Uzun vadeli temettü yatırımcısı olmanın avantajları

Değerli yatırımcı dostlar, bugün, Uzun vadeli temettü yatırımcısı olmanın avantajları nı inceleyeceğiz.

Uzun vadeli temettü yatırımcısı olmanın faydaları

www.kisiselfinansokulu.com

Çoğu okuyucu beni sevdiğim bir şirkette hisse senedi satın alan bir kişi olarak tanır ve ardından değerleme ve güvenliğe tahsis mantıklı olduğu sürece bir pozisyon oluşturmaya devam ederim. Bir menkul kıymet satın aldığımda niyetim onu finansalları bozulmadığı sürece sonsuza kadar elinde tutmaktır . Nadiren satıyorum ve bunu yalnızca temettüler kesildiğinde veya değerlemelerin gerekçelendirilmesi zor olduğunda yaptım . En azından temettüler korunduğu sürece bir hisse senedini tutmamın birçok nedeni var.

Temettüler ve kazançlar artmaya devam ederse bu durum, içsel değerin arttığı anlamına gelir. Temettüler en azından korunursa, bekleme yaklaşımını benimsiyorum ve temellerin tekrar iyileşip iyileşemeyeceğini görüyorum. Bundan sonra, temettü serisi artmaya devam ediyor ve sabırlı yatırımcı, ödülleri almaya devam ediyor. Uzun vadeli bir temettü yatırımcısı olmanın avantajları şunlardır:

1) Çok fazla vergi,komisyon ödememek

Her al- sat yapmam da ödeyeceğim komisyon miktarından kurtulmuş oluyorum. Komisyon oranları, o kadar küçük olsa dahi çok uzun  yıllar bakıldığında inanılmaz fazla ediyor. Açıkcası bu durum beni rahatsız ediyor. Bu yüzden olabildiğinde az komisyon oranı ödemeye çalışıyorum.

2) Aptalca hatalar yapmamak

Gerçekte, portföyünüzü ne kadar çok kurcalarsanız, aptalca bir şey yapma şansınız o kadar artar. Sık sık kusurlu bilgilerle uğraşıyoruz, bu yüzden başka bir şirket satın almak için bir şirket satmak o zamanlar akıllıca görünebilir, ancak sonraki yıllarda gerçekten aptalca görünebilir. Önceki satışlarımın bir kısmını analiz ettikten sonra , sadece biraz daha ucuz bir şirket için hisse senedi fiyatının biraz daha ileriye gitmesi nedeniyle satış yapmanın satış için geçerli bir neden olmadığına ikna oldum. Bunun nedeni, yeni şirketin genellikle hem temettü geliri hem de sermaye kazancı açısından orijinal şirketten çok daha kötü performans göstermesidir.

Büyük servet parçası sabırla tutularak yapılır .önümüzdeki 20-30 yıl boyunca çeşitlendirilmiş portföyünüzün elde tutulması. Kısa vadeli bir oyunda şu veya bu hisse senedindeki bir sonraki noktayı geçme oyununda diğer yatırımcıları alt etmeye veya alt etmeye çalışarak yapılmayacaktır. Yatırım yapmanın temettü büyümesinin gerçek gücü çok belirgindir. Düşünürseniz, örneğin bugün bir Coca-Cola’nn ödediği % 3’lük bir getiri konusunda heyecanlanacak pek bir şey yok. Ancak, bu şirketler önümüzdeki 30 yıl boyunca dağıtımlarını yılda %6 -% 7 artırmayı başarırsa, şanslı yatırımcı, 2025 ile 2035 arasında dolar bazlı % 12 -% 24 maliyette gelecekteki bir getiri elde edebilir. Her yıl dolar bazlı % 3 getiri sağlayan ve %6/yıl temettü artıran menkul kıymetlerdeki temettüler, yatırılan her 1000 $ için 30 yıl sonra yıllık temettü olarak kolayca 370 $ ‘dan fazla kazanabilir.

Elbette bu tür davranışlar, zaman içinde sürdürülebilir avantajları olan şirketler için işe yarar, bu şirketlerin yeni ve mevcut sermayeden yüksek getiri oranları elde etmesine ve daha fazla para kazanarak daha fazla temettü ödemesine yardımcı olabilir. İşler değişebilir, ancak genel olarak, en iyi  şirketlerden oluşan çeşitlendirilmiş bir portföy, pasif bir temettü yatırımcısı için çok iyi sonuç vermeli ve geceleri daha iyi uyumalarını sağlamalıdır.

3) Psikolojiyi Korumak 

Al sat yapmak yerine uzun vadeli temettü yatırımcılığı yapmanın belki de en önemlisi maddesi bu olabilir. Yatırım yaptığınız şirketi detaylı analiz edip karar verdiğinizde geriye sadece aylık alımlar yapmanız gerekiyor. Bu yatırımı uzun süre en az 10 yıl yapacağınızdan dolayı da günlük veya zaman zaman gerçekleşen düşüşler sizin psikolojinizi etkilemiyor. Hatta aldığınız yatırım kararlarından eminseniz her düşüş, sizi daha fazla lot alacağınız için sevindiriyor. Böylelikle daha rahat ve stressiz bir yatırım yapmış oluyorsunuz.Bu kişinin kendisini tanıması ile ilgili bir durumdur. Bazıları günlük trade ederek parasını kazanabilir veya stres yapmayabilir. Emin olduğum bir durum var kı bu yatırım tarzı bana göre değil.

4) Sevdiklerine Vakit Ayırmak

Borsanın bir bağımlılık olduğunu düşünüyorum. Her bağımlılığın kötü alışkanlığı gibi borsanın da kötü alışkanlığı sürekli şirketleri takip etmek, sürekli fiyatları izlemek, sürekli bilgisayar başında oturmak gibi şeyler sayılabilir. Hayatta paradan daha önemli şeyler olduğunu hepimiz biliyoruz. Zaman ise geri getiremeyeceğimiz bir durumdur. Bu yüzden her gün ekranda fiyat izlemek yerine zamanımı, ailelerimle sevdiklerimle geçirmek beni daha çok mutlu ediyor ve bana büyük motivasyon oluyor.

5) Miras Bırakabilmek

Şimdi attığınız tohumlar yıllar sonra bir ağaca dönüşerek çocuklarınıza,torunlarınıza meyve verebilir. Bunu kim istemez ki? Hangi anne,baba evladına iyi bir gelecek sunmak istemez? Bizim uzun vadeli temettü yatırımcısı olmamızın bir nedeni de çocuklarımızı iyi bir gelecek sunmaktır. İyi bir gelecek sunmak, mutlaka milyonlara sahip olmak demek değildir.Çocuğumuz belirli bir yaşa geldiğinde maddi kaygı duymadan istediği işe veya sevdiği işlere yönelip kendini geliştirebilir. Genç işsizliğin bu kadar çok olduğu bir ülkede bu çok önemli bir adımdır.

Uzun vadeli temettü yatırımcısı olmanın avantajları ve sonuçları gerçekten çok fazla. Siz neler eklemek istersiniz?

 

Okuduğunuz için teşekkür ederiz!

 

Diğer Popüler Yazılarımız:

Temettüler gerçektir, hisse fiyatları ise sadece bir fikirdir

Warren Buffet KARTOPU Kitap İncelemesi

Babil’in En Zengin Adamı Kitap İncelemesi

Tasarruf Oranınız Önemlidir