Walter Schloss’un Yatırım Kontrol Listesi

Walter Schloss  vefat etti ve doğrudan usta Benjamin Graham’dan öğrenen efsanevi bir değer yatırımcısıydı. Şaşırtıcı olan, Schloss’un asla üniversiteye gitmemesi ve yatırım ortaklığını Tweedy Browne’nin ofislerinde bir odadan yürütmesiydi.

www.kisiselfinansokulu.com

Schloss, defter değerinin altında satış yapan, temettü ödeyen ve beş yılın en düşük seviyesine yakın satış yapan şirketleri aradı. Kullandığı tek kaynak Value Line Yatırım Anketi idi. Hiç bilgisayar kullanmadı veya şirket yönetimiyle görüşmedi. Schloss, yatırım kariyeri boyunca kullandığı iki kontrol listesi oluşturdu. İkinci kontrol listesi, Columbia Business School’da değer yatırımı üzerine bir üst düzey seminere katılan öğrencilere sunuldu. İkinci kontrol listesi “Yatırımlarda Ne Tür Hisse Senetlerine Bakıyoruz?”

Walter Schloss yatırımlar için ne tür hisse senetlerine bakıyor?

 • Depresyonda olan hisse senetleri arıyoruz (Schloss, 52 haftanın en düşük seviyelerine ulaşan hisse senetleri için  taramayı severdi)
 • Neden depresyondalar?
 • Piyasa değeri/defter değerinin  altında mı satılıyor?
 • Piyasa değeri/defter değeri iyi niyetli mi?
 • Son 10 yılda en yüksek ve en düşük seviyeler nelerdi?
 • Şirketin nakit akışı var mı?
 • Şirketin net geliri var mı?
 • Şirket son 10 yılda nasıl bir performans gösterdi?
 • Şirketin borç yükü nedir?
 • Ne tür bir sektördeler?
 • Kar marjları nedir?
 • Rakipleri ne durumda?
 • Bu şirket rakiplerine kıyasla kötü durumda mı?

“Temelde değerinin düşük olduğunu düşündüğümüz hisse senetlerini satın almaktan hoşlanıyoruz ve daha sonra fiyatlar aşağı indiğinde daha fazla satın alma cesaretine sahip olmamız gerekiyor. Ve bu gerçekten Ben Graham’ın tarihidir. Bu kadar.”

Yatırım söz konusu olduğunda kime bakıyorsunuz?

Pek çok yatırımcı iyi bir sebeple Warren Buffett’e güveniyor. Buffett, sektördeki en iyi yatırım kayıtlarından birine sahip ve 60’lı yılların başından beri yatırımcılar için büyük getiri sağlıyor.

Daha az bilinen, ancak daha az etkileyici olmayan, Buffett’in sıcak bir şekilde “Büyük Walt” olarak adlandırdığı bir adamdır. Yatırım söz konusu olduğunda, Walter Schloss bir efsanedir.

Warren ve Walter, Marshell Wells hissedarlar toplantısında bir araya geldi, şirket net cari varlık değerinin altında işlem gördü ve 1950’lerde Benjamin Graham’ın yatırım firmasında bir ofisi paylaştı. Halihazırda ücretsiz net hisse senedi alımlarını talep edenlerin bildiği gibi, Graham’ın orijinal net  stratejisi en azından 1930’lardan beri harika getiri sağladı. O sırada Graham hem net  hisse senetleri bulmakla görevlendirildi hem de yıllar sonra aynı stratejiyi kendi özel uygulamalarında benimsedi.

Buffett sonunda 1970’lerde iyi korunan büyük firmaları satın almaya geçerken, Walter Schloss Graham’ın orijinal çerçevesine sadık kalarak Wall Street’teki en kıskanılacak kayıtlardan birini kazanmayı başardı. Buffett’in Graham-and-Dodsville’in Süper Yatırımcıları’nda söylediği gibi,

“… Değerinden çok daha düşük bir fiyata özel bir mal sahibine satılan menkul kıymetleri nasıl belirleyeceğini biliyor… Basitçe diyor ki, eğer bir işletme bir dolar değerindeyse ve ben onu 40 sente alabilirsem, bana iyi bir şey olabilir. Ve bunu defalarca yapıyor. Benden çok daha fazla hisseye sahip ve işin temelini oluşturan doğayla çok daha az ilgileniyor; Walter üzerinde pek etkim yok gibi görünüyor. Bu onun güçlü yanlarından biri; hiç kimsenin onun üzerinde fazla etkisi yok. “

Schloss’un rekoru tam olarak hayal kırıklığına uğratmadı. Graham-Newman’ın kapatılmasından bu yana geçen 47 yıl boyunca,sadece lise mezunu, yatırımcıları için yönetim ücretlerinden sonra %16’lık  bir bileşik yıllık getiri elde etmeyi başardı. Bu, S&P 500’den inanılmaz bir % 60 daha yüksek olmasına rağmen, gerçek portföy getirileri çok daha iyiydi.

Ne kadar iyi? Warren Buffett, 1984’te Schloss’u süper bir yatırımcı olarak adlandırdığında, Walter zaten 28 yıldır parayı yönetiyordu. Buffett tarafından elde edilen kayıtlara göre, Walter Schloss’un yönetim ücretleri öncesindeki getirileri yıllık %21,3 bileşik getiri oranındaydı. Üniversiteye hiç gitmemiş biri için fena değil!

Birçok yatırımcı, hisse senetlerinden para kazanmanın gelişmiş yatırım stratejileri kullanmayı veya piyasa hakkında 6. bir hisse sahip olmayı gerektirdiğini düşünür, ancak Walter’ın yatırım stratejisi şaşırtıcı derecede basitti. Aslında, o kadar basit ve o kadar karlı ki, küçük perakende yatırımcıların gerçekten dikkat etmesi gerekiyor.

Walter Schloss ile Neler Yapılmaması Gerekenler ( Yatırım Kontrol Listesi 1)

Pek çok yatırımcı, piyasaların yönünü tahmin etmeyi sever, ancak zaman zaman doğru tahmin etmek mümkün olsa da, yatırımcılar, piyasalarda büyük getiri sağlamak için güvenilemeyecek kadar doğru piyasa tahminleri yapamadıklarını kanıtlamışlardır. Walter Schloss bunu iyi anladı, bu yüzden bu tuzaktan uzak durdu. Doğru Hızın Belirlenmesi başlıklı bir makalede , duruşunun sadece felsefi olmadığını, piyasanın hangi yöne gideceğini bilememesinden kaynaklandığını açıkladı,

“Pazar zamanlamasında iyi değilim, bu yüzden insanlar bana pazarın ne yaptığını sorduklarında, tahminleri benimki kadar iyi oluyor.”

Sadece piyasa zamanlaması değildi, Schloss aynı zamanda yönetim vaatlerine ve kazanç tahminlerine güvenmiyordu. Walter Schloss, Milwaukee Tren Yolu’na yaptığı yatırımdan bahsederken, Schloss’un satın alınacağı söylendi.

“Bunun için 50 $ ödedim çünkü 80 $ alacaktım. Bu 1969’da oldu, piyasa düştü ve anlaşma gerçekleşmedi. İnsanlar bir şeyler yapacaklarını söylediklerinde çok dikkatli olmalısınız. “

Kazanç cephesinde, hisse senetlerine uygulanan İndirgenmiş Nakit Akışı hesaplamaları, sağlam bir değerleme elde etmek için karları tahmin etmekte zorluk çekilmesi nedeniyle kesinlikle devre dışı bırakıldı. Walter’ın açıkladığı gibi,

“ ilk etapta kazançların bir şekilde değişmesi dışında kazançlara karşı gerçekten hiçbir şeyim yok. İkincisi, kazanç tahminleriniz doğru olabilir, ancak insanların birden çok şey hakkındaki fikirleri değişti. Bu yüzden  değerine bakmayı daha rahat ve tatmin edici buluyorum. “

Aslında, zaman geçtikçe, kazançları tahmin etmek daha da zor hale gelir. 1965’te Harvard Business Review’de yeniden basılan bir mektupta Schloss,

“… Kazançların kitap değerlerinden çok daha fazla dalgalanma olasılığı var ve bu nedenle, örneğin gelecek yıla göre daha uzun vadeli kazançları tahmin etmek ciddi hatalara neden olabilir.”

“… Bu değerden düşürülmüş hisse senetleriyle ilgili şeylerden biri… kazançlarını gerçekten tahmin edemeyeceğinizdir. Büyümenin olduğu hisse senetleri var ve önümüzdeki yıl veya beş yıl olacakları tahmin ediyorsunuz. Freddie Mac veya bu büyük büyüme şirketlerinden biri, ne yapacaklarını tahmin edebilirsiniz. Ancak ikincil bir şirkete girdiğinizde, bu yetenekleri yok gibi görünüyor. “

İlginç bir şekilde, çoğu profesyonel para yöneticisi kazanca odaklanırken, Schloss yatırım stratejisini uygulamada çok daha değerli olan bir şeye dayandırdı.

Walter Schloss’un İdeal Yatırımları

Kariyerinin ilk yıllarında Walter Schloss, Benjamin Graham’ın ünlü net hisse senedi stratejisinden yararlandı.

“Graham-Newman’da kullandığım yatırım yaklaşımının aynısını kullandım,net hisse senedi bulmak. Her şey sermayeyi korumakla ilgiliydi çünkü yatırımcılarımın çıkarlarına en iyi şekilde hizmet etmek zorundaydım. “

Graham, net stok stratejisini 1930’larda yıkıcı kayıplara uğradıktan sonra geliştirdi. Odak noktası, bir yatırımcının dezavantajını korumaya yardımcı olurken aynı zamanda önemli bir artı potansiyel sunacak bir strateji bulmaktı.

Stratejinin olağanüstü olduğu kanıtlandı. Graham, yüz kadar iyi kalitede ağ satın alarak yılda %20’nin üzerinde ortalama yıllık getiri sağlayabileceğini keşfederken, aynı zamanda iyi bir dezavantaj koruması sağlayan ağlar da buldu. Bununla birlikte Graham, stratejinin potansiyelini hafife almış olabilir. Daha sonraki araştırmalar, stratejinin ortalama yıllık vergi öncesi getirisini %20 ile % 40 arasında tuttu .

“1930’larda ve 1940’larda Easy Washing Machine ve Diamond T Motor gibi işletme sermayesi değerinin altında satış yapan çok sayıda hisse senedi vardı. İşletme sermayesi stoklarının ortadan kalkmasıyla piyasanın ne zaman çok yüksek olduğunu anlayabiliyordunuz. Ancak son 15 yıldır hiçbir işletme sermayesi şirketi yok. “

Walter Schloss ve oğlu Edwin, kariyerleri boyunca net hisse senedi peşinde koşarken, piyasalar yükseldikçe, çok daha az net ağ teklif edildi. Bu kuru büyüyü telafi etmek için Schloss, defter değerine göre düşük fiyatlarla ticaret yapan sıkıntılı firmaları satın almaya yöneldi. Gönderen Wall Street’te 65 Yıl,

“Pazar değiştiği için [stratejimiz] değişti. Artık işletme sermayesi satın alamıyorum, bu yüzden onları satın alamam, oyunu oynamayacağım, ne yapmak istediğinize karar vermelisiniz. “

Aşırı ısınan piyasalarda  net hisse senetleri neredeyse tamamen kurur, bu da yerli menkul kıymetlere bağlı kalmakta ısrar eden yatırımcılar için sorun yaratabilir. Ancak, her zaman bir yerlerde depresif bir pazar vardır ve bu da, dost canlısı uluslararası pazarlara girmeye istekli yatırımcılara büyük bir avantaj sağlar.

Walter Schloss Yatırım Kontol Listesi 2.0

Belki de yanlışlıkla, Schloss inatla Kuzey Amerika pazarlarına bağlı kaldı ve onu stratejisini değiştirmeye zorladı. 1960’ların sonundaki Buffett gibi, aynı getirileri önemli ölçüde daha fazla iş yapmadan tamamlayamazdı. Ancak, büyüyen işlere odaklanmak yerine, Walter, Graham’ın  net stok stratejisinin doğal bir uzantısı ile derin değer köklerine sadık kaldı. Neredeyse karlı olmasa da, yine de iyi getiri sağladı. 1985 Barrons’un bir makalesinden, Doğru Şey: Walter Schloss Neden Bu Kadar Büyük Bir Yatırımcıdır?

“Standartlarımızı biraz düşüren defter değerine bakın …”

Schloss, bir ürünün ikinci baskılarının her zaman daha iyi olmadığını biliyordu. Net ağların olmamasına rağmen Schloss, Graham’ın ilkelerini, firmaları gerçekleştirilebilir varlık değerlerinin değerinden daha düşük bir fiyata satın alarak uygulamaya koydu.

Sadece defter değerine bakmak zorunda değilsin. Satılırsa şirketlerin değerinin ne olduğunu düşündüğünüze bakabilirsiniz. . Paran için adil bir şirket mı alıyorsun? “

Ve Walter Schloss’un yatırım yaptığı şey de bu ,değerinden çok daha düşük bir fiyata bir dolar satın almak. Bununla birlikte, bu prensibi nasıl uyguladığınıza bağlı olarak, işi anlamak, iyi bir anlaşma yapıp yapmadığınızı bilmek için kritik olabilir.

Yüksek teknolojiden anlamıyorum. Eminim bu şirketlerin bazılarında büyük olasılıkla iyi alımlar vardır, ancak gerçekten bilmiyorsanız, karışmamak daha iyidir. “

Buna karşılık, çeşitlendirilmiş bir net hisse senedi portföyüne sahipseniz, işi çok fazla anlamanız gerekmez çünkü bir grup olarak net ağların sunduğu genel getirilerden yararlanıyorsunuz.

Uykulu Değer Yatırımcıları İçin Anahtar Kriterler ( Yatırım Kontrol Listesi 3)

Değer yatırım fırsatlarının tümü eşit şekilde yaratılmaz ve bir yatırımcının gerçekten de piyasayı aşan getiriler elde etmek için mevcut olan en iyiye odaklanması gerekir. Walter Schloss, ağları bulmaya odaklandı, ancak basit kriterler kullanarak mevcut en iyi klasik değer hisse senetlerine geçti. Harvard Business Review’un Kasım 1965 sayısında Walter Schloss,

“… piyasa fiyatları ile ilgili olarak büyük defter değerlerine sahip olan şirketler, hisse senedi sahibine en büyük ödülleri sunar …”

… Schloss’un çok indirimli hisse senedi tercihini vurguluyor. Ancak bu, Schloss’un aradığı tek sıralama kriteri değildi.

“Çok fazla borcu olmayan şirketler, hisse senetleri varlıkları, kazançları ve temettüleriyle ilgili olarak makul bir fiyata satıldığında…”

Dikkate alınan bir diğer önemli husus ise temettülerdi. Yönetimin, özellikle opsiyon hibeleri daha yaygın hale geldikçe, hissedarların refahından önce kendi ikramiyelerini düşünmesi yaygındır. Akılsız kişisel çıkarları kontrol etmek için Schloss, temettüleri de aradı.

“Şirket tarafından ödenen temettü fikrini seviyorum, çünkü yönetimi hissedarlardan biraz daha bilinçli hale getirdiğini düşünüyorum …”

Çökmüş firmalarda, yönetimin hissedarların yanında olması özellikle önemlidir, çünkü bu firmalar genellikle yönetimin çözmesi gereken büyük iş sorunları yaşarlar. Bu, yönetimin yetenekli olması gerektiği anlamına gelmez, ancak çıkarlarının hissedarlarla aynı hizada olması gerekir.

“[T] he Cleveland Worsted arkadaşları hisselerin çoğuna sahipti ve sanırım yapılacak şeyin tasfiye etmek olduğunu hissettiler  ki yaptılar. Şimdi, bu alışılmadık bir durumdu. Çoğu şirket tasfiye etmez. Ama kötü bir iş içindeydiler. Böylece mantıklı olan şeyi yaptılar. Ancak şirketler her zaman sizin çıkarınız için bir şeyler yapmaz ve bunu aklınızda bulundurmanız gerekir. Yönetimler, bilirsiniz, genellikle kendilerini düşünürler. Tahtaya bağlıdır. İşle ilgili şeylerden biri, iyi insanlarla birlikte olmaya çalışmanızdır. Akıllı olmana gerek yok. Dünyanın en zeki adamları olmak zorunda değiller ama dürüst olmalarını istiyorsunuz. “

Aynı makalede Schloss, mükemmel bir örnek olduğunu düşündüğü bir firmadan bahsetti:

Adı Potlatch ve Batı Kıyısı’nda bir kereste şirketi. Olağanüstü değil, ama çok fazla kerestesi var ve bence kereste, hisse senedinin piyasa fiyatından çok daha değerli. Şimdi, bu bitkilere ne kadar para yatırdıklarını görmek için rakamlara bakmanız gereken bir şey. Bazılarının bakış açısına göre, bunun dezavantajlarından biri, yönetimin hisselerin yaklaşık % 40’ına sahip olmasıdır. Bu yüzden birçok insan ‘Ah, bunu istemiyorum; devralınamaz. ‘ Ancak öte yandan, yönetimin bu şirketin bir başarı olduğunu görmekte çıkarı var. “

O devam etti,

“Şimdi burada defter değeri olan bir hisse senedi olmayan, ancak yüksek sınıf bir şirket olduğunu düşündüğüm bir şirket örneği var. Bu eski Mısır Ürünleri Rafineri Şirketi, CPC International. Skippy fıstık ezmesini, Mazola ve Mueller’in spagetti’sini biliyor musunuz bilmiyorum.

………. Ama bunlar güzel tüketici ürünleri. Temel olarak, tüketici hisselerini seviyorum. Benim sorunum, bugün onlar için çok fazla para ödemendir. Keşfedildiler, bu yüzden zor. TBM dünyadaki en ucuz hisse senedi değil, ancak iyi bir değeri var. Defter değeri belki 27 ve hisse başına 4 dolar kazancı var diyebilirim. 40’ta satıyor; temettü 2,20 $ ‘dır, yani 10 kat kazançla satılır. Bunun için bugün işe başlayamazsın. Ve bu güzel ve istikrarlı bir iş, pek bir yere gitmemek, ama olumsuz tarafı ne kadar riskli?

……… .. Hisse senetleri gerçekten hiç satılmadı, bu yüzden eğer satmazsanız paranız üzerinden % 10 kaybedersiniz ama bu risk biraz sınırlı görünüyor. Tabii ki sorunları var. Latin Amerika’da iş yapıyorlar. Ama iyi ürünleri var. Yani satın alıyorsun. Hat üzerinde bir yerlerde işler sizin için daha iyi oluyor. “

Net Ağlarda Başlayın

Net Ağlarla Başarılı Olmak İçin İhtiyacınız Olan Temel Bilgiler

Schloss’a göre, tersi sınırlıydı, ancak parası için iyi bir park yeri olduğunu kanıtladı.

“Ben 60’lık bir fiyat veya o bölgede bir yerde [değerini sabitlemek için] 55’lik bir fiyat kullanırdım. Ama mesele şu ki, para park etmek için de bir yer. ……… .Bu pazar çok düşük olsaydı, ‘Eh, TBM muhtemelen sahip olunacak harika bir hisse senedi değildir. Pazar bu kadar ucuzsa, içinde biraz daha fermuarlı veya potansiyeli olan bir şey almak istersiniz. ‘ “

Yüksek Olasılıklı Bahisler Yapın ve Çeşitlendirin

In Altmış Beş Yıl On The Wall Street Schloss o daha bir Buffett nitel yatırımcı olup olmadığı sorusunu attıkları veya Tweedy, Browne Quant edildi. Cevabı çok tevazu gösterdi,

Ben daha çok Tweedy Browne tarafındayım. Warren çok zekidir, hiç kimse onun gibi olmamıştır ve asla onun gibisi olmayacaktır. Ama biz onun gibi olamayız. Yapmak istediğin şey konusunda kendini tatmin etmelisin. “

O devam etti,

“… Bizim için rahat olan yol, riskimizin sınırlı olduğu ve çok sayıda hisse senedi aldığımız hisse senetlerini satın almaktır. Pekala, Warren, birilerinin dediği gibi, bir grup hisse senedine sahip olmak cehalete karşı bir savunmadır, ki bence bu bir dereceye kadar doğru çünkü ülkenin her yerindeki şirketleri ziyaret etmiyoruz … “

Schloss, Tweedy Browne’nin ofislerinde bir dolapta bulunan küçük bir yatırım dükkanı işletiyordu. Küçük bir ekip olduğundan, şirketleri ziyaret etmek ve kapsamlı niteliksel analiz yapmak için gereken kaynaklara sahip değildi. Çok küçük olan Schloss, ölçülebilir metriklere dayalı satın almayı tercih etti.

“Depresyondaki hisse senetlerini satın almakla ilgili olan şey, pruvanızda gerçekten üç ipin olmasıdır: 1) kazançlar artacak ve hisse senetleri yükselecek; 2) birisi gelip şirketin kontrolünü satın alacak; veya 3) şirket kendi hissesini almaya ve teklif istemeye başlayacaktır.

Net hisse senetleri ile birçok benzer bahis yaptıktan sonra Walter Schloss’un değerlendirmesi doğru görünüyor. Ancak, bu olaylar sık ​​sık meydana gelse de, şirket ile ilgili bir miktar iyi haberin çıkması da hisse senedi fiyatının yükselmesine neden oluyor. ABD’de düşük maliyetli akıllı telefonlar dağıtmak için bir Amerikan firması ile anlaşmaya vardıklarında InfoSonics’in başına gelenlere bir göz atın.

Schloss devam etti,

“Şirketlerimle ilgili olan şey, hepsinin depresyonda olması, hepsinin sorunları olması ve herhangi birinin kazanan olacağının garantisi yok. Ama onlardan 15 veya 20 tane alırsanız … “

… İyi çalışacaklardır.

Çeşitli nedenlerden ötürü insanlar onlardan hoşlanmadıkları için depresyonda olan şirketleri satın alırsanız ve işler biraz sizin lehinize dönerse, büyük bir kaldıraç elde edersiniz.”

Bu kaldıraç kısmen likidite azlığından ve kısmen de değişen algılardan kaynaklanmaktadır. Hisse senetleri sıkıntılı çünkü insanlar şirketin geleceği konusunda karamsar ve onlardan kaçınıyor. Olumsuz duygu genellikle aşırıya itilir ve hisse senedi fiyatı düşer. Alıcılar hisse senedinden kaçındıkları için ticaret hacmi de kurur. Düşük hacim ve düşük hisse senedi fiyatının bu kombinasyonu, parmakla tutulan sarmal bir yayı andırıyor. Firmanın durumunda yatırımcıların şirketi daha uygun bir şekilde yeniden değerlendirmelerine neden olan bir şey kıpırdandığında, alıcılar hisse satın almak için acele eder, talep arzı geride bırakır ve hisse fiyatı havaya uçar.

Walter Schloss’un fiyat performansının üç etkenine geri dönersek, bu olaylar ne sıklıkla meydana gelir? 1960’larda Warren Buffett ağların % 70-80’ini 2 yıl içinde çalıştırdığını söyledi. Benzer şekilde Schloss,  değerli hisse senetlerinin başarı şansının çok iyi olduğunu düşünüyordu. Doğru Şeyler: Walter Schloss Neden Bu Kadar Büyük Bir Yatırımcıdır başlıklı 1985 Barrons makalesinde ,

“Yaklaşık dört yılda bir dönüyoruz.  Bizim yıllarımız, geçen zamanla ilgili gibi görünüyor. Bazıları daha uzun sürer. “

Ancak seçimleriniz konusunda seçici olmak hala önemlidir.  Walter Schloss Neden Bu Kadar Büyük Bir Yatırımcıdır?

“Mesele şu ki, her hisse senedine aynı miktarda para koymuyoruz. Bir şeyi beğenirseniz…, içine çok para koyarsınız. “

Başkaları Kendi Aklını Kaybettiğinde Başınızı Sizden Çekin

Schloss , Wall Street’te Altmış Beş Yıl’da küçük bir dil ve yanakla, kendisinin ve Buffett’ın Süper Yatırımcılarının başarısının büyük sırrının hiçbirinin sigara içmemesi olduğunu özetledi.

Sanırım bir numara hiçbirimiz sigara içmiyorduk. Sanırım söylemek zorunda olsaydım,  hepimiz mantıklıydık. İşler aleyhimize gittiğinde duygusallaştığımızı sanmıyorum ve elbette Warren bunun en uç örneğiydi. “

Psikoloji, Walter Schloss’un yatırım başarısında büyük bir rol oynar. Aslında, Big Walt sahip olduğu duygusal zeka düzeyine sahip olmasaydı, elde ettiği getirileri asla alt üst edemezdi.

Walter Schloss’da alıntılanan Big Walt’a göre : Değer Arayışı, algı ile başlar,

“Bir yatırımcının yaptığı şey bir ölçüde geçmişine dayanmaktadır. Hisse senetlerinden korkan birine ‘Evet, paranızı borsaya yatırmalısınız’ demek çok zor. babanız buhran sırasında parasını kaybettiyse, her şeyi farklı görürsünüz. “

Daha sonra aynı yazıda şunları söyledi:

Pennsylvania Demiryolunda bazı iflas etmiş tahvillerim vardı. Bu, çoğu insanı duvara tırmandırır, güzelce sonuçlandığını boşverin. Ancak insanlar iflas etmiş tahvil almak istemiyor. “

Bedava  hisse senedi alımları alanların zaten bildiği gibi, aynısı Walter Schloss’un tercih ettiği  değerli yatırımlar,  net hisse senetleri için de geçerlidir. Piyasa birçok yatırımcı için korkutucu göründüğünden, güçlü bir duygusal mizaca sahip olanlar güçlü bir avantaja sahiptir.

“Ortaklarımızdan biri, ‘Walter, seninle çok param var. Sahip olduğun şey konusunda gerginim.’ Dedi. Ben de bir istisna yaptım ve ‘Size sahip olduğumuz birkaç şeyi anlatacağım’ dedim. İflas etmiş demiryolu tahvillerinden ve sahip olduğumuz birkaç başka şeyden bahsettim, ‘Bu tür hisse senetlerine sahip olduğunuzu bilmeye dayanamıyorum. Ortaklıktan çekilmem gerekiyor’ dedi. Yaklaşık bir yıl sonra öldü. İnsanlara ayrıntıları vermekten hoşlanmamamızın nedenlerinden biri de bu. “

Zayıf duygusal zeka, yatırım kariyeriniz için ölümcül olabilir. Zayıf bir duygusal zekanız varsa, iyi bir fırsat ortaya çıktığında değerli hisse senetlerini satın almak çok zor olacak, hisse senetlerinizi dibe vurduklarında saklayın.

“… güçlü bir mideniz olmalı ve gerçekleşmemiş bir kayıp almaya istekli olmalısınız.”

 Devam etti ,

“Depresif bir şirket satın aldığınızda, satın aldıktan hemen sonra yükselmeyecektir, inanın bana. Düşecek. “

Duygularınızı kontrol etmenin bir parçası, piyasanın günlük gürültüsünden kopmak anlamına gelir. Bu konudaki en iyi tartışmalardan bazıları Walter’ın 1985 tarihli röportajı The Right Stuff geçiyor,

“Günden güne uzaklaştırılmaya çalışıyorum; Ofisimde şerit bant makinem yok ……….

Pazarın duygularından uzak durmaya çalışıyorum. Pazar, korkuya ve açgözlülüğe hitap eden çok duygusal bir yerdir… insanların sahip olduğu tüm bu hoş olmayan özelliklerdir. “

Ve eğer bir yatırımcı olarak başarılı olmak istiyorsanız, bu tehlikeli duyguların üstesinden gelinmesi gerekiyor. Kişisel gelişim yolculuğunuza başlamak için, Daniel Goleman’ın Duygusal Zeka adlı kitabını şiddetle tavsiye ediyorum .

Hisse Senetlerinizi Ne Zaman Satmalısınız?

Pek çok yatırımcı, ne zaman satılacağını bilmenin gerçekten yatırım yapmanın en zor kısmı olduğunu söyledi. Hangi hisse senedinin satın alınacağını bilmenin nispeten kolay olduğu konusunda çok fazla değişken var.

Satış söz konusu olduğunda Walter Schloss, firmanın içsel değeri etrafında ayarlanmış değişken bir ölçeğe göre satış yapmayı tercih etti. Wall Street’teki Altmış Beş Yıl’dan,

… Belirli bir ölçekte sattığımız için, sattığımız hisse senetlerinin çoğu, sattığımızın üzerinde yükseliyor. Biliyorsun, asla yükselemezsin ve asla alçalmazsın. “

Buna rağmen, açıkça aşırı değerli olan hisse senetlerini tutmamak önemliydi. Graham’ın klasik değer stratejilerinin güçlü bir uygulayıcısı olan Schloss, bir başlangıç ​​holdingini satmak anlamına gelse bile, temel değerlerinin çok altında işlem gören hisse senetlerini tutmaya kararlıydı. Aynı makaleden,

“Ancak bazen satış fırsatından yararlanmanız ve ardından Tamam demeniz gerekir, daha da yükselir.”

Sonra…

Southdown’a sahiptik. Bu bir çimento şirketi. 12-1 / 2’de çok aldık. Oh, bu harikaydı. Ve paramızı iki katına çıkardık ve 28 $, 30 $ hisse başına sattık ve bu 2 yılda oldukça iyiydi. Sonra baktığımda hisse başına 70 dolardı. Böylece bazı hatalarınız sizi küçük düşürür. Ama biz sadece o seviyede bunun ucuz olmadığını hissettik. “

Doğru zaman geldiğinde satış , klasik değer yatırımının önemli bir parçası ve defalarca öğrenmek zorunda kaldığım bir derstir. Depresif bir hisse senedinin dramatik bir şekilde yükselebileceği doğru olsa da, hisse senetlerini daha fazlasını ümit ederek tutan yatırımcıları önemli ölçüde hayal kırıklığına uğratabilir. Sermaye kazancı üreten firmaları sevme eğiliminde olduğumuz ve fiyatı düşen hisse senetlerinden acı çeken bu, yatırımcıların kontrol altına alması gereken kritik bir duygusal mizaç parçasıdır. Barrons makalesinde şöyle diyor;

Temelde şunu görüyorum ki bazen,“ Bir süre beklerim ”derseniz, işler her zaman o kadar iyi gitmez. Bence en büyük konumumuz Northwest Industries. Lone Star Steel’i dağıtacaklarından çok memnun kaldım ve hisse başına 50 dolar alacaklardı ve her şey harikaydı. Hisse senedi, hisse başına 60 doların üzerine çıktı. Ve aniden anlaşma düştü ve hisse senedi şimdi 53’e satılıyor. “

Zenginliğe Giden Basit Yol

Şubat 2012’de Walter Schloss 95 yaşında hayata gözlerini yumdu. Üniversite diploması olmamasına rağmen Schloss tüm zamanların en iyi yatırım kayıtlarından birini oluşturmayı başardı.

Çoğu zaman kendi kendine özgü bilgeliği tuhaf ve fazlasıyla basit görünüyordu. Walter, “Biz sadece ucuz hisse senetleri alıyoruz,” dediği meşhurdur. Yine de, Ben Graham’ın yatırım tekniklerine uzun yıllardır bağlı kalan bir adam için, yatırım ilkelerinin gerçeği apaçık görünüyordu.

Walter Schloss’un yatırıma yaklaşımı gerçekten basit, onu uygulamak ise zor bir şey. Bugün değer yatırımcılarının çoğu, ucuz, çirkin, nefret edilen hisse senetleri satın almak yerine , Warren Buffett tuzağına düşüp , onlarca yıllık deneyimle geliştirilen bilgelikten yararlanan bir tarz kullanmaya çalışıyor.

Buna karşılık, Walter Schloss tarafından kullanılan basit yatırım tekniklerinin zaman içinde çok etkili olduğu kanıtlandı. Ayrıca küçük özel yatırımcılar için çok daha uygundurlar çünkü kullanımı çok kolaydır ve katı ölçülebilir ölçütlere dayanırlar.

Yatırım için klasik Graham yaklaşımının basitliği, tam olarak neden kendi yatırımımı  net hisse senetlerine odaklamayı seçtiğimdir. Walter Schloss’un önerdiği ve  hisse senedi alımları talep eden yaklaşık 2000 kişinin bildiği gibi, Düşük Fiyatlı Defter değerli firmaları kadar yaygın olmasa da , bunlar çok daha iyi yatırımlardır.

Okuduğunuz için teşekkürler!

 

DİĞER POPÜLER YAZILARIMIZ

 

Walter Schloss Yatırım Kontrol Listesi gibi birçok değerli yatırımcının tecrübelerine ve değerlerine yer vermeye devam edeceğiz. Twitter hesabımızdan veya youtube hesabımızdan bizleri takip edebilirsiniz. Teşekkürler..