Warren Buffet KARTOPU

warren buffet kartopu

www.kisiselfinansokulu.com

Warren Buffett muhtemelen  yirmi birinci yüzyılın en ünlü yatırımcısıdır. “Omaha’nın Kahini” veya “Omaha Bilge” olarak bilinen, iş dünyası ve siyaset hakkındaki görüşlerini paylaşan medyada sık sık görülüyor. Ancak çok az kişi onun gerçekte ne yaptığını biliyor ve Buffett’in bugün bulunduğu konuma nasıl geldiğini daha da az kişi biliyor.

Bu kitap özetinde, Warren Buffett’ın hayatını araştırıyoruz ve onu erken yaşamından ilk iş girişimlerine kadar, modern iş dünyasının Amerikalı bir bilge olarak mevcut durumuna kadar takip ediyoruz. Hikayesi, hayatın işine ilgi çekici ve eğitici bir bakış açışı sunuyor.

Alice Schroeder’in bu Kartopu özetinde şunları bulacaksınız:

  • Buffett 11 yaşında ilk yatırımlarını nasıl başardı;
  • Buffett’in yatırımları neden bir kartopu gibidir; ve
  • Graham ve Bill Gates gibi arkadaşların Omaha’dan Sage’i nasıl etkilediğini göreceğiz.

Temel Fikir 1: Warren Buffett çocukken istatistiklerde ve sayılarda rahatlık ve neşe buldu.

Warren Buffett, 20 Ağustos 1930’da Omaha, Nebraska’da doğdu.

Babası Howard, bu kasvetli dönemde güvenilir menkul kıymetler ve tahviller satmayı başaran, tanınmış bir borsacıydı. Sonuç olarak, diğer birçok ailenin aksine  1930’larda rahatça yaşayabildiler.

Ancak bu, genç Warren için işlerin kolay olduğu anlamına gelmiyordu.

Annesi Leila, zorba bir ebeveyndi, çabuk öfkeleniyordu, talihsiz bir eğilim, onun çocuklarını gereksiz yere utandırmasına ve suçlamasına neden oldu.

Bu aşındırıcı ve öngörülemez ebeveynle evde mahsur kalan Warren bir kaçış bulmaya hevesliydi. Çoğu zaman ablası Doris, annelerinin öfkesinin hedefiydi, ancak Warren annesinin öfkesini önlemek için yollar aradı ve bunu sayılar, oranlar ve yüzdelerle buldu.

Okulu sevmesinin nedenlerinden biri onu evden uzaklaştırması ve ona matematik hakkında daha çok şey öğretmesiydi.

Birinci sınıf dersleri bittikten sonra Warren ve arkadaşı Russ, Russ’ın ön verandasına oturur ve geçen arabaların plakalarını not ederlerdi. Ebeveynleri bunun, plakalarda görünen her harf ve sayının frekanslarını hesaplayabilmek için olduğunu düşündüler, ancak gerçekte, çocuklar gizlice notlarının polisin banka soyguncularını yakalamasına yardımcı olabileceğine inanıyordu, çünkü sokakta yerel bir banka yer alıyordu.

Bazen hafta sonları babasının ofisinde vakit geçirerek evden uzaklaşabiliyordu, burada borsa fiyatlarının rakamlarını büronun büyük kara tahtasına mutlu bir şekilde yazıyordu.

Genç Warren’ın sayılara, olasılıklara ve istatistiklere olan ilgisi diğer aile üyeleri tarafından fark edildi ve cesaretlendirildi. Warren, sekiz yaşındayken büyükbabasından beyzbol istatistikleri üzerine bir kitap aldı, Warren’ı memnun eden bir hediyeydi. Her sayfayı ezberlemeye saatlerini ayırdı.

Bu harika kitaplarla Warren, kararsız annesinden uzakta, odasında mutlu bir şekilde oturabilir ve daha rahatlatıcı ve güvenilir arkadaşlarla, yani sayılarla vakit geçirebilirdi.

Temel Fikir 2: Buffett, oldukça genç yaşta para kazanmaya ve yatırım yapmaya başladı.

Warren’ı rakamlardan daha çok etkileyen bir şey varsa o da paraydı.

Warren dokuz yaşındayken komşularına paket sakız ve kola şişeleri satarak zaten para kazanıyordu. Bir yıl sonra, Omaha Üniversitesi’ndeki futbol maçlarında fıstık satıyordu.

Warren’ın paraya olan ilgisi 1940’ta kütüphanede 1.000 Dolar Kazanmanın Bin Yolu adlı bir kitap gördüğünde yoğunlaştı . On yaşındaki Warren anında ondan ilham aldı ve bir arkadaşına 35 yaşında milyoner olmayı planladığını söyledi.

Kesinlikle kararlı bir çocuk olduğunu kanıtlıyordu: On bir yaşında 120 dolar biriktirmişti, bu 1941’de çok büyük bir paraydı.

Bu parayı ilk yatırımını yapmak için kullandı. Cities Service Preferred şirketinin altı hissesini satın aldı, üçü kendisi için ve üçü kız kardeşi Doris içindi.

Lisede para kazanmaya devam etti; golf topları sattı ve berber dükkanlarına kiraladığı langırt makineleri satın aldı.

Ancak gazete dağıtmaya başladığında maaşı gerçekten yükseldi.

1942’de ailesi, babasının Nebraska’nın ikinci bölgesinin Cumhuriyetçi temsilcisi olarak kongrede görev yapmak üzere seçilmesinin ardından Washington DC’ye taşınmıştı.

Warren burada,  birçok ABD senatörüne ev sahipliği yapan üç popüler apartman içeren üç farklı rotada gazete dağıtmaya ve abonelik satmaya başladı.

Warren toplanan abonelik ücretlerinin bir kısmını kazandığından, oldukça motive olmuş bir gazeteci ve müşterilerinin ödeme yapmasını sağlamak için titizdi.

Dikkate değer bir şekilde, o sırada ayda 175 dolar kazanıyordu, bu  okulundaki çoğu öğretmenin maaşından daha fazlaydı. Çok geçmeden birikimleri 1.000 dolara çıktı.

1944’te, on dört yaşına geldiğinde, Warren ilk vergi beyannamesini verdi. Hem saatini hem de bisikletini kesinti olarak gösterdi ve toplam 7,00 dolar ödedi.

Temel Fikir 3: Üniversitede işletme okuduktan sonra Buffett, borsadaki başarının sırlarını öğretmenlerinden öğrendi.

Buffett’ın para ve sayılara olan ilgisini göz önünde bulundurursak, sınıf arkadaşlarının onu lise yıllığı olan “Geleceğin Borsacısı” olarak etiketlemesi şaşırtıcı değildi.

Buffett’in Nebraska Üniversitesi’nde muhasebe ve işletme eğitimi almayı seçmesi de şaşırtıcı değildi.

Ailesinin evinden üniversite kampüsüne taşındığında, oldukça dağınık bir adam olduğu ortaya çıktı. Nitekim, ilk oda arkadaşı Buffett’ın dağınıklığından o kadar rahatsız olmuştu ki, ilk yıldan sonra taşınmaya karar verdi.

Ancak oda arkadaşı, Buffett’ın ders kitaplarının tüm bölümlerini zahmetsizce ezberleme becerisinden belki de daha fazla hayal kırıklığına uğramıştı, daha sonra bunları öğretmenlerine aynen okuyabilirdi.

Buffett üniversiteyi oldukça kolay bulduğundan, Harvard Business School’da bir lisansüstü programa başvurduktan sonra bir ret mektubu aldığında oldukça şaşırdı.

Ancak bunun talihli bir başarısızlık olduğu kanıtlandı. Buffett, Akıllı Yatırımcı kitabının yazarı ve akıl hocalığı Buffett üzerinde epey etki bırakan Benjamin Graham’ın yanında çalıştığı Columbia Üniversitesi tarafından kabul edildi .

Buffett, Graham’ın kitabını çok sevdi, bu yüzden Columbia’da öğretmenlik yaptığını öğrendiğinde Harvard hakkında her şeyi unuttu. Ayrıca, Güvenlik Analizi’nin yazarı David Dodd tarafından öğretilen başka bir ders , Buffett’ın ezberlediği başka bir kitap için de heyecanlanmıştı .

Bu öğretmenlerin ikisi de Buffett’a değerli dersler ve temel yatırım stratejileri öğretti.

Örneğin Buffett, bir şirketin gerçek değerini  belirlemek için yukarıdan aşağıya araştırmanın önemini öğrendi . Bu değer daha sonra hissenin şu anda piyasada ne kadar sattığı algılanan değeriyle karşılaştırılırdı .

Bir şirketin içsel değeri, piyasadaki değerinden çok daha yüksek olduğunda,  yatırım yapmaya değerdi. Graham’ın başarısı büyük ölçüde, piyasadaki değerin büyük bir şans olduğunun farkına dayanmaktadır.

Temel Fikir 4: Bir aile kurduktan sonra Buffett, benzersiz bir ortaklık kurarak kendi patronu oldu.

Üniversite boyunca Buffett, kızların yanında rahatsızdı. Utangaçlığı o kadar şiddetliydi ki, kendine güvenini artıracağını ve kendisini daha az garip hissetmesini sağlayacağını umarak bir topluluk önünde konuşma sınıfına kaydoldu.

Bu dersi aldığında, özellikle Buffett’in etkilemek istediği bir genç kadın vardı.

Adı Susie Thompson’dı ve babası Buffett’tan bir an hoşlanmasına rağmen, Susie’nin garip cazibesine ısınması için epeyce ısrar gerekiyordu.

Sinirli bir enkaz ve etkilemeye çok hevesli olan Buffett, başlangıçta kibirli ve ayrıcalıklı olarak karşımıza çıktı. Ancak Susie, Buffett’a bir şans verdiğinde, duruşunun sadece garip utangaçlığının bir belirtisi olduğunu fark etti ve sonunda büyüleyici kırılganlığına aşık oldu.

İkisi 1952’de evlendi ve Buffett ders vermekle ve babasının eski yatırım şirketinde çalışmaya devam etti.

İlk çocukları Susie Alice Buffett 1953’te doğdu, aynı yıl Buffett yıllardır hayalini kurduğu işi aldı, Ben Graham’ın yatırım şirketi Graham-Newman için çalışıyordu .

Buffett, kısa sürede borsacı olmaktan nefret ettiğini fark etmesine rağmen, kısa sürede Graham-Newman’ın yükselen yıldızı oldu.

Yanlış yatırımı seçme ve birinin zor kazanılan parasını kaybetme düşüncesine dayanamıyordu. Böylece kısa sürede kendi ortaklığını planlamaya başladı.

İkinci çocuğu Howie Graham Buffett’ın doğumundan sonra, Warren’ın kendi patronu olma planları gerçek oldu. 1956’da Buffett Associates, Ltd.’yi kurdu.

Bu ortaklığın arkasındaki fikir, sadece arkadaşları ve akrabaları içereceği ve hiç kimsenin hayal kırıklığına uğramaması veya gerçekçi olmayan beklentilere sahip olmaması için her yatırımın arkasında basit kurallar olmasıydı.

Aynı zamanda Buffett’ın itibarı, akıl hocası ve eski patronu Ben Graham tarafından desteklendi. Buffet firmasından ayrıldıktan kısa bir süre sonra Graham emekli olmaya ve dükkanı kapatmaya karar verdi. Ancak çıkarken, Buffett’i müşterilerinin paralarını yatırım yapmaları için güvenilir bir adam olarak tavsiye etti.

Temel Fikir 5: Buffett, orijinal ortaklıklarında katı bir felsefeye bağlı kaldı ve başarılı oldu.

Buffett, patronu olduğu ilk yılında, kendisine yatırım yapması için 50.000 ila 120.000 Dolar arasında herhangi bir  para veren, farklı arkadaş gruplarına dayanan bir dizi sekiz ortaklığa başladı.

Buffett yeni bir ortaklığa her başladığında, herkesin onun felsefesini anladığından emin oldu.

Potansiyel ortaklarına, yalnızca değeri düşük hisse senetlerine nasıl yatırım yaptığını ve daha sonra herhangi bir kazancın aynı hisse senetlerine yeniden yatırılacağını söylerdi. Bir bakıma, bir tepeden aşağı bir kartopu yuvarlamak gibiydi: küçük bir avuç olarak başlayan şey, sonunda daha da büyür.

Ayrıca, bir hisse senedi belirli bir rakama ulaştığında nakde çevirecek türden bir yatırımcı olmadığını bildiklerinden de emin oldu, sabırlıydı.

Ve bu sabırlı tutarlılık karşılığını verdi. 1956’nın sonunda, ortaklıkları pazarı yüzde 4 oranında yendi; 1957’nin sonunda yüzde 10’du ve 1960’ın sonunda yüzde 29’du. Kartopu yuvarlanıyordu.

1960’ların başında, Buffett zaten bir milyon doların üzerinde bir yönetime sahipti. O sıralarda borsa yukarı yönlü hareket ediyordu; Ancak diğer birçok yatırımcının aksine, piyasadaki bu değişim iş yapma şeklini değiştirmedi.

Hâlâ değeri düşük şirketler arıyordu ve istediği bir şey bulduğunda, olabildiğince çok hisse satın aldı.

Bu genellikle yöneticilerin yatırımcıların parasıyla aptalca bir şey yapmadığından emin olmak için yönetim kurulunda bir koltuk kazanmak anlamına geliyordu.

Dikkat çekici bir şekilde, Buffett milyonlarca doları yönetirken, hala tüm evrak işlerini yapıyordu. Ancak 1962’de işleri daha az karmaşık hale getirmeye karar verdi ve tüm bireysel ortaklıklarını tek bir varlıkta feshetti: Buffett Partnership, Ltd.

Bu sıralarda Buffett’in başarısı, Omaha’nın ötesine, New York’ta çalışmayan birkaç büyük oyuncudan biri olarak tanınmaya başladığı Wall Street’e doğru genişlemeye başladı.

Bununla birlikte, bazı yerleşik para adamları şüpheci kaldı ve şimdi her gün iflas edeceğini tahmin ettiler.

Warren Buffet KARTOPU

 

Temel Fikir  6: 1960’ların ortalarında, ortaklık Buffett’ın tüm işletmeleri satın almaya başlaması için yeterince büyüdü.

Warren Buffett’ın yeteneklerini erken tanıyan bir kişi, Kaliforniyalı avukat ve yarı zamanlı yatırımcı Charlie Munger’dı. Benzer düşünen iki kişi, 1959’da uzun bir öğle yemeğinden sonra hızlı arkadaş oldu. bu, kaçınılmaz olarak verimli bir iş ortaklığına yol açan bir dostluktu.

Munger’ın bakış açısı Buffett’ın gözlerini daha büyük olasılıklara açtı.

Gerçekten de Buffett ortaklığı, büyük ölçüde Buffett’in doğru zamanda topladığı belirli bir hisse senedi sayesinde yakında büyük bir sıçrama yapacaktır.

John F. Kennedy 1963’te öldürüldüğünde, çok az kişi başka herhangi bir hikayeye dikkat ediyordu. Ama o zamana kadar Buffett bir alışkanlık yaratmıştı ve gazetelerin arka sayfalarını karıştırmaya devam etti ve burada American Express’in de dahil olduğu bir soya fasulyesi skandalıyla ilgili bir hikayeye rastladı.

American Express’in bir yan kuruluşu, belirli depolama tanklarının soya fasulyesi yağı içerdiğini onayladı, ancak daha sonra deniz suyuyla doldurulduğu ortaya çıktı. Sonuç olarak, American Express hisse senetleri ciddi bir darbe aldı. Ama bu Buffett’ı endişelendirmedi; şirketin geri döneceğini biliyordu.

1964 yılının Ocak ayında fiyatlar dibe vurduğunda, American Express’e kademeli olarak para akıtmaya başladı: önce 3 milyon dolar, sonra 1966’da 13 milyon dolar.

Doğal olarak, American Express geri döndü ve bu ortaklığa, Buffett’in tüm işletmeleri satın almaya başlamasına yetecek kadar eşi benzeri görülmemiş ödüller getirdi.

İlk satın alımlardan biri, Buffett’i  küçük Massachusetts tekstil üreticisi Berkshire Hathaway’i  tanımlayacak bir işti.

Buffett’in araştırması, gerçek değerinin 22 milyon dolar olduğunu gösterdi, bu da hisse başına 19.46 dolardan satılması gerektiği anlamına geliyordu. Yine de hisse başına sadece 7,50 dolardan satılıyordu.

1965’te, bir miktar müzakereden sonra Buffett, Berkshire Hathaway’deki hisselerin kontrolünü hisse başına 11 doların biraz üzerinde şirketin yüzde 49’unu satın alarak elde etti.

Aynı yıl, Warren ve Susie, büyük ölçüde American Express yatırımı sayesinde ek 2,5 milyon dolar kazandı, bu da Buffett’in 35 yaşında milyoner olma hedefine fazlasıyla ulaştığı anlamına geliyordu.

Warren Buffet KARTOPU

Temel Fikir 7: Daha büyük satın alımlarla birlikte daha büyük sorunlar ve uyulması gereken bazı yeni kurallar ortaya çıktı.

Buffett şu anda Berkshire Hathaway ile yakından ilişkili olsa da, şirket o kadar sorunluydu ki Buffett buna her zaman dahil olmaktan pişman olacaktı.

Ancak Buffett, Berkshire Hathaway ile olan ilişkisinden öncesine dayanan bir felsefe olan kayıplarını azaltmayı seven bir yatırımcı değildi.

1958’de Buffett, Nebraska’da yel değirmeni ve su sulama sistemleri yapan Dempster Mill Manufacturing adlı bir şirketten benzer bir satın alma yaptı.

Ancak işler hızla dağıldı: Yanlış yönetimi görevlendirdi, şirket iflas etti ve şirketin varlıklarını tasfiye etmeye karar verdi. Sonuç olarak, insanlar işlerini kaybetti ve komşu topluluk, Buffett’tan hoşlanmadığını açıkça ifade etti.

Bunun bir daha olmasına asla izin vermemeye kararlı olan Buffett, Berkshire Hathaway’den doğru kişinin sorumlu olduğundan ve işletmenin hayatta kaldığından emin olmak istedi.

1960’larda ve 1970’lerde tekstil maliyetlerinin artması ve şirketin makinelerinin çaresiz bir şekilde modernizasyon ihtiyacı içinde olması nedeniyle bu durum pek çok zorluğu beraberinde getiriyordu. Ancak Buffett hiçbir zaman para israf etmedi, bu yüzden gerçek bir kârı dönüştürme vaadi olmayan bir şirkete ek sermaye enjekte etme konusunda son derece tereddüt etti.

Tüm bunlar, Berkshire Hathaway’in bir tekstil üreticisi olarak yük olmaya devam edeceği anlamına geliyordu. Yine de Buffett, her fırsatta kendi adına kazanan hisse senetleri satın almaya devam ederek, sonunda Berkshire Hathaway’e dünyanın en iyi hisse senedi portföylerinden birini vererek onu canlı tuttu.

Berkshire Hathaway’in sunduğu sorunlara rağmen Buffett son derece iyi gidiyordu. Yatırım ortaklığı o kadar iyi durumdaydı ki kapılarını yeni üyelere kapatmaya ve yatırım kurallarını sıkılaştırmaya karar verdi.

1960’ların sonlarında giderek daha fazla teknoloji şirketi ortaya çıkıyordu ve bu da Buffett’i yeni bir kural koymaya sevk etti: Tam olarak anlamadığı bir ürün veya hizmet sunan bir şirketten asla hisse satın almayacaktı.

Buffett, “kolay, güvenli, karlı ve hoş” şeyleri sevdi ve bu da başka bir kurala yol açtı: Yaklaşan işten çıkarmalar, fabrikaların kapanması veya sendikalarla savaşan yöneticilerin geçmişi gibi potansiyel veya kanıtlanmış “insan sorunları” olan işletmelerle hiçbir ilişki olmamasıdır.

Warren Buffet KARTOPU

Temel Fikir  8: Ortaklık feshedildikçe Warren daha kişisel ve ayrı çabalara dahil olmaya başladı.

Buffett milyoner olduktan sonra bile, kötü şöhretli biri olarak kaldı, görünüşüyle ​​tamamen ilgisiz bir adamdı. Buffett için çok daha önemli olan, işlerinden sorumlu kişilerin detayları ve özellikleriydi.

Güvenilir işletmelerin güvenilir yönetimleri vardır, bu nedenle Buffett şirket satın alımlarını gerçekleştirdiğinde, bunların iyi insanlar tarafından yönetildiğinden emin oldu.

Buffett’in Baltimore alışveriş merkezi Hochschild-Kohn’u ve bir dizi perakende mağazası işleten Associated Cotton Shops’ı satın almaya karar vermesinin ana nedenlerinden biri, perde arkasındaki kişilerdi.

Buffett, şirket yöneticileriyle oturup onları iyi tanıma alışkanlığı edindi. Güvenebileceği hevesli insanlar olduklarından emin olmak istedi.

Bir süre Buffett, Ulusal Tazminat adlı bir Omaha sigorta işine baktı. Ancak satın almaya karar verdiği, büyük bir yönetici olarak hemen tanıdığı Jack Ringwalt ile tanışana kadar değildi.

Bunlar akıllı hareketlerdi ve 1966’nın sonunda ortaklık her zamankinden daha iyi gidiyordu ve pazardan yüzde 36 daha iyi performans gösterdi.

Buffett, bu işletmenin yöneticilerinin yanı sıra yatırım ortaklarını da aile olarak görüyordu. Ve 1960’lar sona erdiğinde, Buffett ortaklarını satın almayı teklif etmeye başladı.

Bu, o ve Susie’nin kişisel çabalara daha fazla odaklanabilmesi için ortaklığı azaltmanın bir yoluydu.

Susie, kocasının emekli olabileceğini ya da en azından babalarının fazla ilgisi olmadan hızla büyüyen çocuklarına daha fazla zaman ayırabileceğini ummaya devam etti.

Susie de meşguldü: bir şarkıcılık kariyeri sürdürdü ve 1960’ların Amerika’sının acil sosyal meselelerine dahil oldu, sivil haklar ve savaş karşıtı protestolara katıldı.

Çoğunlukla siyasetten uzak duran Warren bile yardım edemedi ama dahil oldu. 1967’de Demokrat başkan adayı Eugene McCarthy’nin Nebraska ofisinin mali işler sorumlusu oldu.

Warren’ın siyasete girmesi, dindar bir Cumhuriyetçi olan babasının ölümüyle çok ilgiliydi. Babası öldükten sonra, Buffett sonunda onu hayal kırıklığına uğratma endişesi olmadan kendi siyasi görüşlerini ifade edebildi.

Warren Buffet KARTOPU

Temel Fikir  9: 1970’lerde Buffett gazete işine dahil oldu.

Buffett, Washington DC’de gazete dağıtırken, bir gün kendi gazetesine sahip olmayı hayal ediyordu. Ve 1969’da 16 milyon dolar kazandığında, sonunda bu rüyayı gerçekleştirebilecek bir konuma geldi.

O yıl Buffett, Omaha Sun’da çoğunluk hissesi satın aldı Bu sadece Buffett’in hayallerinden birini gerçekleştirmekle kalmadı; sonunda değerli bir ödüle götürürdü.

Omaha Sun , 1972’de, evsiz çocuklar için yerel bir sığınak olan Boys Town hakkında 1913’e dayanan bir araştırma makalesi yayınladı. Makale yazıldığında, bu barınak kendi çiftliği ve stadyumuyla 1.300 dönümlük büyük bir arazi haline gelmişti. Peder Edward Flanagan adlı bir rahip tarafından yönetiliyordu.

İlginçtir ki, sadece 665 erkek çocuğu barındırıyordu  ve 600 çalışan vardı.

Sanki şüpheli bir şeyler oluyor gibiydi, bu yüzden Buffett Sun’ın editörünün bir soruşturma başlatmasına yardım etti . Ve Buffett’ın önsezisi büyük bir olay çıkardı. Boys Town aslında yılda yaklaşık 18 milyon dolar biriktirerek bağış, hibe ve fon biriktiriyordu.

Makale  “Boys Town: Amerika’nın En Zengin Şehri mi?”  30 Mart 1972’de gösterime girdi ve Buffett’ın makalesine olağanüstü bölgesel gazetecilik dalında Pulitzer Ödülü kazandırdı. Hikaye hemen ulusal hale geldi ve kar amacı gütmeyen kuruluşların nasıl yönetildiğine ilişkin reforma yol açtı.

Bu başarının ardından Buffett gözünü ulusal bir gazeteye çevirdi: prestijli Washington Post.

1973 yazında Buffett, Washington Post’un yüzde 5’inden fazlasına sahipti ve hatta yayıncısı Kay Graham ile son derece yakın bir ilişki geliştiriyordu.

Ertesi yıl gazetenin yönetim kuruluna katıldı ve Graham’ın lüks akşam yemeği partilerine katılmaya başladı. Birçok geceyi aktör Paul Newman gibi ünlü konuklarla kaynaşmaya ve dünyanın dört bir yanından saygın senatörlerin, diplomatların ve saygın kişilerin önünde utandırmamaya çalışarak beceriksizce geçirdi.

Temel Fikir 10: Buffett, stresli bir SEC araştırması da dahil olmak üzere, ilk zorlukların oldukça büyük bir kısmıyla karşılaştı.

Warren Buffett ve Charlie Munger kadar aktif bir yatırımcı olduğunuzda, birkaç sorunlu şirket almanız kaçınılmazdır.

Munger, Blue Chip Stamps’i fark ettiğinde, 1968’di ve ev hanımlarının marketlerde ve benzin istasyonlarında iken kuponlara çok benzeyen ticaret pulları toplamaları yaygındı.

Ancak 1970’lerde kadın kurtuluş hareketinin yükselişiyle birlikte, pul ticareti moda oldu.

Tıpkı Berkshire Hathaway gibi, Blue Chip de artık yaşam desteğindeydi; sadece Buffett ve Munger şirketin adı altında kazanan hisse senetleri satın aldıkları için canlıydı.

Bu nedenle, Blue Chip’e yardımcı olmak için Munger, değeri düşük bir tasarruf ve kredi şirketi olan Wesco’nun yüzde 8’ini satın aldı.

Buffett Wesco’yu da severdi  ama Santa Barbara Financial Company de öyleydi. Aslında SBFC, Wesco ile birleşmek istiyordu.

Ancak Buffett, SBFC’yi aşırı değerli bir şirket olarak gördü ve bu Wesco için sadece kötü bir haberdi. Bu yüzden, Wesco’nun kurucu ailesinin hayatta kalan üyesi Betty Caper Peters ile konuşmak için Kaliforniya’ya uçtu ve onu birleşmeyi iptal etmeye ikna etti. Yaptı, ancak karar Wesco’nun hisselerinin hisse başına 18 dolardan 11 dolara düşmesine yol açtı.

Buffett ve Munger bu konuda kötü hissetti, bu yüzden çoğunluk hisselerini hisse başına 17 dolardan satın almayı teklif ettiler.

Ancak burada bitmedi: Santa Barbara Financial, Planlanan birleşmeyi mahvetmek için Buffett ve Munger’in Wesco’ya kasten fazla ödeme yaptığını iddia eden  Komite’ye (SEC) şikayette bulundu.

1974 gergin bir yıldı. SEC, Buffett ve Munger’in 30’dan fazla şirketten oluşan karmaşık ağına yönelik bir soruşturma başlattı. Bu, Berkshire Hathaway ve Blue Chip gibi, her biri beş veya daha fazla başka şirkete sahip olan ve daha sonra başka şirketlere sahip olan beş ana şirketi içeriyordu.

Hiçbir şey saklamıyorlardı, ancak karmaşık yapı SEC’i oldukça şüpheli hale getirdi.

Buffett aşırı derecede endişeliydi. Bir yanlışlık tespitinde isimlendirilmenin bile bir itibarı sonsuza kadar mahvedebileceğini biliyordu.

Neyse ki, sonunda, SEC, Blue Chip’in geçmişindeki bir ifşa ihlali için yalnızca bir uyarı yayınladı  ve hiçbir kişi isimlendirilmedi.

Temel Fikir 11: Buffett ayrıca evliliği ve iki gazete arasındaki yasal savaşla ilgili zorluklarla karşılaştı.

Warren Buffett ile Washington Post’un yayıncısı Kay Graham arasındaki giderek artan yakın ilişki , başlangıçta Susie’yi üzdü. Ama sonunda tenis hocasıyla bir romantizm başlattı ve Kay’a Buffett ile kendi ilişkisine sahip olduğunu söyleyen kişisel bir mektup yazdı.

Ancak, 1977’de çocukların evden çıkmasıyla Susie, radikal bir değişiklik zamanının geldiğine karar verdi ve San Francisco’ya taşınmak için düzenlemeler yaptı.

Birçok yönden Buffett asla büyümedi. Elli yaşına yaklaşmasına rağmen hala çizburger ve dondurmayı seven dağınık bir adamdı. İş hayatına ailesinden çok daha fazla bağlı kaldı.

Tüm bunlara rağmen Susie onu hâlâ seviyordu ve bakıldığından emin olmak istiyordu.

Bu yüzden ayrılırken, Susie’nin bir gece kulübünden tanıdığı genç bir kadın olan Astrid’i Buffett’a yemek pişirmesi ve ona bakması için tuttu.

Buffett, Susie’nin ayrılması karşısında şok olmuştu, ancak birçok ağlamaklı telefon görüşmesinden sonra nihayet onun kendine ait bir hayata ihtiyacı olduğunu anladı.

Astrid, sonunda hem Susie’yi hem de Kay’ı ve Howie ve Susie Jr.’ı şaşırtan bir gelişme olan Buffett’e taşındı.

Sonra, tüm bunların ortasında, Buffett’ın çözmesi yıllar alacak çirkin bir hukuk savaşı başladı.

1970’lerin sonlarında, Buffett ve Munger koleksiyonlarına başka bir gazete daha eklemişlerdi: Buffalo Evening News . Planlarının bir kısmı, ilk beş sayıyı ücretsiz olarak ve ardından indirimli fiyatla sunarak tanıtacakları makaleye bir hafta sonu baskısı eklemekti.

Ancak bölgedeki rekabeti Buffalo’nun Courier-Express’i , bu teklifin haksız uygulama oluşturduğunu iddia ederek bir dava açtı.

Yargıç, Courier-Express lehine karar vererek Buffett’ı şaşırttı . Yargıç, kararında ücretsiz gazete satmanın hukuka aykırı olduğunu ve halk hafta sonu baskısına abone olmak isterse siparişlerini her hafta yenilemek zorunda kalacaklarını söyledi.

Buffett doğal olarak bu sert karara itiraz etti ve 1981’de nihayet kazandı  ama o zamana kadar gazete milyonlarca dolar kaybetti.

Anahtarı Fikir 12: Sadık bir arkadaş olmak, Buffet’i Salomon Brothers’a getirdi ve burada en zorlu testlerinden biriyle karşı karşıya kaldı.

Buffett’in şu anda yakından ilişkili olduğu bir başka şirket de Buffett’in üniversitede ilk kez fark ettiği bir otomobil sigorta şirketi olan GEICO’dur. Aslında, babasının eski firmasında geçirdiği kısa süre boyunca müşterilerine önerdiği ilk hisse senetlerinden biriydi, ancak şirketin krizde olduğu 1970’lere kadar yakından ilgilendi.

1976’da Buffett, yönetimini yeniden canlandırarak iflastan kurtulmasına yardımcı olmak için GEICO’nun yönetim kuruluna katıldı.

O zamanlar, Wall Street ticaret evi Salomon Brothers’ta çalışan John Gutfreund adlı bir yönetici, Buffett’ın GEICO’yu ayağa kaldırmak için fon toplamasına yardım etti.

Buffett, Gutfreund’un yardımına minnettardı ve Salomon Kardeşler kendi başına bazı sorunlarla karşılaşınca bu iyiliği geri ödemeye çalıştı.

1980’lerin başında, düşmanca devralmalar Wall Street’te iş yapmanın standart bir yolu haline geldi; Komisyoncuları zenginleştirmek için hurda tahviller kullanılıyordu ve herkes krediye dayalı anlaşmalar yaparak borcunu harap ediyordu.

Her zaman nakit ödeme yapan Buffett bu uygulamalardan nefret ediyordu ve komisyoncuları ya da bunlara düşkün olan analistleri de sevmiyordu. Ancak 1986’da Gutfreund ondan yardım istediğinde Buffett, Salomon Brothers yönetim kuruluna katılmayı kabul etti.

Buffett, istikrarlı ve güvenilir şirketlerle ilişkili olduğu için öylesine bir üne sahipti ki, yönetim kurulunuzda onun olması, şirketin emin ellerde olduğunun ve bir devralmaya karşı savunmasız olmadığının herkes için açık bir işaretiydi.

Ancak Buffett, önündeki sorundan asla şüphelenmedi.

1991 yılında, Paul Mozer adlı bir çalışan büyük bir skandala yakalandı. Devlet müzayedelerinde yasadışı teklifler vererek federal yasaları defalarca çiğnemişti.

Daha da kötüsü, yönetim haber yayılmadan önce bunun farkına vardı, ancak uygun önlemi almamıştı.

Serpinti sırasında Buffett geçici CEO oldu ve yeni liderlik ve reformları bir araya getirdi. En önemlisi, davasını savunmak için bağlantılarını kullandı ve Hazine Bakanlığı’nın Salomon Kardeşler’i gelecekteki müzayedelere engellemesini başarıyla engelledi.

Temel Fikir 13: Buffett’in başarısı, Bill Gates ile göz açıcı bir dostluğa rağmen, teknoloji yatırımları olmadan devam etti.

Warren Buffett’in itibarı 1990’larda düşüşe geçti. Teknoloji hisseleri tüm öfke haline geldikçe Buffett, NASDAQ ile tamamen ilgisiz kaldı. İnsanlar onun zamanın gerisinde olduğunu, alakasız yaşlı bir adam olduğunu söylemeye başladı.

Dikkat çekici bir şekilde Buffett, teknoloji hisseleri olmadan gayet iyi durumda olduğu için bu fikirlerle asla ilgilenmedi.

Aslında, iyiden de iyiydi: 1978 ile 1991 arasında, net değeri 89 milyon dolardan 3,8 milyar dolara sıçradı . 1986’da Berkshire Hathaway’in CEO’su olduktan sonra, şirketin hisseleri 1991’de 8.000 $ ‘dan işlem görerek yükselmeye devam etti ve kısa süre sonra 10.000 $’ ı aştı.

Kariyeri, NASDAQ’dan uzak dururken alakalı ve başarılı kalabileceğinizin kanıtıdır. Buffett, teknoloji hisselerinin güvenilir bir şekilde yaptığı tek şeyin yatırımcıları uzun vadede mutsuz etmek olduğunu fark eden az sayıdaki kişiden biriydi.

Yine de, bir şirkete küçük bir yatırım yaptı.

Warren Buffett ve Bill Gates 1991’de 4 Temmuz’daki bir partide buluşmayı kabul ettiler, her ikisi de hakkında konuşacak hiçbir şeyleri olmayacağını düşündüler.

Ancak bu toplantı, hafta sonunun geri kalanında süren bir sohbete yol açtı ve yakın arkadaş kalmaya devam ettiler.

Daha sonra Gates, Buffett’in yıllık hissedar toplantılarına katılmaya başladı ve sonunda o kadar popüler hale geldi ki scalper’lar 250 dolara bir bilet satabildi ve sonunda Buffett Microsoft’tan 100 hisse satın aldı.

Buffett ve Gates, Charlie Munger ve Kay Graham ile birlikte briç oyunları için düzenli olarak buluşmaya başladı.

1990’lar ve 2000’ler boyunca, bu ikisi dünyanın en zengin insanı unvanına sahipti. Ancak Buffett’ın gözlerini daha geniş dünyaya açan onların arkadaşlığıydı.

Gates ile Çin’e bir gezi yaptıktan sonra Buffett, Omaha’da doğduğu için ne kadar şanslı olduğunu fark etti. Dünyadaki pek çok insanın sahip olmadığı avantajlara sahip olduğunu açıkça gördü; hayata karşı mütevazı ve minnettar tavrını güçlendiren bir farkındalıktı.

Temel Fikir 14: 2000’lerde Buffett, neyin önemli olduğunu yeniden değerlendirmesine neden olan kişisel kayıplarla karşılaştı.

Buffett’ın internet şirketlerinin yatırımcılar için bir hayal kırıklığı olduğuna dair tahminleri 2000’lerin başında zaten gerçek oluyordu ve 1994’te onu alakasız olarak nitelendiren yayınlar şimdi onu bir peygamber olarak yeniden adlandırıyordu.

Ancak bu geri dönüş, sevgili arkadaşı ve yoldaşı Kay Graham’ın vefat ettiği 2001’de pek rahat etmedi.

30 yıllık ilişkileri son derece yakın olmuştu ve ölümünden sonra haftalarca yıkılmıştı.

Sonra, iki ay sonra, 11 Eylül 2001’de işler daha da kötüleşti.

Buffett bu iki olaydan öğrendiklerini  belirsiz zamanlarda yaşadığımızı  aldı ve bir miktar kesinlik hissi veren şirketlere yatırım yapmaya başladı. Bu Buffett’i Fruit of the Loom gibi işletmelere ve çiftlik ekipmanları ve çocuk kıyafetleri üreten şirketlere çeken şeydi.

Ancak, başka bir yeniden değerlendirme dönemi hemen köşedeydi.

2003 yılında Susie’ye 3. evre ağız kanseri teşhisi kondu.

Susie ve Buffett artık birlikte yaşamıyor olsalar da yakın kaldılar. Sık sık gözyaşlarına boğulmuş olsa da, bu zamanı Susie’ye bakmak için ayırmanın ne kadar önemli olduğunu anladı.

Susie 2004 yılında vefat etti. Buffett kalbi kırılmıştı ve günlerini yatakta geçirdi, kimseyle konuşamadı. Ama nihayet ortaya çıktığında, kendi duygularıyla daha iyi temas kurmuş ve çocuklarına daha yakın olma arzusu duymuştu.

Artık hayatın sırrını anladığına inanıyordu: “… seni sevmesini istediklerin arasından olabildiğince çok insan tarafından sevilmek.”

Tüm parasıyla ne yapmak istediğini de biliyordu. O zamanlar 36 milyar dolar değerinde olan Berkshire Hathaway’in yüzde 85’ini Bill & Melinda Gates Vakfı’na verdi ve Susie’nin hayırsever vakfı ile çocukları için kurulan diğer vakıflar arasında 6 milyon dolar daha paylaştı.

Bu kitaptaki temel mesaj:

Warren Buffett’ın hayatının büyük bir bölümünde tek yönlü bir zihni vardı,  kartopunu yuvarlıyordu. Bu, kazançlara sürekli  ve yeniden yatırım yapmak anlamına geliyordu. Yatırım yapmak için hisse senetleri seçmeye yönelik nispeten basit ama kapsamlı yönteminin iş trendleri veya teknoloji ile hiçbir ilgisi yoktu. Bir şirketin parasal değerini oldukça hızlı hesaplayabilse de, bir işletmenin insan unsuruna dikkat ederek başarıyı buldu.

Okuduğunuz için teşekkürler.

Diğer Popüler Yazılarımız

Babil’in En Zengin Adamı Kitap İncelemesi

Hedeflerinize Doğru Çalışmaktan Sıkıldığınızda Nasıl Odaklanabilirsiniz

2020’den 10 Yatırım Dersi