Temettü Büyüme Yatırımı Nedir

temettü büyüme yatırımı

www.kisisielfinansokulu.com

Temettü büyüme yatırımı , düzenli olarak temettü ödeyen şirketlere odaklanan bir stratejidir. Strateji, genellikle on yılı aşan daha uzun bir süre boyunca temettü artışına odaklanır . Tipik temettü büyüme hisse senetleri bugün çok fazla getiri sağlamaz, ancak maliyet üzerinden çok yüksek getiri sağlayabilir ve bu kesinlikle bugün en yüksek getirili hisse senetlerinin bazılarını bile geride bırakacaktır.

Temettü artışını yatırım yapan önemli araç, hisse başına kazançta büyümedir. Hisse başına kazançtaki artış, şirketlerin sürdürülebilir bir konuda zaman içinde temettülerini artırmalarına olanak tanır. Genellikle temettülerdeki yıllık artış oranlarının ve hisse başına kazançların belirli bir aralıkta benzer olmasını ararım.

Sonuç olarak, temettü artışı yatırımcıları, hisse senetlerini satın aldıkları şirketler için daha yüksek bir net gelir yaratabilecek katalizörlere odaklanır. Şirketler daha fazla satarak, fiyatları artırarak, operasyonları düzene koyarak, yeni pazarlarda genişleyerek, yeni ürünler satarak veya başka şirketlerle satın alıp birleşerek daha fazla kazanabilirler. Birleşme ve devralmalar, ancak sinerji ile sonuçlanırlarsa, hisse başına daha yüksek kazanç sağlayabilir. Sonuçta hisse başına kazançta artış istiyoruz, sadece toplam net gelirde bir büyüme istemiyoruz.

Herkese uyan tek bir yaklaşım yoktur, bu nedenle şirket hakkında bilgi edinmek ve büyümenin nereden geleceğini belirlemek için biraz zaman harcanması gerekir. Örneğin Coca-Cola gibi birçok tüketici ürünü için, gelecekteki büyüme , Asya, Latin Amerika, Afrika ve Doğu Avrupa’nın gelişmekte olan pazarlarındaki orta sınıf tüketicilerin sayısındaki artışla olumlu bir şekilde ilişkilendirilecektir . Coca-Cola   gibi şirketlerin güçlü fiyatlandırma gücü, kârlarını artırırken, maliyet artışlarını tüketicilere aktarmalarına da olanak sağlayabilir. Şirketler için gelecekteki büyüme, inovasyona odaklanan ve büyüme sağlamak için pazara yeni ürünler getiren bir kültürden kaynaklanabilir.

Bugün dolar bazlı % 2,50 getiri sağlayan, ancak kazançlarını ve dağıtımlarını yılda % 10 artırabilen bir şirket hayal edin. Hisse bugün 100 dolardan işlem görüyor, hisse başına 5 dolar kazanıyor ve 2,50 dolar temettü ödüyor. Hisse senedi muhtemelen bir yıl boyunca yaklaşık % 2 -% 3 arasında getiri sağlayacak ve genellikle sadece mevcut getirilere bakan yatırımcılar tarafından görmezden gelinecektir. Bununla birlikte, yaklaşık 14-15 yıl içinde, bu şirket muhtemelen hala % 2 -% 3 arasında bir getiri sağlayacaktır. Bununla birlikte, hisse senedi, hisse başına 20 $ ‘a yakın kazanç elde edecek ve muhtemelen yıllık temettülerde yaklaşık 10 $ / hisse ödeyecektir. Hisse senedinin hisse başına 400  Dolar değerinde olabileceğini varsaymak mantıksız olmaz. Bu hisse senedini hisse başına 100 $ ‘dan işlem gördüğünde elde etme vizyonuna sahip olan yatırımcı, şimdi % 10 maliyet üzerinden getiri sağlıyor. Yol boyunca temettü yatırımı yapsalardı, muhtemelen temettü gelirinden çok daha fazla kazanç elde edeceklerdi.

Dikkat edilmesi gereken birkaç önemli nokta, giriş fiyatı, çeşitlendirme ve yeniden temettü yatırımı ile ilgilidir. Ödenecek maksimum giriş fiyatı sağlayan bir stratejiye sahip olmak önemlidir. Hisse senedi için, taşınmaktan kaçınan disiplinli bir yatırımcı olmaya yardımcı olur. Bir hisse senedi için asla 20 kattan fazla kazanç ödememeye çalışıyorum. Günün sonunda Coca-Cola  gibi bir şirketi satın alarak 30 kat fazla ödeme yaparsanız, yatırımdan uzun süre pişmanlık duyabilirsiniz. Muhtemelen küçük bir verim de alacaksınız. Sağlam temellere ve yükselen bir kazanç dalgasına sahip harika bir şirket seçme cesaretine sahip olsaydınız, kazanç artışı  oranını sıkıştıracağından sonunda güzel getiriler sağlayabilir. Bu, hisse senedini tekrar çekici hale getirecektir. Bununla birlikte, herhangi bir nedenle şirket büyümeyi durdurursa, uzun bir süre için yatırımınız, ölü para olabilir. Umarım diğer yatırımlarınızdan bazıları daha iyi getiri sağlar.

Bu beni bir sonraki aşamaya götürüyor. Bir sonraki aşama ise çeşitlendirme noktasıdır . Temettü artışı yatırımcılarının, mantıklı olduğu kadar çok sektörden gelen en az 5-10 ayrı menkul kıymetten oluşan bir portföy oluşturması gerekir. -10’dan az pozisyona sahip olan ve bir veya iki sektöre yoğun bir şekilde odaklanan yatırımcılar sadece sorun arıyorlar. 5-10’dan fazla hisse senedinden oluşan çeşitlendirilmiş bir portföy, portföy gelirini birkaç çürük elmaya karşı korumak için güvenli bir mekanizma sağlar. Yatırımcıları belirli bir sektördeki temettü kesintilerine karşı da koruyabilir. Finans sektöründeki yatırımcılar, 2007 – 2009 mali krizi sırasında genel kurul genelinde temettü kesintileri ve tasfiyeleri yaşadılar. Ancak finans sektöründeki her şirket temettü kesmiyordu ve katliam çoğunlukla oraya odaklanmıştı.

Stratejinin iyi yanı, yatırımcıların aracılık hesaplarında temettü ödeyen hisse senetlerinden nakit almalarıdır. Bu, örneğin durgunluklar sırasında mevcut olan fırsatlar için gerekli kaynaklara sahip olmalarını sağlar. Tüm sektörler her zaman yatırım yapmak için çekici değildir . Bu nedenle, zaman içinde çeşitli sektörlerdeki en cazip hisse senetlerinde riskinizi oluşturmak, alınan temettüleri dağıtmanın ve yeni sermayeyi uygulamaya koymanın etkili bir yoludur.

 

Hedeflerinize Doğru Çalışmaktan Sıkıldığınızda Nasıl Odaklanabilirsiniz yazımıza ulaşmak için tıklayınız.

 

Okuduğunuz için teşekkürler.

Anasayfaya ulaşmak için tıklayınız.