YATIRIMIN 6 TEMEL KURALI – ZENGİN BABA YOKSUL BABA

1.KURAL : Para zihniyetinizi oluşturun.

Yoksul ve orta kesim çocuklarına şunları öğretir: “Okula git, iyi bir iş bul, sıkı çalış ve paradan tasarruf et. Bu seni zengin edecek. ”

Zengin kesim ise çocuklarına şunları öğretir: “Paranın nasıl çalıştığını öğrenin, iyi işler yaratın, paranın sizin için çok çalışmasını sağlayın ve nakit akışlı varlıklara yatırım yapın. Bu sizi zengin edecek. ”

Fakir ve orta sınıf zihniyetin temel hatalarından biri, maaş ile zengin olabileceğinizi düşünüyorlar. Ancak gerçek şu ki  sadece maaş geliri ile bunu yapmak çok zor.

İşletme sahipleri vergi öncesi yatırım yapabilirler. Bu sadece onlara çalışmak için daha fazla para vermekle kalmaz, aynı zamanda toplam vergilendirilebilir gelirlerini de azaltır, bu da genellikle vergilerde fakir ve orta sınıftan daha az ödeme yaptıkları anlamına gelir. Bu zengin bir zihniyettir.Örneğin  cumhurbaşkanlığı seçimleri sırasında Donald Trump’ın vergiler için 0 dolar ödediğini yoksul ve orta kesim öğrendiklerinde, birçoğunun neden bir kargaşa çıkardığınıbu durum açıklıyor . Paranın nasıl çalıştığını ve zenginlerin nasıl işlediğini anlamıyorlar.

Zengin olmak istiyorsanız, önce para ve yatırım konusundaki zihniyetinizi ayarlamanız gerekir. Bu, kazanabileceğiniz birden fazla gelir türü olduğunun fark edilmesiyle başlar.

2.KURAL: Ne tür bir gelir için çalıştığınızı bilin.

Çoğu insan sadece iyi bir işte para kazanmayı düşünür. Farklı gelir türleri olduğunun farkında değillerdir. Aslında 3 çeşit gelir vardır:

Sıradan kazanılan gelir: Bu, çoğu insanın para kazanmaktan bahsederken düşündüğü gelir türüdür. Bu 9 ila 5 arası  çalışma geliridir. Genellikle bir maaş üzerinden kazanılır. Bu, en yüksek vergiye tabi gelirdir ve bu nedenle,  sadece maaş geliri ile servet inşa etmek en zordur. Kazanma yeteneğiniz ne kadar süre çalışabileceğinize bağlıdır. Kazanılan gelir, üzerinde en az kontrole sahip olduğunuz gelirdir. İşvereniniz tarafından belirlenir ve kesilebilir veya kovulabilirsiniz. Daha fazla para kazanmak istiyorsanız, bir iş bulmanız veya işvereninizin size daha fazla ödeme yapmaya karar vermesini ummanız gerekir.

Portföy geliri: Çoğu yüksek ücretli çalışanın genellikle bir portföy geliri ve bir finansal danışman tarafından yönetilen yatırım fonları gibi çeşitli kağıt varlıkları vardır. Portföy gelirleri genellikle hisse senetleri, bonolar ve yatırım fonları gibi kağıt varlıklardan elde edilir. Vergilendirilen ikinci en yüksek gelirdir ve düşük getiriler nedeniyle servet inşa etmek nispeten zordur. Çoğu uzman, uzun bir yatırım dönemi boyunca portföy geliriniz içinyılda yaklaşık% 7’lik bir getiri beklediğinizi söylüyor. Elbette o zamanlar gerçekleşebilecek büyük inişler ve çıkışlar vardır. % 7’lik bir getiri, finansal olarak düşük finansal zekaya sahip bir kişiye çok geliyor olabilir, ancak zenginler sadece karşılığında çok şey vaad eden bir yatırım stratejisinde duracaktır. Kazanılan gelir gibi, portföy geliriniz üzerinde çok az kontrole sahipsinizdir.

Pasif gelir: Finansal IQ değeri yüksek olan kişilerin pasif gelir yaratmayı amaçlayan bir yatırım stratejisi vardır. Pasif gelir genellikle gayrimenkul, gayrimaddi hak bedelleri ve ticari dağıtımlardan elde edilir. Bir mülkten kira alırsanız, bu pasif gelirdir.Ya da kitaplardan alınan telif hakları bir pasif gelirdir. Pasif gelir sağlayan nakit akışı olan varlıklardır. Size kâr dağıtan bir işletmeniz varsa, bu da pasif gelirdir. Kısacası, çalışmasanız dahi kazandığınız gelir türüdür. Birçok vergi avantajına sahip en düşük vergilendirilmiş gelirdir ve düşük vergiler,potansiyel olarak sonsuz getiriler kombinasyonu ile servet oluşturmak için en kolay gelirdir .

Zengin olmak veya finansal hayatımızda bir adım daha ileri gitmeye çalışıyorsak diğer gelir türlerinin yanında pasif gelire de büyük önem vermeliyiz.

3.KURAL: Sıradan geliri pasif gelire dönüştürmek

Çoğu insan, bir çalışan olarak sıradan kazanılmış gelir elde ederek hayatlarına başlar. Zenginlik yaratma yolu daha sonra başka gelir türleri olduğunu anlamak ve kazanılan gelirinizi mümkün olduğunca verimli bir şekilde diğer gelir türlerine dönüştürmekle başlar.

Bunu göstermek için zengin baba basit bir diyagram çizdi:

MAAŞ = PORTFÖY GELİRİ VE PASİF GELİR

“Kısacası,”, “yatırımcının yapması gereken tek şey bu. Olabildiğince basit. ”

Bu yüzden birisi zam aldığında, ona gelirinin çok çok altında yaşamasını söylemiyorum, bu  aslında tasarruf anlamına geliyor. Aksine, onlara önce kendilerine ödeme yapmalarını ve bu parayı nakit akan varlıklara yatırım yapmalarını söylüyorum. Kısacası, maaş artışınızı pasif gelire dönüştürün.

4.KURAL: YATIRIM RİSKLİ DEĞİLDİR,YATIRIMCI RİSKLİDİR.

Birçok insan yatırımın riskli olduğunu düşünüyor. Gerçek şu ki riskli olan yatırımcıdır.

Düşük bir finansal IQ’nuz varsa, ancak yine de büyük zamanlı yatırımlara dalmaya karar verirseniz, yüksek finansal IQ’ya sahip yatırımcıların yararlanacağı birçok hata yapacaksınız.

Riskli bir yatırımcı olmaktan iyi bir yatırımcıya geçmek istiyorsanız, önce finansal eğitiminize yatırım yapın. Eğitiminizin bir parçası olarak  yatırımlarınızla küçük başlayın, hatalarınızdan ders alın ve sonra daha büyük ve daha büyük yatırımlar yapın.

5.KURAL: İYİ YATIRIMLAR PARA ÇEKER

Hazırsanız, yatırım konusunda kendinizi geliştirmiş, tecrübe kazanmış deneyim sahibi olmuşsanız iyi yatırımları daha rahatlıkla görebilirsiniz.

Kendinizi ne kadar geliştirirseniz iyi yatırım fırsatlarını görmeniz o kadar kolaylaşır.

6.KURAL: Riski ve ödülü değerlendirmeyi öğrenin

Başarılı bir yatırımcı olduğunuzda, riski ve ödülü değerlendirmeyi öğrenmelisiniz.

Örneğin:

“Bir burger standı için bir fikri olan bir yeğeniniz varsa ve 25.000 dolara ihtiyacı varsa, bu iyi bir yatırım olurdu?”

“Hayır,” “Çok az ödül için çok fazla risk var.”

“Çok iyi,”

Peki bu yeğenin son 15 yıldır büyük bir burger zinciri için çalıştığını söylersem, işin her önemli yönünün başkan yardımcısıydı ve hazır kendi başına dışarı çıkmak ve dünya çapında bir burger zinciri oluşturmak için? Ve ya şirketin yüzde 5’ini sadece 25.000 dolar ile satın alabilseydiniz? Bu seni ilgilendirir mi? ”

“Evet “Kesinlikle, çünkü aynı risk için daha fazla ödül var.”

Yatırım kurallarını öğrenmek ve bunlara hakim olmak finansal eğitime ömür boyu yatırım gerektirir. Ancak bu temel bilgiler başlamanıza yardımcı olacaktır. Buradan gittiğiniz yer size kalmış.