli bir 55 yıldan sonra finansal olarak bağımsız olabilirsiniz. Umarım mesleğinizden zevk alırsınız, çünkü 70’lerinize veya 80’lerinize kadar  çalışmak zorunda kalacaksınız.

Diğer  yandan, yıllık 60.000 TL kazanıp bunun yarısıyla yaşarsanız, 15 yıl içinde emekli olabilirsiniz. Farkı görebiliyor musunuz?

Daha yüksek bir gelirle daha yüksek bir yüzde biriktirmek “daha kolay” görünse de,  pahalı zevklerine (pahalı evler, arabalar, giysiler, tatiller vb.) ayak uydurmanız gerekebilir.

Tasarruf oranınızı etkili bir şekilde yönetmek, etkili hücum ve etkili savunma oynamak için bir egzersizdir.

Yılda 50.000 TL kazanırsanız ve 10.000 TL’yi tasarruf ederseniz, tasarruf oranınız % 20’dir. Giderleri sabit tutarken kazancınızı % 10 artırmayı başarırsanız, tasarruflarınız% 50 artar. Böylelikle  tasarruf oranınız % 27’ye yükseliyor.

Gelir artırmak elbette kolay değil ama  bu zorlu çalışma ortamı, finansal bağımsızlık elde etmek için motivasyon sağlar .

Etkili savunma, giderleri kontrol altına alma, bir bütçeye bağlı kalma ve sistemdeki israfı ortadan kaldırmanın yollarını arama becerisidir.

Yine, yukarıda gördüğümüz gibi, yılda 50.000 TL kazanırsanız ve 10.000 TL tasarruf ederseniz, tasarruf oranınız % 20’dir. Giderleri % 12.50 veya 5.000 TL azaltmayı başarırsanız, tasarruf oranınız % 50 artar. Böylelikle  tasarruf oranınız % 30’a yükseliyor. Sonuç olarak, aldığınız, biriktirdiğiniz her bir tl maliyet için finansal bağımsızlığa kavuşmanız daha az zaman alır.

Tutumlu olmanın güzel yanı size çifte fayda sağlamasıdır.

Örneğin, yılda 30.000 TL harcarsanız , temettü geçiş noktasına ulaşmak için dolar bazlı % 3 getiri sağlayan 1.000.000 TL ‘lık bir temettü hisse senedi portföyüne ihtiyacınız olacaktır . Yılda 50.000 TL kazandıysanız, temettü geçiş noktasına ulaşmanız 19 yılınızı alır. Bu örnek, %3 getiri sağlayan temettü büyüme hisse senetlerine  her yıl 20.000 TL  yatırım yapılacağını ve yıllık % 6 oranında artan temettü oranlarını varsaymaktadır. Erken emeklilik ardındaki matematik şok edici basittir .

Yıllık maaşınızın 3.000 tl artarak 53.000 tl’ye çıktığı bir örneğe bakalım. Harcamalarınızın yıllık 30.000 TL’de kaldığını varsayalım. Emekli olmak için %3 getiri sağlayan temettü büyüme hisse senetlerinden 1 milyon TL biriktirmeniz gerekiyor. Ama şimdi yılda 23.000 TL tasarruf edebilirsiniz. Bu oranda temettü geçiş noktasına ulaşmanız 18 yılınızı alır.

Giderleri  %10 azaltarak yıllık 27.000 TL’ye indirirseniz, emekliliğe ulaşmak için temettü büyüme hisse senetlerine sadece 900.000 TL yatırmanız gerekir. Yılda 23.000 TL tasarruf edebilir ve 17 yılda temettü geçiş noktasına ulaşabilirsiniz. Bir bakıma ihtiyaçlarınız daha küçüktür, bu da daha küçük bir yuva yumurtasına ihtiyacınız olduğu anlamına gelir. Ancak tasarruf oranınız da % 40’tan% 46’ya yükselir, bu da emeklilik süresini önemli ölçüde hızlandırır.

Bugün, finansal bağımsızlığa ulaşmada tasarruf oranının önemini tartıştık.

Giderlerinizi düşürdüğünüz her TL, tasarruf oranınız üzerinde, gelirinizi artırdığınız her TL den daha fazla etkiye sahiptir.

Elbette mesele şu ki, sadece bu kadar çok masrafı kesebilirsiniz. Bu yüzden iyi bir saldırıya (gelirinizi artırmaya) ve iyi bir savunmaya (harcamaları sürdürmek veya düşürmek) ihtiyacınız var.

 

Okuduğunuz için teşekkürler!

 

Diğer yazılarımız: