Warren Buffett’ın Mektupları ndan Temel Dersler

Warren Buffett’ın Mektuplarını biliyor olmalısınız. Ellili yıllardan beri hissedarlara mektuplar yazıyor. Bugüne kadar, kendisi bir bilgi deposu olan ve ilk kez okuyanlar için iyi bir giriş noktası olan 50’den fazla mektup var. Tüm bu mektuplar büyük bir dersi içeriyor. Aşağıda bu derslerden çıkardığım notları bulabilirsiniz. Kendi yorumlarınız ile bizlere ve diğer okuyucularımıza katkı sunabilirsiniz. Keyifli okumalar..

Warren Buffettın Mektupları

www.kisiselfinansokulu.com

1.Yatırım yapmak uzun vadeli bir oyundur.

Çoğumuz, piyasalar yükseldiğinde ve düşüşler sırasında tam tersi olduğunda çok heyecanlanırız. Uzun vadeli bir bakış açısına sahip olmalarına rağmen, piyasaları tek tek takip eden yatırım yapan adamların çoğunu gördüm. İnsanların çoğui genellikle uzun vadede yaptıklarını söyleyerek yatırım yapmaya başlarlar, ancak piyasa yükseldiğinde genellikle hisse senetlerini satarlar.

Warren Buffett aynı fikirde değildir. Genellikle kısa vadedeki tahminden emin değildir, ancak uzun vadeli tablodan emindir.

Warren Buffett’ın hissedarlar için yazdığı 1978 mektuplarında şöyle diyordu:

”Piyasalarının nasıl davranacağını tahmin etmek için hiçbir girişimde bulunmayız; kısa vadeli hisse senedi fiyat hareketini başarılı bir şekilde tahmin etmek, ne bizim ne de başka birinin yapabileceğini düşündüğümüz bir şey. Bununla birlikte, uzun vadede, ana sermaye varlıklarımızın çoğunun ödediğimizden çok daha fazla değere sahip olacağını hissediyoruz.”

2. Bir işletme satın almak, bir işletme oluşturmaktan daha iyi bir seçenektir.

Bugün ülkemizde bir iş kurmanın maliyetini hiç düşündünüz mü? Ödeyeceğiniz vergileri, işyerinde çıkacak sorunları, personeli, müşteriyi vs vs. En baştan bir iş yaratmak çok fazla zaman ve çaba gerektirir.

Piyasalar ayı aşamasındayken ve herkes piyasadan kaçınırken genellikle şirketten hisse alan Buffett ve Munger gibi akıllı insanlar bulacaksınız. Bu, onlara ucuz fiyatlarla kaliteli işletmeleri satın alma fırsatı yaratan zamandır ve bu sayede portföylerinde geniş bir mükemmel şirketler koleksiyonu oluşturabiliyorlar.Warren Buffett bir  mektubunda şunları söylüyor:

”İyi bir sigorta şirketi satın almak kolay değil, ancak deneyimlerimize göre bir tane satın almak, bir tane oluşturmaktan daha kolay.”

3. Sabır yatırımın anahtarıdır.

Bizim insanımızın en büyük sorunlarından biri sabırdır.Çoğu sabırsız davranır, acele eder. Psikolojisine yenik düşer, acele karar veririz bu genellikle hatalar ile sonuçlanır. Çoğumuzun sabrı yok ama konu hisse senedi piyasasına yatırım yapmak olduğunda bu çok önemli bir şeydir.

Warren Buffett, 1968 tarihli mektubunda şöyle diyordu:

”Pazarlık fiyatlarından satıldığına inandığımız hisse senetlerini piyasanın hızla yeniden değerleyip değerlendirmeyeceği ile ilgilenmiyoruz. Aslında, biz tam tersini tercih ediyoruz, çünkü çoğu yıl net bir hisse senedi alıcısı olmak için mevcut fonlara sahip olmayı umuyoruz. Tutarlı oranlarla satın alma, muhtemelen, hisse senedi fiyatlarının satın almaya devam etmek istemediğimiz seviyelere yükselmesiyle sağlanan kısa vadeli satış fırsatlarından daha fazla fayda sağlayacaktır.”

4. Güvenlik marjı

Güvenlik Marjı, hisse senetleri temel değerlerinden önemli bir indirimle satın alma ve değerlerinin daha fazlası gerçekleşene kadar tutma yöntemidir. Bu sürecin anahtarı, hisse senetlerini değerinden aşağı almaktır.

Yatırımcıyı insan hatası, şanssızlık, aşırı oynaklık vb. sebeplerle oluşabilecek kayıplara karşı koruyan bir yastık görevi görür.

Güvenlik Marjı önemlidir çünkü:

  • Gelecek tahmin edilemez
  • Yatırımcının insan olması hata yapma eğilimindedir.
    Bu, hissedarlara bu kavramla ilgili kendi deneyimlerini gösteren mektuptan bir alıntıdır.Buffet şöyle diyor:

”SAFECO, bizimkinden çok daha iyi bir sigorta operasyonudur, geliştirebileceğimizden daha iyidir ve benzer şekilde, bir kontrol hissesinin satın alınması için pazarlık yapabileceğimiz herhangi birinden çok daha iyidir. Evet, SAFECO’yu satın almamız defter değerinin önemli ölçüde altında gerçekleşti. Kurumsal işlemlerde vasat şirketler için dolar başına 100 sentten çok daha fazla ödenirken, sektördeki en iyi şirket için dolar başına 100 sentten az ödedik. Ve yeni bir operasyona -mutlaka belirsiz beklentilerle- dolar başına 100 sentten daha az bir fiyatla başlamanın bir yolu yok.”

Warren Buffet'ın Mektupları

www.kisiselfinansokulu.com

5. Piyasa uzun vadede ödüllendirir.

Borsa, uzun vadeli yatırımcılar için cennet olmuştur ve aynısını yapmaya devam edecektir. Bir veya iki büyük hisse senedi fikri, hayatınızı daha uzun bir zaman diliminde değiştirmek için yeterlidir. Kilit unsurlardan biri, zenginliğin inşasında önemli bir rol oynayan ve Albert Einstein tarafından dünyanın sekizinci harikası olarak kabul edilen bileşik faizdir.

Aynı şeyi kanıtlamak için birkaç örnek var ve Warren Buffett’ın Mektupları ndan alınan böyle bir olay aşağıda belirtilmiştir:

Tarihten bir ders ekleyeyim: Kola, 1919’da hisse başına 40 dolardan halka arz edildi. 1920’nin sonunda, Coke’un gelecekteki beklentilerini soğukkanlılıkla yeniden değerlendiren piyasa, hisse senedini %50’den fazla bir düşüşle 19.50$’a indirmişti. 1993 yılının sonunda, temettüleri yeniden yatırılan bu tek hisse, 2,1 milyon dolardan fazla değere sahipti. Ben Graham’ın dediği gibi: Kısa vadede piyasa bir oylama makinesidir  ancak uzun vadede piyasa bir tartı makinesidir.

6. Hisse senedi sahibi olmak, bir işletmeye sahip olmakla aynı zihniyeti içerir.

Hissedarlar işletmenin kısmi sahibi olarak kabul edilir, ancak şirketle ilişki kurmadan (yani öz sermayeye yatırım yapmadan) önce çoğu insan neredeyse hiç araştırma yapmaz.

Warren Buffett her zaman anlaşılması kolay şirketlere yatırım yapmamız gerektiğini söyler.

Bir şirketle ortaklık kurmadan önce, işletme sahibi olsaydınız 5-10 yıl gibi uzun vadede işi sürdürüp sürdüremeyeceğinizi bilmenin çok önemli olduğuna inanıyorum. Warren Buffett hissedarına yazdığı mektupta şunları söylüyor:

”Bizim görüşümüze göre, iş dünyasında mantıklı olan hisse senetlerinde de mantıklıdır: Bir yatırımcı, normalde, tüm işin sahibi olsaydı, bir sahibinin sergileyeceği azim ile olağanüstü bir işin küçük bir parçasını elinde tutmalıdır.”

7. Daima kaliteli işlere yatırım yapın.

Boğa piyasası sırasında,  kaliteli hisse senetleri her zaman pahalıdır. Bu yüzden insanlar genellikle daha iyi performans göstereceklerini umarak ucuz hisse senetlerine (birçoğunun herhangi bir temeli yoktur) yatırım yaparlar.

Kaliteli bir işletmeye yatırım yapmak, daha yüksek bir fiyat seviyesinde ticaret yapmak, kalitesiz bir işletmeye yatırım yapmaktan daha iyi bir seçenektir. Bununla birlikte, herhangi bir zamanda iyi bir işe yatırım yapmak, uzun vadede size iyi bir getiri sağlayacaktır.

Hissedarlara yazılan 1993 tarihli mektup:

”Evet, 1938 ve 1993’te de rekabet vardı. Ancak, 1938’de Coca-Cola Co.’nun 207 milyon kutu meşrubat sattığını ve 1993’te yaklaşık 10,7 milyar kutu sattığını belirtmekte fayda var; büyük endüstri. Bir yatırımcı için 1938’deki parti de sona ermedi: 1919’da bir hisseye yatırılan 40 dolar (temettüler yeniden yatırılarak) 1938’in sonunda 3277 dolara dönmüş olsa da, o zaman Coca-Cola hissesine yatırılan yeni 40 dolar,  1993 yılı sonuna kadar 25000 dolara çıkacaktı. ”

8. Başarılı olmak için yılda bir iyi fikir yeterlidir.

İnsanlar genellikle her fikrin arkasından koşar ve her fırsatı yakalamaya çalışır. Ancak birkaç sağlam fikir üretip bunun üzerinde titizlikle çalışmanın başarıya ulaşmak için yeterli olduğuna inanıyorum.

Warren Buffett mektubunda şunları söyledi:

”Charlie ve ben uzun zaman önce bir yatırım ömründe yüzlerce akıllı karar vermenin çok zor olduğuna karar verdik. Berkshire’ın başkenti mantar gibi çoğaldıkça ve sonuçlarımızı önemli ölçüde etkileyebilecek yatırımlar evreni büyük ölçüde küçüldükçe, bu yargı her zamankinden daha zorlayıcı hale geldi. Bu nedenle, akıllı ve bu konuda çok akıllı olmamızı gerektiren bir strateji benimsedik – sadece birkaç kez. Aslında, şimdi yılda bir iyi fikirle yetineceğiz.”

9. Çeşitlendirme her zaman daha iyi bir strateji değildir.

Riski azaltmak için portföyü çeşitlendirmeyi söyleyen insanları duymuş olmalısınız. Çeşitlendirme , riski azaltmak için portföydeki hisse senedi sayısını artırmak anlamına gelir.

İşletme ekonomisinden anlamayan ancak uzun vadeli yatırım yapmak isteyen bir yatırımcı için çeşitlendirmenin iyi bir fikir olduğuna inanıyorum.

Öte yandan, nasıl bir yatırımcıysanız ve işletme ekonomisini anlıyorsanız, o zaman uzun vadeli rekabet avantajı olan birkaç makul fiyatlı şirket seçmek daha iyi bir fikirdir ve geleneksel çeşitlendirme gerçekten hiçbir anlam ifade etmez.

Warren Buffett mektubunda şunları söyledi:

”Benimsediğimiz strateji, aşağıdaki standart çeşitlendirme dogmamızı engellemektedir. Bu nedenle birçok uzman, stratejinin daha geleneksel yatırımcılar tarafından kullanılandan daha riskli olması gerektiğini söyleyecektir. Biz anlaşamadık. Portföy yoğunlaşması politikasının, olması gerektiği gibi, bir yatırımcının bir iş hakkında düşünme yoğunluğunu artırması durumunda riski azaltabileceğine inanıyoruz.”

Sonuç olarak:

Bu makalenin Warren Buffet’ın Hissedar Mektuplarından önemli dersleri net bir şekilde anlamanıza yardımcı olduğunu umuyoruz. Umarım dersleri okurken keyif almışsınızdır. Gelecekteki blogda bu tür daha fazla ders bulacaksınız.

Diğer Popüler Yazılarımız