Temettü Yatırımına İlişkin Yaygın Yanılgılar

Temettü Yatırımına İlişkin Yaygın Yanılgılar konularını bu başlık altında toplayıp cevap vermeye çalışacağız.

Temettü Emekliliği Konusunda Yanlış Bilinenler

www.kisiselfinansokulu.com

Temettü yatırımı konusunda birçok yanlış anlama var. Birkaçını listelemeye, ana hatlarını çizmeye ve kısa bir yorum sunmaya çalıştım. Sizinkinden farklı bakış açıları ile uğraşmak çok önemlidir, çünkü sizi yeni fikirlere açar ve stratejilerinizi düşünmemiş olabileceğiniz senaryolara karşı test eder.

 Ne yazık ki, çoğu zaman temettü yatırımına karşı olan görüşlerle uğraşıyorum, insanların konuyla ilgili herhangi bir olgusal kanıtı inceleme zahmetine girmeden yalnızca fikirlerini sunduğunu görüyorum. Bir konu hakkında, içini dışını bilmeden bir fikir sahibi olmak, ancak kanıtlar orijinal fikirlerinizi çürütse bile, orijinal bakış açınıza bağlı kalmak çok tehlikelidir. Charlie Munger’ın dediği gibi ” “Karşı tarafın argümanını onlardan daha iyi bilmediğim hiçbir şey hakkında bir fikre sahip olmama asla izin vermem.”

Temettü Yatırımına İlişkin Yaygın Yanılgılar

Temettü yatırımı ile ilgili yanlış bir kanı, bunun iyi bir strateji olmadığıdır, çünkü kişinin yaşamak için anlamlı miktarda gelir elde etmek için yüksek miktarda fona ihtiyacı vardır. Örneğin, 500.000 TL veya 1.000.000 TL gibi yüksek miktarlar, genellikle temettü yatırımını kullanmak için bir şekilde temel gereksinim olan keyfi bir ölçü olarak kullanılır. Gerçekte bu saçmalıktır, çünkü yatırımcılar ayda birkaç yüz TL kadar az bir miktarla yatırım yaparak temettü yatırımına başlayabilirler.

Ve ardından temettüleri yeniden yatırın ve portföylerine  eklemeye devam ederler. Elbette, portföyünüze ne kadar az para koyabilirseniz,  aylık hedef temettü gelirinize ulaşmak için o kadar fazla zamana ihtiyacınız olacaktır. Ek olarak, herhangi bir yatırımcının herhangi bir stratejiyle  yaşaması için, oldukça büyük bir portföy biriktirmeleri gerekir. Kiralık mülklerinizle yaşamaya veya arabanızı elden çıkarmaya karar verdiyseniz, bir temettü portföyüne eşdeğer bir portföy boyutuna ihtiyacınız olacaktır.

Çeşitlendirilmek  elbette önemlidir. Temettü yatırımının parlamasının nedeni, temettü gelirinin sermaye kazançlarından daha istikrarlı olmasıdır ve bu nedenle yaşamak daha kolaydır. Ek olarak, her ay sağlıklı bir temettü büyüme hisse senedi karışımına düzenli bir ekleme, birkaç yıl sonra önemli bir gelir akışına dönüşebilir.

– Diğer bir yanlış anlama da, yatırımcıların elde ettiği tek getiri temettü ödemesidir. Gerçekte, birçok yatırımcı için getirileri yalnızca temettü getirileriyle sınırlı değildir. Temettü hisse senetleri tahvil değildir, kâr getiren gerçek işletmelerdeki mülkiyet haklarını temsil eder. Bu işletmeler, zaman içinde daha fazla kar elde etmelerini sağlayacak özelliklere sahipse, zaman içinde daha yüksek dağıtımlar ödemeyi göze alabilirler. Artan temettü ödemeleri, zaman içinde maliyet üzerinde önemli getiriler sağlayabilir. Artan kazançlar aynı zamanda sermaye kazançları için potansiyele de yol açabilir.

– Pek çok yatırımcı yanlışlıkla temettü hisselerinin bir şekilde tahvillere benzediğine inanıyor. Gerçekte, temettü hisse senetleri hisse senetleri için temsilcilerdir ve ayrı bir varlık sınıfı değildir. Bu, temettü ödeyen şirketlerin, ürün ve hizmet satarak kâr elde eden gerçek işletmeler olduğu ve bu nedenle, zaman içinde daha fazla kazanma ve bu süreçte daha fazla temettü ödemesi olasılığının daha yüksek olduğu anlamına gelir. Temettü hisse senetleri ile hem çok iyi bir toplam getiri elde edebilirsiniz hem de getirilerinizin bir kısmı her zaman pozitif olacaktır. Toplam getirideki istikrar, onu dışarı çıkarmanız için size olumlu pekiştirme sağlayacaktır. Büyüme hisseleriniz bir sonraki ayı piyasasında düştüğünde, düşük fiyatlarda paniğe kapılmış satışı içeren aptalca bir hareket şansı katlanarak artar.

– Bir başka yanlış anlama da, temettü hisselerinin sadece yaşlı veya riski sevmeyen yatırımcılar için olduğudur.. Gerçekte, temettü hisse senetleri yaşlarına bakılmaksızın yatırımcılar için harikadır – ancak daha yaşlı yatırımcılar genellikle daha yüksek getirili şirketlere odaklanır. Temettü hisse senetlerinin farklı yaşam döngüleri de vardır . Temettü büyüme geçmişi oluşturmanın ilk aşamasında olan yüksek temettü büyümesine sahip düşük getiri sağlayanlar elde edebilirsiniz. Ayrıca, art arda yükseliş serisini sürdüren tatlı noktada getiri ve temettü büyümesi olan hisse senetlerini elde edersiniz. Kazancı artırma ve temettüleri kademeli olarak artırma konusunda yavaş ve istikrarlı bir yaklaşıma sahip bir şirket, servet oluşturmak için idealdir. Zamanla, cazip değerlemelerle yeniden yatırılan artan temettü miktarı, emeklilikte para sağlayabilen bir nakit makinesine dönüşecektir.

– Birçok yatırımcı hala her şeyi, işe yeniden yatıran büyüme şirketlerine odaklanmanın daha iyi olduğuna inanıyor. Bununla birlikte, bu tür saf büyüme hisselerinin genellikle aşırı değerli olduğunu ve tek geri dönüş kaynağınızın Bay Market’in merhametine bağlı olduğunu belirtmiyorlar. Bu süreçte oldukça gezinebilirsiniz. Genç yaşlarınızda risk almak iyidir, ancak paranızla kumar oynamak aptalcadır.

Yatırımları öğrenmenin kısa yolları yoktur. Çok fazla risk alırsanız, çok yüksek getiri elde etmek için Çin internet hisse senetleri veya dünyadaki Tesla’larla kumar oynarsanız, kendinizi yakabilirsiniz. Bu kadar çok yatırımcının düşük performans göstermesinin nedeni, kumar oynamaları, hisse senedi alıp satmalarıdır. Çok fazla komisyon, vergi ve ücret öderler. Komisyoncunuzun çocuklarını özel okullara göndermesi için harika bir yol olsa da, sizin için servet oluşturmanın yolu bu değildir.

 

– Birçok yatırımcı, temettülerin, yönetimin işe geri yatırım yapamadığının bir işareti olduğuna inanır. Söz, şirkette gelecekte büyüme olmayacağını söylüyor, bu yüzden hisseden kaçınılması gerekiyor. Bu ifadeyle ilgili sorun, bir şirketin büyümek için tüm kazancını yeniden yatırmasına gerek olmamasıdır. İç büyümeyi finanse etmek için tüm kazancını elinde tutan bir şirket, hissedarlar için ekonomik bir getiri oranı elde edemeyeceği gerçeğini maskeliyor olabilir.

 

Özetlemek gerekirse:

– Temettü hisse senetleri, servet oluşturmak ve kendinize nakit akışı oluşturmak   için harika araçlardır.. Bilgi biriktirme sürecini erken başlatmak için, anlamlı bir birikiminiz olur olmaz temettü hisse senetlerine yatırım yapmaya başlamak en iyisidir.

– Bir temettü hisse senedi portföyü bugün kolayca dolar bazlı  %3 -%4 arasında getiri sağlayabilir, ancak bu gelir akışı zamanla artacak ve böylece sizi enflasyona karşı koruyacaktır. Şirketler daha fazla kazandıkça ve yatırımcılar için daha değerli hale geldikçe, süreçte sermaye kazancı da elde edeceksiniz. Büyüme hisse senetleri bir sonraki ayı piyasasında en yüksek seviyelerinden  % 50 – 60 oranında düştüğünde, temettü hisseleriniz düşecek, ancak gelir seviyesi muhtemelen aynı kalacak ve hatta artacaktır. Tek güvendiğiniz büyüme ve sermaye kazancı ise, hisseleriniz % 50 düştüğünde korkup her şeyi satmak çok daha kolay. Bir durgunluk sırasında hiçbir şey alamazsınız! Temettü hisse senetleri ile en azından her zaman pozitif olan bir yatırım getirisi elde edersiniz. Bir boğa piyasası sırasında,  kazançları ve temettüler alırsınız ve dolayısıyla pastanız da olur ve onu yersiniz.

Okuduğunuz için teşekkürler!

 

DİĞER POPÜLER YAZILARIMIZ:

Faaliyet Raporlarını Neden Okumalıyız?

Uzun vadeli temettü yatırımcısı olmanın avantajları

Temettüler gerçektir, hisse fiyatları ise sadece bir fikirdir

Temettü Emekliliği Portföy Başlangıç