Zengin Baba Yoksul Baba Kitap Özeti

Zengin Baba Yoksul Baba

www.kisiselfinansokulu.com

Neden maddi olarak mücadele eden bu kadar çok eğitimli, çalışkan insan var? Zengin Baba Yoksul Baba , pratik finansal eğitimin, para yönetiminin ve nihayetinde bize servet ve sermayeyi öğretenin önemini araştırırken bu soruyu ele alıyor.

Çoğumuz okur, bir iş bulur ve hayatımızın geri kalanını para için çalışarak geçiririz. Kimse bize bunun yerine bizim için nasıl para kazanacağımızı öğretmiyor. Zengin Baba Yoksul Baba , bize finansal güvenlik ve servet hakkında bilgi edinmedeki önemli bilgi boşluğunu gösteriyor. Zenginler, çocuklarına servet yönetimini öğretme eğilimindedir. Ancak yoksullar ve orta sınıflar genellikle çocuklarıyla bu tür konuşmalar yapmazlar.

Robert Kiyosaki’nin Zengin Baba Yoksul Baba ile hedefi, herkese finansal tavsiyeler vererek oyun alanını daha adil hale getirmektir. Kiyosaki’nin mali dersleri henüz dokuz yaşındayken başladı. Hawaii’de büyüdü ve orta sınıf bir geçmişe sahipti. Okulda kendini dışlanmış hissediyordu çünkü daha varlıklı arkadaşları kendisinin ve arkadaşı Mike’ın yapamayacağı şeyleri karşılayabiliyordu.

Böylece o ve arkadaşı Mike, nasıl para kazanabileceklerini öğrenmek için bir araya geldi. Her iki babasını da tavsiye için çağırdılar. Her iki baba da çok farklıydı. Robert Kiyosaki’nin babası yüksek eğitim almış, birden fazla derece ve doktora yapmışken, Mike’ın babası sekizinci sınıfı bitirmemişti. Her iki adam da çalışkan, zeki ve eğitime inanıyordu. Sadece ne öğrenecekleri konusunda hemfikir değillerdi. Örneğin, Robert’ın babasının tavsiyesi, çok çalışmak ve ardından istikrarlı bir şirkette iş bulmaktı. Mike’ın babasının yaklaşımı, satın almak için mükemmel bir şirket bulmak için çok çalışmaktı.

İki adamın da para konusunda farklı inançları vardı. Robert’ın babasının ahlakı, paraya borçlu olmanın insanları mutsuz ettiğiydi. Bunun aksine, Mike’ın babası paraya sahip olmanın mutlulukta kritik bir faktör olduğuna inanıyordu.

Kitapta Yoksul Baba olarak tanınan Robert Kiyosaki’nin babası, her zaman maddi olarak mücadele ediyor. Öte yandan, Mike’ın babası Hawaii’nin en zengin adamlarından biri oldu. Tahmin edebileceğiniz gibi, Mike’ın babası kitaptaki zengin babadır.

Kısacası, bu iki etkili şahsiyet Kiyosaki’nin servet inşa ederken ve finansal özgürlüğe kavuşurken ne yapıp ne yapmaması gerektiğini belirlemesine yardımcı oldu. Yazar, bu iki figürü vaka çalışmaları olarak kullanarak, bizi beş temel kavrayışa götürüyor.

Bunlar, paraya ve duygulara, finansal zekanın neden önemli olduğuna ve finansal IQ’nuzu artırmanın üç yolunu içerir. Ayrıca bize varlıkların ve borçların ne olduğunu ve neden varlıklara yatırım yapıp yükümlülüklerinizi azaltmanız gerektiğini öğretir. Son olarak vergiye, şirketlerin gücüne ve finansal eğitime yatırım yapmaya devam etmenin neden en iyisi olduğuna bakıyor.

www.kisiselfinansokulu.com

Paraya ve Duygularınıza Bir Göz Atalım

Paradan daha duygusal olan birkaç şey vardır. Kiyosaki, para söz konusu olduğunda korku ve açgözlülüğün iki temel duygu olduğunu ve her ikisinin de kötü finansal kararlara yol açtığını savunuyor.

Korku bizi çok çalışmaya motive eder, ancak aynı zamanda riskten kaçınmamıza da neden olur. Para gelmeye başladığında, açgözlülük hakim olma eğilimindedir ve dikkatsizce fazla harcamamıza neden olabilir. Kiyosaki bizi ne kadar para kazandığımız değil, sonunda ne kadar para tuttuğumuz konusunda uyarıyor. Mali durumumuzu yönetme konusunda bilgisiz veya umursamazsak, bu duygular hasara neden olabilir ve kötü finansal kararlara yol açabilir.

Finansal risk hakkında ne düşünüyorsunuz? Genellikle para kaybetmekten o kadar korkarız ki, hisse senetlerine veya diğer varlıklara Sadece algıladığımız riskler yüzünden yatırım yapmayız. Bununla birlikte, bu risklerin çoğu zaman yararlı uzun vadeli getirileri vardır. Öte yandan, açgözlülük fazla paramızı daha iyi bir yaşam tarzına, yeni bir eve veya yeni bir arabaya harcamamız için bizi motive eder. Bu harcama, daha büyük kredi geri ödemeleri ve daha yüksek faturalarla sonuçlanır.

Kiyosaki, “duygularımızla düşünmek için değil, duygularımızı düşünmek için kullanmayı” öğrenmemizi tavsiye ediyor. Yani fikir şu ki, finansal zekayı geliştirmek, paramızı kullanırken daha rasyonel olmamıza, daha az tereddüt etmemize ve duygularımızı daha az dağıtmamıza yardımcı olabilir.

www.kisiselfinansokulu.com

Finansal okuryazarlık esastır, ancak resmi eğitim nadiren servet oluşturmak için neyin gerekli olduğunu öğretir. Kiyosaki’nin çözümü, öğrenmek istiyorsanız kendinizi eğitmeniz gerektiğidir.

Finansal Okuryazarlık Hakkında Öğrenme

Bugün bile, okullar bize resmi olarak para konusunu öğretmiyor. Bu, çoğumuzun parayı ebeveynlerimizden öğrendiği anlamına gelir. Bunu kabul etmek istemeyebiliriz, ancak ebeveynler her zaman en iyi mali geçmişe sahip değildir, bu nedenle her zaman en iyi finansal tavsiyeyi veremezler. Kitaptaki Yoksul Baba gibi, birçok ebeveyn çocuklarını okulda kalmaya ve olabildiğince sıkı çalışmaya teşvik ediyor. Sonunda bir iş bulmak ve maaş  için çalışmak. Kiyosaki, bu felsefenin güzel bir gelir elde etmemize yardımcı olsa da, servet inşa etmenin sırrı olmadığını söylüyor.

Mezunların çoğu, finansal becerileri olmadan okulu terk ediyor. Milyonlarca eğitimli insan başarılı mesleklere sahip olabilir, ancak daha sonraki yaşamlarında genellikle maddi olarak mücadele ederler. Mali açıdan anlayışlı olmamak ve gelecek için planlama yapmamak, yaşlandıkça finansal strese neden olabilir.

Amerika Birleşik Devletleri’nde işgücünün% 50’sinin emekli maaşı yok. Geri kalanın yaklaşık % 75-80’inin emeklilik parası yetersiz.

Birçoğumuzun sıkı çalışması haksızlık gibi görünüyor, ancak yine de finansal olarak ilerleyemiyoruz. Kiyosaki, eğitimimizde eksik olanın nasıl istikrarlı bir gelir elde edeceğimiz değil, kazanmaya başladığımızda ne yapmamız gerektiğini söylüyor.

Finansal IQ’nuzu artırmak için üç temel kavram öneriyor.

Önce Stratejik Olun: Varlıklara Yatırım Yapın ve Yükümlülükleri Azaltın

Finansal okuryazar olmak için önce varlıklar ve borçlar arasında ayrım yapmayı öğrenmeniz gerekir. Kiyosaki, bizim için para kazanmanın anahtarının gelir getiren varlıkları satın almak olduğunu söylüyor. Borç satın almak istemiyoruz. Bunlar, zamanla para kaybeden veya büyük masraflara yol açabilecek mülklerdir. Açık görünebilir, ancak varlıklar ve borçlar arasındaki farkı yanlış anlamak kolaydır ve bu da finansal bir mücadeleye neden olur.

En yaygın finansal mücadelelerden biri nakit akışıdır. Çoğumuz işimizden gelir elde ediyoruz ve yemek, giyim, eğlence ve ulaşım gibi masrafları karşılıyoruz. Varlık elde etmek yerine, ipotek, kredi kartları ve krediler gibi yükümlülükleri üstlenme eğilimindeyiz. Bütün bunlar cebimizden para alır ve nakit akışını büyük ölçüde etkiler.

Yeni bir arabayı bayilikten çıkardığımızda% 25 değer kaybettiğini biliyor muydunuz? Zengin insanlar, yükümlülüklerini en aza indirmek için farklı nakit akış modellerine sahip olma eğilimindedir. Tek gelir kaynağı olan bir iş yerine varlık edinirler. Bu varlıklar ya büyür ya da doğrudan banka hesaplarına para yatırır. Zamanla, pasif gelir olarak bilinen geliri kazanmaya başlarlar. Varlıklar, siz uyurken bile sizin için para kazandırır. Varlık örnekleri, varlığınızı, hisse senetlerini, tahvilleri, yatırım fonlarını, gelir getiren gayrimenkulleri ve telif ücretlerini gerektirmeyen işletmelerdir.

Kiyosaki’nin Yoksul Babası işinden çok para kazandı. Sorun şu ki, giderleri her zaman geliriyle eşleşiyor gibiydi. Dahası, sorumlulukları zamanla arttı. Bu sürekli artış tehlikelidir, çünkü gelir giderlere eşit olduğunda ve varlıklar borçlardan az olduğunda, biz borçlanıyoruz. Zengin Babanın durumunda, servetinin çoğu varlıklara yatırım yapmaktan ve yükümlülüklerini en aza indirmekten geldi.

Kiyosaki, gelir elde etmenin dört yolunu tanımlıyor.

 1. Başkaları için çalışabilir,
 2. Serbest meslek sahibi olabilir,
 3. Kendi işinizin sahibi olabilir veya
 4. Yatırım yapabilirsiniz. Hem başkaları için çalışan hem de serbest meslek sahibi olan ilk ikisi para için sürekli bir zaman alışverişi gerektirir. Bu iki seçenek de ağır vergilendirmeye tabidir. Bir iş sahibi olmanın ve yatırım yapmanın diğer iki yolu, zenginlerin nasıl zenginlik oluşturduğudur. Daha az varlıklı olanlar kazanılmış gelire odaklanırken, zenginler varlıklardan ve yatırımlardan pasif gelir yaratmaya odaklanır.

Zenginliğin bizim net değerimiz olmadığını hatırlamak önemlidir. Bizim evimiz, arabamız ya da profesyonel gelirimiz değil. Kiyosaki’ye göre servet, finansal özgürlüğe iner. Bugün çalışmayı bırakırsan biriktirdiğin parayla ne kadar yaşayabilirsin? Finansal özgürlük, pasif gelirimizin giderlerimizi aşmasıdır. Zaman ve özerklik bizim elimizdedir.

Öyleyse buradaki tavsiye, varlık biriktirmeye başlarken gündüz işinizi sürdürmenizdir. Hayatınıza gerçek bir değer katmayan sorumluluklardan ve lükslerden kaçının. Bunu yeterince uzun süre yaparsanız, sonunda makul bir pasif gelir elde edersiniz.

İkincisi, Taktik Olun: Vergiyi ve Şirketlerin Gücünü Anlayın

Atasözü ; hayattaki tek kesinlik ölüm ve vergilerdir. Hepimiz verginin zorunlu olduğunu ve servetimizi sinir bozucu bir şekilde azalttığını biliyoruz. Ancak, çok az insan gereksiz vergilendirmeyi azaltmak için çaba sarf ediyor.

Zenginler, vergi yüklerini en aza indirmenin yollarını bulma eğilimindedir. Bunu yapmanın bir yolu, bir şirketin kapsama alanıdır. Kiyosaki, mali durumunuza bakış açınızı değiştirebilecek basit bir gerçeği vurguluyor. Bireyler harcamalardan önce vergilendirilir, ancak kurumlar harcamalardan sonra vergilendirilir. Bu nedenle, bir şirket kurarak, doğru yapılırsa, yasal olarak tatilleri, araba masraflarını, sağlık kulübü üyeliklerini, restoran yemeklerini vb. Silmek mümkündür. Buna ek olarak, kurumun gelir vergisi oranı, bireysel gelir vergisi oranlarından daha düşüktür.

Yani kısacası yoksullar kazanıyor, vergi ödüyor, sonra harcıyor. Şirketlerin gücü sayesinde zenginler kazanır, harcar ve ancak o zaman vergi öder. Haksızlık gelebilir, ama bunu kendi yararın için kullanabilirsin.

Bu kitaptaki önemli mesajlardan biri, ülkemizdeki vergi sisteminin nasıl işlediğini anlamamız gerektiğidir. Bu bilgiyi kullanarak, hükümetin bize yasal olarak ne kadar vergi verebileceğini azaltmanın yollarını bulmalıyız.

Ve evet, bu zihinsel çaba gerektirir, ancak seçim yapmak sizindir. Motive kalmak ve finansal eğitiminize yatırım yapmak istiyorsanız, uzun vadede size fayda sağlayacaktır. Öğrenme, servet yaratmada kritik bir faktördür. Kiyosaki, öğrenme ve büyümenin önündeki engeller olarak korku, kinizm, tembellik ve küstahlığı listeler. Bunların yolunuza çıkan şeyler olmasına izin vermeyin.

Bazen meşgul olmak bir tür tembelliktir. Eğer işte meşgul değilsek, televizyon seyrediyor, balık tutuyor, golf oynuyor veya alışveriş yapıyor olabiliriz. Yine de, derinlerde, önemli bir şeyden kaçtığımızı biliyoruz. Bu bizim mali durumumuzdur.

Benzer şekilde, kibir de öğrenmenin önünde büyük bir engel olabilir. Kiyosaki’ye göre kibir, cehalet ve egonun bir birleşimidir. Bunu zayıf finansal bilgi ile birleştirirseniz, bu büyüme ve öğrenme fırsatlarını engelleyecektir.

Son olarak, Sinizm Bizi Finansal Fırsatlara Kör Edebilir

Ya mali durumunuzla ilgili ifadeleri çerçeveleme şeklinizi değiştirdiyseniz? Örneğin, Yoksul Baba “Bunu karşılayamam” diyebilir, Zengin Baba ise “Bunu nasıl karşılayabilirim?”

Perspektifteki bu değişim, zenginlik ve fırsatlara yönelik tutum ve davranışlarımızda büyük bir değişiklik yapabilir. Çoğu zaman, zihinsel engellerimiz risk almamızı veya fırsatları değerlendirmemizi engeller. Zengin Baba Yoksul Baba , bize zihinsel engellerimizin çok daha fazla farkında olmamız gerektiğini öğretir ve finansal eğitiminize yatırım yapmayı vurgular.

Finansal zeka geliştirebilirsiniz ve Kiyosaki, hepimizin üzerinde çalışabileceğimiz birkaç geniş yön önerir. Öncelikle,

 • Finans ve muhasebe okuryazarlığınızı belirleyin.
 • Mali tabloları nasıl anlayacağınızı öğrenin.
 • Ardından, çeşitli yatırım seçenekleri hakkında bilgi edinerek ve her birinin içerdiği risk seviyelerini anlayarak yatırım bilginizi artırmayı düşünün.
 • Son olarak, arz ve talebi anlayarak piyasaları izlemeyi ve araştırmayı öğrenin. Piyasaları anlamak, finansal başarıda önemli bir faktördür.

Pazar takibi aynı zamanda insanların farklı piyasa koşullarında başarılı olan çeşitli yatırımların olasılığını değerlendirmelerine de olanak tanır. Bir sonraki adım, vergi ödenekleri ve herhangi bir yasal koruma ve sigorta koruması gibi kanunları anlamaktır. Ve yine, servet ve finans hakkında öğrenmeyi ve takip etmeyi asla bırakmayın.

Kitaplar, kurslar ve akıl hocaları bulun.

Zengin Babadan 6 Ders

Ders 1: Ne kadar para kazandığınız değil, ne kadar tuttuğunuz önemlidir.

www.kisiselfinansokulu.com

Bu ders bana doktorları ve profesyonel sporcular gibi diğer yüksek gelirli kişileri hatırlattı. Her iki grup da yüksek gelirli işler bulmak için çok çalışıyor ancak paralarını nasıl yöneteceklerini asla öğrenmiyor .

Bu dersle ilgili kitaptaki en önemli ifadelerden biri, “ Bir varlık ile bir borç arasındaki farkı bilmeli ve varlık satın almalısın. Zengin olmak istiyorsanız, tüm bilmeniz gereken bu. Bir numaralı kuraldır. Tek kural bu. “

Paranın ne olduğunu bilecek yaşa geldiklerinden beri çocuklarımla bunu tartışmak isterim. Ne zaman bir şey satın almak isterlerse, bunun bir varlık mı yoksa bir sorumluluk mu olduğunu soracağım.

En büyüğüm araba kullanmaya hazırlanıyor ve bir araba almayı düşünmesini istedim. Şimdi, ulaşım için bir araca İHTİYACINIZ olduğunu anlıyorum.

Onlarla yapmaya çalıştığım nokta, bir arabanın bir SORUMLULUK olduğu ve çok fazla insanın meteliksiz kaldığı ve farkı anlamadıkları için parasız kaldığıdır.

Zengin Baba Yoksul Baba en önemli söz: Varlıklar cebimize para koyar ve yükümlülükler para alır.

Servetimizi büyütmek için yatırım yaptığımızdan emin olmak istiyoruz. Bunu, gelir getiren, değer veren veya her ikisini birden yapan şeylere yatırım yaparak yapabiliriz.

Hem nakit akışı sağlayan hem de elinizde ne kadar uzun süre elinizde tutarsanız onu takdir eden gayrimenkul yatırımı konusunda büyüktür .

Bir yan not olarak, Kiyosaki, nasıl yöneteceğinizi bilmiyorsanız, daha fazla para kazanmanın finansal sorunlarınızı çözmeyeceğini belirtiyor. Aslında işleri daha da kötüleştirir.

Şöyle yazıyor: “ Para çoğu kez trajik insani kusurlarımızı açığa çıkarıyor ve bilmediğimiz şeylere ışık tutuyor. Bu nedenle, çok sık olarak, ani bir nakit düşüşü ile karşılaşan bir kişi – diyelim ki miras, maaş artışı veya piyango kazançları – kısa sürede içinde bulundukları karmaşadan daha kötü olmasa da aynı mali karmaşaya geri döner. önce . ”

2. Ders: Yoksullar ve orta sınıf, para için çalışıyor. Zenginlerin parası  onlar için çalışıyor.

Bunu okuyanların çoğunun yüksek gelirli bir işi var ve bu iki anlama geliyor:

 1. Para kazanmak için çalışmalıyız
 2. Gelir arttıkça vergiler artmaya devam edecek

Kiyosaki kitapta parasını kendisi için çalıştırmayı öğrendiğini ve maaşdan GELMEYEN gelir elde etmenin vergi avantajlarından yararlandığını belirtiyor.

Para sizin için çalışıyorsa, gücü elinizde tutarsınız ve kontrol edersiniz .”

Dostum, bunu kariyerimin başlarında öğrenebilseydim, 30’larımda finansal bağımsızlığa ulaşırdım .

Ders 3: Öne çıkan akıllı değil, cesurlardır.

www.kisiselfinansokulu.com

Bu dersle ilgili en önemli alıntı şuydu: “ Okuldan ayrıldıktan sonra, çoğumuz önemli olanın üniversite diplomaları ya da iyi notlar meselesi olmadığını biliyoruz. Akademisyenlerin dışındaki gerçek dünyada, notlardan daha fazlası gereklidir. Birçok şey çağırdığını duydum; cesaret, küstahlık, toplar, cüret, kabadayılık, kurnazlık, cüretkar, azim ve zeka. Bu faktör, ne etiketlenirse adlandırılsın, nihayetinde kişinin geleceğini okul notlarından çok daha fazla belirler . “

20 yıldan fazla okula kalmadan önce bunu duymamış olmam çok kötü!

Kiyosaki, servet biriktirirken risk alma ihtiyacını vurguluyor, aynı zamanda eğitimin rol oynadığı riski yönetmek kadar önemli olduğunu söylüyor .

Akıllı riskin anahtarı finansal istihbarat geliştirmektir, diyor Kiyosaki: “ Her zaman risk vardır. Oranları artıran, finansal zeka . ”

Finansal açıdan daha zeki olmaya başlamak için muhasebe, yatırım ve piyasalar hakkında okumayı tavsiye ediyor.

Herhangi bir yatırım yapmadan önce, tüm süreç, özellikle de ilgili riskler hakkında tamamen eğitildiğinizden emin olun. Hızlı zenginlik arzusuyla birlikte finansal eğitim eksikliği felakete yol açar.

Kitapta bu konuyla ilgili şu alıntıya bayıldım: ” Zengin olma çabasındaki çoğu insan, 6 inçlik bir levha üzerine bir Empire State Binası inşa etmeye çalışıyor .”

Eğitimini tamamlayan herkesi, ilgilendikleri konularda kitaplar okuyarak kendi kendini eğitmeye devam etmeleri için teşvik ediyorum .

Ders 4: Şirketler, zenginlerin en büyük sırrıdır.

Özetle, bu ders, zengin kişinin bir şirket için çalışan bireye (çalışan) kıyasla genel vergi oranlarını düşürmek için şirketler kurma bilgisiyle ilgilidir.

İki varlık arasındaki temel farklardan biri, şirketlerin nasıl vergi ödediğidir.

Şirketler

1. Kazanın

2. Harcama

3. Vergileri Öde

Şirketin giderlerinin çoğu, vergileri düşüren bir şekilde yazılabilir.

Şirketler için çalışan çalışanlar

1. Kazanın

2. Vergileri Öde

3. Harcama

Yukarıdaki örnekten de görebileceğiniz gibi, çalışanlar genellikle satın aldıkları ürünlerin masraflarını karşılayamamaları nedeniyle vergilerde daha fazla ödeyeceklerdir .

Yazar yine, insanların özellikle bu dört alanda finansal IQ’larını artırmaya devam etmelerini tavsiye ediyor:

 1. Muhasebe – rakamların ardındaki hikayeyi anlamak
 2. Yatırım  – daha fazla para yaratan para
 3. Piyasa güçleri – arz ve talebi anlamak
 4. Kanun – bir şeyin size ne zaman vergi avantajı sağlayacağını bilin

Ders 5: Zenginler varlık sütunlarına odaklanırken, diğer herkes gelir tablosuna odaklanır.

Bu dersteki anahtar alıntı şuydu: ” Gündüz işinizi koruyun, ancak onları eve götürdüğünüzde gerçek değeri olmayan yükümlülükler veya kişisel eşyalar değil, gerçek varlıklar satın almaya başlayın. Giderleri düşük tutun, yükümlülükleri azaltın ve özenle sağlam varlıklardan oluşan bir temel oluşturun. “

Geçenlerde Grant Cardone’un bu TAM tavsiyeyi öneren aşağıdaki videoyu izledim .

Hem Cardone hem de Kiyosaki, kariyerlerimizden elde ettiğimiz parayı servet inşa varlıklarına yatırım yapmak için kullanmamızı ve ardından varlıklardan gelen pasif gelirin yükümlülüklerimizi satın almasına izin vermemizi tavsiye ediyor .

Ne yazık ki çoğu insan tam tersini yapıyor.

“ İlk uzun vadeli zengin inşa onların varlık sütunlarını çoğaltıyor ,” diyor Kiyosaki . “ Daha sonra varlık sütunundan elde edilen gelir, lükslerini satın alır. Yoksullar ve orta sınıf, kendi terleri, kanları ve çocuk mirasıyla lüks ürünler satın alır . ”

Tutumluluk

Yazar tutumlu bir yaşam sürmeyi ve bunun yerine yatırım yapmak için harcamalara harcanacak parayı kullanmayı öneriyor .

Bu zenginliğin anahtarlarından biridir. 

Zenginlikten bahsetmişken, bunu bir kişinin günler boyunca hayatta kalma yeteneği olarak tanımlıyor – yoksa bugün çalışmayı bırakırsam ne kadar hayatta kalabilirim?

Temel olarak, onun servet tanımı, herhangi birinin FI’ya ulaşmaya ne kadar yakın olduğunu söylüyor.

Ders # 6: Başarısızlıktan kaçınan insanlar da başarıdan kaçınırlar.

” Yine de, insanların öğrenmek için nasıl tasarlandıklarına bakarsanız, hatalar yaparak öğreniriz” diye yazıyor . “Düşerek yürümeyi öğreniyoruz. Hiç düşmeseydik, asla yürümezdik. Aynı şey bisiklete binmeyi öğrenmek için de geçerli… Aynısı zengin olmak için de geçerli… Başarısızlık, başarı sürecinin bir parçasıdır . ”

Parayı düşünme şeklim,futbol oynama şeklimle benzer. Sıkı oynuyorum ve  birinin yapabileceğinin en iyisini yapıyorum, hata yapıyorum, hataları düzeltirim ve bu süreçte genellikle daha iyi hale gelirim.

Kaybedersem yine yaptığım hatalardan  öğrenir ve daha iyi olmak için çalışmaya devam ederim.

Oyunu kaybetme / başarısız olma korkusuyla hiç oynamamış olsaydım, ASLA daha iyi olamazdım.

Zengin Baba Yoksul Baba Sözleri

www.kisiselfinansokulu.com

İşte kitaptan bahsetmeye değer olduğunu düşündüğüm birkaç alıntı:

” Çoğu insanın bir fiyatı vardır. Ve korku ve açgözlülük olarak adlandırılan insan duyguları nedeniyle bir bedeli var. Birincisi, parasız kalma korkusu bizi çok çalışmaya motive eder ve sonra bu maaşı aldığımızda açgözlülük veya arzu, paranın satın alabileceği tüm harika şeyleri düşünmemize başlar. Daha sonra bir kalıp oluşturulur: kalkın, işe gidin, faturaları ödeyin, kalkın, işe gidin, faturaları ödeyin… Öyleyse hayatları sonsuza kadar iki duygu, korku ve açgözlülük tarafından yönetilir. Onlara daha fazla para verin ve harcamalarını artırarak döngüyü devam ettirirler. Ben buna Fare Yarışı diyorum . ”

Sadece pes edersen fakirsin. En önemli şey, bir şey yapmış olman. Çoğu insan sadece zengin olmanın hayalini kurar ve konuşur. Bir şey yaptın. “

“Geçmişe yapışmaktansa değişimi hoş karşılamayı tercih ederim.”

“Para sevgisi , tüm kötülüklerin köküdür.”

Parasızlık tüm kötülüklerin anasıdır.”

“Hepimizin sahip olduğu en güçlü tek varlık  zihnimizdir . İyi eğitilirse, göründüğü anda muazzam bir servet yaratabilir. “ 

“İşçiler kovulmayacak kadar çok çalışıyor ve mal sahipleri işçilerin işi bırakmaması için yeterince para ödüyor.”

“Sorunun siz olduğunun farkına varırsanız, kendinizi değiştirebilir , bir şeyler öğrenebilir ve daha akıllı olabilirsiniz. Sorunlarınız için başkalarını suçlamayın. “

Dediğim gibi, keşke kolay olduğunu söyleyebilseydim. Değildi, ama zor da değildi. Ancak güçlü bir sebep veya amaç olmadan hayatta her şey zordur. “

Sonuç olarak Zengin Baba Yoksul Baba

Kolay para diye bir şey yoktur ve Zengin Baba Yoksul Baba hiçbir şekilde hızlı bir düzeltme ya da sıkı çalışmaya kolay bir alternatif değildir.

Aksine, bu kitabın mesajı, para kazanmak için çok çalışmanız gerektiğidir. Belki de anne babanızın veya büyükanne ve büyükbabanızın size öğretmiş olabileceği geleneksel yollarla değil. Buradaki fikir, asıl zor çalışmanın hayatınızı para için çalışmaktan ziyade, paranızın sizin için çalışmasını nasıl sağlayacağını öğrenmektir. Düşüncelerdeki bu değişim kolay değil.

Zengin Baba Yoksul Baba ‘daki ana mesaj , finansal özgürlüğün çok fazla öğrenme, farklı zihniyetlere uyum sağlamayı, parayla ilgili duyguları yönetmeyi ve vergi ve şirketler gibi zor kavramlar hakkında kendimizi eğitmeyi gerektirdiğidir.

Belki de en zor olanı, finansal fırsatların önündeki tüm zihinsel engelleri serbest bırakmaktır. Öyleyse, geleneksel düşünceyi bırakın ve zenginliği ve finansal geleceğinizi nasıl algıladığınızı yeniden ayarlayın. Finansal özgürlüğe ulaşmak buna değer olabilir.

Youtube kanalımızda da temettü ve zenginlik ve bir çok konu hakkında paylaşım yapıyoruz. Buraya tıklayarak inceleyebilirsiniz.

Okuduğunuz için teşekkürler!

DİĞER POPÜLER YAZILARIMIZ

Kişisel enflasyon oranınızı nasıl hesaplayabilirsiniz

Nasıl Milyoner Olunur