Temettü Emekliliği bir çok insanın ulaşmak istediği ana hedeflerden biridir. Bazıları bu hedefe ulaşmış bazıları nefsine hakim olamayıp başarısız olmuş bazıları da yolculuklarına devam etmektedir. Buradaki asıl amaç finansal özgürlüğe ulaşmaktır. Fakat finansal özgürlük, her gün hiç bir şey yapmayım, bana para gelsin ben de o parayı bir güzel yiyelim demek değildir. Finansal özgürlük, her gün ne yapacağınızı seçme şansına sahip olmaktır.

Temettü Emekliliği

www.kisiselfinansokulu.com

Finansal özgürlük her gün saat kaçta uyanacağınıza, ailenize, sevdiklerinize ne kadar vakit ayıracağınıza, sevdiğiniz hobi ve işleri yapmak için vakit ayırmak demektir. Finansal özgürlük, kimseye eyvallahınızın olmaması demektir.

Finansal Özgürlük portföyümüz 3 ayaktan oluşmaktadır.

  1. GAYRIMENKUL YATIRIMI
  2.  ALTIN
  3. TEMETTÜ EMEKLİLİĞİ ( HİSSE SENEDİ YATIRIMI)

İlk ikisine ilerleyen zamanlarda detaylı olarak değineceğiz.

Bu yolculuğa ben de uzun zamandır katılmış bulunuyorum. Yıllardır temettü yatırımcılığı yapıyorum. Fakat o portföyün durumunu burada paylaşmaktansa burada baştan, sıfırdan yeni bir portföy kurarak ilerlemek hem daha şeffaf ve doğru olacaktır hem de bazılarını da bu yatırıma teşvik edecektir düşüncesindeyiz. Bu yüzden burada sadece yeni oluşturduğumuz temettü portföyünü paylaşacağım. Bakalım 10 yıl sonra bugün kurduğumuz portföy ne durumda olacak…. Ve bu portföyün adına Kişisel Finans Okulu Portföyü diyeceğiz.

Uzun zaman finansal özgürlüğe ulaşmak için planlarım doğrultusunda ilerliyorum. Finansal özgürlüğe ulaşmamı sağlayan planlarımın arasında temettü emekliliği de var. Analizini yaptığımız bazı şirketlerin senetlerini en az 10 yıl  alımlarla elimde tutacağım. Satmak, farklı düşüncelere sapmak veya yarı yolda farklı alternatiflere girmek olmayacak. Her ay temettü portföyümdeki senetlerin içindeki şirketlerden uygun olanları gücümüz ölçüsünde satın alacağız. Aylık alımlarla ilerleyeceğiz ama zaman zaman yüklü alımlar yapacağız. Böylelikle finansal özgürlük yolunda adımlarımızı daha sağlam atmış olacağımızı düşünüyorum. Temettü emekliliği kısmında şirketlerin ismini, kaç lota sahip olduğumu ve her yıl ne kadar temettü alacağımı paylaşacağım. Açıkcası bunların dışındaki durumların sizi çok ilgilendirmediğini düşünüyorum ve çok aşırı detaya girmeye de gerek olmadığını düşünüyorum. Bu yayınlayacağım verilerin, gelişmemizi takip etmek için yeterli olacağını düşünüyorum.

Şu an bist100 1473 seviyelerinde biraz yüksek olduğunu düşünüyorum. Bu yüzden her ay ayıracağım miktar biraz düşük seviyede olacak. Bistin geri çekilmelerinde her ay ayıracağım miktarı arttırarak ilerleyeceğim. Örneğin bist100 belirli noktaya gerilediğinde her ay alacağım miktarı iki katına çıkaracağım. Biraz daha geri çekildiğinde ayıracağım miktarı üç katına çıkaracağım. Temel felsefem bu şekilde olacaktır.

İnsanlar, ilerledikleri hedeflerde ne yapmak istedikleri konusunda özgürdürler. İsteyen nasıl mutlu oluyorsa, kafasını yastığa nasıl rahat koyuyorsa öyle yapabilir. Şimdi gelelim alacağımız, ortak olduğumuz/olacağımız şirketlere..

Temettü Emekliliği portföyümde olacak şirketler: VESBE, ALKİM, ANHYT,İSDMR olacaktır. Şirketleri az bulabilirsiniz, çok bulabilirsiniz veya iyi kötü bulabilirsiniz. Hiç bir şirketi sonuna kadar savunmam veya hiç bir şirketi sonuna kadar kötülemem. Bunları en az 10 yıl boyunca alımlarla ilerleyeceğiz. Amacımız, hayallerimizi unutmadan ilerlemektir. Unutmayın; ortalık kan gölüne döndüğünde dahi alımlara devam edeceğiz. Bu şirketlere, yeni şirketler eklenebilir. Öyle bir durum olduğunda bilgilendirme yaparız.  Bu sadece bir başlangıç yazısı..

Temettü Emekliliği

www.kisiselfinansokulu.com

 

Amacımız finansal özgürlük ama bu özgürlüğe sadece temettü emekliliği ile ulaşmak istemiyoruz. Yukarıda bahsettiğim gibi temettü emekliliği, finansal özgürlüğün sadece bir ayağıydı. Bizim için finansal özgürlüğün ikinci ayağı gayrimenkul.. Gayrimenkul dediğimizde bir ev alıp kiraya vermek vs gibi düşünmeyin hemen.. Veya sadece İstanbul, Ankara piyasasını düşünerek düşünceler geçirmeyin aklınızdan.. Şuan portföyümüzün büyük bir kısmı burada.. Gayrimenkul ülkemizde inanılmaz fırsatlar sunan bir alan.. Bu kısmı da belki bir gün anlatırız..

Evet, finansal özgürlük yolcuğuna temettü emekliliği ve gayrimenkul gibi iki ana koldan ilerleyeceğimizi söyledikten sonra da şimdi diğer konuya geçelim.

Portföyümüzün %10’lık kısmı ile de borsa ve kripto tarafında trade ediyoruz ve etmeye devam edeceğiz. Bu kısım biraz keyif için açıkcası..

Tüm bunlar değerli yatırımcı dostlarımızı bilgilendirmek içindi. Kafanızda genel, temel bir taslak oluşturmak için paylaştık. Ama unutmayın, bundan sonra burada sadece yeni kurduğumuz Kişisel Finans Okulu  Temettü Portföyünün gelişimini paylaşacağız.

 

Son olarak Kişisel Finans Okulu’ndan bahsetmek isteriz. Kişisel Finans Okulu, ülkemizde tasarruf ve yatırım kültürüne arttırmak ve teşvik etmek amacı ile kurulmuştur. Amacımız, insanları bu konuda bilgilendirmek ve tüm bunları ücretsiz bir şekilde sağlamaktır. Mesleklerimiz farklı olsa da hobilerimiz, hedeflerimiz, amaçlarımız aynı olabilir. Kişisel Finans Okulu’nu da böyle görebilirsiniz. Hobilerimizin, hedeflerimizin, amaçlarımızın buluştuğu, toplandığı yer.. ve bundan büyük keyif alıyoruz.

 

Değerli Yatırımcı Dostlar

Buraya kadar okuduğunuz için, yanımızda olduğunuz için çok teşekkür ederiz. Bu yolcuğu sizlerle beraber yürümekten dolayı büyük mutluluk duyuyoruz.

Hazırlanın! Başlıyoruz..

 

Saygılarımızla.