Temettüler gerçektir, hisse fiyatları ise sadece bir fikirdir

www.kisiselfinansokulu.com

Temettüler  gerçektir. 

Hisse fiyatları bir grup yabancının fikrini temsil eder.

Hisse fiyatları, tüm piyasa katılımcılarının toplu görüşlerinin sonucunu temsil eder. Yatırımcılar, belirli bir fiyattan satın almak veya satmak veya elde tutmak isteyip istemediklerini belirlemek için genellikle kazançlar, tahminler, ekonominin durumu gibi şeylere bakarlar, bilançoları ve haberleri okurlar.

Hiçbir bireysel yatırımcı her şeyi bilmez, ancak kolektif bilgelikleri şirket hisse senetleri için bir pazarda birleştirilir. Kısa vadeli duygu, korku ve açgözlülükten kaynaklanan bu menkul kıymet fiyatları hakkındaki bu toplu görüş, hisse fiyatlarını oluşturur. Günden güne duygular değiştiği için fiyatlar değişiyor.

Bu nedenle, harika sonuçlar bildiren, ancak fiyatı aynı şekilde artmayan şirketler elde edebilirsiniz veya bunun tersi de geçerlidir. Bu nedenle Ben Graham ve Warren Buffett, kalabalığın kolektif bilgeliğini Bay Market olarak tanımladılar. Bu Bay Market, size rastgele fiyatlar söyleyen manik-depresif bir bireydir. Ancak bunlara göre hareket etmek zorunda değilsiniz. Başarılı yatırımcılar sabırla beklerler ve sadece paraları için iyi bir teklif aldıklarında  harekete geçerler. Bay Market, değerinin altında fiyat teklif ettiğinde ise yatırımcılar, Bay Market’i görmezden gelirler. Başarısız yatırımcılar ise coşku ya da umutsuzluk duygularına kapılırlar.

Hisse fiyatları, kalabalığın kolektif bilgeliğiyle değerlendirildiği üzere, bu şirketin gelecekteki beklentilerine dayanan şirketin değerine ilişkin en iyi tahminleri temsil eder. Kalabalıklar arasında boğalar, ayılar, domuzlar ve yorumcular var. Aracı hesabınızda gördüğünüz fiyat sadece bir fikirdir.  Al ya da sat butonuna basana kadar bu fikir 100 kez değişecektir.

 

Öte yandan temettüler bir gerçektir.

Temettüler, aracılık hesabınıza yatırılan soğuk nakit paradır. Şirketler, iş ihtiyaçlarını analiz ettikten sonra temettü beyan eder ve fazla nakit akışlarını hissedarlarla paylaşır. Başarılı bir işletme,  ne kadar başarılı bir şekilde tasarruf edebileceğini bilir. Temettüler kardan gelir ve nispeten istikrarlıdır. Temettüler doğrudan şirket karlarından elde edilir. Temettüler, bir şirketin serveti ile yatırımcıların getirileri arasında doğrudan bir bağlantıdır. Hisse fiyatları ise, şirketlerin gelecekteki temellerinin beklentileri hakkındaki başkalarının görüşlerinden elde edilir. Bu nedenle, temettüler, kısa ve uzun vadede hisse fiyatlarından daha istikrarlıdır.

Her hissedara temettü ile aynı muamele edilir. Şirket tarafından dağıtılacak fazla kârdan orantılı bir pay alırlar. Temettü önceden bilinir ve hissedarlara iletilir. Türkiye’deki kârlı şirketler, zaman içinde istikrarlı bir temettü ödemesini destekleyen bir temettü politikası izleme eğilimindedir. Kârlı ve büyüyen şirketler bu temettüleri zaman içinde artırma eğilimindedir.

Bir hissedar olarak, hisselerimin değerinin belirli bir süre boyunca ne olacağını asla bilemiyorum. Şirketimin değer yatırımı ile gerçek değerini bulurum ama bay marketin nasıl fiyatlayacağını hiçbir zaman bilemem.

Ancak, beklediğim temettü ödemesinin ne olacağını biliyorum.

 

Temettüler gerçektir. Hisse fiyatları ise fikirlerdir. Hisselerinizin fiyatının arttığını görmek sizi heyecanlandırabilir, ancak siz satmaya karar verdiğinizde başkalarının işletme hakkındaki görüşlerinin değişebileceğini bilmelisiniz. Bu kazanç bir kayba dönüşebilir, ancak satmadığınız sürece sadece bir yanılsamadır.

 

Temettüler  gerçektir. Hisse fiyatları ise sadece bir fikirdir.

Okuduğunuz için teşekkürler!

Diğer Popüler Yazılarımız: