Zengin olmak için bu araçları kontrolünüz dahilinde kullanın

Zengin olmak için bu araçları kontrolünüz dahilinde kullanın.

Zengin olmak için bu araçları kontrolünüz dahilinde kullanın

www.kisiselfinansokulu.com

Bu siteyi okuyan herkesin nihai hedefi, zengin bir şekilde  emekliye ayrılmak ve emekli kalmaktır. Finansal bağımsızlık size esneklik, özgürlük ve hayatta birçok seçenek sunar. Oraya ulaşmak genellikle zor olan kısımdır.

Üniversiteden mezun olduğumdan beri finansal bağımsızlığa ulaşmak için bir arayış içindeyim. Neredeyse  her gün en az bir saatimi temettü geçiş noktamı hayal ederek, planlayarak ve ona doğru çalışarak geçiriyorum . Temettü geçiş noktası, temettü gelirimin giderlerimi aştığı durumdur. Bugün bu noktaya çok yaklaşmış olsam da, gelecekte önüme çıkabilecek şoklara dayanabilmek için bir miktar güvenlik payına da sahip olmak istiyorum .

Finansal bağımsızlığa nasıl ulaşılacağını düşünme sürecinde, finansal bağımsızlık için çalışan birçok kişiyle konuştum. Bu insanların zengin olmak için kullandıkları birkaç aracın bir listesini çıkardım. Bunlar kontrolleri dahilindeki araçlardır. Uzun vadeli yatırımların belirsiz dünyasında sonuçlar asla garanti edilmezken, kontrolünüzdeki şeylerden maksimum şekilde yararlanmak, başarı şansını sizin lehinize çevirir.

Bu kaldıraçlar sağduyu ve çok yüksek bir seviyededir, ancak bunların çok önemli olduğunu buldum. Ancak bu kaldıraçları görmezden gelirseniz, Warren Buffett’den daha yetenekli bir hisse senedi toplayıcı olsanız bile hedeflerinize ulaşamayabilirsiniz .

Tasarruflarınız, anladığınız bir şeye yatırım yapmak, sahip olduğunuz zaman, vergiler ve komisyon / ücretler için maliyetleri düşük tutmak gibi bir yatırımcı olarak kontrolünüzdeki tek kaldıraç olduğunu buldum.

1) Maddi özgürlüğe kavuşmak isteyen herkes için en önemli şey tasarruftur. Para biriktirmezseniz, finansal bağımsızlığa giden yolda yatırım yapacak sermayeye asla sahip olamazsınız. Nitekim çoğu durumda, tasarruf oranınız üzerinde yatırımcı olarak kazanacağınız getirilerden daha fazla kontrole sahip olursunuz. Yılda 50.000 TL kazanırsanız, gelirinizin % 20’sini biriktirirseniz, bir yıl içinde 10.000 TL tasarruf edebilirsiniz. Bu durumda, yıllık harcamanız 40.000 TL / yıl’dır. Biriktirdiğiniz 10.000 TL 3 aylık harcamalarınızı karşılamak için yeterli olacaktır.

Harcamalarınızı azaltmanın ve gelirinizin % 50’sini kurtarmanın bir yolunu bulursanız, bir yılda 25.000 TL tasarruf edebilirsiniz. Bu, bir yıllık çalışma ve birikimden sonra bir yıl izin alabileceğiniz anlamına gelir.  Beş – altı yıl agresif bir şekilde çalıştıktan ve biriktirdikten sonra, yıllık harcamalarınızın 20-24 katına yakın bir yerde birikmiş olacağınız için emekli olabilirsiniz. Ve en iyi yanı, tüm bunların yatırım getirilerini görmezden gelmesi. Önemli olan mutlak getiriye değil, tasarruf yüzdelerine odaklanmaktır. Mesele şu ki, ne kadar tasarruf edeceğiniz konusunda daha yüksek bir kontrole sahip olmanız ve bu, yatırımınızın getirisine göre servet oluştururken daha yüksek bir başarı tahmin edilebilirliğine sahip olmasıdır. Ne yazık ki, gelecekteki getiriler tahmin edilemez. Temettüler, gelecekteki getirilerin daha öngörülebilir bileşenidir, bu yüzden emekliliğimi temettü gelirine dayandırıyorum.

Bu nedenle , yüksek bir tasarruf oranına sahip olmak ve daha hızlı para biriktirmek için maliyetlerimi düşük tutmayı önemli buldum .Maaşımın tamamını art arda birkaç yıl boyunca biriktirdiğim için şanslıydım . Maliyetleri düşük tutmanın yanı sıra geliri de artırmaya çalışarak bunu başardım.

2) Kontrolünüz dahilinde olan ikinci önemli şey, paranızı yatıracağınız yatırım türleridir. Geçmişte geri dönüşler olmasına rağmen, gelecekteki getirilerin garanti edilmediğini anlamak önemlidir . Gelecekteki getirilerin miktarı ve zamanlaması üzerinde hiçbir kontrole sahip değilsiniz – yapabileceğiniz en iyi şey, anladığınız ve ne olursa olsun bağlı kalacağınız bir şeye yatırım yapmaktır. Benim durumumda, düzenli yıllık temettü artışlarının uzun geçmişi olan temettü ödeyen hisse senetlerine yatırım yapıyorum . Diğerleri iş, gayrimenkule, endeks fonlarına, tahvillere vb. Yatırım yaparak para kazandı. Önemli olan sizin için işe yarayan yatırımı bulmak ve ona bağlı kalmaktır.

Bunu yapıyorum çünkü temettü geliri  sermaye kazançlarından daha istikrarlı. Artı, kazancımı sadece emeklilikte harcamak istiyorum, sermayemi değil. Bu tür bir yatırımla, yeniden yatırım yapmak veya harcamak için kullanabileceğim düzenli olarak nakit akışı sağlıyorum. Arada bir nakit ödeme aldığım zaman, yatırımımdan bir getiri elde etmek ve yatırım planıma bağlı kalmak çok daha kolay. Sıcak büyüme hisselerine yatırım yapsaydım, emeklilikte ne kadar harcayabileceğimi etkileyecek büyük dalgalanmalara maruz kalırdım. Bu yüzden planıma bağlı kalmam daha az olasıdır.

Zengin olmak için bu araçları kontrolünüz dahilinde kullanın

Temettüler garanti edilmez, ancak toplam getirilerin sermaye kazançlarından daha istikrarlı ve daha güvenilir kısmıdır. Çoğunlukla sermaye kazançlarına güvenen yatırımcılar büyük risklerle karşı karşıyadır çünkü getirilerinin çoğu, şirketlere kazancın 5 ila 100 katı arasında değer biçmeye karar verebilecek Bay Market’in havasına bağlı olacaktır. Harcamalarınızı karşılamak için hisse senedi satmayı bekliyorsanız, Kazancınızın 5 katına satarsanız çok büyük bir sıkıntı yaşarsınız çünkü sermayenizi hızla tüketirsiniz. Ayrıca, Bay Market 25 – 30 kat kazanç ödediğiniz ve gelirinden payınızı artıran şirketin şu anda 10 – 15 kat kazanç değerinde olduğuna karar verirse başınız büyük belaya girecektir.

3) Elinizin altındaki üçüncü önemli araç, yatırımlarınızı zaman içinde birleştirme yeteneğinizdir. . Zamanla, bugün yatırılan bir dolar , yılda % 10 bileşiklerin değeri her yedi yılda bir ikiye katlanmalıdır. Bu, 28-30 yıl içinde, yatırımcının % 10 oranında yatırdığı her dolar için kabaca 16 $ olması gerektiği anlamına gelir. Tabii ki, yatırımcı yatırımlarının bileşikleşmesine izin vermezse, daha kötü durumda olacaktır. Birçok yatırımcı, uzun vadeli bileşik oluşturma fikrine satılıyor. Ne yazık ki, büyük bir kısmı çeşitli nedenlerden dolayı çok sık işlem görüyor. Ayı pazarı sırasındaki korkunun bir nedeni de budur. Bir diğeri, bileşenin onlar için ağır yükünü kaldırmasına izin vermeden hızlı bir kar elde etme arzusudur. İnsanların paniğe kapıldıklarını ve işler zor göründüğünde her şeyi sattıklarını gözlemledim. Satış yapmanın bir başka nedeni de piyasaları zamanlama girişimi veya tamamen iyi olanı vasat olanla değiştirme girişimleridir.

Çoğu durumda, yatırımcının orijinal yatırıma sıkı sıkıya bağlı kalması daha iyi olurdu. Neredeyse hiç kimse en tepede satıp en altta satın alamaz – bu yüzden piyasayı zamanlamakla uğraşmayın. Ayı piyasalarından kaçındığını iddia eden çoğu yatırımcı bunu yapar, çünkü bunlar genellikle nakittir. Bu nedenle, olumsuz tarafların çoğunu özlüyorlar, ancak aynı zamanda üst tarafların çoğunu da kaçırıyorlar. Sık alım satım yapmanın üçüncü bir nedeni, yatırımcıya son zamanlarda başka bir hisse senedi / strateji grubunun daha iyi iş çıkardığının söylenmesidir, bu da bir şekilde orijinal varlıklarını satmak için iyi bir nedendir. Yine, portföyünüz bir kalıp sabun gibidir – ne kadar çok tutarsanız, o kadar küçülür. Yapabileceğiniz en iyi şey, rahat olduğunuz bir strateji bulmak ve sonra ona bağlı kalmaktır. O

4) Unutulmaması gereken diğer önemli faktör yatırım maliyetlerini düşük tutmaktır. Bu ne anlama geliyor? Komisyonları düşük tutmak demektir.  Maliyetleri olabildiğince düşük tutmaya çalışın, çünkü bu şekilde sizin için çalışan maksimum dolar miktarına sahip olursunuz.

Okuduğunuz için teşekkürler!

 

POPÜLER YAZILARIMIZ:

Servet Asansörüne Binmek

Temettü Yatırımına İlişkin Yaygın Yanılgılar

Uzun vadeli temettü yatırımcısı olmanın avantajları