Yatırımda Önemli Olan En Önemli Şey

Muhteşem olduğu kadar trajik bulduğum İkinci Dünya Savaşı’ndan bir hikaye Anne Frank’ın hikayesiydi. Yatırımda En Önemli Şey kısmında yatırımlarımızı nasıl yapmamız gerektiğinde ve özellikle dikkat etmemiz gereken hususları inceleyeceğiz.

Frank, Almanya’nın Frankfurt kentinde doğdu, ancak doğumundan beş yıl sonra, 1934’te güvenlik için Hollanda’ya taşındı. Frank ailesi, Almanya, Hollanda’nın kontrolünü ele geçirdiğinde diğer dört Yahudi ile birlikte bodrumlarına saklandı.

www.kisiselfinansokulu.com

Anne Frank, daha sonra on üç yaşında hayatını, duygularını ve dış dünyasını günlüğüne yazmaya başladı. Saklandıkları yer bulunana kadar iki yıl boyunca her gün günlüğüne yazdı ve bir hastalık nedeniyle kız kardeşiyle birlikte öldüğü bir toplama kampına zorlandı. Öldüğünde henüz on beş yaşındaydı.

 

www.kisiselfinansokulu.com

Anne bu savaşta sadece trajik bir kız olmasa da, Genç Kızın Günlüğü olarak okunabilen günlüğü , karakterinin gücünü gözler önüne seriyor. Günlük, onu cesur ve umutlu bir kız olarak tasvir ediyor.

Günlük girişlerinden biri okur –

İnsanın büyüklüğü zenginlikte veya güçte değil, karakterde ve iyilikte yatmaktadır.

Güçlü karakter, Anne’nin burada küçük yaşam boyunca gösterdiği şeydir. Ve güçlü karakter, insanları hayatlarında harika yapan şeylerin başında gelir.

Bu evrenin daha geniş şemasında, yatırım gibi önemsiz bir alana baktığımda bile, kendileri için harikalar yaratan yatırımcıların, yatırım yaşamlarının çeşitli noktalarında güçlü bir karakter sergileyen yatırımcılar olduğunu görüyorum.

Bu arada, son birkaç yılda iyi iş çıkaranlardan bahsetmiyorum (güler yüzlü bir pazar ortamı sayesinde), çünkü henüz karakterlerinin gücü açısından test edilmediler, ancak testten geçenlerden bahsetmiyorum. On yıldan uzun zamandır yatırım yapanlardan bahsediyorum.

Karakterle ilgili olan şey, çok azı onu aşamalı olarak nasıl inşa edebileceğinizden bahsetmesine rağmen, hiçbir kitap veya kurs size bunu öğretemez. Ben Graham’ın Akıllı Yatırımcı kitabı bunlardan biridir. Seth Klarman’ın kitabı başka bir şey. Philip Fisher’ın kitapları üçüncü sırada ve sonra Howard Marks’ın notları ve Warren Buffett’ın hissedarlara mektupları var. Bu blog da dahil olmak üzere, yıllar boyunca yatırım yapmak üzerine yazılan diğer şeylerin çoğu sadece yorumdur.

Her neyse, bu kitaplardan ve başarılı yatırımcıları izleyerek yatırım yapmak için gerekli olan güçlü bir karakter oluşturma konusunda öğrendiğim dersleri çıkaracak olursam, işte öne çıkan beş özellik:

Yatırımda En Önemli Şey 1. Alçakgönüllülük 

Yatırım yaparken alçakgönüllü olmak, kendinizden şüphe duymakla veya yeteneksiz, akılsız veya değersiz olduğunuza inanmakla ilgili değildir. Tam tersine kendi aklımız konusunda alçakgönüllü olmak, bildiklerimizin gerçekten doğru olup olmadığını sorgulamak ve hatta bize yeni bilgiler sunulduğunda inançlarımızı ayarlamakla ilgilidir. Başka bir deyişle, büyük ölçüde entelektüel alçakgönüllülükle ilgilidir.

Philip Tetlock’un kitabında yazdığı gibi , (yatırımda) gerçek alçakgönüllülük, “…gerçeklik son derece karmaşıktır, her şeyi açık bir şekilde görmenin mümkün olduğunda sürekli bir mücadele olduğunu ve bu nedenle insan yargısının deşifre edilmesi gerektiğini kabul etmekle ilgilidir. .”

Çok az yatırımcının “Bilmiyorum” deme cesareti vardır. Ancak yatırım sürecinizde alçakgönüllülüğü bu şekilde geliştirirsiniz. “Bilmiyorum” ile başlarsanız, o zaman başınızı belaya sokacak kadar cesur davranmanız pek olası değildir.

www.kisiselfinansokulu.com

Yatırımda En Önemli Şey 2. DÜRÜSTLÜK, dürüst olmanın ve güçlü ilkelere sahip olmanın niteliğidir.

Başarılı yatırımcılar, borsa ne yaparsa yapsın ve etrafındakiler nasıl davranırsa davransın, sarsılmaz bir kararlılık ve dürüstlükle yatırım süreçlerine odaklanırlar.

Başarılı bir yatırımcı olmak için, zor zamanlarda bile bağlı kalacağınız bir felsefeye ve sürece sahip olmanız gerektiğini gösteriyorlar. Bu çok önemlidir. Eğer inancınız, sabrınız ve sertliğinizin cesaretine sahip değilseniz, bir yatırımcı olamazsınız çünkü sürekli olarak yukarıdan alıp, aşağıdan satarak fikir birliği doğrultusunda düşmeye yönlendirilirsiniz.

Ancak hiçbir yaklaşımın tüm ortamlarda her türlü fırsattan yararlanmanıza izin vermeyeceğini bilmek önemlidir. Yükselen her şeye (şu anda olanlar gibi) katılmamaya ve yalnızca süreç ve yatırım yaklaşımınıza uyan şeylere katılmaya istekli olmalısınız.

www.kisiselfinansokulu.com

Yatırımda En Önemli Şey  3. DİRENÇ, çok çalışma kararlılığı ve yatırım sürecinize olan inancınızı ve birleştirmenin gücüne olan inancınızı korumanızdır.

Yıllar boyunca, bileşikleştirmenin gücünü bilen çok sayıda yatırımcıyla tanıştım, ancak bunun gerçek gücünü gerçekten anlayan çok az kişi vardı çünkü bu bir, üç veya beş yılda değil, on, on beş ve yirmi yılda ortaya çıkıyor. Ve anlık bir memnuniyet çağında, pek çok kimse bu güce ve yüksek kaliteli şirketlere zenginlik yaratmak için olan inancını sürdürme kararlılığına sahip olmadığından, pek çok yatırımcı başarılı olamaz.

Amerikalı yatırımcı,  fon yöneticisi ve hayırsever Leon Cooperman şunları söylüyor:

Aslan ya da ceylan fark etmez; güneş doğduğunda koşsan iyi olur.

Cooperman görünüşe göre burada sıkı çalışmanın öneminden bahsediyor, bu da doğrudan bir azim ürünüdür. Mantıklı yatırım zor iştir.

Ama sonra, tüm zamanların en büyük hisse senedi spekülatörlerinden biri olan Jesse Livermore’un şöyle demesi gerekiyor:

Hisse senedi spekülasyonlarında paranın kaybolmasının temel nedeni Wall Street’in dürüst olmaması değil, pek çok insanın bunun için çalışmadan para kazanabileceğinizi ve borsanın bu mucizenin gerçekleştirilebileceği yer olduğunu düşünmekte ısrar etmesidir.

Warren Buffett dedi ki –

Çok çalışmanın ve dürüst olmanın ne kadar önemli olduğunu çok erken yaşta öğrendim.

Sahip olmak istediğiniz işletmeleri belirlemek için harcadığınız sıkı çalışma ve daha sonra hiçbir şey yapmadan öylece kalarak verdiğiniz sıkı kararlar, yatırım çabalarınızda başarılı olmanıza yardımcı olacaktır.

Yatırımda En Önemli Şey 4. KENDİNİN FARKINDALIĞI, kişinin kendi karakter ve yeteneklerinin bilinçli bilgisidir.

George Goodman, diğer adıyla Adam Smith, The Money Game adlı kitabında şöyle yazmıştı :

Kim olduğunuzu bilmiyorsanız, [borsa] öğrenmek için pahalı bir yerdir.

Sadece gerçeklerin ve kitabi bilgilerin toplanması bizi yalnızca kaosa götürebilir. Bu kaos, çoğu insanın okudukları tüm kitaplara ve katıldıkları kurslara rağmen yatırım hayatlarında başarısız olmalarına neden oluyor. Tüm bu büyük yatırım kitaplarında yer alan bilgeliği ve fikirleri okumak açıkça gerekli olsa da, bize yalnızca “teknikler” konusunda yardımcı olacaktır.

Ancak kendimizi anlamadan, bu teknikler bizi yalnızca hüsrana (belki de ‘akıllı’ bir hüsrana) ve nihayetinde başarısızlığa götürür.

Yıllar boyunca başarılı yatırımcıları incelerken, doğru türde bir yatırım eğitiminin, tamamen kendi farkındalığımıza, davranışlarımıza, risk alma kapasitemize ve alışkanlıklarımıza bağlı olan kendimizin dönüşümüyle geldiğini fark ettim.

Kendimizin farkında olduğumuzda, iyi davranmak için daha iyi bir konumdayız. Ve bu, diğer yatırımcıların çoğunun yol açtığı kendi kendini yok etmekten kendimizi kurtarmamıza yardımcı olabilir.

5. UYARLANABİLİRLİK, yeni, değişen koşullara uyum sağlama kalitesidir.

Bu, Charles Darwin’in evrim teorisinin özüdürİ

Ne türlerin en güçlüsü hayatta kalır, ne de en zekisi hayatta kalır. Hayatta kalan değişime en kolay adapte olandır.

Uyarlanabilirlik, öğrenmesi zor olan, ancak hayatınızın geri kalanında karşılığını veren birkaç beceriden biridir.

İçinde yaşadığımız sürekli değişen dünya göz önüne alındığında ve bu değişimin yavaşlama olasılığının düşük olduğu göz önüne alındığında, dün çok önemli olan (örneğin beceri, bilgi vb.) yarın bir kuruş değerinde olmayabilir. Değişim eskiden yavaş ve kademeliydi: şimdi hızlı, radikal ve öngörülemez.

Uyarlanabilirlik, yeni koşullar üzerinde durmamızı ve durumun üstünde kalmamızı sağlar. Tabii ki, bu beceri, içgörü ile birleştirildiğinde en iyisidir ve değişimin kendisinden önce bize yeni bir bakış açısı sağlar. Büyüme, ne kadar uyumlu olduğunuza bağlıdır.

Prof. Sanjay Bakshi bana bunu bir süre önce bir etkileşimde   söyledi ;

Doğru türde bir iş satın aldıysanız, bunun tahmin ettiğinizden daha iyi sonuç verme eğilimi olması muhtemeldir. Yatırım yaptıktan sonra bu eğilimin ortaya çıktığını görürseniz , orijinal modelde kalarak onu mahvetmeyin . Modeliniz uyarlanabilir olmalıdır. Performans tahmin ettiğinizden çok daha iyi (veya daha kötü) ise, iyileştirme (veya bozulmanın geçici olması muhtemel değilse) modeli değiştirmeniz gerekir.

Keynes’in dediği gibi, gerçekler değiştiğinde fikrimi değiştiririm. Her iki yöne de yatırım yapmak söz konusu olduğunda aynı zihniyete sahip olmalısınız. Diğer bir deyişle, iş daha önce öngördüğünüzden çok daha düşük bir performans gösteriyorsa ve hendek bozulduğu için bu performans muhtemelen devam edecekse, orijinal modelinizin yeniden çalışılması gerekir ve bu hisseyi satmanız gerektiği durumda pekala ortaya çıkabilir. Gerçek, anlamlı verilerin (gürültü değil) tarafsız analizine dayalı olarak sonuçlardan kopabilme yeteneğine sahip olmalısınız.

Bu değişen zamanlarda uyarlanabilirliği çeviklikle birleştirin ve bir yatırımcı olarak başarının doğru bileşenlerine sahip olursunuz.

www.kisiselfinansokulu.com

Zaman Alır!

Karakterle ilgili olan şey, hızlı bir şekilde (en azından bunun gibi yazıları okuyarak değil) rahat ve sessiz bir şekilde, ancak yalnızca zamanla ve genellikle bir kriz sırasında deneme ve sıkıntı deneyimi yoluyla güçlendirilemeyeceğidir.

Aslında karakter genellikle bir krizin sonucu olarak değil , bir krizde ortaya çıkar , 2000, 2008 ve 2020 yıllarında olduğu gibi.

Karakter aynı zamanda zorlu zamanlarda ortaya çıkıyor , 1999 ve 2007 yıllarında ve şimdi, sizin ve çevrenizdeki yatırımcıların kazandığınız kolay ve hızlı paranın aşırı dozuyla alçakgönüllülüğünüz, dürüstlüğünüz ve kararlılığınız test edildiğinde belli olur.

Charlie Chaplin, bir adamın gerçek karakterinin sarhoş olduğu zaman ortaya çıktığını söylerdi. Benim tavsiyem, borsada kibir, korku, açgözlülük ve kıskançlıktan sık sık sarhoş olan diğerlerini izleyerek derslerinizi almanızdır. O zaman onlar gibi olmaktan kaçının. Zamanla, güçlü bir karakter oluşturacaksınız.

 

Zaman ayırdığınız teşekkür ederiz. Desteklerinizle nice paylaşımlarda buluşmak ümidi ile..

DİĞER POPÜLER YAZILARIMIZ

 

Kişisel Finans Okulu Youtube kanalımıza yakında çok güzel paylaşımlar göreceksiniz. Takibe almadıysanız henüz buradan ulaşabilirsiniz.